O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Te ushqehemi dhe jo te hame!
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 9 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (20)

Anúncio

Food

  1. 1. UshqimetNjeriu ka nevoje per ushqime qe sigurojne energjine rritjen dhe shendetin e trupit. Njesia matese e energjise eshte kilokaloria. Nga djegja e nje grami yndyre clirohet rreth 9 kkal,kurse nga nje gram glukoze ose nje gram protein clirohen rreth 4
  2. 2. Perberesit kryesore te ushqimeve jane proteinat , yndyrnat, sheqernat, kriperat minerale dhe vitaminat.Keto lende quhen lende ushqyese. Ato duhen marre ne menyre te pershtatshme qe te permbushin disa funksione te rendesishme .
  3. 3. Lendet ushqimore kane natyre bimore dhe shtazore Proteinat takohen me shumice ne ushqimet me origjine shtazore. Proteinat ndodhen ne mish , peshk, fasule etj. Proteinat ne nje menyre a nje tjeter jane tullat e trupit tone. Yndyrnat e racionit ushqimor gjithashtu mund te Jene me origjine shtazore.yndyrnat ndodhen ne Ushqimet e skuqura, djath , gjalp,margarite dhe vaj.
  4. 4. Karbohidratet jane lende ushqimore me origjine kryesisht bimore. Karbohidratet ndodhen ne buke , drithera dhe perime. Niseshteja ka pothuajse te njejtin kuptim me karbohidratet . Niseshteja eshte sheqeri kryesor ne te ushqyerit e njeriut. Ate e gjejme me shumice te drithera dhe nenproduktet e tyre si; buka, brumerat dhe te bishtajat e patatet. Vitaminat jane shume te rendesishme per rritjen e trupit dhe na mbrojne nga semundjdet.ato emertohen me shkronja si;A,B,C,D dhe E. Ato gjenden te frutat dhe perimet por ato takohen edhe n ushqime me origjine shtazore si ; qumeshti , mishi, veza dhe peshku.
  5. 5. Kriperat minerale na bejne te forte dhe te shendetshem,.kalciumi dhe fosfori per kockat dhe per dhembet,hekuri per gjakun etj.kriperat minerale gjenden si te ato ushqime me origjine shtazore si dhe tek ato bimore.proteina niseshte vitamina Kripera minerale yndyrna
  6. 6. Piramida ushqimore Me piramide ushqimore kuptojme raportet qe duhet te zene grupet e ndryshme te ushqimeve ne dieten tone ditore. Kjo do te thote qe ne nuk kemi nevoje vetem te hame ,por ne rradhe te pare te dime sesi ushqehemi. Ne kete menyre piramida ushqimore nenkupton nje diete e cila te permbaje; nje sasi ushqimesh te pasura me sheqerna,
  7. 7. Pajisje me te cilat prodhohen ushqimet   Korrja e grurit nepermjet makine e posacme per Makinave te posacme transportimin e grurit
  8. 8. Ushqime qe ne konsumojme ne jeten e perditshme

×