SlideShare a Scribd company logo
Pismena priprema za realizaciju nastavnog časa
(Ogledni čas u O.Š.“Hamdija Kreševljaković“ –Kakanj)
Nastavnik: Hasija Ademi
Predmet: Vjeronauka
Razred: VI, odjeljenje b.
Nastavna oblast / područje: Strpljivost kao vrlina
Nastavna jedinica: Allah iskušava one koje voli
Tip nastavnog časa: Obrada novog gradiva
Oblici rada: Frontalni, grupni I individualni.
Nastavne metode: Verbalne metode; usmeno izlaganje (monološka),razgovor I diskusija
(dijaloška), rad na tekstu (tekst metoda), vizuelne metode, demonstarcija, samostalni
radovi učenika.
Nastavna sredstva i pomagala: Osnovna nastavna sredstva, auditivna; živa riječ
nastavnika i učenika, tekstualna; udžbenik, knjiga, video zapis,laptop, projektor, tabla, A4
papiri, magneti, markeri i samoljepljivi stikeri.
Međupredmetna korelacija: Bosanski jezik, geografija i muzička kultura.
Lokacija rada: U školi, učionica.
Plan table: Napisati bismilu na arapskom jeziku,naslov na vrhu ALLAH ISKUŠAVA ONE
KOJE VOLI, datum. Samostalni radovi učenika na A4 papirima, pričvršćeni magnetima.
Datum realizacije: 20.12.2012.
Literatura: Emina Grabus i Muamera Bašić, Vjeronauka, udžbenik za šesti razred
osnovne škole, El-Kalem, 2009., Kur'an s prijevodom, preveo Besim Korkut I internet.
Cilj i zadaci nastavnog časa:
CILJ: Pomoći učenicima da shvate zbog ćega Allah iskušava ljude, Njegovu ljubav
prema svojim stvorenjima ali I opravdanost iskušenja.Potaknuti učenike na
razmišljanje zašto se strpljivost ogleda pri prvom udarcu, te da je strpljivost vrlina
koja je ključ uspjeha na ovom ali I budućem svijetu. Na primjeru iz života o Ejjubu
a.s. pomoći da shvate smisao iskušenja.
ZADACI:
Obrazovni: Upoznavanje učenika sa islamskim stavom o strpljivosti. Stjecanje znanja o
kur”anskim porukama I Poslanikovim savjetima koji govore o strpljivosti. Razumijevanje I
upotreba pojmova strpljivost-sabur kroz tekst iz udžbenika.
Funkcionalni: Razvijanje psihofizičkih osobina i sposobnosti: perceptivnih (senzornih,
uočavanje i prepoznavanje), mentalnih (intelektualnih, pamćenje i reprodukcija naučenog)
i komunikativnih (izražajnih, bogaćenje učeničkog vokabulara-rječnika). Pospješivanje i
unapređenje analitičkog, kritičkog, uzročno-posljedičnog i sintetičkog mišljenja,
kooperativnosti, kreativnosti i originalnosti kroz timske oblike rada, multimedijalne
sadržaje, motivacija i pobuđivanje pažnje, radoznalosti i interesa putem zadataka
interesantnog i kreativnog karaktera.
Odgojni: Izgrađivanje I njegovanje pozitivnih osobina, te poticaj na ljubav I zahvaljivanje
Allahu Uzvišenom. Izgrađivanje uvjerenja da je strpljivost vrlina koja je spas na oba
svijeta.Formiranje i razvoj emocija, osjećanja, interesa, temperamenta, karaktera i sl.
Formiranje i razvoj osjećaja za rad, red i disciplinu, za harmoniju kao i smisla za lijepo i
njegovanje lijepog.
ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio (5')
FRONTALNI OBLIK RADA
Emocionalna i psihološka priprema za čas i intrigiranje svijesti učenika.
Nastavnik će uz osmijeh poselamiti učenike, kao I goste. Učenicima objasniti zašto
su gosti na času. Zatim će, na zahtjev nastavnika, neko od učenika proučiti suru Asr I
prevod, te kroz razgovor sa učenicima skrenuti pažnju na jednu vrlinu(sabur) o kojoj
Uzvišeni Allah govori u ovoj suri. Nastavnik prepušta učenicima da sami anticipiraju,
predvide današnju nastavnu jedinicu.
“ Tako mi vremena, čovjek doista gubi, samo ne oni koji vjeruju I dobra djela čine I koji jedni
drugima preporučuju istinu I koji jedni drugima preporučuju strpljenje.” Asr,1-3.
Objašnjenje cilja lekcije; Allah iskušava one koje voli, Njegovu ljubav prema svojim
