SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 11
GUIA DIDÀCTICA
PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA
INTERACTIVA
1. INFORMACIÓ GENERAL I D’IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS

o TÍTOL DEL MATERIAL: presentació multimèdia interactiva per
treballar el conte El món de n’Alan i n’Era.

o NOM DELS AUTORS: Maria Cristina Mesquida Jerez i Catalina
Palmer Covas.

o ANY DE PRODUCCIÓ: 2013

o IDIOMA DEL MATERIAL: català

o BREU DESCRIPCIÓ: aquesta presentació multimèdia interactiva aniria
dirigida als alumnes del segon cicle de primària, amb els següents
objectius:
•
•
•
•

Entendre la moralitat del conte.
Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.
Evocar emocions.
Treballar la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.

o ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES: és recomanable utilitzar una
Pissarra Digital Interactiva per poder reproduir la presentació multimèdia
interactiva.

2. DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL/RECURS
o CONCEPCIÓ :

La presentació multimèdia interactiva que hem creat és una eina pràctica i
flexible que permetrà captar l’atenció dels nins. La presentació que hem
creat relata el conte “El món de n’Alan i n’Era”, una història plena
d’aventures i valors que als nins agradarà molt i que té una gran moralitat: el
treball col·laboratiu.

Aquesta inclou:

•
•
•

Activitats interactives per treballar la comprensió del conte.
Una guia didàctica de la presentació dirigida als mestres.
Un apartat d’ajuda (narració del conte).

o FUNCIONALITAT:

Aquesta presentació multimèdia interactiva està pensada per ser un recurs
educatiu que pugui ser utilitzada a la Pissarra Digital Interactiva. D’aquesta
manera, es treballaria l’aspecte audiovisual i es podrien realitzar les
activitats interactives per treballar la comprensió del conte.
En el cas de què no es disposi d’una Pissarra Digital Interactiva, podrien
utilitzar per parelles o individualment les següents eines:
•

Tablets

•

Ordenadors

•

Netbooks

Aquesta presentació és molt versàtil, ja que el mestre pot adaptar el
material segons les seves preferències i els seus objectius.

o APORTACIONS DIDÀ C TIQUES:
Pensem que, aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt útil i
beneficiós per als nins. És una manera distinta i original d’aprendre. Els nins
estan acostumats a estar només en contacte amb els llibres de text, però
amb la introducció de les TIC les classes es poden reinventar, ja que podem
crear materials més flexibles, interessants i adequats per als nins.
En aquest cas, presentar un conte a través d’una presentació multimèdia
interactiva i proposar activitats interactives per treballar-lo estimula el seu
afany per aprendre i es diverteixen al mateix temps. A més a més, aquesta
presentació presenta els diàlegs dels personatges en lletra grossa perquè
sigui molt més visuals pels nins, i també perquè puguin seguir millor el
conte.
La nostra presentació multimèdia, a part de ser un material útil per a moltes
matèries, és un recurs que ens permet treballar els valors dins l’aula. Hem
creat aquest conte amb la finalitat de fer reflexionar als alumnes i fer veure
que treballar dins l’aula tots els companys junts, millorarà l’ambient de
classe i el seu aprenentatge serà enorme.

o ESTRUCTURA I ORGANITZACIÓ DEL MATERIAL :
Aquesta presentació inclou:
•
•

•
•

Una portada amb el títol del conte.
Una presentació que inclou un menú inicial amb diferents apartats:
conte, activitats interactives, guia didàctica, crèdits i un apartat
d’ajuda (narració del conte), també una escena d’un paisatge del
conte on es presenten a les dues formigues protagonistes.
Una presentació dels continguts del conte, organitzats en diferents
diapositives utilitzant les possibilitats multimèdia i interactives.
La darrera diapositiva inclou els autors del conte i un icona amb el
dibuix d’una caseta que et duu al menú inicial, donant la possibilitat
tant a l’alumnat com al professorat d’anar a les diferents opcions que
aquest material inclou.

3. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES

o DESTINATARIS:
Aquesta sessió amb presentació multimèdia interactiva es recomana
dur-la a terme a l’assignatura de llengua catalana i aniria dirigida als
alumnes de segon cicle de primària. És aconsellable haver donat
prèviament a l’assignatura de coneixement del medi el tema dels
insectes. A més a més, convindria que els alumnes tinguessin habilitats
per a la comprensió oral i escrita de la llengua catalana.

o OBJECTIUS DE LA SESSIÓ:
•
•
•
•
•
•
•

Entendre la moralitat del conte.
Promoure el treball actiu i col·laboratiu.
Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives.
Conèixer el nom d’alguns insectes.
Evocar emocions.
Treballar la comunicació i comprensió oral i escrita de la llengua
catalana.
Treballar en grup o per parelles.

o COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN:
•
•
•

Competència en comunicació lingüística.
Competència social i ciutadana.
Tractament de la informació i competència digital.

o DIMENSIONS
DINS
TREBALLARIEN:
•

LES

COMPETÈNCIES

QUE

ES

Dins la competència en comunicació lingüística treballarien:
 Establir vincles constructius amb els altres a través de la
conversa.
 Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita.
 Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i
per escrit.
 Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu.
 Comprendre missatges orals en diferents situacions
comunicatives. Desenvolupar estratègies bàsiques per
recolzar la comprensió oral.
 Analitzar de manera crítica la informació obtinguda.
 Distingir la informació rellevant de la no rellevant i les
informacions implícites en els textos que s’escolten.
 Generar idees.
•

Dins la competència social i ciutadana treballarien:
 Valorar les diferències i reconèixer la igualtat entre els
companys.
 Mostrar un comportament coherent amb els valors
democràtics.
 Construir, acceptar i practicar normes de convivència
d’acord amb els valors democràtics.
 Actuar amb criteri propi mantenint una actitud constructiva,
solidaria i responsable.
 Practicar el diàleg i la negociació per arribar a acords com
a forma de resoldre els conflictes, tant en l’àmbit personal
com en el social.
 Saber comunicar-se en distints contextos, expressar les
idees pròpies i escoltar les dels altres.
 Tenir consciència dels propis pensaments, valors,
sentiments, emocions i accions, controlar-los i autoregularlos.
 Saber posar-se al lloc dels altres i comprendre el seu punt
de vista.
 Saber que els conflictes de valors i interessos formen part
de la convivència.
 Resoldre els conflictes amb actitud constructiva.
 Prendre decisions en els distints nivells de la vida
comunitària valorant conjuntament els interessos
individuals i els del grup.

•

Dins el tractament de la informació i la competència digital:
 Conèixer els elements perifèrics de l’ordinador, les seves
funcions i connexions.
 Conèixer les operacions bàsiques de l’ús dels ordinadors.
 Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia.

o UTILITZACIÓ DEL MATERIAL :
•

Orientacions

educatives

per

treballar

amb

la

presentació
multimèdia interactiva a l’aula.
A continuació, us presentaré una possible sessió per treballar
amb aquest material. És aconsellable que aquesta sessió es faci
a l’assignatura de llengua catalana, degut a què el material es
troba en català i seria una bona oportunitat per treballar la
comprensió oral i escrita d’aquesta llengua.

Abans de la sessió:
A la mateixa setmana de la sessió, és recomanable dins
l’assignatura de coneixement del medi treballar el tema dels
insectes, degut a què tots els personatges del conte són insectes.

Durant la sessió:
Principi de la sessió:
El professor posaria la presentació multimèdia interactiva a la PDI
de l’aula, que relataria el conte “El món de n’Alan i n’Era”. El
mestre faria sortir a diferents alumnes a la pissarra perquè fossin
ells mateixos els qui passessin les diapositives.
A més a més, el mestre podria anar aturant la reproducció del
conte en qualsevol moment i demanaria a l’alumne que ha sortit
que creu que passarà a continuació, o li faria preguntes sobre els
insectes que apareixen i aprofitar per parlar un poc d’ells. El
mestre també intentaria que la resta de companys intervinguessin
i diguessin la seva opinió.
Una vegada hagi acabat el conte, el mestre i els alumnes
parlarien sobre el seu final, amb l’objectiu d’arribar a la moralitat
del relat.
Desenvolupament de la sessió
A continuació, els alumnes realitzarien les activitats interactives
que també es troben dins la presentació multimèdia per treballar
la comprensió del conte. En aquest cas, les realitzarien en gran
grup, és a dir, anirien sortint diferents alumnes per realitzar les
activitats a través de la PDI i els altres els podrien anar ajudant.
Final de la sessió:
La classe es disposaria en forma de cercle i entre tots
comentarien la moralitat del conte que és el treball col·laboratiu.
La intenció de tot això és que els alumnes tinguin clar per què és
important el treball col·laboratiu i quins avantatges presenta.

Després de la sessió:
Aquella mateixa setmana podria haver altres assignatures que
treballessin també el conte:
•

•

A l’assignatura de plàstica: podrien dibuixar i pintar
un còmic del conte.

•

A TIC: els alumnes podrien crear un còmic del conte
que han escoltat amb una eina com potser Pixton.

•

•

A l’assignatura de música: es podrien treballar els
sons dels insectes que apareixen al conte i també
d’altres.

