SlideShare a Scribd company logo
1 of 33
Unitat didàctica

UNA BONA ALIMENTACIÒ
PER QUÈ LA HEM TRIAT?
PER QUÈ LA HEM TRIAT?

   L’alimentació és un tema molt important en la
    vida de les persones.

   Els xiquets i les xiquetes han de conèixer
    que és necessari una dieta equilibrada i rica
    que els aporta els nutrients necessaris per
    afrontar el treball diari.
PER QUÈ LA HEM TRIAT?

   És en aquesta edat quan hem de fomentar
    en els xiquets unes rutines d’ una bona
    alimentació , per a que no tinguen els
    problemes més comuns com: caries per
    abús de dolços, la obesitat infantil, els
    aliments amb colesterol etc.
OBJECTIUS DIDÀCTICS
OBJECTIUS DIDÀCTICS
 Conèixer i identificar sensacions mitjançant els
  diferents sentits.
 Conèixer els diferents tipus de fruites i verdures.
 Adquirir progressivament hàbits d’alimentació
  saludables.
 Adquirir hàbits d’higiene.
 Conèixer l’alimentació i plats típics de la nostra
  cultura i d’altres cultures.
 Conèixer com es produeix la transformació
  d’una matèria prima en un producte elaborat.
OBJECTIUS DIDÀCTICS

 Conèixer el creixement de les plantes.
 Potenciar la cura necessària del medi
  ambient (les plantes).
 Desenvolupar les seus possibilitats a través
  de l’expressió plàstica.
 Conèixer d’on procedeixen els aliments
  (origen animal o vegetal).
 Fomentar l’autonomia i iniciativa personal.
Conceptuals, procediimentals i actitudinals

                    CONTINGUTS
CONTINGUTS CONCEPTUALS

 Els cinc sentits.
 Aliments nocius i saludables per a la salut.

 Hàbits d’higiene i d’alimentació.

 Noms dels aliments.

 Propietats dels aliments.
  (sabor, olor, color, grandària...)
CONTINGUTS PROCEDIMENTALS

 Exploració de les diferents sensacions.
 Identificació de diferents aliments.

 Desenvolupament d’hàbits d’higiene i
  alimentació.
 Observació, manipulació, classificació i
  identificació del diferents aliments.
CONTINGUTS ACTITUDINALS

 Interès per conèixer i observar el medi físic i
  natural.
 Respecte i interès per l’alimentació.

 Valoració de l’ importància d’una alimentació
  saludable.
 Actitud d’escolta i respecte als companys.
METODOLOGIA
 Perspectiva constructivista i globalitzadora
 Aprenentatge significatiu.
 El joc, les nostres metodologies utilitzaran el joc
  com eina principal
 Motivació
 Ens adaptarem a els interessos in necessitats
  dels xiquets
 Observació, manipulació, experimentació i
  exploració
 Interacció amb el medi físic i social
Durant 10 sessions

ACTIVITATS
ACTIVITATS

   La unitat didàctica durarà dues
    setmanes, dedicarem 10 sessions, una
    activitat per sessió. Totes les nostres
    activitats estaran adequades als conceptes i
    objectius que volem treballar en els xiquets.
    Seran motivadores, significatives i
    adequades a les capacitats dels alumnes.
Activitat 1.

TREBALLEM ELS SENTITS
Activitat 2.
LA PIRÀMIDE D’ALIMENTS
Activitat 3.
TALLER DE CUINA.
Activitat 4.
PLANTEM SEMBRADURES
Activitat 5.

ANEM D’EXCURSIÓ A UNA FRUITERIA
Activitat 6.
L’HORA DE LA CUINA
Activitat 7.

VISITA A LA GRANJA ESCOLA
Activitat 8.
TALLER DE MANUALITATS:
MÒBIL DE FRUITES
Activitat 9.

TALLER DE MAQUILLATGE
Activitat 10.

DESDEJUNI AMB LES FAMÍLIES
AVALUACIÓ
AVALUACIÓ

   Avaluarem:

     Xiquets



     Al   procés

     Al   professor
AVALUACIÓ



  Avaluació Global, contínua i formativa.
  Observació directa i sistemàtica.

