Gjergj Fishta

E
GJERGJ FISHTA
ARSIMI
 Gjergj Fishta lindi me 23.10 1871 ne Fishte te
Zadrimes. Shkollen fllore e mbaroi ne
vendlindje,ndersa pas ai vazhdoi kolegjin ne
Troshan. Ai mbaron kolegjen dhe ne 1886
shkon ne Bosnje, ku studioi per filozofi dhe
teologji.
VEPRIMTARIA ATDHETARE
 Fishta u kthye ne kolegjin(Troshan) dhe nisi punen si
mesues.Ai e nderpreu mesuesine dhe u dergua si
famulltar ne Gomisqe te Mirdites.Ai u kthye ne vitin
1894 neTroshan, por si famulltar, ku mbajti meshen
e pare ne gjuhen shqipe. Fishta themeloi ne 1899
shoqerine letrare “Bashkimi” me Preng Doçin, qe ka
gjalleruar jeten artistike ne veri. Po ne kete vit ai
bashkpunoi me F. Konicen e filloi te bashkepunonte
me organin “Albania”, qe dilte ne Bruksel. Ne 1902 u
kthye ne Shkoder dhe u be drejtori I pare I shkolles
fillore franceskane, ku futi me guxim mesimin e
gjuhes shqipe, kurse ne 1908, I njohur tashme si nje
nga personalitetet me te shquar u zgjodh kryetar i
Kongresit te Manastirit.
AKTIVITETET E FISHTES
Fishta ne vitin 1913 themeloi revisten “Hylli i Drites”, te cilen e
drejtoi deri me 1940, e cila ka lene shume mbressa. Ne vitin
1916 hapI shtypshkronjen franceskane ne Shkoder dhe po ne
kete vit me Luigj Gurakuqin, themeloi “Komisinine letrare”, nje
shoqeri gjuhesore-letrare qe synonte propagandimin e vlerave
te letersise shqiptare. Fishta perfaqesoi Shqiperine ne
Konferencen e Paqes ne Paris( 1919), ku mbrojti te drejtat e
shqiptareve te neperkembura nga Fuqite e Medha. Me 1921 u
zgjodh nga populli I Shkodres deputet opozitar ne parlament,
nenkryetar dhe kryetar i komisionit per arsimin dhe bilancin
shteteror. Mori pjese ne revolucionin demokratiko-
borgjeze(’24) qe u quajt Rev. i Qershorit. Pas deshtimit ai shkoi
ne Rome ku mori dhe cmimi “Honoris Causa”. Gjergj Fishta ka
perfaqesuar Shqiperine ne Athine e Stamboll (‘31) dhe ka qene
lider i franceskaneve te Shqiperise. Gjergj Fishta vdiqe me 30
Dhjetor 1940 ne Shkoder dhe u varros po aty me nderime te
jashtezakonshme nga populli qe e kthyen ate ne legjende
bashke me emrin e tij.
VEPRAT ME TE MEDHA
Publicitika e Fishtes eshte botuar ne pjesen me te
madhe ne faqet e “Hyllit te drites”. Fishta ka shkruar
edhe mjaft vepra dramatike si melodramat “
Shqyptari i qyteterum” ose “Shqyptarja e qytetme,
tragjedite “Juda Makabe”, “Ifigjenia n’Aulide” etj. Ka
shkruar edhe vepra satire si poezia “Anzat e
Parnasit” dhe “Gomari i Babatasit”.Ka bere dhe
berkthime, duke bere te flasin shqip Homeri dhe
Molieri.
Por, pa asnje dyshim, ai se pari mbetet nje nga
poetet me te madh te let. Shqipe me dy veprat
madhore: vellimi “Mrizi i zanavet” dhe poema
“Lahuta e malcis”. Pasqyre e mendimeve, idealeve
dhe aspiratave te tij eshte vellimi “Mrizi i zanavet”.
MRIZI I ZANAVET
 “Mrizi i Zanavet” konsiderohet si kryevepra e lirikes se Fishtes.
Vellimi i pare u botua ne 1913 ne Shkoder dhe permbante 8
lirika. Botimi i dyte u be ne vitin 1924 dhe Fishta perfshiu
melodramen “Shqiptari i qytetnuem” si dhe tragjedine “Juda
Makabe”. Me 1930 doli botimi i trete. 1871-1940.Vellimi hapet
me poezine “Shqypnia”, nje nga me te njohurat ne letersine