stvorenjima ali I opravdanost iskušenja.
Najava i zapis nastavne jedinice na tabli, iznad naslova napisati bismilu na arapskom
jeziku,na desnoj strani u vrhu datum. Učenici, također, zapisuju naslov u svoje sveske.
Nastavnik će nalijepiti A4 papir na tabli sa početnim slovom S na kojem je ispisan ajet sa I
hadis koji govore o strpljivosti.
S
“ Oni koji su izdrzljivi u neimaštini, I u bolesti, I u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici I oni se
Allaha boje I ružnih postupaka klone.” Bekare,177.
“ Kada Allah zavoli svoga roba, On mu dadne neku kušnju da bi iskušao njegovu pokornost I
pobožnost.” (hadis)
Glavni dio (30')
GRUPNI OBLIK RADA
Učenici su prethodno raspoređeni u četiri grupe. Grupe su imenovane velikim
slovima A,B,U,R. Prije izrade nastavnik objašnjava učenicima osnovne principe i pravila za
rad u grupi. (Uključenost i neophodan doprinos svih učenika, saradnja, tiha komunikacija,
određivanje zaduženja; vođa grupe, izvještač, kontrolor discipline i raspoloživog vremena).
Zatim će podijeliti za svaku grupu papire A4 formata, napisani I objašnjeni zadaci, upustvo
za rad I potreban pribor.
Tokom izrade zadataka nastavnik može pustiti tihu, relaksirajuću ilahiju u pozadini.
Nastavnik kontinuirano prati i kontroliše rad učenika, ohrabruje ih i pomaže im davajući
eventualne sugestije i smjernice.
Zadaci u grupama:
A
Na str.52. pronadji odgovore na pitanja:
1. Šta je strpljivost ?
2. U čemu čovjek može pokazivati strpljivost I objasni jednu situaciju?
3. Kada naiđemo na teška iskušenja kojeg Božijeg poslanika se trebamo sjetiti ?
B
Koje blagodati su date Ejjubu a.s. ? - prepisati tekst koji govori o tome na str. 48.
Navedi jedan ajet koji govori o strpljivosti.
U
Na koji način I čme je Allah uzvišeni iskušao Ejjuba a.s.? – prepisati tekst koji govori o tome na
str.48.
Navedi jedan hadis koji govori o strpljivosti.
R
Pročitaj tekst iz udzbenika pod naslovom “ Strpljivost kao vrlina”, na str. 48.-49- I izdvoji
pouke iz života Ejjuba a. s
Napiši nekoliko stihova o strpljivosti.
Nakon isteka vremena predviđenog za ovaj dio časa,tj. za rad u grupama I izrade
svojih zadataka, nastavnik sugeriše učenicima da ostave olovke I papir, da se naslone I
pažljivo slušaju izlaganje grupa. Svaka grupa ima svog izvještača koji će da prezentira rad
svoje grupe. Na kraju izlaganja nastavnik postavlja pitanja za sve učenike podstičući ih na
interakciju I kako bi utvrdio stepen usvojenosti nastavnog gradiva.
Nastavnik će nastojati da, usmjeravajući i pospješujući interakciju i diskusiju, upućuje
pozitivne komentare i pohvale svim učenicima.
Završni dio (8')
INDIVIDUALNI OBLIK RADA
Učenici će, na kraju, u svoje sveske, pokušati odgovoriti na sljedeća pitanja prikazana
preko projektora:
Šta sam naučio - ponovio o temi današnje nastavne jedinice?
Moj odnos prema strpljivosti-kako I zbog čega?
Slijedi komentar nastavnika. Ponoviti cilj i temeljnu poruku časa:
Allah iskušava one koje voli, Njegovu ljubav prema svojim stvorenjima ali I opravdanost
iskušenja.
Učenici će pogledati video spot na projektoru “Strpljivost” – koji će biti ujedno I
zadatak za zadaču - Kako bih ja postupio/la u sličnoj situaciji?
Mišljenje o današnjem času, šta mi se posebno svidjelo? (Odgovor na ovo pitanje učenici pišu
na ponuđeni stiker i po izlasku, lijepe ga na vrata učionice).
Vrednovati učenike.
Na kraju, poselamiti i pohvaliti sve učenike i izraziti zahvalnost na pažnji i saradnji.
Ukoliko iz tehničkih razloga uptreba laptopa I projektora ne bude realizovana slijedit će
razgovor uz pitanja:
1. S čime se povezuje strpljivost?
2. Da li je strpljivost osobina s kojom se rađamo ?
3. Da li plačem u bolesti ?