  Avaluació Inicial, Contínua i final.
TRANSVERSALITAT
TRANVERSALITAT
   Educació per a la Salut: Es pretén que el xiquet/a
    adquirisca hàbits i rutines saludables d’alimentació per a
    portar una dieta sana i equilibrada. Volem conscienciar
    tant a les famílies com al nostre alumnat de la
    importància que té cuidar l’alimentació per a prevenir
    possibles infermetats en un futur com el colesterol o
    l’obesitat.
   Educació Mediambiental: Pretenem ensenyar als
    nostres alumnes/as a que han de tindre cura de la
    naturalesa i del seu entorn.
   Educació del consumidor: Pretenem ensenyar i
    conscienciar als nostres alumnes/as que es millor
    consumir productes naturals i elaborats de forma
    tradicional abans que consumir productes precuinats i
    prefabricats.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT
 La proposta de totes les activitats que farem al
  llarg de la unitat didàctica, l’hem feta tenint en
  compte el moment de desenvolupament en
  que ens troben els nostres alumnes, les
  seues necessitats, interessos, motivacions i
  estructures cognitives.
 Totes les activitats seran flexibles i
  obertes, tenint diverses respostes, les
  modificarem o adaptarem, en cas que siga
  necessari per facilitar-li el treball a aquell
  xiquet/xiqueta que necessite suport.
ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

   Si a l’aula haguera algun xiquet/xiqueta amb
    Necessitats Educatives
    Especials, realitzarem una adaptació
    curricular pertinent o bé seguirem la que
    tenim establida en el PCC. Adoptarem les
    mesures oportunes dirigides a l’alumnat que
    presenta necessitats específiques de suport
    educatiu. Per allò contarem amb la ajuda de
    la mestra de suport i mestres en pràctiques.
REFLEXIÓ DEL PROFESSOR
 Anotacions i reflexions que farem al voltant
  de la nostra pràctica educativa.
 Al llarg de la unitat didàctica avaluarem la
  nostra tasca docent mitjançant l’auto
  observació.
 Reflexionarem sobre el desenvolupament de la
  unitat didàctica, el procés, si hem aconseguit en
  els xiquets els objectius si hem tingut alguna
  dificultat en les activitats, si hem despertat
  interès en els alumnes i totes les propostes de
  millora que considerem rellevants per al nostre
  futur docent.

More Related Content

What's hot

Plantilles dictat de números
Plantilles dictat de númerosPlantilles dictat de números
Plantilles dictat de números
Laia Lila
 
Projecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimitProjecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimit
escolanovacervello
 
Pràctiques Restauratives i Disciplina
Pràctiques Restauratives  i DisciplinaPràctiques Restauratives  i Disciplina
Pràctiques Restauratives i Disciplina
gathyus
 
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencialsQuin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
crp.valltenes
 
Psico p3 u4 el material i jo
Psico p3   u4 el material i joPsico p3   u4 el material i jo
Psico p3 u4 el material i jo
Doc House
 
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Àngels Miret Rial
 

What's hot (20)

JOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORALJOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
 
Unitat didàctica: El cos humà
Unitat didàctica: El cos humàUnitat didàctica: El cos humà
Unitat didàctica: El cos humà
 
Plantilles dictat de números
Plantilles dictat de númerosPlantilles dictat de números
Plantilles dictat de números
 
Programació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De SaltProgramació Racons Aules Dacollida De Salt
Programació Racons Aules Dacollida De Salt
 
Projecte univers 4t A 1415 Escola Nova Cervelló
Projecte univers 4t A 1415 Escola Nova CervellóProjecte univers 4t A 1415 Escola Nova Cervelló
Projecte univers 4t A 1415 Escola Nova Cervelló
 
LA MATÈRIA
LA MATÈRIALA MATÈRIA
LA MATÈRIA
 
Tècniques de paper per a infants
Tècniques de paper per a infantsTècniques de paper per a infants
Tècniques de paper per a infants
 
Projecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimitProjecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimit
 
Unitat didàctica - 2n - animals programació
Unitat didàctica - 2n - animals programacióUnitat didàctica - 2n - animals programació
Unitat didàctica - 2n - animals programació
 
Projecte les plantes 2 n trim
Projecte les plantes 2 n trimProjecte les plantes 2 n trim
Projecte les plantes 2 n trim
 
Poble o ciutat ppt
Poble o ciutat pptPoble o ciutat ppt
Poble o ciutat ppt
 
Programa consciencia fonologica
Programa consciencia fonologicaPrograma consciencia fonologica
Programa consciencia fonologica
 
Pràctiques Restauratives i Disciplina
Pràctiques Restauratives  i DisciplinaPràctiques Restauratives  i Disciplina
Pràctiques Restauratives i Disciplina
 
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencialsQuin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
Quin tipus de preguntes generen aprenentatges competencials
 
Fitxa observació arbres
Fitxa observació arbresFitxa observació arbres
Fitxa observació arbres
 
Instruments d'avaluació
Instruments d'avaluacióInstruments d'avaluació
Instruments d'avaluació
 
Psico p3 u4 el material i jo
Psico p3   u4 el material i joPsico p3   u4 el material i jo
Psico p3 u4 el material i jo
 
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
 
Taula del temps
Taula del tempsTaula del temps
Taula del temps
 
Treball per projectes. Base d'orientació.
Treball per projectes. Base d'orientació.Treball per projectes. Base d'orientació.
Treball per projectes. Base d'orientació.
 

