O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Danone sunum

5.455 visualizações

Publicada em

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Danone sunum

 1. 1. Danone e-mail Krizi
 2. 2. Kurum/kuruluş ne tür bir kriz içindedir? Danone, Türkiye tarihinde bir firmanın internettehedef olduğu en büyük karalama kampanyası olarakgösterilen Danino ürünleriyle ilgili başlatılan e-posta karalama Krizinin kurbanı olmuştur.
 3. 3. Neye dayanarak krizde olduklarını anlamışlardır?atılan Danone ürünlerinin çocukların fiziksel ve ruhsalgelişimini olumsuz yönde etkilediği iddiaları, ilk olarak mayıs 2005 tarihinde sunucusu Almanya’da bulunan bir internet forum sitesinde yer alan bir yazı ile başladı. Yazıda, ortaya atılan iddia laboratuar sonuçlarıyla kanıtlandığı Prof. Dr. Turan Karadeniz’in imzası, kendi onayı ve bilgisi olmadan eklenmiş.
 4. 4. 6,3 milyon kişi haberdar olmuş. Sadece 1 milyonu internet vasıtasıyla, geri kalanı kısmıysakulaktan kulağa iletişimle yayılmış. 25-45 yaş arası kadınlar arasında yapılan bir araştırmada, mesajın bilinirlik oranı yüzde 30 seviyelerinde.
 5. 5. Zarar Görenler : sütlü çocuk ürünleri pazarınıetkileyerek pazarda %26 gerileme çiğ süt alımlarında da yaklaşık15 milyon litreye varan bir daralma
 6. 6. İddia yüzde 25’lere varaninandırıcılık seviyelerine ulaşmış. İddialar sadece Danone’yi değil, sütlü çocuk ürünleri pazarını etkileyerek pazarda yüzde 26 oranında bir gerilemeye sebepolmuş. Bu gerilemeye bağlı olarak çiğ süt alımlarında da yaklaşık 15 milyon litreye varan bir daralma nedeniyle çiftçilerde mağdurlar arasına dahil olmuş.
 7. 7. Ne tür Kriz yönetim süreci içindeler? Reaktif Kriz Yönetimi sürecindedirler. Kriz ortayaçıktığında hasarı sınırlama ve iyileşme evrelerini içererek kriz oluştuktan sonra yapılacakfaaliyetlere odaklanmıştır. Burada amaç, yaşanankrizin zararlarını en aza indirebilmek ve mümkün olduğu kadar çabuk toparlanabilmektedir
 8. 8. Çünkü ; E-mail karalama kampanyası Mayıs ayındabaşlayıp , bir çok kişiyi etkilemiştir.Ama Kuruluş budurumdan ancak Ekim ayında haberdarolmuştur.Kriz olduktan hayli uzun bir zamandansonra harekete geçilmiş ve böylece kriz ; insanlarınkafasındaki algıyı değiştirmek üzerine zorlu birsürece dönüşmüştür.
 9. 9. Hangi mesaj stratejisini belirlemişler?Yağcı Strateji : Organizasyonun mevcut imajını desteklemek, krizle daha iyi bir pozisyona geçmesini sağlamak , diğerlerinin onayını kazanmak için yapılan teşebbüslerde övgüler almak üzerine odaklanır.
 10. 10. Danone ; “Danino” markası için ise ; Kriz vardırdemeden karalama kampanyasına atıftabulunarak , Danino’nun nasıl üretildiğinifabrikalarında göstermek için Ayşe Özgün’ükanaat önderi olarak reklamlarında oynatmayıseçmiştir.Üretim aşamasını kamoyu ilepaylaşarak şeffaf bir iletişim yöntemini seçmiştir.
 11. 11. Danino’nun nasıl üretildiğini fabrikalarındagöstermek için Ayşe Özgün; kanaat önderi
 12. 12. Neden kriz oluşmuştur?Sorunun önceden görünmesi fakat dikkate alınmaması Danone Kuruluşunun adı geçen karalamakampanyasını kamoyunun öğrenmesinden yaklaşık 5 ay sonra öğrenmiş olması
 13. 13. Kriz döneminde halkla ilişkilerçalışmalarında neler yapmışlardır?
 14. 14. «Danone İnternet Sitesi»nde açıklama Danone Hukuk Bölüm Başkanı Basın ToplantısıProf. Dr Turan Karadeniz açıklaması
 15. 15. Medya ilişkileri yönetimi nasıl örgütlenmiştir? Yurtsan Atakan başkanlığında gerçekleşen paneleT.C Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Kavak, Ordu Üniversitesi Meslek YüksekOkulu Müdürü Prof. Dr. Turan Karadeniz, Profesör Doktor Sevinç Yücecan ve Neşe Erberk katıldı.
 16. 16. Çekilen reklam filmlerinde ; Ayşe Özgün’ün anne figürü araştırmacı yönü fabrika çalışanı Süt alımı yapılanlar kullanılmıştır.

×