O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
06/27/13
Rozdíl mezi sdělenou informací a
reportáží
- mediální výstupy tiskového
mluvčího
06/27/13Jakub Vinčálek
2
Úvod
Práce policejních tiskových mluvčí spočívá v předání
informací mediím, případně jiným žadate...
06/27/13Jakub Vinčálek
3
Způsob předání informace
• Telefonicky
• Tiskovou zprávou na webových stránkách
• Uspořádáním tis...
06/27/13Jakub Vinčálek
4
Proces získávání podkladů pro předání informací
• Událost
• Dotaz novináře
• Získání relevantních...
06/27/13Jakub Vinčálek
5
Oblasti předávaných informací
• Násilná trestná činnost
• Majetková trestná činnost
• Dopravní ne...
V této prezentaci uvedu dva kriminální případy, kterými
se zabývala středočeská policie. Oba níže uvedené
případy byly pro...
06/27/13Jakub Vinčálek
7
Loupež ve zlatnictví – sdělené informace Policií ČR
V úterý 18. září dva maskovaní muži přepadli ...
Ukradli šperky za dva miliony - Reportáž TV Nova
Markéta FIALOVÁ, moderátorka
Středočeští policisté vyšetřují loupež ve zl...
Říčanské zlatnictví dnes v poledne vyloupili 2 maskovaní lupiči - reportáž FTV Prima
Ondřej POŘÍZEK, redaktor
Před zlatnic...
Tragická událost v Rakovníku – sdělené informace Policií ČR
Dnes krátce po poledni došlo k tragické události na Gymnáziu Z...
06/27/13Jakub Vinčálek
11
Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž FTV Prima
Roman PECH, moderátor
Rakovnické gymnáz...
Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž TV Prima
Ondřej POŘÍZEK, redaktor
Záchranáři, kteří na místo rychle přispěc...
Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž FTV Prima
Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie
Vyšetřování v daném př...
Útok nožem na učitelku vyděsil školu – TV Nova
Markéta FIALOVÁ, moderátorka
Rakovnické gymnázium, kde včera žák nožem napa...
Útok nožem na učitelku vyděsil školu – TV Nova
Jakub VINČÁLEK, tiskový mluvčí středočeské policie
Je to jednak kvůli věku ...
06/27/13Jakub Vinčálek
16
Závěr
Závěrem lze konstatovat, že forma sdělované informace
je každým vyjmenovaným médiem přijím...
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Rozdíl mezi sdělenou informací a reportáží mediální výstupy tiskového mluvčího

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Rozdíl mezi sdělenou informací a reportáží mediální výstupy tiskového mluvčího