shqipe.Tema e atdheut, tema e pasqyrimit te bukurive te tij, e
forcimit te ndjenjes se krenarise dhe atdhedashurise eshte
teper e njohur dhe e trajtuar, por Fishta, pa perseritur ato qe
kane thene paraardhesit e tij, gjen elemente te tjera te
fuqishme nga ana poetike, detaje qe krijojne emocione, dhe
me to krijon nje poezi madhore, pasqyre e atdhedashurise,
frymezuese e popullit ne luften per liri. Mbi kete motiv, poeti
shkruan edhe nje poezi tjeter me te njejtin titull “Shqypnia”.
Ndersa poezia e pare ka ritem marcial, ne te dyten, qe eshte
nje tingellime e shkruar ne monokolone, poeti, me nje
intonacion te dukshem krenarie e malli, paraqet
atdhedashurine si ndjenjen me te qenesishme e me te bukur
te shpirtit te shqiptarit.
Vargje nga “Mrizi i Zanavet”
 Edhe hana do ta dije
Edhe dielli do t’kete pa
Se perqark kesaj rrokullie
Si Shqypnia’i vend nuk ka
 Gjergj Fishta gjithashtu ka mbeshtetur
patriotizmin ne qender te poezise “Gjuha
Shqipe”, e cila eshte nje pergjigje e ashper
kunder propagandes antishqiptare. Synimi I
kesaj poezie eshte te paraqese bukurite e kesaj
gjuhe, forcen e saj shprehese, por edhe te
mbjelle dashuri te te gjitha zemrat e shqiptareve
per te. Fishta duke qene prift dhe poet nuk i
lejohet te mallkoje, po zemerimi beri te tijen ne
keto vargje:
Pra, mallkue, njai bir shqiptari
Qi kete gjuhe te Perendise,
Trashegim qe na e la i pari
Trashegim s’ia le ai femise
LAHUTA E MALCIS
 Lahuta e Malcís konsiderohet si kryevepra e Át Gjergj
Fishtës të cilën autori filloi të e shkruante nga vitit 1905
duke e përfunduar në vitin 1937. Lahuta e malcise eshte
poeme epiko-lirike per Shqiperine, shqiptaret dhe luften e
tyre per liri. Ajo merr per teme nje epoke te gjere, dramatike
dhe ne te njejten kohe me rendesi vendimtare per fatin e
Shqiperise nga 1878, koha kur mblidhet dhe deshton pa
arritur te plotesoje detyrat e veta Lidhja e Prizrenit,deri me
1912, kur shpallet Pavaresia. Autori ka patur 3 synime:
 Te tregonte pavaresisht nga humbjet e disfatat e
herepashershme qe populli shqiptar nuk qe gjunjezuar, por
duke nxjerre mesime prej tyre, perpiqej te pergatitej per
cfare do i vinte me pas.
 Te tregonte se nga njeri shekull ne tjetrin historia e popullit
tone pasurohej me ngjarje e heroizma te rinj qe deshmonin
se ne gjirin e tij ishte e gjalle dhe e pavdekshme per ta pare
Shqiperine “Zonje brenda cakut te vet”.
 Duke marre si piknisje Lidhjen e Priznit dhe vitet ne vazhdim
te tregonte se historia ishte nje dhe e pandare dhe Ludja
nuk ishte ngjarje e shkeputur, por deshmi e pjekurise
luftarake dhe morale te popullit tone..
 Qellim tjeter eshte i qarte te tregoje qe
historine nuk e ben nje njeri i vetem dhe ajo
nuk perbehet nga nje ngjarje e vetme, po
historine e ben I gjithe populli i prire nga bijte
e tij te shquar. Autori ka misheruar tiparet me
te mira te popullit tone duke I gdhendur e
perjetesuar ne fig. te besueshme,
jashtezakonisht te gjalla dhe te plotfuqishme
ne kohen ku jetojne. Kjo veper eshte e
vecante se ngjall kureshtje nga studiuesit qe
mendojne se Fishta ka pasur perpara shembuj
ku eshte bazuar dhe te kjo veper.
PJESE NGA LAHUTA E MALCIS
PUNOI: ELIO MEMA
1 de 12

