O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
Wszystko o transporcie zwierząt 
za granicę 
Źródło: www.petplanet.co.uk/search_adv.asp?sp=Dog-Car-Carrier
Z poradnika dowiesz się, jak samodzielnie przewieźć psa lub kota 
za granicę. Piszemy również o tym, jak zlecić transport ...
Formalności 
Aby przewieźć zwierzę za granicę, powinieneś 
najpierw zadbać o załatwienie formalności. 
Zwierzak potrzebuje...
Ogólne zasady przemieszczania zwierząt 
towarzyszących po terytorium UE (obowiązuje od dnia 
1 stycznia 2012 r.) 
Psy, kot...
Mikroczip 
Źródło: www.rfog.pl/produkt,110,transponder-mikroczip- 
do-znakowania-zwierzat-domowych 
W mikroczipie zakodowa...
Szczepienie przeciwko wściekliźnie 
Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od 
jego dokonania w przypadku pierwsze...
Paszport 
Paszport wystawia upoważniony do tego lekarz weterynarii. 
Wydawany jest on od ręki (jeśli zwierzę zaszczepione ...
Są to podstawowe wymogi, które należy spełnić podróżując po Unii 
Europejskiej. Niektóre kraje mają jednak dodatkowe wymag...
Jak przewozić zwierzę? 
Zwierzę możesz przewieźć swoim samochodem, 
jednak potrzebujesz odpowiedniego transportera. Na 
ry...
Rodzaje transporterów i gadżetów 
Klatki 
Jeżeli jesteś właścicielem 
dużego psa, możesz 
zdecydować się na zakup 
klatki....
Kontenery 
Źródło: http://supurrsonic.pl/pl.php?s=203 
Kontenery otwierają się z boku lub z góry. Jeśli kot czy pies może ...
Torby 
Zaletą toreb i kojców tekstylnych 
jest ich lekkość i 
przepuszczalność powietrza. 
Dzięki dobrej wentylacji, zwier...
Maty ochronne 
www.hubuform.pl/1482,pl_duza-mata-samochodowa.html 
Zwierzęta, zwłaszcza większe psy, można również przewoz...
Szelki 
Jeżeli chcesz przewozić psa na 
siedzeniu samochodu, 
powinieneś również kupić 
specjalne szelki 
zabezpieczające....
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru 
transportera? 
Przede wszystkim na wielkość. Transporter 
powinien być na tyle duży, a...
Bezpieczeństwo 
Jeżeli przewozisz zwierzę na tylnym siedzeniu, możesz wykorzystać 
wspomniane szelki. Trzeba jednak pamięt...
Komfort zwierzęcia i przygotowanie 
do transportu 
Psy i koty potrafią sprawiać kłopoty podczas transportu. Aby 
ułatwić s...
O poradę poprosiliśmy panią Anetę Tyl, hodowcę psów. Pani Aneta 
zwraca uwagę na trudności mogące pojawić się podczas prze...
Pani Aneta na swoim blogu przypomina również o 
tym, że kiedy pies wpada w panikę, opiekun 
powinien postarać się go uspok...
Przewóz zwierząt domowych z 
pomocą firmy transportowej 
Transport psa czy kota możesz również zlecić firmie 
transportowe...
Uprawnienia firm transportowych 
Zanim powierzysz swojego pupila firmie 
transportowej, upewnij się, że posiada ona 
wymag...
„Jeżeli przewóz zwierząt wykonywany jest na warunkach usługi 
transportowej, przewoźnik ma obowiązek posiadania odpowiedni...
Pamiętaj, że firma, która przewozi twojego psa czy kota, powinna 
posiadać wymagane uprawnienia. Powierzając zwierzę 
prof...
Ile to kosztuje? 
Chcesz sprawdzić, ile kosztuje przewóz psa lub kota 
za granicę? Tutaj znajdziesz przykładowe ceny 
tran...
Poradnik dostępny jest również na naszym 
blogu: 
http://www.info.clicktrans.pl/wszystko-o-transporcie-
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

Wszystko o transporcie zwierząt

637 visualizações

Publicada em

Z poradnika dowiesz się, jak samodzielnie przewieźć psa lub kota za granicę. Piszemy również o tym, jak zlecić transport firmie transportowej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewoźnika.

