SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 29
OBJEKTIVAT:
TE LISTOJME 14 ELEMENTET ME TE
RENDESISHME NE ORGANIZMIN TONE DHE
TE PERSHKRUAJME ROLIN E TYRE.
TE NJIHEMI ME SEMUNDJET QE
SHKAKTOHEN NGA MUNGESA E KETYE
ELEMENTEVE.
DISA ELEMNTE VDEKJEPRURES.
KURIOZITETE TE NDRYSHME .
TRUPI YNE ESHTE NJE MAKINE TEJET E NDERLIKUAR. KA ME MIJERA
VJET QE NJEREZIT PERPIQEN TE KUPTOJNE SI FUNKSIONON TRUPI
YNE E MEGJITHATE SHUME MISTERE NUK JANE ZGJIDHUR SI P.SH. SI
PUNON TRURI YNE, PERSE NA ZE LEMZA.
PO NJE GJE TASHME E -
DIME ME SIGURI: TRUPI YNE PERBEHET NGA UJI, KARBONI DHE DISA
ELEMENTE TE THJESHTA KIMIKE, QE MUND TE GJENDEN NGADO. NE
TE VERTETE, TE GJITHE ATOMET E DOMOSDOSHME PER NDERTIMIN E
TRUPIT TE NJERIUT, MUND T'I GJENI NE OBORRIN E SHTEPISE SUAJ.
IMAGJINONI SIKUR TE NDERTONI NGA FILLIMI NJE TRUP NJERIU, DUKE
PERDORUR PERBERESIT ME TE THJESHTE TE MUNDSHEM. PER KETE
DO T'JU DUHESHIN VETEM 13 ELEMENTE KIMIKE.
1. 65 % Oksigjen.
Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne
formen e ujit (H2O). Ju gjithashtu thithni oksigjen nga ajri sa
here qe merrni fryme.
2. 18 % Karbon.
Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element
nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e
karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te
gjitha molekulave me komplekse brenda jush.
3. 10 % Hidrogjen.
Hidrogjeni eshte elementi me I zakonshem ne gjithesi e
njekohesisht ka edhe atomet me te vogla.
4. 3 % Azot.
Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti
sa nje trup mesatar njeriu.
Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj. Ai
eshte edhe perberesi kryesor i ajrit.
5. 1 % Fosfor.
Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve. Ai
gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formon
membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e
energjise.
6. 0,35 % Kalcium.
Sapuni i tualetit perbehet nga kalciumi. Kalciumi gjithashtu i
mban levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht.
7. 0,15 % Klor.
Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qe perdoret
per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet
me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e
natriumit).
8. 0,15 % Natrium.
Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit
(kripes). Natriumi i ben levizjet e trupit tuaj po aq te
kripura sa edhe uji i detit.
9. 0,05 % Magnez.
Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjen nga
djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon
sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e
nervave dhe tkurrjen e muskujve.
10. 0,25 % SQUFUR.
SQUFURI ESHTE NJE PJESE E ZEVENDESUESHME E PROTEINAVE DHE
NDIHMON NE MPIKSJEN E GJAKUT. ËSHTE GJITHASHTU SHKAKTARI I
ERES SE KEQE TE GAZRAVE TRUPORE, VEZEVE TE PRISHURA APO
PELLGJEVE ME UJE TE NDENJUR.
11. 1,6 % KALCIUM.
KALCIUMI ESHTE ELEMENTI QE I BEN TE FORTA GUASKAT E DETIT,
SHKUMESIN DHE MERMERIN. AI BEN TE NJEJTEN GJE ME DHEMBET
DHE KOCKAT TUAJA DHE, GJITHASHTU, MBAN NE PUNE ZEMREN DHE
MUSKUJT TUAJ.
12. 0,008 % HEKUR.
NE GJAKUN TUAJ KA HEKUR TE MJAFTUESHEM SA PER NJE
GOZHDE. HEKURI, KUR LIDHET ME OKSIGJENIN BEHET I GJAKUT,
DHE KJO ESHTE ARSYEJA PSE GJAKU DHE NDRYSHKU JANE TE KUQ.
13. 0,00004 % Jod.
Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, megjithate, pa te do te
vdisnit. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa.
Per nje trup te perkryer ju nevojitet gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku,