Recomendados

Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148K visualizações12 slides
ProjektProjekt
ProjektOrgest Balliu
13.4K visualizações12 slides
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadareEgzona Shabani
26.9K visualizações27 slides
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj FishtaOrgesaIbri
1K visualizações21 slides
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeciornela rama
44.9K visualizações15 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

LasgushLasgush
Lasgushnonavet
31.5K visualizações36 slides
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaVilma Kafexhiu
17.7K visualizações10 slides
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
24.1K visualizações7 slides

Mais procurados(20)

LasgushLasgush
Lasgush
nonavet31.5K visualizações
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
Vilma Kafexhiu17.7K visualizações
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K visualizações
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Denisa Caushi7.7K visualizações
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
enis vladi24.1K visualizações
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.1K visualizações
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka49.2K visualizações
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K visualizações
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Universiteti Politeknik Tirane 47.1K visualizações
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K visualizações
Arsimi ne kohen e komunizmitArsimi ne kohen e komunizmit
Arsimi ne kohen e komunizmit
#MesueseAurela Elezaj27.1K visualizações
Luftrat e skenderbeut (1)Luftrat e skenderbeut (1)
Luftrat e skenderbeut (1)
Alesia 0616.9K visualizações
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i Zanave
MightyGirl2010.3K visualizações
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
Kristina Doko91.7K visualizações
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Marinela Abedini33.3K visualizações
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
#MesueseAurela Elezaj72.8K visualizações
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Matilda Gremi62.7K visualizações

Destaque

LAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTALAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTA
LAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTAMarjan DODAJ
19.1K visualizações728 slides
Pater Gjergj Fishta (1871-1940)Pater Gjergj Fishta (1871-1940)
Pater Gjergj Fishta (1871-1940)Marjan DODAJ
6.5K visualizações31 slides
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
67.5K visualizações11 slides
Lahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTALahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTA
Lahuta e Malcis - At Gjergj FISHTAMarjan DODAJ
18.3K visualizações728 slides

Destaque(20)

LAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTALAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTA
LAHUTA E MALCIS - nga At Gjergj FISHTA
Marjan DODAJ19.1K visualizações
Pater Gjergj Fishta (1871-1940)Pater Gjergj Fishta (1871-1940)
Pater Gjergj Fishta (1871-1940)
Marjan DODAJ6.5K visualizações
Lahuta e Malësisë - nga At Gjergj FishtaLahuta e Malësisë - nga At Gjergj Fishta
Lahuta e Malësisë - nga At Gjergj Fishta
Marjan DODAJ6.5K visualizações
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
anndos67.5K visualizações
Lahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTALahuta e Malcis  - At Gjergj FISHTA
Lahuta e Malcis - At Gjergj FISHTA
Marjan DODAJ18.3K visualizações
DHL ...MENAXHIMI I SHPERNDARJES DHE LOGJISTIKA  DHL ...MENAXHIMI I SHPERNDARJES DHE LOGJISTIKA
DHL ...MENAXHIMI I SHPERNDARJES DHE LOGJISTIKA
#MesueseAurela Elezaj2.3K visualizações
At Gjergj Fishta - Gjuha ShqipeAt Gjergj Fishta - Gjuha Shqipe
At Gjergj Fishta - Gjuha Shqipe
Marjan DODAJ11.9K visualizações
Baresha by Gazmend Freitag, Albanian painterBaresha by Gazmend Freitag, Albanian painter
Baresha by Gazmend Freitag, Albanian painter
Gazmend Freitag258 visualizações
How To Make Potato SaladHow To Make Potato Salad
How To Make Potato Salad
bobp0417392 visualizações
AlbaniaAlbania
Albania
Fabio Pipinato2.4K visualizações
Albanian cuisineAlbanian cuisine
Albanian cuisine
Roger Alair4.9K visualizações
Albanian  Traditions PagAlbanian  Traditions Pag
Albanian Traditions Pag
sshemshedini4.8K visualizações
Albanian americans presentationAlbanian americans presentation
Albanian americans presentation
jessicaresener4.9K visualizações
Power point albaniaPower point albania
Power point albania
roberta carboni15.1K visualizações
Albanian NatureAlbanian Nature
Albanian Nature
Marjan DODAJ4.2K visualizações
Gjuha shqipe dhe huazimetGjuha shqipe dhe huazimet
Gjuha shqipe dhe huazimet
Klea Vyshka30.7K visualizações
Albania,Albania,
Albania,
Anida Ago6.3K visualizações
Biomat tokesoreBiomat tokesore
Biomat tokesore
Enxhi_0114.2K visualizações
Albania Albania
Albania
Global Ties Akron14K visualizações
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.1K visualizações

Similar a Gjergj Fishta

Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)pjetri
1.5K visualizações5 slides
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Riku Verri
18.1K visualizações43 slides
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K visualizações4 slides
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureOrnela Keçi
22.6K visualizações23 slides

Similar a Gjergj Fishta(20)

Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K visualizações
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.1K visualizações
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K visualizações
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K visualizações
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehetSami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Sami frashri shqipriaqkaqenqeshteqdotebehet
Albi Muca11.4K visualizações
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
Ornela Keçi22.6K visualizações
Besa e Sami FrasheritBesa e Sami Frasherit
Besa e Sami Frasherit
Diellza Çunaj40.9K visualizações
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
Muki Huduti14.3K visualizações
FIGURA E SABRI GODOS SI SHKRIMTAR !!!FIGURA E SABRI GODOS SI SHKRIMTAR !!!
FIGURA E SABRI GODOS SI SHKRIMTAR !!!
#MesueseAurela Elezaj5.7K visualizações
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
#MesueseAurela Elezaj11.7K visualizações
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
#MesueseAurela Elezaj2.3K visualizações
Jeronim de radaJeronim de rada
Jeronim de rada
Diana Lamaj2.6K visualizações
Feja dhe flamuri - DANIEL GÀZULLIFeja dhe flamuri - DANIEL GÀZULLI
Feja dhe flamuri - DANIEL GÀZULLI
Marjan DODAJ3.2K visualizações
Esad mekuliEsad mekuli
Esad mekuli
Ermelinda Xhemollari2.1K visualizações
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K visualizações
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K visualizações
Naim Frasheri dhe vepra e tijNaim Frasheri dhe vepra e tij
Naim Frasheri dhe vepra e tij
Diana Lamaj10.6K visualizações
ElsieElsie
Elsie
E verteta vjen nga Zoti 146 visualizações
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
JozefKola1.8K visualizações