A l’assignatura d’educació física: es podria treballar
l’expressivitat corporal a l’hora de dir els diàlegs i la
narració del conte.

ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ:
-

Principi de la sessió:
El docent aniria aturant la reproducció de la presentació
multimèdia i promouria que tots els alumnes participessin,
fent-los preguntes sobre el que creuen que passarà a
continuació del conte o parlant sobre els insectes que
surten. També podria anar demanant si van entenent el
conte o si fa falta explicar alguna cosa.
Una vegada el conte hagi acabat, el mestre podria
demanar per exemple als seus alumnes que els hi ha
semblat el final, si el canviarien, si era el que s’esperaven o
no i per què, etc. Per arribar a descobrir quina és la
moralitat del conte.
-

Desenvolupament de la sessió:
En el moment en què diferents alumnes van sortint d’un en
un per realitzar les activitats interactives a la PDI, la funció
del mestre seria ajudar-los si tenen algun problema, mirar si
ho estan fent bé i promoure que la resta de companys
l’ajudin amb l’activitat.

-

Final de la sessió:
Amb l’objectiu de reflexionar sobre la moralitat del conte: el
treball col·laboratiu, la funció del mestre seria demanar als
alumnes què entenen per treball col·laboratiu i a partir
d’aquí demanar a quin moment del conte ho han vist, o
també si quan realitzaven les activitats interactives ho
estaven duent a terme.
A més a més, el mestre podria demanar als seus alumnes
quins avantatges presenta aquest tipus de treball i proposar
fer una comparació entre treballar individualment i en grup,
dient les seves diferències basant-se en els exemples del
conte i de com han treballat en aquesta sessió.

•

AGRUPAMENT:
És recomanable per aquesta sessió, veure, escoltar i comentar la
presentació multimèdia en gran grup. D’aquesta manera, es
crearia un ambient d’aprenentatge.
Al igual que també es preferible que a l’hora de realitzar les
activitats interactives a la PDI es faci en gran grup. D’aquesta
manera, a tots els alumnes se’ls hi promou el treball actiu i
col·laboratiu.
•

ORGANITZACIÓ DE L’ESPAI:
Preferiblement tota la sessió s’hauria de fer a l’aula on hi hagués
una PDI, ja estigui aquesta a una aula d’informàtica o a una aula
ordinària.

•

ORGANITZACIÓ DEL TEMPS:
-

Desenvolupament de la sessió: aproximadament, uns 30
minuts.

-

•

Principi de la sessió: aproximadament, uns 20 minuts.

Final de la sessió: aproximadament, uns 10 minuts.

ALTRES USOS DEL RECURS:
Les activitats interactives que proposa aquesta presentació
multimèdia interactiva, es podrien fer també individualment o per
parelles en diferents ordinadors, tablets o netbooks. Després
igualment es podrien corregir a la PDI, ja que podrien sortir
diferents alumnes per veure com ho han fet i entre tots dir si està
bé o no.
Per últim, també seria interessant penjar la presentació al blog de
l’aula perquè així els alumnes poguessin veure tantes vegades
com volguessin el conte i realitzar les activitats interactives fora de
l’aula.

o AVALUACIÓ:
Durant tota la sessió el docent estaria observant als seus alumnes amb la
finalitat d’avaluar-los individualment emplenant la taula següent, en la qual
hi apareixen els ítems que tindria en compte el mestre.

Taula que el mestre emplenaria per avaluar a cada alumne
Molt bé

Bé

Regular

Malament
Participació
d’una manera
activa durant la
sessió
Treball en grup
Bona actitud
durant tota la
sessió
Comunicació i
comprensió oral
i escrita de la
llengua catalana

4. REFERÈNCIES

La nostra presentació multimèdia interactiva sobre el conte “El món de n’Alan i
n’Era”:
El nostre Podcast del conte publicat a PodOmatic, per si us interessa treballar
només amb l’àudio:
http://alaniera.podomatic.com/entry/2013-11-22T04_39_27-08_00
També us deixem les URL de les activitats interactives que hem creat amb
Educaplay per poder accedir directament:
1. Activitat de completar frases.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075673/completa.
htm
2. Activitat de tipus test, on s’ha de triar la resposta correcta.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075650/test_del_c
onte.htm
3. Activitat de fer una sopa de lletres amb el títol “Sopa de Insectes”.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075641/sopa_d_i
nsectes.htm
4. Activitat d’endevinar el insecte del qual es parla.
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075678/endevinall
a.htm
5. Activitat d’endevinar l’insecte de què es parla II
URL:
http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1079670/endevinall
a_2.htm