mangani, kobalti, litiumi, stronciumi, alumini, silici, plumbi dhe arseniku.
Nje trup mesatar permban edhe rreth 90 miligram uran.
MUNGESA E KALCIUMIT
Osteoporoza eshte nje semundje kockash.Kockat
dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane
tendence te thyhen . Njerez me kete semundje kane nje risk
per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si p.sh.duke u
perkulur por dhe duke u kollitur . Zhvillimi I kesaj
semundjeje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te
hormoneve te grate, mungesa e kalciumit , prezenca e
tiroideve ose konsumimi I madh I alkolit dhe duhanit. Kjo
semundje nga statistikat eshte me e perhapur tek grate e
races se bardhe dhe te verdhe , aziatike. Eshte me e rralle
tek grate e races se zeze. Mjekimi I pershtatshem I
osteoporozes mund te jape perparime ne mirembajtjen e
sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe
mund te shfaqen.
Mungesa e Hekurit
Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I
anemise , madje e shfaqjes se
saj eshte me e shpeshte tek femrat Anemi e
perkthyer ne shqip , do te thote
pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise
vendoset kur ka ulje te nivelit te
hemoglobines Anemi , apo varferimi I gjakut eshte
pakesim I numrit te
rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I
Hemoglobines ne rruazat e kuqe te
gjakut , ose I te dyjave ketyre se bashku. Shkaqet
e anemise jane te ndryshme
dhe po keshtu simptomat e saj jane te ndryshme
dhe kurohen sipas shkakut.
Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte ajo qe ne
popull njihet si
“gusha” ,qe s’eshte gje tjeter veçse zmadhimi I gjendres
tiroide. Gjendra
tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet ne
pjesen e perparme te
qafes. Hormonet qe prodhon tiroidja ndikojne ne
funksionimin e organeve
te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender te punoje
normalisht I nevojitet sasia e duhur e jodit.
Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta perballoje kete
,duke u zmadhuar
per te kapur sa me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”.
MUNGESA E JODIT
MUNGESA E MAGNEZIT
1) Komplikimet ne funksionimin e organeve
jetesore.
2) Probleme ne lekure te shkaktuara nga stresi
dhe ngacmimet .
3) Rritja e nivelit te kolesterolit ne gjak.
Rritja e kolesterolit ne gjak behet shkak per nje
sere semundjesh dhe sidomos per semundjen
e zemres. Rritja e kolesterolit shfaqet qe ne
moshen 40- vjeçare ,por , ka raste edhe me
perpara. Ndodh te na ndjeke kudo , pa u
larguar per asnje momente.
DISA ELEMENTE VDEKJEPRURES
1.Antimoni vjen nga djegjet e fosileve .100mg te tij shkaktojne
vdekjen.
2.Arseniku vjen nga pesticidet .130mg shkaktojne kancer
3.Kadmiumi vjen nga prodhimi i
baterive ,llaqeve,detergjenteve.Shkakton helmim.
4.Kromi vjen nga industria e galvanizmit.Shkakton kancer me se
tepermi te mushkerive.
5.Bakri eshte helmues vjen nga industria e perpunimit te
bakrit.Shkakton helmim dhe demton melçine.
6.Merkuri vjen nga insekticidet.Helmimet me merkur eshte
dekjeprures.
7.Berliumi vjen nga djegjet e fosileve .Shkakton kancer.
8.Nikeli vjen nga perdorimi si katalizator dhe perberes çeliqeve
speciale eshte teper helmues.
9.Selenivjen nga perdorimi i gomes ,industrine elektronike,eshte
vdekjeprures dhe kancerogjen.
10.Plumbi vjen nga shkarkimmet e tetraetilit te plumbit eshte
helmues dhe kancerogjen.
11-.Zinku vjen nga derdhjet fonderike ne industri eshte helmues
PUNOI:
FRANCESKA SALIU DHE
ALISA XHANI