More Related Content

What's hot

Sherbimi Psikologjik ne shkolle
Sherbimi Psikologjik ne shkolleSherbimi Psikologjik ne shkolle
Sherbimi Psikologjik ne shkolleAnida Ago
 
Istorijat razvoja računara
Istorijat razvoja računaraIstorijat razvoja računara
Istorijat razvoja računara
Dragan Spiridonov
 
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školu
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školuKako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školu
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školuObiteljski centar
 
Skeleti i njeriut
Skeleti i njeriutSkeleti i njeriut
Skeleti i njeriut
AndiKrasniqi4
 
Anatomija kosti lobanje
Anatomija kosti lobanjeAnatomija kosti lobanje
Anatomija kosti lobanje
Anatomija dr Šarac
 
Kosti trupa i grudnog koša
Kosti trupa i grudnog košaKosti trupa i grudnog koša
Kosti trupa i grudnog košadr Šarac
 
Njutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoniNjutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoniSana Ivanović
 
Манастир Хиландар
Манастир ХиландарМанастир Хиландар
Манастир Хиландар
Aleksandar Simovic
 
Galileo Galilei
Galileo GalileiGalileo Galilei
Galileo Galilei
OSVB7b
 
ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
 ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
Anatomija dr Šarac
 
Prva industrijska revolucija
Prva industrijska revolucijaPrva industrijska revolucija
Prva industrijska revolucija
Историјска ризница
 
Polne zlezde.pptx
Polne zlezde.pptxPolne zlezde.pptx
Polne zlezde.pptx
Ivana Damnjanović
 
Sertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
Sertifikacioni rad - Gordana PanajotovicSertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
Sertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
NLP Centar Beograd
 
Alge
AlgeAlge
Alge
biologzr
 
Ranohiscanstvo
RanohiscanstvoRanohiscanstvo
Ranohiscanstvoart2you
 

What's hot (20)

Sherbimi Psikologjik ne shkolle
Sherbimi Psikologjik ne shkolleSherbimi Psikologjik ne shkolle
Sherbimi Psikologjik ne shkolle
 
Istorijat razvoja računara
Istorijat razvoja računaraIstorijat razvoja računara
Istorijat razvoja računara
 
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školu
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školuKako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školu
Kako pripremiti roditelja za polazak djeteta u školu
 
Oko
OkoOko
Oko
 
Eufrazijeva bazilika
Eufrazijeva bazilikaEufrazijeva bazilika
Eufrazijeva bazilika
 
Skeleti i njeriut
Skeleti i njeriutSkeleti i njeriut
Skeleti i njeriut
 
Anatomija kosti lobanje
Anatomija kosti lobanjeAnatomija kosti lobanje
Anatomija kosti lobanje
 
Kosti trupa i grudnog koša
Kosti trupa i grudnog košaKosti trupa i grudnog koša
Kosti trupa i grudnog koša
 
Njutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoniNjutn i njutnovi zakoni
Njutn i njutnovi zakoni
 