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Guia didàctica Prsentació multimedia
Guia didàctica  Prsentació multimediaGuia didàctica  Prsentació multimedia
Guia didàctica Prsentació multimediaBarbara9999
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital CrisMesquida93
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalcata_palmer93
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalcata_palmer93
 
Guia Didàctica Àudio Digital
Guia Didàctica Àudio DigitalGuia Didàctica Àudio Digital
Guia Didàctica Àudio Digitalcata_palmer93
 
Sin título 1
Sin título 1Sin título 1
Sin título 1BelenTic
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalcata_palmer93
 
Unitat didàctica vídeo
Unitat didàctica vídeoUnitat didàctica vídeo
Unitat didàctica vídeoBarbara9999
 
Unitat didàctica català
Unitat didàctica catalàUnitat didàctica català
Unitat didàctica catalàanarosa1212
 
Guía didàctica cuento asma
Guía didàctica cuento asmaGuía didàctica cuento asma
Guía didàctica cuento asmaangelavallespir
 
El conte interactiu de la rateta presumida
El conte interactiu de la rateta presumidaEl conte interactiu de la rateta presumida
El conte interactiu de la rateta presumidaaaccatic
 
Foreaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalForeaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalFran Orea
 
02.unitat didàctica tilc iii
02.unitat didàctica tilc iii02.unitat didàctica tilc iii
02.unitat didàctica tilc iiillenguaoral
 
Guia didàctica (pràctica 2)
Guia didàctica (pràctica 2)Guia didàctica (pràctica 2)
Guia didàctica (pràctica 2)GSTIC2012
 

Mais procurados (18)

Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Guia didàctica Prsentació multimedia
Guia didàctica  Prsentació multimediaGuia didàctica  Prsentació multimedia
Guia didàctica Prsentació multimedia
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Guia didàctica
Guia didàcticaGuia didàctica
Guia didàctica
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Guia Didàctica Àudio Digital
Guia Didàctica Àudio DigitalGuia Didàctica Àudio Digital
Guia Didàctica Àudio Digital
 
Sin título 1
Sin título 1Sin título 1
Sin título 1
 
Guia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digitalGuia didàctica àudio digital
Guia didàctica àudio digital
 
Unitat didàctica vídeo
Unitat didàctica vídeoUnitat didàctica vídeo
Unitat didàctica vídeo
 
Unitat didàctica català
Unitat didàctica catalàUnitat didàctica català
Unitat didàctica català
 
08.nuria alba
08.nuria alba08.nuria alba
08.nuria alba
 
Guía didàctica cuento asma
Guía didàctica cuento asmaGuía didàctica cuento asma
Guía didàctica cuento asma
 
El conte interactiu de la rateta presumida
El conte interactiu de la rateta presumidaEl conte interactiu de la rateta presumida
El conte interactiu de la rateta presumida
 
Foreaprojecte nadal
Foreaprojecte nadalForeaprojecte nadal
Foreaprojecte nadal
 
Seqència didàctica
Seqència didàctica Seqència didàctica
Seqència didàctica
 
02.unitat didàctica tilc iii
02.unitat didàctica tilc iii02.unitat didàctica tilc iii
02.unitat didàctica tilc iii
 
Guia didàctica (pràctica 2)
Guia didàctica (pràctica 2)Guia didàctica (pràctica 2)
Guia didàctica (pràctica 2)
 

Destaque

Conte El món de n'alan i n'era
Conte El món de n'alan i n'eraConte El món de n'alan i n'era
Conte El món de n'alan i n'eraCrisMesquida93
 
Guia didactica informática 1
Guia didactica informática 1Guia didactica informática 1
Guia didactica informática 1fra02so11
 
la Multimedia como medio didactico en el aula
la Multimedia como medio didactico en el aulala Multimedia como medio didactico en el aula
la Multimedia como medio didactico en el aulaKarmen Morchez
 
Tutorial edmodo 2013 manual para profesor
Tutorial edmodo 2013 manual para profesorTutorial edmodo 2013 manual para profesor
Tutorial edmodo 2013 manual para profesorOSCAR MALO
 
Power Point en la Educacion
Power Point en la EducacionPower Point en la Educacion
Power Point en la Educacionjdiazcedept
 

Destaque (7)

Conte El món de n'alan i n'era
Conte El món de n'alan i n'eraConte El món de n'alan i n'era
Conte El món de n'alan i n'era
 
Guía didáctica Edmodo
Guía didáctica EdmodoGuía didáctica Edmodo
Guía didáctica Edmodo
 
Guía didáctica educaplay
Guía didáctica educaplayGuía didáctica educaplay
Guía didáctica educaplay
 