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
22062002
 
Semundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshme
An An
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr
 

Mais procurados (20)

Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
 
traditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodranetraditat dhe zakonet shkodrane
traditat dhe zakonet shkodrane
 
Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipe
 
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
 
Semundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshme
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
 
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e Energjisë
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Metalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe JometaletMetalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe Jometalet
 
Modelet e atomit
Modelet e atomitModelet e atomit
Modelet e atomit
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
 
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
 
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P
NDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.PNDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.P
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P
 

Semelhante a elementet kimik dhe roli i tyre

Projekt 2
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2
Mersi
 
kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri
elonaharizi
 
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
Altin Emiri
 
Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)
ermela01
 
Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone
Klodjan Hoxha
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Darla Evangjeli
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
Matilda Gremi
 

Semelhante a elementet kimik dhe roli i tyre (20)

Projekt 2
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2
 
kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri
 
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
 
KIMI
KIMIKIMI
KIMI
 
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)
 
Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone
 
Kimi
KimiKimi
Kimi
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Elementet kimike
Elementet kimike Elementet kimike
Elementet kimike
 
PROJEKT.pptx
PROJEKT.pptxPROJEKT.pptx
PROJEKT.pptx
 
kimi
kimi kimi
kimi
 
Biologji osteoporoza
Biologji osteoporozaBiologji osteoporoza
Biologji osteoporoza
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
 
Biologji
BiologjiBiologji
Biologji
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
 
Armiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetitArmiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetit
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
 

