O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×

Radioaktyvieji elementai

Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
Ar+iveikime+ligas.ppt
Ar+iveikime+ligas.ppt
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 20 Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Diapositivos para si (20)

Mais de Emilija Dryžaitė (17)

Anúncio

Radioaktyvieji elementai

 1. 1. Radioaktyvieji elementai aplink ir jų poveikis žmogaus organizmui Darbą parengė : Kauno ,,Saulės’’ gimnazijos 1F klasės mokiniai Emilija Dryžaitė ir Kasparas Dryžas
 2. 2. Tikslas Supažindinti su radioaktyviaisiais elementais, apibūdinti jų savybes, išsiaiškinti kas yra radiaktyvumas, kur aptinkamas kasdieniniame gyvenime ir kaip nuo jo apsisaugoti.
 3. 3. Turinys • Radioaktyvūs elementai ir jų savybės • Sąvoka “Radioaktyvumas” • Radioaktyvumas aplink mus • Radiacijos žala, poveikis organizmui • Kaip apsisaugoti nuo radiaktyvumo žalingo poveikio?
 4. 4. 209 Po84 226 Ra88 227 Ac89 238 , 029 U92 Polonis Radonas Radis Aktinis Toris Protaktinis Uranas Radioaktyvieji elementai :
 5. 5. Polonis gamtoje labai retas ir daugiausiai aptinkamas urano rūdoje. Polonis labai radioaktyvus ir skleidžia gyviems organizmams labai pavojingas daleles 209 Po84 222 Rn86 Radonas - tai radioaktyvios bespalvės ir bekvapės dujos, kuris susidaro skylant grunte, vandenyje, uolienose esančiam radžiui. Radonas gali sukelti kvėpavimo takų ir plaučių vėžį. Radonui ypač jautrūs vaikai. Be to, neigiamą radono poveikį ypač sustiprina rūkymas. Lietuvoje nuo radono sukelto vėžio kasmet miršta daugiau kaip 100 žmonių. Radis – šarminis metalas, kuris spinduliuoja, išskiria radoną. Tokio tipo medžiaga žmonėms gali sukelti ilgalaikes sveikatos problemas, patekus į gamtą gyvūnai ir augalai gali net žūti.
 6. 6. 231 , 036 Pa91 Protaktinis - sidabriškai baltas metalas, kalus, randamas urano rūdoje labai mažais kiekiais. Didesnis kiekis taip pat kenksmingas organizmams. 238 , 029 U92 Uranas - sidabriškai baltas, silpnai radioaktyvus metalas, truputį minkštesnis už plieną. Jis yra labai tankus ir sunkus. Uranas naudojamas branduolinėse reakcijose – atominiuose reaktoriuose ir branduoliniuose ginkluose taip pat kaip atominių elektrinių kuras. Jis yra randamas labai mažais kiekiais uolienose, dirvožemyje, vandenyje, augaluose ir gyvūnuose Aktinis – metalas, nedideliais kiekiais randamas urano ir torio rūdose, taip pat gaminamas branduoliniame reaktoriuje švitinant radį labai kenksmingas.
 7. 7. Radioaktyvumas - spontaniškas nestabilių kurio nors cheminio elemento izotopų virsmas kito elemento izotopais, išspinduliuojant elementarias daleles arba branduolius. Vykstant radioaktyviam skilimui, radioaktyvaus elemento atomų skaičius laipsniškai mažėja. Radioaktyvumas
 8. 8. Apie radioaktyviųjų dalelių grėsmę žino visi. Deja, daugeliui atrodo, kad radiacijos pavojus kyla tik atsidūrus netoli atominių jėgainių ar ten, kur kadaise įvyko branduolinė katastrofa. Iš tiesų yra kiek kitaip... Radioaktyviųjų dalelių grėsmė
 9. 9. Radiacija yra mus supančioje aplinkoje, o žmogaus sukurti radiacijos šaltiniai veikia mus kasdien, tai: nešiojamieji kompiuteriai, mobilieji telefonai, bevielis internetas bei elektros perdavimo linijos skleidžiančios mikrobangas.