Манастир Хиландар
Манастир ХиландарМанастир Хиландар
Манастир Хиландар
 
Galileo Galilei
Galileo GalileiGalileo Galilei
Galileo Galilei
 
Realizam
RealizamRealizam
Realizam
 
Hasanaginica
HasanaginicaHasanaginica
Hasanaginica
 
ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
 ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
ANATOMIJA Kardiovaskularni sistem
 
Prva industrijska revolucija
Prva industrijska revolucijaPrva industrijska revolucija
Prva industrijska revolucija
 
Polne zlezde.pptx
Polne zlezde.pptxPolne zlezde.pptx
Polne zlezde.pptx
 
Sertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
Sertifikacioni rad - Gordana PanajotovicSertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
Sertifikacioni rad - Gordana Panajotovic
 
Alge
AlgeAlge
Alge
 
Ranohiscanstvo
RanohiscanstvoRanohiscanstvo
Ranohiscanstvo
 
Futurizam, dadaizam
Futurizam, dadaizamFuturizam, dadaizam
Futurizam, dadaizam
 

Viewers also liked

Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
Muhamed Pjević
 
Pitanja za 9. razred 1-24
Pitanja za 9. razred 1-24Pitanja za 9. razred 1-24
Pitanja za 9. razred 1-24
Muhamed Pjević
 
Eksterna proba ix 1
Eksterna proba ix 1Eksterna proba ix 1
Eksterna proba ix 1
Muhamed Pjević
 
Ispitni katalog osnovneskole2015
Ispitni katalog osnovneskole2015Ispitni katalog osnovneskole2015
Ispitni katalog osnovneskole2015
Muhamed Pjević
 
Uloga zene
Uloga zeneUloga zene
Uloga zene
Akhi Ahmet
 
2003 odg.za kolok.didaktika 2
2003 odg.za kolok.didaktika 22003 odg.za kolok.didaktika 2
2003 odg.za kolok.didaktika 2Francuz Vedran
 
Istražujem svoju okolinu, ogledni čas
Istražujem svoju okolinu, ogledni časIstražujem svoju okolinu, ogledni čas
Istražujem svoju okolinu, ogledni čas
os21majpodgorica
 
Nove nastavne metode ver3
Nove nastavne metode ver3Nove nastavne metode ver3
Nove nastavne metode ver3tehnickaso
 
Inovativni časovi (1)
Inovativni  časovi (1)Inovativni  časovi (1)
Inovativni časovi (1)
os21majpodgorica
 

Viewers also liked (10)

Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
Bilten, Islamska vjeronauka, 2015.
 
Pitanja za 9. razred 1-24
Pitanja za 9. razred 1-24Pitanja za 9. razred 1-24
Pitanja za 9. razred 1-24
 
Dnevna priprema nastavnika
Dnevna priprema nastavnikaDnevna priprema nastavnika
Dnevna priprema nastavnika
 
Eksterna proba ix 1
Eksterna proba ix 1Eksterna proba ix 1
Eksterna proba ix 1
 
Ispitni katalog osnovneskole2015
Ispitni katalog osnovneskole2015Ispitni katalog osnovneskole2015
Ispitni katalog osnovneskole2015
 
Uloga zene
Uloga zeneUloga zene
Uloga zene
 
2003 odg.za kolok.didaktika 2
2003 odg.za kolok.didaktika 22003 odg.za kolok.didaktika 2
2003 odg.za kolok.didaktika 2
 
Istražujem svoju okolinu, ogledni čas
Istražujem svoju okolinu, ogledni časIstražujem svoju okolinu, ogledni čas
Istražujem svoju okolinu, ogledni čas
 
Nove nastavne metode ver3
Nove nastavne metode ver3Nove nastavne metode ver3
Nove nastavne metode ver3
 
Inovativni časovi (1)
Inovativni  časovi (1)Inovativni  časovi (1)
Inovativni časovi (1)
 

Similar to Nastavna priprema iz islamske vjeronauke za 6 razred

Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinama
zbornica
 
Imenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjeviImenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjevi
Ismet Pozder
 
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatovićCelebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
slavicivan
 
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebama
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebamaPrilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebama
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebamaObiteljski centar
 