elementet kimik dhe roli i tyre

 • 1.
 • 2. OBJEKTIVAT: TE LISTOJME 14 ELEMENTET ME TE RENDESISHME NE ORGANIZMIN TONE DHE TE PERSHKRUAJME ROLIN E TYRE. TE NJIHEMI ME SEMUNDJET QE SHKAKTOHEN NGA MUNGESA E KETYE ELEMENTEVE. DISA ELEMNTE VDEKJEPRURES. KURIOZITETE TE NDRYSHME .
 • 3. TRUPI YNE ESHTE NJE MAKINE TEJET E NDERLIKUAR. KA ME MIJERA VJET QE NJEREZIT PERPIQEN TE KUPTOJNE SI FUNKSIONON TRUPI YNE E MEGJITHATE SHUME MISTERE NUK JANE ZGJIDHUR SI P.SH. SI PUNON TRURI YNE, PERSE NA ZE LEMZA. PO NJE GJE TASHME E - DIME ME SIGURI: TRUPI YNE PERBEHET NGA UJI, KARBONI DHE DISA ELEMENTE TE THJESHTA KIMIKE, QE MUND TE GJENDEN NGADO. NE TE VERTETE, TE GJITHE ATOMET E DOMOSDOSHME PER NDERTIMIN E TRUPIT TE NJERIUT, MUND T'I GJENI NE OBORRIN E SHTEPISE SUAJ. IMAGJINONI SIKUR TE NDERTONI NGA FILLIMI NJE TRUP NJERIU, DUKE PERDORUR PERBERESIT ME TE THJESHTE TE MUNDSHEM. PER KETE DO T'JU DUHESHIN VETEM 13 ELEMENTE KIMIKE.
 • 4.
 • 5. 1. 65 % Oksigjen. Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne formen e ujit (H2O). Ju gjithashtu thithni oksigjen nga ajri sa here qe merrni fryme. 2. 18 % Karbon. Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse brenda jush. 3. 10 % Hidrogjen. Hidrogjeni eshte elementi me I zakonshem ne gjithesi e njekohesisht ka edhe atomet me te vogla.
 • 6. 4. 3 % Azot. Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti sa nje trup mesatar njeriu. Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj. Ai eshte edhe perberesi kryesor i ajrit. 5. 1 % Fosfor. Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve. Ai gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formon membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e energjise. 6. 0,35 % Kalcium. Sapuni i tualetit perbehet nga kalciumi. Kalciumi gjithashtu i mban levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht.
 • 7.
 • 8. 7. 0,15 % Klor. Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qe perdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e natriumit). 8. 0,15 % Natrium. Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit (kripes). Natriumi i ben levizjet e trupit tuaj po aq te kripura sa edhe uji i detit. 9. 0,05 % Magnez. Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjen nga djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.
 • 9.
 • 10. 10. 0,25 % SQUFUR. SQUFURI ESHTE NJE PJESE E ZEVENDESUESHME E PROTEINAVE DHE NDIHMON NE MPIKSJEN E GJAKUT. ËSHTE GJITHASHTU SHKAKTARI I ERES SE KEQE TE GAZRAVE TRUPORE, VEZEVE TE PRISHURA APO PELLGJEVE ME UJE TE NDENJUR. 11. 1,6 % KALCIUM. KALCIUMI ESHTE ELEMENTI QE I BEN TE FORTA GUASKAT E DETIT, SHKUMESIN DHE MERMERIN. AI BEN TE NJEJTEN GJE ME DHEMBET DHE KOCKAT TUAJA DHE, GJITHASHTU, MBAN NE PUNE ZEMREN DHE MUSKUJT TUAJ. 12. 0,008 % HEKUR. NE GJAKUN TUAJ KA HEKUR TE MJAFTUESHEM SA PER NJE GOZHDE. HEKURI, KUR LIDHET ME OKSIGJENIN BEHET I GJAKUT, DHE KJO ESHTE ARSYEJA PSE GJAKU DHE NDRYSHKU JANE TE KUQ.
 • 11.
 • 12. 13. 0,00004 % Jod. Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, megjithate, pa te do te vdisnit. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa. Per nje trup te perkryer ju nevojitet gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku, mangani, kobalti, litiumi, stronciumi, alumini, silici, plumbi dhe arseniku. Nje trup mesatar permban edhe rreth 90 miligram uran.
 • 13. MUNGESA E KALCIUMIT Osteoporoza eshte nje semundje kockash.Kockat dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane tendence te thyhen . Njerez me kete semundje kane nje risk per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si p.sh.duke u perkulur por dhe duke u kollitur . Zhvillimi I kesaj semundjeje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te hormoneve te grate, mungesa e kalciumit , prezenca e tiroideve ose konsumimi I madh I alkolit dhe duhanit. Kjo semundje nga statistikat eshte me e perhapur tek grate e races se bardhe dhe te verdhe , aziatike. Eshte me e rralle tek grate e races se zeze. Mjekimi I pershtatshem I osteoporozes mund te jape perparime ne mirembajtjen e sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe mund te shfaqen.
 • 14.
 • 15. Mungesa e Hekurit Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I anemise , madje e shfaqjes se saj eshte me e shpeshte tek femrat Anemi e perkthyer ne shqip , do te thote pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise vendoset kur ka ulje te nivelit te hemoglobines Anemi , apo varferimi I gjakut eshte pakesim I numrit te rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I Hemoglobines ne rruazat e kuqe te gjakut , ose I te dyjave ketyre se bashku. Shkaqet e anemise jane te ndryshme dhe po keshtu simptomat e saj jane te ndryshme dhe kurohen sipas shkakut.
 • 16.
 • 17. Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte ajo qe ne popull njihet si “gusha” ,qe s’eshte gje tjeter veçse zmadhimi I gjendres tiroide. Gjendra tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet ne pjesen e perparme te qafes. Hormonet qe prodhon tiroidja ndikojne ne funksionimin e organeve te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender te punoje normalisht I nevojitet sasia e duhur e jodit. Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta perballoje kete ,duke u zmadhuar per te kapur sa me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”. MUNGESA E JODIT
 • 18.
 • 19. MUNGESA E MAGNEZIT 1) Komplikimet ne funksionimin e organeve jetesore. 2) Probleme ne lekure te shkaktuara nga stresi dhe ngacmimet . 3) Rritja e nivelit te kolesterolit ne gjak. Rritja e kolesterolit ne gjak behet shkak per nje sere semundjesh dhe sidomos per semundjen e zemres. Rritja e kolesterolit shfaqet qe ne moshen 40- vjeçare ,por , ka raste edhe me perpara. Ndodh te na ndjeke kudo , pa u larguar per asnje momente.
 • 20.
 • 21. DISA ELEMENTE VDEKJEPRURES 1.Antimoni vjen nga djegjet e fosileve .100mg te tij shkaktojne vdekjen. 2.Arseniku vjen nga pesticidet .130mg shkaktojne kancer 3.Kadmiumi vjen nga prodhimi i baterive ,llaqeve,detergjenteve.Shkakton helmim. 4.Kromi vjen nga industria e galvanizmit.Shkakton kancer me se tepermi te mushkerive. 5.Bakri eshte helmues vjen nga industria e perpunimit te bakrit.Shkakton helmim dhe demton melçine. 6.Merkuri vjen nga insekticidet.Helmimet me merkur eshte dekjeprures. 7.Berliumi vjen nga djegjet e fosileve .Shkakton kancer. 8.Nikeli vjen nga perdorimi si katalizator dhe perberes çeliqeve speciale eshte teper helmues. 9.Selenivjen nga perdorimi i gomes ,industrine elektronike,eshte vdekjeprures dhe kancerogjen. 10.Plumbi vjen nga shkarkimmet e tetraetilit te plumbit eshte helmues dhe kancerogjen. 11-.Zinku vjen nga derdhjet fonderike ne industri eshte helmues
 • 22.
 • 23.
 • 24.
 • 25.
 • 26.
 • 27.
 • 28.