 10. 10. Radioaktyvumas skleidžiamas ne tik prietaisų, bet ir vaisių, bei riešutų. Braziliškieji riešutai sukaupia nemenkas radioaktyviųjų dalelių atsargas. Žinoma, suvalgius keletą riešutų, mirtinas pavojus neiškils, bet ilgesnį laiką mintant tik jais, grėsmė valgančiojo sveikatai padidėja. Kodėl šie riešutai radioaktyvūs? Braziliškas riešutmedis taip giliai įleidžia šaknis, kad jos absorbuoja žemės gelmėse esantį radį. Radioaktyvusis maistas
 11. 11. Rūkaliai be visų sveikatai kenksmingų medžiagų, kurias įkvepia traukdami dūmą, suvartoja ir nemažai radioaktyvių dalelių. Daugelyje cigarečių rūšių yra radioaktyviosios medžiagos polonio –urano, radono. Šios medžiagos pasklinda ore, kai cigaretė suvilgoma seilėmis. Cigaretės ir jų radioaktyvumas
 12. 12. Viena radioaktyviausių vietų Niujorko didžioji centrinė stotis yra bene didžiausia visame pasaulyje. Tūkstančiai laukiančių keleivių turėtų sunerimti, nes ji laikoma viena radioaktyviausių masinio susibūrimo vietų. Daugelis stoties sienų ir grindys yra marmurinės. Šios uolienos savybė ta, kad ji gali kaupti radioaktyviąsias daleles. Šioje stotyje tvyrantis radiacijos lygis viršija branduolinėms jėgainėms teisiškai leidžiamas normas.
 13. 13. Radiacijos sklidimo eiga Radioaktyvių elementų branduoliai skyla ir išspinduliuoja itin didele energija pasižyminčias daleles. Atsidūrus tokių dalelių kelyje, jos persismelkia į kūno ląsteles – tokiu būdu organizmas sugeria pavojingą energijos kiekį, o tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
 14. 14. Radiacijos poveikis žmogaus organizmui Ląstelės gali netekti gebėjimo regeneruoti. Gali sutrikti normalus ląstelių funkcionavimas, augimas, dalijimasis. Ląstelės gali mutuoti, ir iš jų išsivystyti piktybiniai navikai. Ląstelės gali virsti vėžinėmis. Gali suardyti ląsteles, pažeisti organizmo audinius ir sukelti greitą mirtį *Regeneruoti- atsistatyti
 15. 15. Radiacijos poveikis Jei radiacija DNR molekules spėjo žymiai pažeisti, ląstelės gali netekti gebėjimo regeneruoti. Tiesioginiai šio proceso simptomai – pykinimas, vėmimas, plaukų slinkimas. Mažiau pažeistos ląstelės gali išgyventi, tačiau radiacijos sukelti struktūriniai DNR pokyčiai gali nutraukti normalų ląstelės funkcionavimą, taip pat sutrikdyti ląstelių augimą ir dalijimąsi kontroliuojančius biomechanizmus. Ląstelės, kurios nebesuvaldo savo populiacijos augimo ir dauginimosi procesų, tampa pavojingomis, šiuo atveju – vėžinėmis.
 16. 16. Nukentėję nuo radiacijos :
 17. 17. Kaip apsisaugoti? Mus saugo įprasti gamtos produktai: nesmulkinti grūdai, šviežios daržovės, ankštinės kultūros, saulėgrąžos ir kt.
 18. 18. Apibendrinimas Taigi, tikriausiai įsitikinote, jog radioaktyvių elementų ir jų skleidžiamos radiacijos aplink mus išties daug. Gaila, tai nėra gerai. Radiacija kenkia žmogaus organizmui, žaloja audinius, ląsteles, todėl turime nuolatos save saugoti.
 19. 19. Šaltiniai : http://mokslai.lt/referatai/referatas/radiacij-1- puslapis1.html http://lt.wikipedia.org/ http://proin.ktu.lt/~tomablaz/azina/index.php?akcija=klatsa s&tema=9&VIEW_KL=0&VIEW_ATS=1&VIEW_NATS=1& KL_KODAS=65 www.delfi.lt/
 20. 20. Ačiū už dėmesį!!!

×