Gjergj Fishta

 • 2. ARSIMI  Gjergj Fishta lindi me 23.10 1871 ne Fishte te Zadrimes. Shkollen fllore e mbaroi ne vendlindje,ndersa pas ai vazhdoi kolegjin ne Troshan. Ai mbaron kolegjen dhe ne 1886 shkon ne Bosnje, ku studioi per filozofi dhe teologji.
 • 3. VEPRIMTARIA ATDHETARE  Fishta u kthye ne kolegjin(Troshan) dhe nisi punen si mesues.Ai e nderpreu mesuesine dhe u dergua si famulltar ne Gomisqe te Mirdites.Ai u kthye ne vitin 1894 neTroshan, por si famulltar, ku mbajti meshen e pare ne gjuhen shqipe. Fishta themeloi ne 1899 shoqerine letrare “Bashkimi” me Preng Doçin, qe ka gjalleruar jeten artistike ne veri. Po ne kete vit ai bashkpunoi me F. Konicen e filloi te bashkepunonte me organin “Albania”, qe dilte ne Bruksel. Ne 1902 u kthye ne Shkoder dhe u be drejtori I pare I shkolles fillore franceskane, ku futi me guxim mesimin e gjuhes shqipe, kurse ne 1908, I njohur tashme si nje nga personalitetet me te shquar u zgjodh kryetar i Kongresit te Manastirit.
 • 4. AKTIVITETET E FISHTES Fishta ne vitin 1913 themeloi revisten “Hylli i Drites”, te cilen e drejtoi deri me 1940, e cila ka lene shume mbressa. Ne vitin 1916 hapI shtypshkronjen franceskane ne Shkoder dhe po ne kete vit me Luigj Gurakuqin, themeloi “Komisinine letrare”, nje shoqeri gjuhesore-letrare qe synonte propagandimin e vlerave te letersise shqiptare. Fishta perfaqesoi Shqiperine ne Konferencen e Paqes ne Paris( 1919), ku mbrojti te drejtat e shqiptareve te neperkembura nga Fuqite e Medha. Me 1921 u zgjodh nga populli I Shkodres deputet opozitar ne parlament, nenkryetar dhe kryetar i komisionit per arsimin dhe bilancin shteteror. Mori pjese ne revolucionin demokratiko- borgjeze(’24) qe u quajt Rev. i Qershorit. Pas deshtimit ai shkoi ne Rome ku mori dhe cmimi “Honoris Causa”. Gjergj Fishta ka perfaqesuar Shqiperine ne Athine e Stamboll (‘31) dhe ka qene lider i franceskaneve te Shqiperise. Gjergj Fishta vdiqe me 30 Dhjetor 1940 ne Shkoder dhe u varros po aty me nderime te jashtezakonshme nga populli qe e kthyen ate ne legjende bashke me emrin e tij.
 • 5. VEPRAT ME TE MEDHA Publicitika e Fishtes eshte botuar ne pjesen me te madhe ne faqet e “Hyllit te drites”. Fishta ka shkruar edhe mjaft vepra dramatike si melodramat “ Shqyptari i qyteterum” ose “Shqyptarja e qytetme, tragjedite “Juda Makabe”, “Ifigjenia n’Aulide” etj. Ka shkruar edhe vepra satire si poezia “Anzat e Parnasit” dhe “Gomari i Babatasit”.Ka bere dhe berkthime, duke bere te flasin shqip Homeri dhe Molieri. Por, pa asnje dyshim, ai se pari mbetet nje nga poetet me te madh te let. Shqipe me dy veprat madhore: vellimi “Mrizi i zanavet” dhe poema “Lahuta e malcis”. Pasqyre e mendimeve, idealeve dhe aspiratave te tij eshte vellimi “Mrizi i zanavet”.