Nastavne metode u informatici / računalstvu
Nastavne metode u informatici / računalstvuNastavne metode u informatici / računalstvu
Nastavne metode u informatici / računalstvu
Pogled kroz prozor
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skriptawedrana
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skripta
wedrana
 
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezikaDnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
slavicivan
 
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?Trgovacka skola - Zagreb
 
Nasa skola19 12 2011
Nasa skola19 12 2011Nasa skola19 12 2011
Nasa skola19 12 2011
Mirzo Mislimi
 
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
Minela Kerla
 
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.pptMetodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
MarijaKrtali
 
Izvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkguIzvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkgu
Skolazazivot
 
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuPrilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuObiteljski centar
 
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptxIzvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
ErasmusTesla
 
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
MerlinaTolevska1
 
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz zZavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
Skolazazivot
 
Podsjetnik priprema
Podsjetnik pripremaPodsjetnik priprema
Podsjetnik pripremadraginja
 

Similar to Nastavna priprema iz islamske vjeronauke za 6 razred (20)

Rad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinamaRad u mjesovitim skupinama
Rad u mjesovitim skupinama
 
Imenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjeviImenice,glagoli,pridjevi
Imenice,glagoli,pridjevi
 
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatovićCelebrations nastavni plan-vanja šajatović
Celebrations nastavni plan-vanja šajatović
 
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebama
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebamaPrilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebama
Prilagodbe za učenike s posebnim obrazovnim potrebama
 
Nastavne metode u informatici / računalstvu
Nastavne metode u informatici / računalstvuNastavne metode u informatici / računalstvu
Nastavne metode u informatici / računalstvu
 
Stari i novi obrasci vaspitnog rada u nastavi
Stari i novi obrasci vaspitnog rada u nastaviStari i novi obrasci vaspitnog rada u nastavi
Stari i novi obrasci vaspitnog rada u nastavi
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skripta
 
Metodika hj skripta
  Metodika hj skripta  Metodika hj skripta
Metodika hj skripta
 
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezikaDnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
Dnevna priprava za izvođenje nastave hrvatskoga jezika
 
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?
Najvažnije zadaće nastavnika - Kako organizirati i voditi nastavni sat?
 
Nasa skola19 12 2011
Nasa skola19 12 2011Nasa skola19 12 2011
Nasa skola19 12 2011
 
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
Metode, tehnike i principi u podučavanju stranih jezika
 
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
Razrednik skup za-pripravnike,osijek_4.11.2011
 
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.pptMetodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
Metodičke upute za učitelje engleskog jezika s posebnim.ppt
 
Izvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkguIzvjesce vu front_gkgu
Izvjesce vu front_gkgu
 
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvojuPrilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
Prilagodbe u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju
 
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptxIzvještaj s mobilnosti Rim.pptx
Izvještaj s mobilnosti Rim.pptx
 
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
5_Metode-aktivnog-učenja-i-evaluacija.pptx
 
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz zZavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
Zavrsno izvjesce vu njemacki jezik u sz z
 