 1. 1. 06/27/13 Rozdíl mezi sdělenou informací a reportáží - mediální výstupy tiskového mluvčího
 2. 2. 06/27/13Jakub Vinčálek 2 Úvod Práce policejních tiskových mluvčí spočívá v předání informací mediím, případně jiným žadatelům. Tiskový mluvčí zveřejňuje informace z vlastní iniciativy Policie ČR nebo reaguje na dotazy vnějších subjektů. Rozsah zveřejněných informací se odvíjí od stádia vyšetřování jednotlivých případů. Poskytování informací o trestním řízení a osobách na něm zúčastněných upravují §8a-d Trestního řádu, Zákon o ochraně osobních údajů, apod.
 3. 3. 06/27/13Jakub Vinčálek 3 Způsob předání informace • Telefonicky • Tiskovou zprávou na webových stránkách • Uspořádáním tiskové konference • Výstup na kameru – (živák) • Výstup na kameru – předtočená reportáž • Článek
 4. 4. 06/27/13Jakub Vinčálek 4 Proces získávání podkladů pro předání informací • Událost • Dotaz novináře • Získání relevantních informací z odborné služby • Předání informace novináři
 5. 5. 06/27/13Jakub Vinčálek 5 Oblasti předávaných informací • Násilná trestná činnost • Majetková trestná činnost • Dopravní nehoda • Statistické informace • Korupce negativnípozitivní • Prevence • Apod.
 6. 6. V této prezentaci uvedu dva kriminální případy, kterými se zabývala středočeská policie. Oba níže uvedené případy byly pro kolegy novináře velmi zajímavé a rozpoutal se kolem nich skutečný „mediální kolotoč“. Ke každému případu uvádím informace, které jsem redaktorům sdělil. Následně předkládám ke srovnání, jak redaktoři s obsahem sdělených informací pracovali v reportážích FTV Prima a TV Nova. Je nutné zmínit, že se v obou případech jednalo o předtočenou reportáž, při které jsem buď formou monologu nebo rozhovoru celý obsah informací k případu sdělil.
 7. 7. 06/27/13Jakub Vinčálek 7 Loupež ve zlatnictví – sdělené informace Policií ČR V úterý 18. září dva maskovaní muži přepadli prodejnu Zlatnictví v Říčanech na Praze východ. Krátce po 11 hodině vstoupili do prodejny, přeskočili prodejní pult a v zadní místnosti pod pohrůžkou krátké střelné zbraně donutili prodavačku sednout si na židli, kde ji svázali. Z prodejny muži odcizili šperky za téměř 2 miliony korun. Poté opět přeskočili prodejní pult a utekli. Případ si převzali krajští kriminalisté, kteří po příjezdu na místo pečlivě ohledali prodejnu a její okolí a zajistili veškeré stopy. Kriminalisté se domnívají, že muži přijeli a odjeli v osobním vozidle FORD MONDEO tmavě zelené barvy se stříbrnými doplňky. Muži jsou podezřelí ze spáchání zločinu loupeže dle ust. §173 odst.1, odst.2, písm. c) trestního zákoníku, za což jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Kriminalisté pátrají po obou mužích a zároveň po osobním vozidle FORD MONDEO, které mělo pravděpodobně SPZ 9A93692 nebo 9A63657. Žádáme případné svědky, kteří by mohli podat jakékoliv informace k oběma mužům i vozidlu, aby se obrátili přímo středočeským kriminalistům na mobilní telefon 602 748 731 nebo na linku tísňového volání 158.
 8. 8. Ukradli šperky za dva miliony - Reportáž TV Nova Markéta FIALOVÁ, moderátorka Středočeští policisté vyšetřují loupež ve zlatnictví. Stala se v Říčanech u Prahy. Trojice maskovaných mužů svázala prodavačku a odnesla si peníze a šperky až za 2 miliony korun. Policie teď doufá, že někdo pozná auto, kterým odjeli. Ondřej ŠPALEK, redaktor Lupiči vtrhli do zlatnictví krátce před polednem. Prodavačka skončila v poutech na zemi. Nezmohla se na odpor ani na volání o pomoc. Tady už je vidět, jak dva z mužů berou vše, co jim přijde pod ruku a mizí. Lupiči si ze zlatnictví odnesli hotovost a šperky až za dva miliony korun. Část jich ale poztráceli, když utíkali. Svědci si všimli, že nasedli do Fordu Mondeo. Auto bylo v provedení kombi, zelené a se stříbrnými prvky na kapotě. Policisté mají i několik variant toho, jakou mělo značku. Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie 9A9 3692, 9A6 3657, 9A9 3657, anebo 9A6 3692. Ondřej ŠPALEK, redaktor Lupiči byli ozbrojeni. S sebou měli minimálně jednu pistoli. Jestli byla pravá nebo jen plynová, není jasné. Prodavačce se naštěstí nic nestalo.
