O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Stīvs Peterss - Šimpanzes paradokss.

819 visualizações

Publicada em

Grāmatas “Šimpanzes paradokss. Prāta vadības programma pašpārliecības, veiksmes un laimes sasniegšanai” (The Chimp Paradox. The Mind Management Programme for Confidence, Success and Happiness) prezentācija

 • Entre para ver os comentários

Stīvs Peterss - Šimpanzes paradokss.

 1. 1. FranklinCovey Grāmatu klubs Mārtiņš Martinsons 10.06.2015.
 2. 2. Šimpanzes paradokss Dr Steve Peters
 3. 3. Par autoru Konsultants un psihiatrs 20 gadu pieredze klīniskajā psihiatrijā Ir ieguvis grādus matemātikā un medicīnā Psiholoģijas konsultants Anglijas futbola izlasei, Liverpool FC. Specializējas prāta funkciju optimizēšanā
 4. 4. Šimpanzes paradokss jeb kā kļūt par pašpārliecinātu, veiksmīgu un laimīgu cilvēku
 5. 5. Psiholoģiskais prāts
 6. 6. Psiholoģiskais prāts Cilvēks Šimpanze Dators
 7. 7. Šimpanze
 8. 8. Šimpanze Šimpanze ir emocionālā mašīna, kura domā neatkarīgi no mums. Tā nav slikta vai laba, tā ir vienkārši šimpanze.
 9. 9. Šimpanze Ar šimpanzi ir tāpat kā ar suni. Jūs neesat atbildīgi par suņa dabu, bet jūs esat atbildīgi par viņa uzturēšanu un uzvedību. Tātad jūs neesat atbildīgi par šimpanzes dabu, bet jūs esat atbildīgi par viņas vadīšanu.
 10. 10. Šimpanze Viens no veiksmes noslēpumiem ir iemācīties sadzīvot ar Šimpanzi, nevis ļaut tai jūs šaustīt vai uzbrukt. Lai to paveiktu, jums jāsaprot, kā Šimpanze uzvedas un jāzina, kāpēc tā rīkojas un domā caur savu pieeju. Jums ir arī jāizprot Cilvēks. SVARĪGI ir nesajaukt Cilvēku ar Šimpanzi.
 11. 11. Psiholoģiskais prāts  Cilvēks esat jūs, un jūs dzīvojat priekšējā pieres daivā.  Šimpanze ir jūsu emocionālā mašīna, kas jums pieder kopš dzimšanas un kura dzīvo jūsu limbiskajā sistēmā.  Dators ir kā glabātuve, kurā ir viss, ko Cilvēks un Šimpanze ir ielikuši. Tas šo informāciju izmanto, lai rīkotos automātiski.  Katrs no šiem «iedzīvotājiem» var pārņemt vadību, taču parasti tie darbojas kopā.
 12. 12. Laiks attīstībai  Ja Cilvēks10 minūtes dienā analizē, kas ir ielikts Datorā, tas maina un uzlabo informāciju.  Tas ir ļoti svarīgs elements, lai spētu vadīt Šimpanzi.  Katru dienu noteiktā laikā atskatieties uz pēdējām 24 stundām un pārskatiet, kā jūs esat tās vadījuši, organizējuši.  Izveidojiet dienasgrāmatu un ierakstiet tikai 1- 2 rindiņas katru dienu.  Piemēram, varat sākt ar Šimpanzes pamanīšanu un to, kā tā nozog jūsu domas, sajūtas un rīcības, kuras jūs negribat, bet kuras notiek.
 13. 13. Kā izprast sevi un Šimpanzi Sadalītā planēta un mēness pavadonis reprezentē jūsu iekšējo prātu un cīņu, kura notiek jūsu galvā. Tā kā Šimpanze ir spēcīgāka nekā cilvēks, tad ir svarīgi saprast un vadīt to. 4 aspekti: Domāšanas veidi Darba kārtības Darbības veidi Personības
 14. 14. Divi dažādi domāšanas veidi Šimpanze visu informāciju interpretē caur sajūtām un iespaidiem. Tā izmanto emocionālo domāšanu, lai izveidotu situācijas apkopojumu, saprastu, kas notiek un tālāk plānotu darbības. Emocionālā domāšana nozīmē, ka Šimpanze izdara pieņēmumus, kuri balstās uz intuīciju, paranoiskām sajūtām vai aizsargājošām domām.