 • 6. MRIZI I ZANAVET  “Mrizi i Zanavet” konsiderohet si kryevepra e lirikes se Fishtes. Vellimi i pare u botua ne 1913 ne Shkoder dhe permbante 8 lirika. Botimi i dyte u be ne vitin 1924 dhe Fishta perfshiu melodramen “Shqiptari i qytetnuem” si dhe tragjedine “Juda Makabe”. Me 1930 doli botimi i trete. 1871-1940.Vellimi hapet me poezine “Shqypnia”, nje nga me te njohurat ne letersine shqipe.Tema e atdheut, tema e pasqyrimit te bukurive te tij, e forcimit te ndjenjes se krenarise dhe atdhedashurise eshte teper e njohur dhe e trajtuar, por Fishta, pa perseritur ato qe kane thene paraardhesit e tij, gjen elemente te tjera te fuqishme nga ana poetike, detaje qe krijojne emocione, dhe me to krijon nje poezi madhore, pasqyre e atdhedashurise, frymezuese e popullit ne luften per liri. Mbi kete motiv, poeti shkruan edhe nje poezi tjeter me te njejtin titull “Shqypnia”. Ndersa poezia e pare ka ritem marcial, ne te dyten, qe eshte nje tingellime e shkruar ne monokolone, poeti, me nje intonacion te dukshem krenarie e malli, paraqet atdhedashurine si ndjenjen me te qenesishme e me te bukur te shpirtit te shqiptarit.
 • 7. Vargje nga “Mrizi i Zanavet”  Edhe hana do ta dije Edhe dielli do t’kete pa Se perqark kesaj rrokullie Si Shqypnia’i vend nuk ka
 • 8.  Gjergj Fishta gjithashtu ka mbeshtetur patriotizmin ne qender te poezise “Gjuha Shqipe”, e cila eshte nje pergjigje e ashper kunder propagandes antishqiptare. Synimi I kesaj poezie eshte te paraqese bukurite e kesaj gjuhe, forcen e saj shprehese, por edhe te mbjelle dashuri te te gjitha zemrat e shqiptareve per te. Fishta duke qene prift dhe poet nuk i lejohet te mallkoje, po zemerimi beri te tijen ne keto vargje: Pra, mallkue, njai bir shqiptari Qi kete gjuhe te Perendise, Trashegim qe na e la i pari Trashegim s’ia le ai femise
 • 9. LAHUTA E MALCIS  Lahuta e Malcís konsiderohet si kryevepra e Át Gjergj Fishtës të cilën autori filloi të e shkruante nga vitit 1905 duke e përfunduar në vitin 1937. Lahuta e malcise eshte poeme epiko-lirike per Shqiperine, shqiptaret dhe luften e tyre per liri. Ajo merr per teme nje epoke te gjere, dramatike dhe ne te njejten kohe me rendesi vendimtare per fatin e Shqiperise nga 1878, koha kur mblidhet dhe deshton pa arritur te plotesoje detyrat e veta Lidhja e Prizrenit,deri me 1912, kur shpallet Pavaresia. Autori ka patur 3 synime:  Te tregonte pavaresisht nga humbjet e disfatat e herepashershme qe populli shqiptar nuk qe gjunjezuar, por duke nxjerre mesime prej tyre, perpiqej te pergatitej per cfare do i vinte me pas.  Te tregonte se nga njeri shekull ne tjetrin historia e popullit tone pasurohej me ngjarje e heroizma te rinj qe deshmonin se ne gjirin e tij ishte e gjalle dhe e pavdekshme per ta pare Shqiperine “Zonje brenda cakut te vet”.  Duke marre si piknisje Lidhjen e Priznit dhe vitet ne vazhdim te tregonte se historia ishte nje dhe e pandare dhe Ludja nuk ishte ngjarje e shkeputur, por deshmi e pjekurise luftarake dhe morale te popullit tone..
 • 10.  Qellim tjeter eshte i qarte te tregoje qe historine nuk e ben nje njeri i vetem dhe ajo nuk perbehet nga nje ngjarje e vetme, po historine e ben I gjithe populli i prire nga bijte e tij te shquar. Autori ka misheruar tiparet me te mira te popullit tone duke I gdhendur e perjetesuar ne fig. te besueshme, jashtezakonisht te gjalla dhe te plotfuqishme ne kohen ku jetojne. Kjo veper eshte e vecante se ngjall kureshtje nga studiuesit qe mendojne se Fishta ka pasur perpara shembuj ku eshte bazuar dhe te kjo veper.
 • 11. PJESE NGA LAHUTA E MALCIS