Guia didactica informática 1
Guia didactica informática 1Guia didactica informática 1
Guia didactica informática 1
 
la Multimedia como medio didactico en el aula
la Multimedia como medio didactico en el aulala Multimedia como medio didactico en el aula
la Multimedia como medio didactico en el aula
 
Tutorial edmodo 2013 manual para profesor
Tutorial edmodo 2013 manual para profesorTutorial edmodo 2013 manual para profesor
Tutorial edmodo 2013 manual para profesor
 
Power Point en la Educacion
Power Point en la EducacionPower Point en la Educacion
Power Point en la Educacion
 

Semelhante a Guia didàctica presentació multimèdia interactiva

Guia didàctica Presentació multimedia
Guia didàctica   Presentació multimediaGuia didàctica   Presentació multimedia
Guia didàctica Presentació multimediaBarbara9999
 
Guia didàctica power multimedia def.
Guia didàctica   power multimedia def.Guia didàctica   power multimedia def.
Guia didàctica power multimedia def.Barbara9999
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcastmarina-tic
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III marina-tic
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Ruben Cano
 
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2Pilar Siquier
 
Guía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivesGuía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivescharly_lloret
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesHéctor Arranz
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesHéctor Arranz
 
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopi
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopiLa notícia de la setmana en el context de kalidoscopi
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopiJosep Gregori
 
Un blog per a 2n batxillerat
Un blog per a 2n batxilleratUn blog per a 2n batxillerat
Un blog per a 2n batxilleratOreto Masià
 
Guia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IIGuia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IImarina-tic
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossetspereroca10
 

Semelhante a Guia didàctica presentació multimèdia interactiva (19)

Guia didàctica Presentació multimedia
Guia didàctica   Presentació multimediaGuia didàctica   Presentació multimedia
Guia didàctica Presentació multimedia
 
Guia didàctica power multimedia def.
Guia didàctica   power multimedia def.Guia didàctica   power multimedia def.
Guia didàctica power multimedia def.
 
Guia didàctica podcast
Guia didàctica   podcastGuia didàctica   podcast
Guia didàctica podcast
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"
 
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
 
Jim boto up crp baix llobregat
Jim boto up crp baix llobregatJim boto up crp baix llobregat
Jim boto up crp baix llobregat
 
Guía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactivesGuía de les activitats interactives
Guía de les activitats interactives
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactives
 
Guía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactivesGuía didàctica per les activitats interactives
Guía didàctica per les activitats interactives
 
Unitat didáctica
Unitat didácticaUnitat didáctica
Unitat didáctica
 
Formació tot junt este
Formació tot junt esteFormació tot junt este
Formació tot junt este
 
EL CONTE INTERACTIU
EL CONTE INTERACTIUEL CONTE INTERACTIU
EL CONTE INTERACTIU
 
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopi
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopiLa notícia de la setmana en el context de kalidoscopi
La notícia de la setmana en el context de kalidoscopi
 
Projecte cristina
Projecte cristinaProjecte cristina
Projecte cristina
 
U.d. podcast
U.d. podcastU.d. podcast
U.d. podcast
 
Un blog per a 2n batxillerat
Un blog per a 2n batxilleratUn blog per a 2n batxillerat
Un blog per a 2n batxillerat
 
Guia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI IIGuia didàctica MMI II
Guia didàctica MMI II
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossets
 

Último

II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓII BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓLasilviatecno
 
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdf
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdfCatalà parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdf
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdfErnest Lluch
 
presentació treball i energia 1 Batx.pptx
presentació treball i energia 1 Batx.pptxpresentació treball i energia 1 Batx.pptx
presentació treball i energia 1 Batx.pptxcarleslucmeta
 
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdf
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdfJFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdf
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdfErnest Lluch
 
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxPresentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxRosabel UA
 
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdf
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdfJOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdf
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdfErnest Lluch
 

Último (7)

II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓII BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
II BLOC ACTIVITATS APP INVENTOR PROGRAMACIO I DIGITALITZACIÓ
 
Díptic CFGM cfgm cfgm cfgm cfgm cfgm .pdf
Díptic CFGM cfgm cfgm cfgm cfgm cfgm .pdfDíptic CFGM cfgm cfgm cfgm cfgm cfgm .pdf
Díptic CFGM cfgm cfgm cfgm cfgm cfgm .pdf
 
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdf
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdfCatalà parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdf
Català parelles 1r -Natalia i LunaHORIZONTAL.pdf
 
presentació treball i energia 1 Batx.pptx
presentació treball i energia 1 Batx.pptxpresentació treball i energia 1 Batx.pptx
presentació treball i energia 1 Batx.pptx
 
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdf
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdfJFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdf
JFCatalà 5è - EmmaVAZQUEZRODRIGUEZ.pdf
 