Publicada em: Indústria automotiva
 • Seja o primeiro a comentar

Wszystko o transporcie zwierząt

 1. 1. Wszystko o transporcie zwierząt za granicę Źródło: www.petplanet.co.uk/search_adv.asp?sp=Dog-Car-Carrier
 2. 2. Z poradnika dowiesz się, jak samodzielnie przewieźć psa lub kota za granicę. Piszemy również o tym, jak zlecić transport firmie transportowej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewoźnika. ● Formalności, które należy załatwić przed przewozem psa lub kota za granicę ● Badania, które musi przejść zwierzę ● Wybór transportera, rodzaje i ceny ● Przygotowanie zwierzęcia do transportu ● Transport zwierząt z pomocą firmy transportowej
 3. 3. Formalności Aby przewieźć zwierzę za granicę, powinieneś najpierw zadbać o załatwienie formalności. Zwierzak potrzebuje odpowiednich dokumentów, musi także przejść badania. Główny Inspektorat Weterynarii dokładnie opisuje, jakie wymogi należy spełnić.
 4. 4. Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE (obowiązuje od dnia 1 stycznia 2012 r.) Psy, koty fretki: ● Muszą być zidentyfikowane za pomocą MIKROCZIPU. ● Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. ● Muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.
 5. 5. Mikroczip Źródło: www.rfog.pl/produkt,110,transponder-mikroczip- do-znakowania-zwierzat-domowych W mikroczipie zakodowany jest 15-cyfrowy numer przypisany zwierzęciu. Jest to niewielkie (12mm x 2.1mm) urządzenie, które zapisuje dane zarówno o zwierzęciu, jak i właścicielu. Mikroczip implementowany jest za pomocą igły.
 6. 6. Szczepienie przeciwko wściekliźnie Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia. Jeżeli zwierzę jest szczepione regularnie, kolejne szczepienie uzyskuje ważność w dniu wykonania.
 7. 7. Paszport Paszport wystawia upoważniony do tego lekarz weterynarii. Wydawany jest on od ręki (jeśli zwierzę zaszczepione już było przeciko wściekliźnie). Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawienia dokumentów prowadzone są przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, znaleźć je można na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (http://www.vetpol.org.pl/). Koszt wydania paszportu to 51 zł. Są to podstawowe wymogi, które należy spełnić podróżując po Unii Europejskiej. Niektóre kraje mają jednak dodatkowe wymagania.
 8. 8. Są to podstawowe wymogi, które należy spełnić podróżując po Unii Europejskiej. Niektóre kraje mają jednak dodatkowe wymagania. Przewóz zwierząt do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę wiąże się z koniecznością zapewnienia profilaktyki przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka powinna zostać przeprowadzona nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy wymienionych państw. Szczegóły dotyczące innych państw znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
 9. 9. Jak przewozić zwierzę? Zwierzę możesz przewieźć swoim samochodem, jednak potrzebujesz odpowiedniego transportera. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów przydatnych podczas transportu psa czy kota. Od wyboru transportera zależy komfort i bezpieczeństwo zarówno zwierzęcia, jak i pozostałych pasażerów.
 10. 10. Rodzaje transporterów i gadżetów Klatki Jeżeli jesteś właścicielem dużego psa, możesz zdecydować się na zakup klatki. Jednak klatki są sporych wymiarów i da się je zamontować tylko w samochodach z dużym bagażnikiem, takich jak kombi czy SUV. Ceny klatek zaczynają się od ok. 100 zł, jednak te większe są znacznie droższe. Źródło: www.kuchniapupila.pl/pies/akcesoria/klatki2/trixie_klatka_do, p908118843