Podsjetnik priprema
Podsjetnik pripremaPodsjetnik priprema
Podsjetnik priprema
 

Nastavna priprema iz islamske vjeronauke za 6 razred

  • 1. Pismena priprema za realizaciju nastavnog časa (Ogledni čas u O.Š.“Hamdija Kreševljaković“ –Kakanj) Nastavnik: Hasija Ademi Predmet: Vjeronauka Razred: VI, odjeljenje b. Nastavna oblast / područje: Strpljivost kao vrlina Nastavna jedinica: Allah iskušava one koje voli Tip nastavnog časa: Obrada novog gradiva Oblici rada: Frontalni, grupni I individualni. Nastavne metode: Verbalne metode; usmeno izlaganje (monološka),razgovor I diskusija (dijaloška), rad na tekstu (tekst metoda), vizuelne metode, demonstarcija, samostalni radovi učenika. Nastavna sredstva i pomagala: Osnovna nastavna sredstva, auditivna; živa riječ nastavnika i učenika, tekstualna; udžbenik, knjiga, video zapis,laptop, projektor, tabla, A4 papiri, magneti, markeri i samoljepljivi stikeri. Međupredmetna korelacija: Bosanski jezik, geografija i muzička kultura. Lokacija rada: U školi, učionica. Plan table: Napisati bismilu na arapskom jeziku,naslov na vrhu ALLAH ISKUŠAVA ONE KOJE VOLI, datum. Samostalni radovi učenika na A4 papirima, pričvršćeni magnetima. Datum realizacije: 20.12.2012. Literatura: Emina Grabus i Muamera Bašić, Vjeronauka, udžbenik za šesti razred osnovne škole, El-Kalem, 2009., Kur'an s prijevodom, preveo Besim Korkut I internet.
  • 2. Cilj i zadaci nastavnog časa: CILJ: Pomoći učenicima da shvate zbog ćega Allah iskušava ljude, Njegovu ljubav prema svojim stvorenjima ali I opravdanost iskušenja.Potaknuti učenike na razmišljanje zašto se strpljivost ogleda pri prvom udarcu, te da je strpljivost vrlina koja je ključ uspjeha na ovom ali I budućem svijetu. Na primjeru iz života o Ejjubu a.s. pomoći da shvate smisao iskušenja. ZADACI: Obrazovni: Upoznavanje učenika sa islamskim stavom o strpljivosti. Stjecanje znanja o kur”anskim porukama I Poslanikovim savjetima koji govore o strpljivosti. Razumijevanje I upotreba pojmova strpljivost-sabur kroz tekst iz udžbenika. Funkcionalni: Razvijanje psihofizičkih osobina i sposobnosti: perceptivnih (senzornih, uočavanje i prepoznavanje), mentalnih (intelektualnih, pamćenje i reprodukcija naučenog) i komunikativnih (izražajnih, bogaćenje učeničkog vokabulara-rječnika). Pospješivanje i unapređenje analitičkog, kritičkog, uzročno-posljedičnog i sintetičkog mišljenja, kooperativnosti, kreativnosti i originalnosti kroz timske oblike rada, multimedijalne sadržaje, motivacija i pobuđivanje pažnje, radoznalosti i interesa putem zadataka interesantnog i kreativnog karaktera. Odgojni: Izgrađivanje I njegovanje pozitivnih osobina, te poticaj na ljubav I zahvaljivanje Allahu Uzvišenom. Izgrađivanje uvjerenja da je strpljivost vrlina koja je spas na oba svijeta.Formiranje i razvoj emocija, osjećanja, interesa, temperamenta, karaktera i sl. Formiranje i razvoj osjećaja za rad, red i disciplinu, za harmoniju kao i smisla za lijepo i njegovanje lijepog.
  • 3. ARTIKULACIJA ČASA Uvodni dio (5') FRONTALNI OBLIK RADA Emocionalna i psihološka priprema za čas i intrigiranje svijesti učenika. Nastavnik će uz osmijeh poselamiti učenike, kao I goste. Učenicima objasniti zašto su gosti na času. Zatim će, na zahtjev nastavnika, neko od učenika proučiti suru Asr I prevod, te kroz razgovor sa učenicima skrenuti pažnju na jednu vrlinu(sabur) o kojoj Uzvišeni Allah govori u ovoj suri. Nastavnik prepušta učenicima da sami anticipiraju, predvide današnju nastavnu jedinicu. “ Tako mi vremena, čovjek doista gubi, samo ne oni koji vjeruju I dobra djela čine I koji jedni drugima preporučuju istinu I koji jedni drugima preporučuju strpljenje.” Asr,1-3. Objašnjenje cilja lekcije; Allah iskušava one koje