Viewers also liked (6)

cuinar sense foc
cuinar sense foccuinar sense foc
cuinar sense foc
 
Som cuiners!
Som cuiners!Som cuiners!
Som cuiners!
 
Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!Model per fer receptes de cuina!
Model per fer receptes de cuina!
 
Receptes de cuina
Receptes de cuinaReceptes de cuina
Receptes de cuina
 
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuinersAspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
Aspectes a tenir en compte sobre el projecte dels cuiners
 
Recepta cuina
Recepta cuinaRecepta cuina
Recepta cuina
 

Similar to U.d alimentacio[1]

programa de salut
programa de salutprograma de salut
programa de salut
guestcf1507
 
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluchReunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
Judith Gonell
 
El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!
lescoliflors
 
Projecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La SalutProjecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La Salut
ragasa
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
Guialimentacio
Jordi PS
 

Similar to U.d alimentacio[1] (20)

programa de salut
programa de salutprograma de salut
programa de salut
 
Nutrició i dieta
Nutrició i dietaNutrició i dieta
Nutrició i dieta
 
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluchReunio de pares 13 14 ernest lluch
Reunio de pares 13 14 ernest lluch
 
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes vellesProjecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
Projecte de menjador 2016 17 rev 17-05-19 rotes velles
 
Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016Quadern de families 2015-2016
Quadern de families 2015-2016
 
El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!El notre projecte Mengem sa!!
El notre projecte Mengem sa!!
 
Projecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La SalutProjecte D’Educació Per A La Salut
Projecte D’Educació Per A La Salut
 
Berenatural
BerenaturalBerenatural
Berenatural
 
Alimentacion 0 3-2016
Alimentacion 0 3-2016Alimentacion 0 3-2016
Alimentacion 0 3-2016
 
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
Francesca Sánchez - El Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’...
 
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
Pla d’Alimentació Saludable, Segura i Sostenible i d’Activitat Física (PASSSAF)
 
Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17Llibret informatiu families 16-17
Llibret informatiu families 16-17
 
Hago deporte
Hago deporteHago deporte
Hago deporte
 
Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49Llibret informatiu families 16 17 49
Llibret informatiu families 16 17 49
 
Guialimentacio en edat escolar
Guialimentacio en edat escolarGuialimentacio en edat escolar
Guialimentacio en edat escolar
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
Guialimentacio
 
Guialimentacio
GuialimentacioGuialimentacio
Guialimentacio
 
Enquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentarisEnquesta sobre hàbits alimentaris
Enquesta sobre hàbits alimentaris
 
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUTPROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
PROTOCOL D’EDUCACIÓ PER A LA SALUT
 
Article 4 Habits de vida saludable
Article 4 Habits de vida saludableArticle 4 Habits de vida saludable
Article 4 Habits de vida saludable
 

U.d alimentacio[1]