 11. 11. Kontenery Źródło: http://supurrsonic.pl/pl.php?s=203 Kontenery otwierają się z boku lub z góry. Jeśli kot czy pies może sprawiać kłopoty i uciekać z klatki tuż po otwarciu, lepiej zdecydować się na kontener otwierany od góry. Niektóre transportery mają w środku zamontowane pojemniki na wodę i karmę. Kontenery są praktyczne i przydają się także podczas wycieczek rowerowych czy innych wypadów. Najtańsze transportery tego typu kosztują ok. 50 zł.
 12. 12. Torby Zaletą toreb i kojców tekstylnych jest ich lekkość i przepuszczalność powietrza. Dzięki dobrej wentylacji, zwierzę będzie czuło się bardziej komfortowo. Ceny toreb porównywalne są do cen kontenerów, zaczynają się od ok. 50 zł. Źródło: http://sklep.crazyworldpets.pl
 13. 13. Maty ochronne www.hubuform.pl/1482,pl_duza-mata-samochodowa.html Zwierzęta, zwłaszcza większe psy, można również przewozić na tylnym siedzeniu samochodu. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu siedzenia. Zwierzę podczas transportu możne podrapać czy zabrudzić tapicerkę. Poza tym, maty antypoślizgowe pomagają mu utrzymać równowagę. Zakup tańszego pokrowca lub koca kosztować Cię będzie minimum 30 zł, jednak trwalsze maty kosztują około 100-150 zł.
 14. 14. Szelki Jeżeli chcesz przewozić psa na siedzeniu samochodu, powinieneś również kupić specjalne szelki zabezpieczające. Ułatwią one utrzymanie zwierzaka na miejscu, zapewniając bezpieczeństwo. Szelki dla małego psa czy kota kupisz już za 20 zł. Jeśli twój pupil jest większy, cena szelek będzie wyższa. Źródło: goo.gl/vbVgb6
 15. 15. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru transportera? Przede wszystkim na wielkość. Transporter powinien być na tyle duży, aby zwierzę było w stanie swobodnie położyć się, wstać, wyprostować i obrócić.
 16. 16. Bezpieczeństwo Jeżeli przewozisz zwierzę na tylnym siedzeniu, możesz wykorzystać wspomniane szelki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie mogą one być przypięte do szyi zwierzęcia. Należy przypiąć je do pasów bezpieczeństwa. Szelki przydadzą się również podczas transportu w klatce. Natomiast transportery i torby powinny być przypięte pasami do siedzenia, aby nie poruszały się podczas jazdy. Ważne jest to, aby zwierzę było stabilne i nie miało możliwości przemieszczania się po całym samochodzie. Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia jest ważne zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Rozrabiający w samochodzie kot czy pies rozprasza kierowcę i stanowi zagrożenie.
 17. 17. Komfort zwierzęcia i przygotowanie do transportu Psy i koty potrafią sprawiać kłopoty podczas transportu. Aby ułatwić sprawę sobie i im, warto przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem i przebywania w transporterze. Jeżeli twój pies czy kot kojarzy samochód tylko z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza, podczas pierwszej dłuższej podróży prawdopodobnie będzie przestraszony. Dlatego, zanim zabierzesz zwierzę za granicę, wybierz się z nim na krótką, przyjemną wycieczkę. Jeżeli natomiast nigdy jeszcze nie spędzał czasu w torbie czy transporterze, spróbuj sprawić, aby czuł się w nich komfortowo. Kup sprzęt przed podróżą, umieść go w domu lub ogrodzie i umieszczaj w środku smakołyki albo zabawki. Dzięki temu twój pupil przyzwyczai się do transportera. Unikniesz też problemów z przekonaniem go, aby wszedł do środka. Źródło: www.petvet1.com/the-cat-carrier-converting-a-torture-chamber- into-a-clubhouse/