 9. 9. Říčanské zlatnictví dnes v poledne vyloupili 2 maskovaní lupiči - reportáž FTV Prima Ondřej POŘÍZEK, redaktor Před zlatnictvím ve středočeských Říčanech je mnoho policejních aut. Technici na místě zajišťují všechny stopy. Ulice je celá uzavřená. Řádila tam totiž trojice maskovaných lupičů. Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie Dnes okolo půl dvanácté došlo k loupežnému přepadení zlatnictví zde v Říčanech. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Tady už se díváte na konec loupežného přepadení tak, jak ho zachytila průmyslová kamera. Zbytek záběrů zatím policisté z taktických důvodů nechtějí zveřejňovat. Jeden z lupičů si nejdřív chce otevřít, pak ale raději pod paži bere plata se šperky. Zpoza pultu k němu přiskakuje jeden z jeho kumpánů, který navíc v ruce drží pistoli. Společně pak ze zlatnictví utíkají. V autě už na ně čeká další muž, který nejspíš byl jen jako řidič. Z místa pak všichni rychle odjíždějí. Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie Tři maskovaní a ozbrojení muži se zmocnili finanční hotovosti a zlatých šperků v hodnotě mezi jedním a dvěma miliony korun. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Lupiči měli vše nejspíš moc dobře naplánované. Hned jak přišli do zlatnictví, umlčeli namířenou pistolí prodavačku. Tu pak pro jistotu ještě svázali, aby se nebránila a nemohla zavolat pomoc. Pak už se začaly do tašek hrnout šperky a peníze. Celé to trvalo jen několik málo okamžiků. Navíc jsou oba moc dobře maskováni tak, aby je na záběrech z bezpečnostní kamery nemohl jen tak někdo poznat. Přesto svědci zachytili alespoň nějakou stopu, která policisty velmi rychle může přivést k jejich dopadení. Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie V souvislosti s tímto případem pátráme po osobním vozidle tovární značky Ford Mondeo Combi zelené barvy se stříbrnými prvky. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Výpovědi svědků se ale rozcházejí. Nikdo si nebyl pořádně jistý, jakou přesně měl Ford Mondeo Combi poznávají značku. Jsou hned 4 varianty 9A9 3692, 9A9 3657, 9A6 3657 a 9A6 3692. Policisté potřebují vaši pomoc, možná víte, komu patří auto, kterým odjeli. Možná poznáváte i některého z nebezpečných mužů, kteří se zbraní v ruce vyloupili toto říčanské zlatnictví. Ondřej Pořízek, Prima FTV.
 10. 10. Tragická událost v Rakovníku – sdělené informace Policií ČR Dnes krátce po poledni došlo k tragické události na Gymnáziu Zikmunda Wintra v Rakovníku. Nezletilý student této školy napadl v jednom z kabinetů jednašedesátiletou kantorku. Té způsobil bodné zranění. Žena utrpěla vážná zranění a byla letecky transportována do nemocnice v Praze. Student byl zadržen ostatními vyučujícími školy, kteří vše oznámili na linku 158. Případ si převzali kriminalisté středočeské policie. Ti nyní musí zjistit, co mladíka vedlo k tomuto činu a všechny další okolnosti související s případem. Ještě v podvečerních hodinách probíhaly s podezřelým výslechy za asistence rodičů a pracovnic OSPODu. Zraněná žena leží na jednotce intenzivní péče. Její stav je stabilizovaný. Vzhledem k věku podezřelého a skutečnosti, že případ je teprve na samotném začátku vyšetřování, nebudeme sdělovat podrobnější informace.
 11. 11. 06/27/13Jakub Vinčálek 11 Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž FTV Prima Roman PECH, moderátor Rakovnické gymnázium se pomalu probírá z tragické události, která se odehrála v kabinetu profesorky matematiky. Ta je po útoku nožem, který spáchal jeden ze studentů, stále na jednotce intenzivní péče. Nám se ještě včera večer podařilo útočníka natočit. Z policejní služebny si ho odváděli rodiče. Byli jsme u toho jako jediní. Co s ním teď dál bude? Vrátí se do školy? Půjde do pasťáku nebo se bude muset léčit? Na to vám teď odpovíme. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Vražedný útok na učitelku, který Česko dlouho nepamatuje. V roli agresora žák gymnázia, tedy školy, kterou většinou studují jen nadanější děti. Tady právě jde z vyšetřovateli a rodiči po schodech policejní služebny. Právě skončil jeho několikahodinový výslech. Obličej útočníka, ani jeho identitu vám ale vzhledem k jeho věku prozradit nemůžeme. Zakazuje to zákon. Minuty k tragédii, která včera naplnila snad všechny titulní stránky, se začaly odpočítávat už před několika měsíci. Teprve čtrnáctiletý Jakub byl prý v celku běžným studentem. Známky měl průměrné. Spolužáci ho líčí jako spíš tichého chlapce. spolužák útočníka Jo, znal jsem ho, no. Moc jsme se nebavili, ale občas jsme slovo prohodili. Byl takovej tichej, ale byla s ním docela sranda. Já tomu ani moc nevěřím, že by něco takovýho udělal jako. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Jenže v novém školním roce se čtvrté třídě víceletého gymnázia změnila matikářka a Jakub najednou začal mít problémy. Jeho prospěch se podle našich informací prudce zhoršil a dostával jednu pětku za druhou. Matematiku měl i v osudný den. Hodina začala podle rozvrhu v 9.50 a končila v 10.35. Podle spolužáků vše probíhalo naprosto normálně. Nikdo netušil, že se Jakub vnitřně připravuje na tak šílenou věc. O polední pauze měl Jakub přijít do kabinetu své profesorky. Co se uvnitř odehrálo, nám nikdo nebyl schopen popsat. Každopádně to skončilo tím, že chlapec vzal nůž s 12centimetrovou čepelí a zapíchl do zad jednašedesátileté učitelky. Karel HUMHAL, psycholog Rozhodně lze říci, že v tom pachateli musela být obrovská agrese, a musela v něm být potřeba použít krajní prostředek, protože to, že se třeba cítil, já nevím, nespravedlivě známkován, nebo to je to, co se ví, tak ještě neznamená, že by měl použít takový krajní prostředek, jako je bodnutí nožem do zad, kde hrozí nebezpečí usmrcení.
 12. 12. Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž TV Prima Ondřej POŘÍZEK, redaktor Záchranáři, kteří na místo rychle přispěchali, raději zavolali vrtulník. Ten zraněnou ženu převezl do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Její zdravotní stav se podle všeho lepší a už za týden by se mohla podívat domů. Jitka ZINKE, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Pacientka se cítí dobře. V současné chvíli je ještě na jednotce intenzivní péče, nicméně dá se předpokládat, že v nejbližších dnech bude už přemístěna na běžné lůžkové oddělení. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Napadená žena byla dříve ředitelkou gymnázia, teď už jen vyučovala matematiku. Mezi studenty prý jako profesorka příliš oblíbená nebyla. Podle psychologa Karla Humhala ale ani sebevětší nátlak nemůže nikoho dovést k takovému útoku. Karel HUMHAL, psycholog Oni třeba mohou si o něm vyprávět vtipy, nebo nějakým způsobem po straně se mu vysmívat, nebo nevím co, jo, nebo ho kritizovat, ale že by už sáhli k tak prostě strašnému prostředku jako je bodnutí nožem, kdy prostě ohrožení na životě, to se mi zdá jako nepřiměřený. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Studenta bezprostředně po útoku zadrželi policisté, kteří ho odvezli na služebnu, kde probíhal několikahodinový výslech. Vyšetřovatelé se snažili zjistit všechny detaily, jak se tento útok vůbec mohl odehrát. Čtrnáctiletý chlapec, který bodnul svou učitelku nožem, byl tady v budově služby kriminální policie a vyšetřování v Rakovníku až do půl osmé. Pak si odvezli rodiče. Po výslechu chlapec v doprovodu rodičů schází ze schodů policejní služebny. Vzhledem k jeho věku se mu nemůžete podívat do očí. Můžeme vám ho ale popsat. Nosí brýle, v ruce si drží lahev s pitím, jde klidně, sebejistě, bez známky lítosti. Daleko větší stres a obavy jsou vidět v obličeji jeho nešťastných rodičů, kteří nechápou, jak jejich potomek mohl něco tak strašného provést. Na policejní dvůr otec chlapce jen přiveze auto. Do něj pak čtrnáctiletý útočník ještě v doprovodu své matky nasedá a odjíždí k domovu. Oba mají zakryté tváře, kryjí se kapucemi.
 13. 13. Příběh chlapce, který chtěl vraždit – reportáž FTV Prima Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie Vyšetřování v daném případu stále probíhá a v tuto chvíli bohužel nemohu sdělit žádné bližší informace. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Čtrnáctiletý agresor jede po výslechu s rodiči domů jako kdyby nic neprovedl, jako kdyby málem nepřipravit svou učitelku o život. Vzhledem k jeho věku ho totiž vyšetřovatelé nemůžou umístit do policejní cely, není ještě trestně odpovědný. Jakub VINČÁLEK, mluvčí středočeské policie V případě, že dojde k závěru, že osoba nezletilá tento skutek spáchala, předává ten materiál státnímu zástupci a ten neprodleně podává návrh na okresní soud. Právě okresní soud rozhoduje o sankcích vůči nezletilé osobě, je to ochranná výchova, ochranná léčba, výchovná povinnost a další možné sankce. Ondřej POŘÍZEK, redaktor Chlapec tak může normálně chodit ven. Až do rozhodnutí soudu totiž bude jen v péči rodičů. Teoreticky by se tak mohl objevit i na půdě školy. Tam dnes byl podle našich informací řešit chlapcovu budoucnost jeho otec. Čtrnáctiletý Jakub sem ale podle všeho už nepřijde. Výuka tady na Gymnáziu Zikmunda Wintra už probíhá v rámci možností normálně. Děti jsou prý ale stále velmi otřeseny. Ředitel se proto k celému případu nechce dál vyjadřovat. Všichni na to chtějí zapomenout jako na špatný sen, ze kterého se ani po jednom dni nikdo nedokáže pořádně probudit. Žák tu totiž málem připravil o život svého učitele. Učitele, který ho měl vzdělávat a ať už by jakýkoliv, takhle s nožem v ruce se problémy skutečně neřeší. Ondřej Pořízek, Prima FTV.
