O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Syndróm vyhorenia z pohľadu HR manažéra - burn out syndrome

2.373 visualizações

Publicada em

syndróm vyhorenia, burn out syndrome, HR manažér a vyhorenie, ako predchádzať vyhoreniu, ako riešiť vyhorenie, workshop vyhorenie, HR COMM, projektový manažment v praxi a HR manažér

 • Seja o primeiro a comentar

Syndróm vyhorenia z pohľadu HR manažéra - burn out syndrome

 1. 1. 1 workshop Syndróm vyhorenia z pohľadu HR manažéra Bratislava, 18. 9. 2014 spracovanie a projektový model COMM-PASS
 2. 2. 2 1. Realizácia workshopu
 3. 3. 3 1. Realizácia workshopu Prečo táto téma? • Lebo som live videla zhorieť človeka v mojom tíme • Lebo už nechcem podobnú situáciu zažiť • Lebo chcem o tom hovoriť s ľuďmi, pre ktorých je táto téma tiež živá a dôležitá • Lebo chcem hasiť čo najmenej požiarov ( robiť čo najmenej chýb )
 4. 4. 4 1. Realizácia workshopu WORKSHOP „Syndróm vyhorenia z pohľadu HR manažéra“ PRIESTORY A ZABEZPEČENIE McRoy Slovakia a.s. Pribinova 4, Eurovea AUTOR UČEBNÝCH TEXTOV A LEKTOR Radovan Bránik koordinátor RISC a zakladateľ Modrého anjela GESTOR WORKSHOPU Zuzana Boorová, Boge Elastmetall Slovakia, a.s. vedúca západoslovenského regionálneho klubu HR COMM
 5. 5. 5 1. Realizácia workshopu Očakávania účastníkov Poučky a teórie si všetci vieme nájsť na webe a všetci si ich vieme prečítať. ALE: Poďme o tom spolu hovoriť, poďme to spolu prejsť.
 6. 6. 6 1. Realizácia workshopu Očakávania účastníkov Ako to je, keď riešim iných? Ako to je, keď horím ja? Viem i to riešiť? Chcem hovoriť s ľuďmi, ktorých sa syndróm nejako týka. Ozaj tie poučky v knihách fungujú? Písal ich niekto, kto vyhorenie zažil, videl, riešil? Alebo v tých knihách sú len rady a poučky teoretikov? Vyskúšal už niekto tie „múdre rady?“
 7. 7. 7 2. Syndróm vyhorenia
 8. 8. 8 2. Syndróm vyhorenia pohľady účastníkov na vyhoretie náročná výzva
 9. 9. 9 2. Syndróm vyhorenia Bolo ťažké nájsť balans medzi dvoma rovinami: keď „TO“ s X. ozaj začalo ísť total dolu kopcom, tak som veľmi riešila, či som viac kamarátka, alebo potrebujem byť viac v tomto období smerom k nej manažérka.
 10. 10. 10 2. Syndróm vyhorenia Byť IBA manažérom bolo pre mňa ľahšie. Byť kamarátkou bolo pre mňa ťažké. Nakoniec som robila všetko tak, aby som bola ĽUDSKÝ MANAŽÉR. Kvôli všetkým zúčastneným: Kvôli X., ktorá sa liečila doma, kvôli ostatným kolegom v tíme, s ktorými sme si museli rozdeliť jej agendu a potiahnuť, aj kvôli mne samej. A riešenia, ktoré odo mňa očakávali moji nadriadení, som sa tiež snažila robiť s ohľadom na ľudí okolo mňa.
 11. 11. 11 2. Syndróm vyhorenia Fázy syndrómu vyhoretia
 12. 12. 12 2. Syndróm vyhorenia Je veľa rozdelení, veľa teórií, veľa možností... Pri mojej skúsenosti tieto fázy skutočne zapadli do seba ako ozubené kolesá. Škoda, že som tieto informácie nemala, keď som tú realitu naozaj žila. Škoda pre všetkých.