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptxPresentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
Presentació bloc 3 Perspectiva gènere.pptx
 
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdf
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdfJOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdf
JOCS FLORALSCatalà 6è - Isak Arenas.pdf
 

Guia didàctica presentació multimèdia interactiva

  • 1. GUIA DIDÀCTICA PRESENTACIÓ MULTIMÈDIA INTERACTIVA 1. INFORMACIÓ GENERAL I D’IDENTIFICACIÓ DELS MATERIALS o TÍTOL DEL MATERIAL: presentació multimèdia interactiva per treballar el conte El món de n’Alan i n’Era. o NOM DELS AUTORS: Maria Cristina Mesquida Jerez i Catalina Palmer Covas. o ANY DE PRODUCCIÓ: 2013 o IDIOMA DEL MATERIAL: català o BREU DESCRIPCIÓ: aquesta presentació multimèdia interactiva aniria dirigida als alumnes del segon cicle de primària, amb els següents objectius: • • • • Entendre la moralitat del conte. Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives. Evocar emocions. Treballar la comprensió oral i escrita de la llengua catalana. o ESPECIFICACIONS TÈCNIQUES: és recomanable utilitzar una Pissarra Digital Interactiva per poder reproduir la presentació multimèdia interactiva. 2. DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL/RECURS
  • 2. o CONCEPCIÓ : La presentació multimèdia interactiva que hem creat és una eina pràctica i flexible que permetrà captar l’atenció dels nins. La presentació que hem creat relata el conte “El món de n’Alan i n’Era”, una història plena d’aventures i valors que als nins agradarà molt i que té una gran moralitat: el treball col·laboratiu. Aquesta inclou: • • • Activitats interactives per treballar la comprensió del conte. Una guia didàctica de la presentació dirigida als mestres. Un apartat d’ajuda (narració del conte). o FUNCIONALITAT: Aquesta presentació multimèdia interactiva està pensada per ser un recurs educatiu que pugui ser utilitzada a la Pissarra Digital Interactiva. D’aquesta manera, es treballaria l’aspecte audiovisual i es podrien realitzar les activitats interactives per treballar la comprensió del conte. En el cas de què no es disposi d’una Pissarra Digital Interactiva, podrien utilitzar per parelles o individualment les següents eines: • Tablets • Ordenadors • Netbooks Aquesta presentació és molt versàtil, ja que el mestre pot adaptar el material segons les seves preferències i els seus objectius. o APORTACIONS DIDÀ C TIQUES:
  • 3. Pensem que, aquesta presentació multimèdia interactiva serà molt útil i beneficiós per als nins. És una manera distinta i original d’aprendre. Els nins estan acostumats a estar només en contacte amb els llibres de text, però amb la introducció de les TIC les classes es poden reinventar, ja que podem crear materials més flexibles, interessants i adequats per als nins. En aquest cas, presentar un conte a través d’una presentació multimèdia interactiva i proposar activitats interactives per treballar-lo estimula el seu afany per aprendre i es diverteixen al mateix temps. A més a més, aquesta presentació presenta els diàlegs dels personatges en lletra grossa perquè sigui molt més visuals pels nins, i també perquè puguin seguir millor el conte. La nostra presentació multimèdia, a part de ser un material útil per a moltes matèries, és un recurs que ens permet treballar els valors dins l’aula. Hem creat aquest conte amb la finalitat de fer reflexionar als alumnes i fer veure que treballar dins l’aula tots els companys junts, millorarà l’ambient de classe i el seu aprenentatge serà enorme. o ESTRUCTURA I ORGANITZACIÓ DEL MATERIAL : Aquesta presentació inclou: • • • • Una portada amb el títol del conte. Una presentació que inclou un menú inicial amb diferents apartats: conte, activitats interactives, guia didàctica, crèdits i un apartat d’ajuda (narració del conte), també una escena d’un paisatge del conte on es presenten a les dues formigues protagonistes. Una presentació dels continguts del conte, organitzats en diferents diapositives utilitzant les possibilitats multimèdia i interactives. La darrera diapositiva inclou els autors del conte i un icona amb el dibuix d’una caseta que et duu al menú inicial, donant la possibilitat tant a l’alumnat com al professorat d’anar a les diferents opcions que aquest material inclou. 3. ORIENTACIONS DIDÀCTIQUES o DESTINATARIS:
  • 4. Aquesta sessió amb presentació multimèdia interactiva es recomana dur-la a terme a l’assignatura de llengua catalana i aniria dirigida als alumnes de segon cicle de primària. És aconsellable haver donat prèviament a l’assignatura de coneixement del medi el tema dels insectes. A més a més, convindria que els alumnes tinguessin habilitats per a la comprensió oral i escrita de la llengua catalana. o OBJECTIUS DE LA SESSIÓ: • • • • • • • Entendre la moralitat del conte. Promoure el treball actiu i col·laboratiu. Promoure experiències educatives audiovisuals i interactives. Conèixer el nom d’alguns insectes. Evocar emocions. Treballar la comunicació i comprensió oral i escrita de la llengua catalana. Treballar en grup o per parelles. o COMPETÈNCIES QUE ES TREBALLARIEN: • • • Competència en comunicació lingüística. Competència social i ciutadana. Tractament de la informació i competència digital. o DIMENSIONS DINS TREBALLARIEN: • LES COMPETÈNCIES QUE ES Dins la competència en comunicació lingüística treballarien:  Establir vincles constructius amb els altres a través de la conversa.  Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita.  Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i per escrit.  Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu.  Comprendre missatges orals en diferents situacions comunicatives. Desenvolupar estratègies bàsiques per recolzar la comprensió oral.  Analitzar de manera crítica la informació obtinguda.
  • 5.  Distingir la informació rellevant de la no rellevant i les informacions implícites en els textos que s’escolten.  Generar idees. • Dins la competència social i ciutadana treballarien:  Valorar les diferències i reconèixer la igualtat entre els companys.  Mostrar un comportament coherent amb els valors democràtics.  Construir, acceptar i practicar normes de convivència d’acord amb els valors democràtics.  Actuar amb criteri propi mantenint una actitud constructiva, solidaria i responsable.  Practicar el diàleg i la negociació per arribar a acords com a forma de resoldre els conflictes, tant en l’àmbit personal com en el social.  Saber comunicar-se en distints contextos, expressar les idees pròpies i escoltar les dels altres.  Tenir consciència dels propis pensaments, valors, sentiments, emocions i accions, controlar-los i autoregularlos.  Saber posar-se al lloc dels altres i comprendre el seu punt de vista.  Saber que els conflictes de valors i interessos formen part de la convivència.  Resoldre els conflictes amb actitud constructiva.  Prendre decisions en els distints nivells de la vida comunitària valorant conjuntament els interessos individuals i els del grup. • Dins el tractament de la informació i la competència digital:  Conèixer els elements perifèrics de l’ordinador, les seves funcions i connexions.  Conèixer les operacions bàsiques de l’ús dels ordinadors.  Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia. o UTILITZACIÓ DEL MATERIAL : • Orientacions educatives per treballar amb la presentació
  • 6. multimèdia interactiva a l’aula. A continuació, us presentaré una possible sessió per treballar amb aquest material. És aconsellable que aquesta sessió es faci a l’assignatura de llengua catalana, degut a què el material es troba en català i seria una bona oportunitat per treballar la comprensió oral i escrita d’aquesta llengua. Abans de la sessió: A la mateixa setmana de la sessió, és recomanable dins l’assignatura de coneixement del medi treballar el tema dels insectes, degut a què tots els personatges del conte són insectes. Durant la sessió: Principi de la sessió: El professor posaria la presentació multimèdia interactiva a la PDI de l’aula, que relataria el conte “El món de n’Alan i n’Era”. El mestre faria sortir a diferents alumnes a la pissarra perquè fossin ells mateixos els qui passessin les diapositives. A més a més, el mestre podria anar aturant la reproducció del conte en qualsevol moment i demanaria a l’alumne que ha sortit que creu que passarà a continuació, o li faria preguntes sobre els insectes que apareixen i aprofitar per parlar un poc d’ells. El mestre també intentaria que la resta de companys intervinguessin i diguessin la seva opinió. Una vegada hagi acabat el conte, el mestre i els alumnes parlarien sobre el seu final, amb l’objectiu d’arribar a la moralitat del relat. Desenvolupament de la sessió A continuació, els alumnes realitzarien les activitats interactives que també es troben dins la presentació multimèdia per treballar la comprensió del conte. En aquest cas, les realitzarien en gran grup, és a dir, anirien sortint diferents alumnes per realitzar les activitats a través de la PDI i els altres els podrien anar ajudant.