 15. 15. Divi dažādi domāšanas veidi Cilvēks interpretē informāciju un, balstoties uz faktiem, izveido patiesību. Kad tas ir paveikts, tiek radīts darbības plāns, izmantojot loģisko domāšanu.
 16. 16. Divi dažādi domāšanas veidi Cilvēks:  Fakti un patiesība  Loģiskā domāšana  Plāns un rīcība Šimpanze:  Sajūtas un iespaidi  Emocionālā domāšana  Plāns un rīcība
 17. 17. Divi dažādi domāšanas veidi Kad jūs nevarat vienoties, Šimpanze ir stiprāka un pārņem jūsu domu un rīcību kontroli.
 18. 18. Kāpēc es kļūstu iracionāls savā domāšanā? Jūsu pieredze par emocionālām reakcijām ir dabiska un norāda uz veselīgu prātu.
 19. 19. Šimpanzes emocionāla domāšana  Iespaidi un sajūtas  Pārliecība par to, kas ir patiesība  Pieņēmumi par to, kas ir patiesība  Ļoti ātri izveido iespaidu un parasti to negrib mainīt, piemēram, pirmo iespaidu par cilvēkiem.
 20. 20. Šimpanzes emocionāla domāšana  Ātri izveido viedokli  Domā «melns» vai «balts» kategorijās (redz tikai vienu iespēju)  Paranoja (Šimpanze var ātri ieiet aizsardzības pozīcijā - lai pastāvētu uz savu viedokli, bieži izmanto lietas ārpus konteksta)  Domā par katastrofu  Iracionāla (pamatojums bieži ir muļķīgs, neloģisks un nebalstās uz faktiem)  Emocionāls izvērtējums
 21. 21. Cilvēka loģiskā domāšana  Balstās uz pierādījumiem  Racionāla  Kontekstā un ar perspektīvu  Daudz krāsas un līdzsvarots izvērtējums
 22. 22. Divi dažādi domāšanas veidi
 23. 23. Divas dažādas darba kārtības Cilvēks:  Iekšējā darba kārtība (dzīves nolūks)  Sabiedrības darba kārtība  Citi mērķi Šimpanze:  Izdzīvošana  Dzimtas turpināšana  Citi mērķi
 24. 24. Divas dažādi darbības veidi Cilvēks:  Sabiedrības likumi  Godīgums  Līdzjūtība  Sirdsapziņa  Likumu ievērošana  Paškontrole  Nolūka sajūta  Sasniegumi un gandarījums Šimpanze:  Džungļu likumi  Instinkti - Flight, Fight, Freeze (FFF)  Dzinuļi - (sekss, dominance, ēdiens, mājvieta, drošība, vecāku loma, teritorija)  Apdraudētība
 25. 25. Psiholoģiskais prāts Tas, kā jūs vadīsiet savu impulsīvo, emocionālo Šimpanzi, būs viens no lielākiem jūsu dzīves veiksmes faktoriem.
 26. 26. Atšķirība starp sievietēm un vīriešiem Džungļu likumi  Vīrietis  Drošība, teritorija, spēks  Seksuālais dzinulis  Sieviete  Drošība un aizsardzība bērniem  Mātišķais dzinulis  Spēja nolasīt ķermeņa valodu  Iekšēja nedrošība
 27. 27. Atšķirība starp sievietēm un vīriešiem Sieviete ir spējīga viegli pieņemt lēmumus, tikai viņas emocionālā Šimpanze vienkārši viņu nolaupa.
 28. 28. Atšķirība starp sievietēm un vīriešiem Cilvēka sieviete un vīrietis ir izteikti līdzīgi, bet tiek ietekmēti no savas iekšējās Šimpanzes, kurai piemīt tipiski sieviešu un vīriešu raksturlielumi.
 29. 29. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? 1. Apzinieties, kurš vada – Cilvēks vai Šimpanze. 2. Saprotiet likumus, kā smadzenes strādā un akceptējiet tos. 3. Rūpējaties un vadiet Šimpanzi, lai iegūtu labāko rezultātu.