 13. 13. 13 Jednotlivé príznaky, jednotlivé fázy som 2. Syndróm vyhorenia v čase, keď sa diali, videla inak, vnímala som iba povrch, nevidela som ( asi aj nechcela vidieť), čo všetko je pod tým povrchom. „JA“ ako benchmark sa mi ukázalo ako veľmi zlý uhol pohľadu. To, čo je pre mňa ešte akceptovateľné a zvládnuteľné, to pre teba môže byť tou poslednou kvapkou. To, čo ty ešte zvládneš, ja už nedám a zhorím. Poučenie pre mňa? CHRÁŇ SEBA A ROVNAKO CHRÁŇ SVOJICH ĽUDÍ. ALE HLAVNE Vnímaj svoje pocity, počúvaj seba i druhých.
 14. 14. 14 2. Syndróm vyhorenia Najdôležitejšie fázy syndrómu vyhoretia
 15. 15. 15 2. Syndróm vyhorenia Už pred workshopom som veľa premýšľala, ako to s tým vyhorením je.. A potom prišiel WS, spoločne sme začali túto tak ťažko uchopiteľnú tému lúskať a ja som čoraz viac cítila, že riešenie vyhorenia je riešenie dôsledkov. VYHORENIE AKO VÝSTUP A NIE AKO ZDROJ PROBLÉMOV. VYHORENIE AJ AKO VYÚSTENIE AJ INÝCH ZÁSADNÝCH PROBLÉMOV.
 16. 16. 16 2. Syndróm vyhorenia Vyhorenie predsa nie je iba o psychike. Je to taký obchod, čo sami so sebou často hráme = to, čo telu dám, to mi telo vráti. A jasné, že mi moje telo požičia – ale splácam to už s obrovským úrokom. Sama sebe. A niekedy už tie úroky nemáme z čoho splácať... POUČENIE PRE MŇA? Staraj sa o seba, počúvaj sa, maj sa rád a znovu počúvaj sa. Počúvaj sa a počúvaj aj svoje telo bez konca a nie až vtedy, keď...
 17. 17. 17 2. Syndróm vyhorenia Najdôležitejšie fázy syndrómu vyhoretia Premýšľam stále, čo všetko môže byť a je pred týmito pomenovanými fázami. Prečo jeden zhorí a druhý „TO“ zvládne? V týchto otázkach stále nemám jasno.
 18. 18. 18 2. Syndróm vyhorenia Sama som počas posledného roku „ tancovala na hrane...“. A to, že nie som OK a nekonám správne som cítila a moje telo mi stále dávalo mnohé signály. Bola som často ustatá, denne som pracovala minimálne 10-12 hodín, bola som vyčerpaná, prázdna, nespokojná, stále som riešila nejaké infekcie.. Signály mi dávali moje deti, s ktorými som bola veľmi málo. Signály mi dávalo moje blízke okolie, priatelia.
 19. 19. 19 2. Syndróm vyhorenia A stále nové dôkazy mi ponúkalo moje telo, moje pocity a moja vlastná (ne)spokojnosť. „Tadiaľto cesta nevedie“ Cítila som to na každom kroku. Mala som toľko sily, aby som zatiahla svoju ručnú brzdu a aby som odišla z firmy, kde som vtedy pôsobila, aby som odišla od ľudí, s ktorými som vtedy každodenne pracovala. POUČENIE? Znovu: POČÚVAJ SA A VNÍMAJ SIGNÁLY. Bez srandy. A nech ma iní majú za čudnú... S tým viem žiť
 20. 20. 20 3. Emócie
 21. 21. 21 3. Emócie Správne pochopenie a vnímanie emócii Aj emócie môžem mať lepšie pod kontrolou, keď som v pohode sama so sebou.
 22. 22. 22 3. Emócie Správne pochopenie a vnímanie emócii A aj pocit spokojnosti v nás môže zomrieť. Ale mám aj dobrú správu: pocit spokojnosti môžeme sami v sebe znovu objaviť a znovu si ho začať užívať. Keď chceme 
 23. 23. 23 3. Emócie Emócie a ľudský mozog
 24. 24. 24 3. Emócie Emócie a reakcie na stres
 25. 25. 25 3. Emócie Emócie a reakcie na stres Stres a hlavne ten stres v práci si často sami sebe dávkujeme a veľmi často si ten stres a vlastné vyčerpanie PERFEKTNE zdôvodňujeme. Mnohí sme v tomto športe dobrí... Vždy som si nespochybniteľne sama sebe vedela zdôvodniť, prečo ešte večer doma sedím za PC, prečo som zas do večera v práci, prečo MUSÍM rozhodne ešte dnes urobiť toto, či tamto... Komu je ľahšie povedať NIE. Šéfovi alebo sebe? Odpoveď si dajte iba sami sebe... Úprimnú – nikto vás nebude počuť.