 14. 14. Útok nožem na učitelku vyděsil školu – TV Nova Markéta FIALOVÁ, moderátorka Rakovnické gymnázium, kde včera žák nožem napadl učitelku, se z této události jen těžko vzpamatovává. Karel VOŘÍŠEK, moderátor Šedesáti jednaletá žena, kterou bodl do zad teprve čtrnáctiletý Jakub, leží ve střešovické nemocnici a už je naštěstí mimo ohrožení života. Pokud nenastanou žádné komplikace, bude do konce týdne z nemocnice doma. Markéta FIALOVÁ, moderátorka My jsme dnes pátrali po důvodech, které mohly chlapce k takovému činu vést. Daniela BADEJOVÁ, redaktorka Proč čtrnáctiletý Jakub učitelku napadl, na tuhle otázku teď chtějí znát odpověď všichni. Na chodbách rakovnického gymnázia se teď v podstatě neprobírá nic jiného. žákyně školy, Gymnázium Rakovník Ono je těch verzí hrozně moc, ale oni to ještě vůbec neví, on si prej na nic nepamatuje. Daniela BADEJOVÁ, redaktorka Všichni vědí, že to udělal, on sám si ale nic nepamatuje. To nám potvrdilo hned několik lidí, kteří Jakuba viděli, když ho zadržela policie. I sama napadaná učitelka matematiky prý doslova řekla: Jakub vypadal, jako kdyby vůbec nevěděl, co dělá. Vojta, Jakubův spolužák Vím, že mu matika nešla, že asi tak průměr za 4 a nevím, jestli, jestli prostě, opravdu jako jestli nějakej zkrat to byl, ale nedovedu si to jinak vysvětlit. Daniela BADEJOVÁ, redaktorka Možné vysvětlení ale existuje. Příští týden jsou na gymnáziu třídní schůzky. I obava z nich mohla sehrát velkou roli. Policie nechce říct ani slovo.
 15. 15. Útok nožem na učitelku vyděsil školu – TV Nova Jakub VINČÁLEK, tiskový mluvčí středočeské policie Je to jednak kvůli věku studenta a dalším důvodem je také to, že vyšetřování je na počátku. Daniela BADEJOVÁ, redaktorka Napadená učitelka leží ve střešovické nemocnici a sami lékaři jsou překvapení, jak rychle se ze svých zranění dostala. Jitka ZINKE, tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Pacientka se cítí dobře. A když jsem s ní mluvila, tak by chtěla poděkovat všem, kdo jí přejí brzké uzdravení. Daniela BADEJOVÁ, redaktorka Čtrnáctiletý Jakub se k napadení učitelky pořád nepřiznal. Teď musí zapracovat vyšetřovatelé. Pokud se prokáže Jakubova vina, o tom co dál, rozhodne státní zástupce. Daniela Badejová, televize Nova. Markéta FIALOVÁ, moderátorka A reportérka Daniela Badejová teď přímo ve vysílání. Danielo, asi nebylo lehké získat k případu nějaké bližší informace, ale tobě se podařilo mluvit s matkou napadené učitelky. Daniela BADEJOVÁ, reportérka TV Nova Ano, přesně tak, dobrý večer. Získat nějaké informace k případu byl dnes doslova nadlidský úkol. Žáci stejně jako profesorský sbor mají zakázáno o čemkoliv hovořit. Já jsem se snažila sehnat alespoň někoho z rodiny zraněné. Odpoledne jsem zastihla její třiaosmdesátiletou maminku, která nám řekla, že právě před tím, než jsme přijeli, s dcerou mluvila a těší ji, že už je na tom zdravotně lépe.
 16. 16. 06/27/13Jakub Vinčálek 16 Závěr Závěrem lze konstatovat, že forma sdělované informace je každým vyjmenovaným médiem přijímána a přebírána různým způsobem. Zatímco živý vstup přímo z místa sledované události či vlastní napsaná zpráva i publikovaný článek je v plné kompetenci a "pod kontrolou" autora (tiskového mluvčího). Článek novináře nebo předtočená televizní i rozhlasová reportáž sice vychází z pravdivých informací, ale přímá řeč tiskového mluvčího je značně zkrácena a podávaná informace je přikrášlena a zdramatizována redaktorem. Je to problém, který mluvčí ze své pozice není schopen ovlivnit a nemá možnost s tím jakkoliv bojovat.

  Seja o primeiro a comentar

  Entre para ver os comentários

Vistos

Vistos totais

832

No Slideshare

0

De incorporações

0

Número de incorporações

2

Ações

Baixados

3

Compartilhados

0

Comentários

0

Curtir

0

×