  • 7. Final de la sessió: La classe es disposaria en forma de cercle i entre tots comentarien la moralitat del conte que és el treball col·laboratiu. La intenció de tot això és que els alumnes tinguin clar per què és important el treball col·laboratiu i quins avantatges presenta. Després de la sessió: Aquella mateixa setmana podria haver altres assignatures que treballessin també el conte: • • A l’assignatura de plàstica: podrien dibuixar i pintar un còmic del conte. • A TIC: els alumnes podrien crear un còmic del conte que han escoltat amb una eina com potser Pixton. • • A l’assignatura de música: es podrien treballar els sons dels insectes que apareixen al conte i també d’altres. A l’assignatura d’educació física: es podria treballar l’expressivitat corporal a l’hora de dir els diàlegs i la narració del conte. ROL DEL DOCENT DURANT LA SESSIÓ: - Principi de la sessió: El docent aniria aturant la reproducció de la presentació multimèdia i promouria que tots els alumnes participessin, fent-los preguntes sobre el que creuen que passarà a continuació del conte o parlant sobre els insectes que surten. També podria anar demanant si van entenent el conte o si fa falta explicar alguna cosa. Una vegada el conte hagi acabat, el mestre podria
  • 8. demanar per exemple als seus alumnes que els hi ha semblat el final, si el canviarien, si era el que s’esperaven o no i per què, etc. Per arribar a descobrir quina és la moralitat del conte. - Desenvolupament de la sessió: En el moment en què diferents alumnes van sortint d’un en un per realitzar les activitats interactives a la PDI, la funció del mestre seria ajudar-los si tenen algun problema, mirar si ho estan fent bé i promoure que la resta de companys l’ajudin amb l’activitat. - Final de la sessió: Amb l’objectiu de reflexionar sobre la moralitat del conte: el treball col·laboratiu, la funció del mestre seria demanar als alumnes què entenen per treball col·laboratiu i a partir d’aquí demanar a quin moment del conte ho han vist, o també si quan realitzaven les activitats interactives ho estaven duent a terme. A més a més, el mestre podria demanar als seus alumnes quins avantatges presenta aquest tipus de treball i proposar fer una comparació entre treballar individualment i en grup, dient les seves diferències basant-se en els exemples del conte i de com han treballat en aquesta sessió. • AGRUPAMENT: És recomanable per aquesta sessió, veure, escoltar i comentar la presentació multimèdia en gran grup. D’aquesta manera, es crearia un ambient d’aprenentatge. Al igual que també es preferible que a l’hora de realitzar les activitats interactives a la PDI es faci en gran grup. D’aquesta manera, a tots els alumnes se’ls hi promou el treball actiu i col·laboratiu.
  • 9. • ORGANITZACIÓ DE L’ESPAI: Preferiblement tota la sessió s’hauria de fer a l’aula on hi hagués una PDI, ja estigui aquesta a una aula d’informàtica o a una aula ordinària. • ORGANITZACIÓ DEL TEMPS: - Desenvolupament de la sessió: aproximadament, uns 30 minuts. - • Principi de la sessió: aproximadament, uns 20 minuts. Final de la sessió: aproximadament, uns 10 minuts. ALTRES USOS DEL RECURS: Les activitats interactives que proposa aquesta presentació multimèdia interactiva, es podrien fer també individualment o per parelles en diferents ordinadors, tablets o netbooks. Després igualment es podrien corregir a la PDI, ja que podrien sortir diferents alumnes per veure com ho han fet i entre tots dir si està bé o no. Per últim, també seria interessant penjar la presentació al blog de l’aula perquè així els alumnes poguessin veure tantes vegades com volguessin el conte i realitzar les activitats interactives fora de l’aula. o AVALUACIÓ: Durant tota la sessió el docent estaria observant als seus alumnes amb la finalitat d’avaluar-los individualment emplenant la taula següent, en la qual hi apareixen els ítems que tindria en compte el mestre. Taula que el mestre emplenaria per avaluar a cada alumne Molt bé Bé Regular Malament
  • 10. Participació d’una manera activa durant la sessió Treball en grup Bona actitud durant tota la sessió Comunicació i comprensió oral i escrita de la llengua catalana 4. REFERÈNCIES La nostra presentació multimèdia interactiva sobre el conte “El món de n’Alan i n’Era”: El nostre Podcast del conte publicat a PodOmatic, per si us interessa treballar només amb l’àudio: http://alaniera.podomatic.com/entry/2013-11-22T04_39_27-08_00 També us deixem les URL de les activitats interactives que hem creat amb Educaplay per poder accedir directament: 1. Activitat de completar frases. URL: http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075673/completa. htm 2. Activitat de tipus test, on s’ha de triar la resposta correcta. URL: http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075650/test_del_c onte.htm 3. Activitat de fer una sopa de lletres amb el títol “Sopa de Insectes”. URL: http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075641/sopa_d_i nsectes.htm 4. Activitat d’endevinar el insecte del qual es parla.
  • 11. URL: http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1075678/endevinall a.htm 5. Activitat d’endevinar l’insecte de què es parla II URL: http://www.educaplay.com/es/recursoseducativos/1079670/endevinall a_2.htm