 26. 26. 26 3. Emócie Kladné emócie Nevytvárajme si ich umelo, nehľadajme zdroje pozitívnych emócií IBA v práci. Ísť na hríby? Alebo iba tak zostať raz za 100 rokov celú sobotu v pyžame a k obedu objednať deckám pizzu? Kúpiť si krásne topánky? ALEBO odrezať na poli slnečnice? Či hrať do svitania karty a nechať všetkých vyhrať?
 27. 27. 27 3. Emócie Záporné emócie A týmto „zlým“ emóciám sa snažím brániť čo najmenej. Nie smútok je zlý, ale to, čo vo mne ten smútok vyvoláva. Nie obava alebo averzia sú to, čo mám riešiť, dôležitejšie je rozumieť tomu, prečo som smutná, čo vyvoláva moje obavy alebo averziu.
 28. 28. 28 3. Emócie Záporné emócie Nechcem byť smutná, ale keď smútok príde, tak ho prijmem a pokecám s ním o tom, prečo tu je a kto a prečo mi ho daroval/ prečo som si ho darovala.. MOJE SMÚTKY, OBAVY, STRACHY MI OBVYKLE DAČO HOVORIA – O MNE SAMEJ.
 29. 29. 29 3. Podstata vyhorenia očami účastníkov
 30. 30. 30 3. Podstata vyhorenia Kľúčové pohľady účastníkov
 31. 31. 31 3. Podstata vyhorenia Počúvaj sám seba a tiež počúvaj svoje pocity, ktoré máš pri iných. A prijmi zodpovednosť za seba, za svoje rozhodnutia, za svoje činy a ak si manažér, tak prijmi zodpovednosť i za tvojich ľudí v tíme. A to isté žiadaj i od ľudí okolo teba.
 32. 32. 32 3. Podstata vyhorenia Ži s ľuďmi – nie pri nich. Vnímaj signály – svoje vlastné i od ostatných Maj veľké uši – a vyhodnocuj, čo počuješ. Na tento postup neexistuje poučka, ani ju neviete odpísať alebo len tak odkukať. Tiež sa nedá vypočítať podľa vzorca a ani ju nevieš chytiť do ruky.
 33. 33. 33 4. Fáza #1 – Idealizmus očami účastníkov
 34. 34. 34 4. Fáza #1 – Idealizmus Správne vyhodnotenie akejkoľvek zmeny
 35. 35. 35 4. Fáza #1 – Idealizmus Správne vyhodnotenie akejkoľvek zmeny Keď mi kolegyňa, ktorá už horela jasným plameňom, horela rovno pred očami, jej stav v tejto fáze som vyhodnotila úplne zle. Jej idealizmus som považovala za jej reštart. Znovu tu bola vedľa mňa stará známa X., ktorá fungovala a bola plná elánu. A nestabilitu, občasné slzy, kolísanie nálady som si nevšímala. Nezdali sa mi až tak dôležité. Táto fáza netrvala dlho...
 36. 36. 36 4. Fáza #1 – Idealizmus nezdravé hľadanie a vytváranie pozitívnych pocitov
 37. 37. 37 5. Fáza #2 – Preťaženie očami účastníkov
 38. 38. 38 5. Fáza #2 – Preťaženie vnímanie konfliktu medzi realitou a očakávaniami
 39. 39. 39 5. Fáza #2 – Preťaženie objavuje sa nárast chýb a klesajúci výkon
 40. 40. 40 5. Fáza #2 – Preťaženie V tejto fáze som v inom prípade namiesto projektovej finančnej odmeny navrhla pre kolegyňu 5 dodatočných dní dovolenky, ktoré si „musela“ ako odmenu vyčerpať. Zároveň sme po vzájomnej dohode pozastavili niektoré otvorené projekty, pri iných sme odložili deadline. Plamienok sme spolu zvládli zahasiť a dodnes spolu fungujeme.