  • 2. PER QUÈ LA HEM TRIAT?
  • 3. PER QUÈ LA HEM TRIAT?  L’alimentació és un tema molt important en la vida de les persones.  Els xiquets i les xiquetes han de conèixer que és necessari una dieta equilibrada i rica que els aporta els nutrients necessaris per afrontar el treball diari.
  • 4. PER QUÈ LA HEM TRIAT?  És en aquesta edat quan hem de fomentar en els xiquets unes rutines d’ una bona alimentació , per a que no tinguen els problemes més comuns com: caries per abús de dolços, la obesitat infantil, els aliments amb colesterol etc.
  • 6. OBJECTIUS DIDÀCTICS  Conèixer i identificar sensacions mitjançant els diferents sentits.  Conèixer els diferents tipus de fruites i verdures.  Adquirir progressivament hàbits d’alimentació saludables.  Adquirir hàbits d’higiene.  Conèixer l’alimentació i plats típics de la nostra cultura i d’altres cultures.  Conèixer com es produeix la transformació d’una matèria prima en un producte elaborat.
  • 7. OBJECTIUS DIDÀCTICS  Conèixer el creixement de les plantes.  Potenciar la cura necessària del medi ambient (les plantes).  Desenvolupar les seus possibilitats a través de l’expressió plàstica.  Conèixer d’on procedeixen els aliments (origen animal o vegetal).  Fomentar l’autonomia i iniciativa personal.
  • 8. Conceptuals, procediimentals i actitudinals CONTINGUTS
  • 9. CONTINGUTS CONCEPTUALS  Els cinc sentits.  Aliments nocius i saludables per a la salut.  Hàbits d’higiene i d’alimentació.  Noms dels aliments.  Propietats dels aliments. (sabor, olor, color, grandària...)
  • 10. CONTINGUTS PROCEDIMENTALS  Exploració de les diferents sensacions.  Identificació de diferents aliments.  Desenvolupament d’hàbits d’higiene i alimentació.  Observació, manipulació, classificació i identificació del diferents aliments.
  • 11. CONTINGUTS ACTITUDINALS  Interès per conèixer i observar el medi físic i natural.  Respecte i interès per l’alimentació.  Valoració de l’ importància d’una alimentació saludable.  Actitud d’escolta i respecte als companys.
  • 13.  Perspectiva constructivista i globalitzadora  Aprenentatge significatiu.  El joc, les nostres metodologies utilitzaran el joc com eina principal  Motivació  Ens adaptarem a els interessos in necessitats dels xiquets  Observació, manipulació, experimentació i exploració  Interacció amb el medi físic i social
  • 15. ACTIVITATS  La unitat didàctica durarà dues setmanes, dedicarem 10 sessions, una activitat per sessió. Totes les nostres activitats estaran adequades als conceptes i objectius que volem treballar en els xiquets. Seran motivadores, significatives i adequades a les capacitats dels alumnes.
  • 22. Activitat 7. VISITA A LA GRANJA ESCOLA
  • 23. Activitat 8. TALLER DE MANUALITATS: MÒBIL DE FRUITES
  • 24. Activitat 9. TALLER DE MAQUILLATGE
  • 27. AVALUACIÓ  Avaluarem:  Xiquets  Al procés  Al professor
  • 28. AVALUACIÓ  Avaluació Global, contínua i formativa.  Observació directa i sistemàtica.  Avaluació Inicial, Contínua i final.
  • 30. TRANVERSALITAT  Educació per a la Salut: Es pretén que el xiquet/a adquirisca hàbits i rutines saludables d’alimentació per a portar una dieta sana i equilibrada. Volem conscienciar tant a les famílies com al nostre alumnat de la importància que té cuidar l’alimentació per a prevenir possibles infermetats en un futur com el colesterol o l’obesitat.  Educació Mediambiental: Pretenem ensenyar als nostres alumnes/as a que han de tindre cura de la naturalesa i del seu entorn.  Educació del consumidor: Pretenem ensenyar i conscienciar als nostres alumnes/as que es millor consumir productes naturals i elaborats de forma tradicional abans que consumir productes precuinats i prefabricats.
  • 31. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT  La proposta de totes les activitats que farem al llarg de la unitat didàctica, l’hem feta tenint en compte el moment de desenvolupament en que ens troben els nostres alumnes, les seues necessitats, interessos, motivacions i estructures cognitives.  Totes les activitats seran flexibles i obertes, tenint diverses respostes, les modificarem o adaptarem, en cas que siga necessari per facilitar-li el treball a aquell xiquet/xiqueta que necessite suport.
  • 32. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT  Si a l’aula haguera algun xiquet/xiqueta amb Necessitats Educatives Especials, realitzarem una adaptació curricular pertinent o bé seguirem la que tenim establida en el PCC. Adoptarem les mesures oportunes dirigides a l’alumnat que presenta necessitats específiques de suport educatiu. Per allò contarem amb la ajuda de la mestra de suport i mestres en pràctiques.
  • 33. REFLEXIÓ DEL PROFESSOR  Anotacions i reflexions que farem al voltant de la nostra pràctica educativa.  Al llarg de la unitat didàctica avaluarem la nostra tasca docent mitjançant l’auto observació.  Reflexionarem sobre el desenvolupament de la unitat didàctica, el procés, si hem aconseguit en els xiquets els objectius si hem tingut alguna dificultat en les activitats, si hem despertat interès en els alumnes i totes les propostes de millora que considerem rellevants per al nostre futur docent.