 30. 30. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? 1. solis Saprast, kurš vada. Zelta likums saka, ka vienmēr, kad jums ir sajūtas, domas vai rīcības, kuras jūs negribat vai nepieņemat, jūs ir pārņēmusi Šimpanze. Vienkāršs jautājums, ar kuru sākt: Vai es gribu….? Vai es gribu šīs sajūtas? Vai es gribu tā rīkoties?
 31. 31. Tipiska Šimpanzes domāšana Bet, ja nu … ? Bet es jūtos … ! vai Bet es nejūtos … ! Šimpanze koncentrējas uz sajūtām par darbībām nākotnē. Cilvēks koncentrējas uz to, kas jāpaveic un kā viņš jutīsies pēc tam, kad būs pabeidzis.
 32. 32. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? 2. solis Saprast nemainīgo procesu par to, kā smadzenes saņem informāciju. Šimpanzei ir 5x lielāks ātrums un spēks nekā Cilvēkam. Gribasspēks nepalīdzēs!
 33. 33. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? Iekšējā cīņa par varu starp Cilvēku un Šimpanzi. Ir svarīgi saprast, ka Šimpanze izdara piedāvājumu, nevis dod komandu. Jums ir izvēle.
 34. 34. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? 3. solis Parūpēties par Šimpanzi pirms vadīt. Šimpanzes dziņas nemainīsies, bet uzvedība gan. Ja jūs parūpējaties par Šimpanzes vajadzībām, tad ar viņu būs iespējams runāt, un tā klausīsies. 1. Atpazīt to, kas ir Šimpanzes dzinuļi un tad atrast risinājumu, kas liks Šimpanzei justies laimīgai un piepildītai tādā veidā, kas ir pieņemams pasaulei, kurā jūs dzīvojat. 2. Var sublimēt dzinuli – novirzīt enerģiju citā virzienā.
 35. 35. Kā izvēlēties Cilvēku vai Šimpanzi? 3. solis Parūpēties par Šimpanzi pirms vadīt. Šimpanzes dziņas nemainīsies, bet uzvedība gan. Šimpanze ir kā bērns, kurš lūkojas pēc ārējās atzinības. Cilvēks ir kā pieaugušais, kas izmanto iekšējo atzinību un sevis izvērtēšanu.
 36. 36. Kā vadīt Šimpanzi 3. solis Parūpēties par Šimpanzi pirms vadīt. Šimpanzes dziņas nemainīsies, bet uzvedība gan.  Ļaujiet viņai vingrot (parasti tas aizņem 10 minūtes): 1. Noslēgtā vidē 2. Ļaujiet visam iznākt ārā 3. Klausieties Šimpanzi tik, cik tas prasa 4. Nekomentējiet
 37. 37. Kā vadīt Šimpanzi 3. solis Parūpēties par Šimpanzi pirms vadīt. Šimpanzes dziņas nemainīsies, bet uzvedība gan. Ielieciet Šimpanzi kastē Izmantojot faktus, patiesību un loģiku, mēs varam nomierināt Šimpanzi un sākt ar to runāt. Var gadīties, ka jūsu Šimpanzi nāksies likt kastē vairākas reizes, līdz atradīsiet nozīmīgu un spēcīgu patiesību, kura nomierinās Šimpanzi.
 38. 38. Kā vadīt Šimpanzi 3. solis Parūpēties par Šimpanzi pirms vadīt. Šimpanzes dziņas nemainīsies, bet uzvedība gan. Banāni Ir divu veidu banāni:  Uzmanības novēršana  Balvas (arī atzinība no citiem)
 39. 39. Kā vadīt Šimpanzi NEAT vingrinājums  Normāls – būs situācijas, kurās nespēsiet ideāli vadīt Šimpanzi.  Gaidīts (Expected)  Akceptēts – pieņemiet, ka neesat perfekts un ka šis dzīvnieks ir ļoti spēcīgs.  Aprūpēts (Taken care of) – atvainojaties, ja aizskariet citus vai piedodiet sev, ja esat sevi pievīlis.