 41. 41. 41 6. Fáza #3 – Strata empatie očami účastníkov
 42. 42. 42 6. Fáza #3 – Strata empatie prichádza hľadanie vinníkov v okolí
 43. 43. 43 6. Fáza #3 – Strata empatie výrazný vplyv na tímové vzťahy
 44. 44. 44 6. Fáza #3 – Strata empatie výrazný vplyv na tímové vzťahy Pôvodný znovunaštartovaný úsmev a drive boli počas týchto dní definitívne minulosťou a nahradili ich konflikty, neporozumenie a až agresívne komentáre k práci podriadených a aj kolegov
 45. 45. 45 7. Fáza #4 – Pocit viny očami účastníkov
 46. 46. 46 7. Fáza #4 – Pocit viny prichádza problém so sebaúctou
 47. 47. 47 7. Fáza #4 – Pocit viny Pomerne rýchlo nastúpila krátka, no vytrvalá komunikácia: „ prepáč, že som ťa sklamala..“ „ja viem, že ja som na vine..“ „kludne mi, prosím ťa, zober prémie za tento mesiac...“
 48. 48. 48 7. Fáza #4 – Pocit viny Tieto rozhovory boli často spojené so slzami a nelichotivými poznámkami jej samej hlavne na vlastnú adresu. Bola som z takéhoto jej prístupu zmätená a snažila som sa, aby sme vtedy spoločne ustali posledné dni a týždne pred Vianocami. Dohodli sme sa, že 2-týždňová pauza počas sviatkov je úplne nevyhnutná a odišli sme všetci vianocovať. 2-týždňová pauza bola dôležitá, ale v tomto prípade prišla neskoro...
 49. 49. 49 7. Fáza #4 – Pocit viny X. sa po návrate po troch kráľoch vrátila tichšie ale s úsmevom, ale to bol vtedy začiatok úplného konca a v polovici januára bola X. definitívne doma na infúziách, neschopná prejsť pár metrov, neschopná sa starať o svojho malého syna. ZHORELA a zamkla sa pred svetom, aby vlastne prežila. V tom období som komunikovala s jej manželom, prvýkrát som ju bola u nej doma navštíviť po dlhých týždňoch. V tíme sme museli okamžite rozdeliť jej agendu.
 50. 50. 50 7. Fáza #4 – Pocit viny vyhýbať sa poučovaniu a nadradenosti
 51. 51. 51 7. Fáza #4 – Pocit viny Mňa samu pred sebou zachránila v tom období X., ktorú som mávala počas tých nesmierne náročných mesiacov stále pred očami. X. sa medzi nás vrátila po dlhých mesiacoch, kedy sme ju operatívne zastupovali. To obdobie bolo náročné, všetky štyri sme zaberali na 120%, výpadok v podobe plne vyťaženého človeka sme vnímali všetky ako neprimeranú záťaž. Vrátila sa pokojne, vyrovnane, pripravená normálne fungovať. Prišla medzi nás oddýchnutá, pokojnejšia, zrelšia. A hoci sme ju čakali s veľkými očami – kto sa medzi nás vráti, tak s jej príchodom sa vo vtedajšom tíme rozhostila lepšia nálada a pokoj.
 52. 52. 52 7. Fáza #4 – Pocit viny Dnes vo firme, kde sme spolu prežili veľa dobrých ale i veľa ťažkých chvíľ nepracuje ani X. a ani ja. Obe sme sa rozhodli odísť a obe sme v tomto období spokojnejšie a vyrovnanejšie ako pred rokom. Ja sama sa už nikdy nechcem vrátiť do obdobia, keď som mala spárovaný mobil s PC a tiež nepotrebujem mať pracovné maily v telefóne. Pracovný notebook spí každú noc v mojej kancelárii a ja spím pokojne doma bez neho 
 53. 53. 53 7. Fáza #4 – Pocit viny Veľa z toho, čo som žila posledné roky je za mnou, mnohé veci ešte stále trávim a snažím sa ich A aj keď to znie možno absurdne, ale to ťažké, čo sme spolu s X. prežili pre mňa znamená veľa: • viem, že syndróm vyhorenia sa týka každého z nás = aj mňa • viem, že tancovanie na hrane sa nemusí vždy vydariť a pri balansovaní sa noha môže šmyknúť veľmi ľahko pochopiť.