 18. 18. O poradę poprosiliśmy panią Anetę Tyl, hodowcę psów. Pani Aneta zwraca uwagę na trudności mogące pojawić się podczas przewozu psów, zwłaszcza szczeniaków, które nigdy wcześniej nie podróżowały samochodem. „Gdy auto ruszy, piesek może wpaść w panikę, ponieważ dotrze do niego fakt, że dzieje się coś, z czym nigdy nie miał do czynienia. Pieski zazwyczaj wymiotują podczas pierwszych kilku podróży. Warto więc zabezpieczyć auto. Poza tym, trzeba zapewnić pieskowi wygodne i w miarę bezstresowe warunki. Musi mieć towarzystwo człowieka. Jednak nie wolno denerwować się, kiedy panikuje. Takich rzeczy jak choroba lokomocyjna nie da się uniknąć, szczególnie u szczeniaków. Warto zabrać ze sobą 2-3 nowe zabawki. Jest duże prawdopodobieństwo, że atak paniki przerwiemy poprzez zabawę.”
 19. 19. Pani Aneta na swoim blogu przypomina również o tym, że kiedy pies wpada w panikę, opiekun powinien postarać się go uspokoić. Nie powinien sam się denerwować, bo to tylko pogorszy stan psa. Przypominamy również o robieniu przystanków i wyprowadzaniu zwierzęcia na krótki spacer oraz regularnym podawaniu wody.
 20. 20. Przewóz zwierząt domowych z pomocą firmy transportowej Transport psa czy kota możesz również zlecić firmie transportowej. Aby znaleźć przewoźnika, wystaw ogłoszenie w serwisie www.clicktrans.pl: https://clicktrans.pl//transport/zwierzat/ Jeżeli potrzebujesz transportu zarówno dla siebie, jak i pupila, możesz również poszukać firmy, która przewiezie Was oboje. Niektóre firmy umożliwiają transport zwierząt wraz z opiekunem.
 21. 21. Uprawnienia firm transportowych Zanim powierzysz swojego pupila firmie transportowej, upewnij się, że posiada ona wymagane uprawnienia. Na ten temat rozmawialiśmy z Zbigniewem Grzybowskim, organizatorem kursów dla konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt z Przedsiębiorstwa Usługowego NOVUM w Kielcach.
 22. 22. „Jeżeli przewóz zwierząt wykonywany jest na warunkach usługi transportowej, przewoźnik ma obowiązek posiadania odpowiedniego zezwolenia, które uzyskiwane jest w procedurze administracyjnej, prowadzonej przed Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Aby uzyskać to uprawnienie, załoga środka transportu musi legitymować się licencją do transportu zwierząt. Istnieje baza firm upoważnionych do przewozu zwierząt, prowadzona przez każdego Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponieważ wyspecjalizowani spedytorzy zajmujący się przewozem zwierząt towarzyszących (psów, kotów itp.) nie działają na terenie każdego powiatu i nie każdego województwa, poszukiwania odpowiedniego przewoźnika najłatwiej prowadzić wykorzystując możliwości Internetu. Można przy tym skorzystać z wykazu uprawnionych przewoźników, dostępnego na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii . Dokument ten trudno jednak polecić poszukującym możliwości wysłania swojego pupila w dalszą, zagraniczną podróż.
 23. 23. Pamiętaj, że firma, która przewozi twojego psa czy kota, powinna posiadać wymagane uprawnienia. Powierzając zwierzę profesjonalnemu przewoźnikowi, zapewniasz mu bezpieczeństwo i właściwą opiekę. Niezależnie od poczynionych starań, mających na celu zapewnienie naszemu pupilowi jak najbardziej przyjaznych warunków transportu, pamiętać musimy, że wysłanie psa lub kota w dalszą podróż wcale nie jest dla niego atrakcyjną wycieczką. Dla każdego zwierzaka jest to gigantyczny stres, który można jedynie niwelować, ale w pełni wyeliminować nie można. Z tego względu, długotrwały transport zwierząt, szczególnie osobników młodych i słabych, należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji absolutnie koniecznych. Zapytaj lekarza weterynarii, jak przygotować zwierzaka do takiej podróży.”
 24. 24. Ile to kosztuje? Chcesz sprawdzić, ile kosztuje przewóz psa lub kota za granicę? Tutaj znajdziesz przykładowe ceny transportu: http://www.info.clicktrans.pl/ile-kosztuje-transport-psa-i-
 25. 25. Poradnik dostępny jest również na naszym blogu: http://www.info.clicktrans.pl/wszystko-o-transporcie-

×