voli, Njegovu ljubav prema svojim stvorenjima ali I opravdanost iskušenja. Najava i zapis nastavne jedinice na tabli, iznad naslova napisati bismilu na arapskom jeziku,na desnoj strani u vrhu datum. Učenici, također, zapisuju naslov u svoje sveske. Nastavnik će nalijepiti A4 papir na tabli sa početnim slovom S na kojem je ispisan ajet sa I hadis koji govore o strpljivosti. S “ Oni koji su izdrzljivi u neimaštini, I u bolesti, I u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici I oni se Allaha boje I ružnih postupaka klone.” Bekare,177. “ Kada Allah zavoli svoga roba, On mu dadne neku kušnju da bi iskušao njegovu pokornost I pobožnost.” (hadis)
  • 4. Glavni dio (30') GRUPNI OBLIK RADA Učenici su prethodno raspoređeni u četiri grupe. Grupe su imenovane velikim slovima A,B,U,R. Prije izrade nastavnik objašnjava učenicima osnovne principe i pravila za rad u grupi. (Uključenost i neophodan doprinos svih učenika, saradnja, tiha komunikacija, određivanje zaduženja; vođa grupe, izvještač, kontrolor discipline i raspoloživog vremena). Zatim će podijeliti za svaku grupu papire A4 formata, napisani I objašnjeni zadaci, upustvo za rad I potreban pribor. Tokom izrade zadataka nastavnik može pustiti tihu, relaksirajuću ilahiju u pozadini. Nastavnik kontinuirano prati i kontroliše rad učenika, ohrabruje ih i pomaže im davajući eventualne sugestije i smjernice. Zadaci u grupama: A Na str.52. pronadji odgovore na pitanja: 1. Šta je strpljivost ? 2. U čemu čovjek može pokazivati strpljivost I objasni jednu situaciju? 3. Kada naiđemo na teška iskušenja kojeg Božijeg poslanika se trebamo sjetiti ? B Koje blagodati su date Ejjubu a.s. ? - prepisati tekst koji govori o tome na str. 48. Navedi jedan ajet koji govori o strpljivosti.
  • 5. U Na koji način I čme je Allah uzvišeni iskušao Ejjuba a.s.? – prepisati tekst koji govori o tome na str.48. Navedi jedan hadis koji govori o strpljivosti. R Pročitaj tekst iz udzbenika pod naslovom “ Strpljivost kao vrlina”, na str. 48.-49- I izdvoji pouke iz života Ejjuba a. s Napiši nekoliko stihova o strpljivosti. Nakon isteka vremena predviđenog za ovaj dio časa,tj. za rad u grupama I izrade svojih zadataka, nastavnik sugeriše učenicima da ostave olovke I papir, da se naslone I pažljivo slušaju izlaganje grupa. Svaka grupa ima svog izvještača koji će da prezentira rad svoje grupe. Na kraju izlaganja nastavnik postavlja pitanja za sve učenike podstičući ih na interakciju I kako bi utvrdio stepen usvojenosti nastavnog gradiva. Nastavnik će nastojati da, usmjeravajući i pospješujući interakciju i diskusiju, upućuje pozitivne komentare i pohvale svim učenicima. Završni dio (8') INDIVIDUALNI OBLIK RADA Učenici će, na kraju, u svoje sveske, pokušati odgovoriti na sljedeća pitanja prikazana preko projektora: Šta sam naučio - ponovio o temi današnje nastavne jedinice? Moj odnos prema strpljivosti-kako I zbog čega? Slijedi komentar nastavnika. Ponoviti cilj i temeljnu poruku časa:
  • 6. Allah iskušava one koje voli, Njegovu ljubav prema svojim stvorenjima ali I opravdanost iskušenja. Učenici će pogledati video spot na projektoru “Strpljivost” – koji će biti ujedno I zadatak za zadaču - Kako bih ja postupio/la u sličnoj situaciji? Mišljenje o današnjem času, šta mi se posebno svidjelo? (Odgovor na ovo pitanje učenici pišu na ponuđeni stiker i po izlasku, lijepe ga na vrata učionice). Vrednovati učenike. Na kraju, poselamiti i pohvaliti sve učenike i izraziti zahvalnost na pažnji i saradnji. Ukoliko iz tehničkih razloga uptreba laptopa I projektora ne bude realizovana slijedit će razgovor uz pitanja: 1. S čime se povezuje strpljivost? 2. Da li je strpljivost osobina s kojom se rađamo ? 3. Da li plačem u bolesti ?