 54. 54. 54 7. Fáza #4 – Pocit viny Nahradiť človeka, ktorý ti zhorí pred očami je prenesmierne ťažké z každého uhla pohľadu – takže prevencia a rozhovory o tom, ako predísť syndrómu, by mali byť agendou každého z nás, kto sme zodpovedný sám za seba a hlavne kto je zodpovedný za svojich ľudí.
 55. 55. 55 8. Projektový pohľad zvládnutie vyhorenia
 56. 56. 56 8. Projektový pohľad STAV VYHORETIA NASTÁVA POSTUPNE pozorným vnímaním je možné identifikovať prvé príznaky a podľa toho adekvátne reagovať základom je správne porozumenie priebehu vyhoretia, ktoré dáva šancu prípravy správnych krokov cielená príprava a plánovanie nápravných krokov zvyšuje šance podporiť zdravé riešenie vyhoretia
 57. 57. 57 8. Projektový pohľad Riešenie celej náročnej situácie bolo pre mňa nové. Nebola som pripravená riešiť vyhorenie a to najzradnejšie, čomu som verila, bola predstava, že mňa sa táto divná diagnóza netýka a zrejme sa netýka ani nikoho v mojich tímoch. Presne takúto nepripravenú a bez informácií ma zastihlo vyhorenie. Až vtedy som sa o túto tému začala zaujímať. Na internete bolo plno informácií, niektoré divné, niektoré zaujímavé, no v mojom okolí som nemala nikoho, kto reálne podobnú situáciu naozaj zažil.
 58. 58. 58 8. Projektový pohľad Za X. vyhorenie sa cítim zodpovedná hlavne v tej oblasti, že som nezachytila signály a že som následne vystavila seba a svoj vtedajší team rovnakému riziku. Pri vyhorení v teame musíte zobrať túto realitu ako fakt. A následne urobiť maximum pre to, aby zvyšok tímu túto novú realitu zvládol a aby sme spoločne minimalizovali dopad na funkčnosť a procesy, ktoré MUSIA byť zaistené. Ekonomický dopad spojený s vyhorením je veľký. Ale najväčší dopad má vyhorenie v tíme na ľudí, ktorí v oslabenom tíme zostávajú a ktorí minimálne v období nasledujúcom po vyhorení kolegu MUSIA reálne prebrať úlohy a projekty po človeku, ktorý náhle z tímu vypadol.
 59. 59. 59 8. Projektový pohľad projektový model zvyšuje šance úspešného plánovania a realizácie nevyhnutných krokov komplexného riešenia syndrómu vyhoretia projektový prístup prináša úsporu nákladov a vedomé riadenie potenciálnych rizík spojených s vyhoretím
 60. 60. 60 8. Projektový pohľad A práve v tejto fáze je veľmi dôležité riešiť takúto situáciu projektovo. Jasné, že nebudete mať na nič čas a budete mať more starostí. Napriek tomu jedinú správnu vec, ktorú môžeme v takejto situácii urobiť, je starostlivo plánovať všetky zdroje. A najmä ľudské zdroje.
 61. 61. 61 8. Projektový pohľad Pozrite sa: • na bežiace projekty • na potenciál oslabeného tímu tieto projekty zvládnuť • na možnosti niektoré projekty okamžite pozastaviť • nezabudnite na operatívu a povinné jazdy, ktoré prináša každodenný život • myslite na svojich ľudí a žite s nimi • a nikdy neprestaňte myslieť sami na seba.
 62. 62. 62 8. Projektový pohľad projektový model pripravil COMM-PASS www.commpass.sk VÝSTUPY SPRACOVALI Zuzana Boorová, Boge Elastmetall Slovakia, a.s. Marián Minárik, COMM-PASS Našim hlavným poslaním je spájať HR komunitu a vytvárať jedinečný priestor na zdieľanie praktických skúseností. Zároveň prinášame nové informácie, trendy a praktické riešenia pre rozvoj HR komunity na Slovensku. www.hrcomm.sk

×