 40. 40. Kā saprast Datoru mūsu prātā Datoram ir divas funkcijas: 1.Tas domā un darbojas automātiski, izmantojot ieprogrammētas domas un uzvedības. 2. Tas ir atsauksmes avots informācijai, pārliecībām un vērtībām. Potenciāli Dators ir spēcīgāks par Šimpanzi un Cilvēku, jo ir references avots, kurā abi lūkojas pec palīdzības un vadlīnijām.
 41. 41. Kā saprast Datoru mūsu prātā Dators ir 4x ātrāks par Šimpanzi un 20x ātrāks par Cilvēku
 42. 42. Datorā atrodas Autopilots – konstruktīva un noderīga uzvedība vai pārliecība. Gremlini - destruktīvas pārliecības vai uzvedības, kuras var mainīt. Goblini- destruktīvas pārliecības vai uzvedības, kuras nevar mainīt. Pamatā ielikti līdz 8 gadu vecumam. Dzīves akmens – ietver mūsu vērtības un pārliecības, kas nosaka to, kā mēs dzīvojam savu dzīvi.
 43. 43. Gremlini Nepamatotas gaidas Piemēram:  Man vienmēr jābūt laikā  Man vienmēr jāuzvar, lai pierādītu sevi Traucējošas gaidas Uztraukties par lēmumiem un nepieņemt tos.
 44. 44. Goblini Ledusskapja durvju sindroms 1. variants Tas, ko tu sasniegsi dzīvē, noteiks, cik vērts tu esi. 2. variants Tu esi vērts tāds, kāds tu esi. Tāds, kāds tu esi, ir tas, kas tiek mīlēts un cienīts, un tev nav jāsasniedz kaut kas, lai iegūtu mīlestību. Šis sindroms ietekmē ļoti daudzus eksāmenu laikā. Vēl ļoti daudzi uztraucas, ko citi par viņiem domā.
 45. 45. Dzīves akmens Dzīves patiesības Piemēram:  Dzīve nav godīga  Mērķi var mainīties  Nav nekādu garantiju Vērtības Dzīves virzītājspēks
 46. 46. Dzīves virzītājspēks Atbildiet godīgi vienas minūtes laikā. Jums ir 100 gadi, un jums ir atlikusi viena minūte, ko dzīvot. Pie jums pienāk jūsu mazmazmazbērns un jautā: Pirms nomirsti, pasaki man, ko man darīt ar savu dzīvi?
 47. 47. Redzējums – pēdējais Datora aspekts Kā es redzu sevi? Kā es redzu citus? Kā es redzu pasauli?
 48. 48. Kā mainīt Gremlinus? Kā tos atrast:  Tie rada jums negatīvu pieredzi – nevēlamas emocijas vai negatīvu rezultātu.  Tie neļauj jums darīt to, ko gribat, vai liek darīt to, ko jūs negribat.
 49. 49. Kā mainīt Gremlinus? Piemērs: Jūs nespējat pateikt - nē. Uzdodiet sev jautājumu: Kāda ir mana pārliecība par to, ka, ja pateikšu nē, kā citi mani redzēs, uztvers? Kādas ir sekas, ja es pateikšu - nē? Jums ir jāizlemj, kas ir jūsu patiesība.
 50. 50. Kā mainīt Gremlinus? Lielais Gremlins - jābūt, jādara (should). Ja es esmu laipns pret citiem, viņiem jābūt laipniem pret mani. Man jāēd pareizi visu laiku Man jābūt vairāk organizētam. Man ir jārada labs iespaids. Nomainiet to ar - VARĒTU.
 51. 51. Kas jūs esat? Uzrakstiet lietas, kas nosaka to, par kādu personu jūs vēlētos būt!
 52. 52. Kas jūs esat? Atcerieties: Persona, par kuru jūs vēlaties kļūt, ir persona, kura jūs patiesībā jau esat. Bet Šimpanze un Gremlini neļauj jums par tādu būt.
 53. 53. Lai attīstītu Cilvēku  Attīstiet sevi  Vadiet savu Šimpanzi un izdzēsiet Gremlinus  Komunicējiet efektīvi  Pareizie cilvēki jūsu apkārtnē  Radiet pasauli, kurā gribat dzīvot  Paaugstiniet dzīves kvalitāti
 54. 54. Paldies! Sekojiet FranklinCovey Latvia sociālajos tīklos: FranklinCovey Latvia FranklinCovey Latvia @FranklinCoveyLV

×