SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 17
Сабақтың мақсатыСабақтың мақсаты
БілімділікБілімділік
ТәрбиелікТәрбиелік
Оқушыларға гүл
бөліктері және гүл
құрылысы,
атқаратын қызмет-
терімен таныстыру.
Биология пәніне деген
қызығушылығын
дамыту.
Оқушылардың
табиғатқа
қоршаған ортаға
деген сүйіспеншілігін
арттыру.
Дамытушылық
Сабақ әдісі:
Ауызша
Сабақ көрнекілігі:
Тірексызбасы,
АКТ(Компьютер),Табиғат туралы даналық
сөздер(плакат)
Пәнаралық байланыс:
Әдебиет
Сабақ түрі:
Жаңа сабақ
Сабақ құрылымыСабақ құрылымы
1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин)1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин)
2.Үй тапсырмасы(5мин)2.Үй тапсырмасы(5мин)
Деңгейлік тапсырма(5мин)Деңгейлік тапсырма(5мин)
3.Жаңа тақырып3.Жаңа тақырып
түсіндіру(15мин)түсіндіру(15мин)
4.Биологиялық4.Биологиялық
диктант(5мин)диктант(5мин)
5.1-топ: Табиғат(5мин)5.1-топ: Табиғат(5мин)
2-топ:Раушан2-топ:Раушан
3топЖапырақтар(Рефлексия3топЖапырақтар(Рефлексия
бөлімі:бөлімі:
6.Тест(5мин)6.Тест(5мин)
7.Бағалау(2мин)7.Бағалау(2мин)
8.Үй тапсырмасы.(1мин)8.Үй тапсырмасы.(1мин)
Деңгейлік тапсырмалар:
Сұрақтары
• 1) Фотосинтез дегеніміз не?
• 2) Үшқұлақты күрделі жапырақ?
• 3)Тамыр түрлері?
Сұрақтары:
• 1)Ұлпа дегеніміз не?
• 2)Бүршік түрлері?
• 3)Сабақ түрлері?
• 4) Тыныштық күйге ауысқан бүршік?
Сұрақтар:
• 1) Тамыр жүйесі?
• 2)Тамырдың қызметі?
• 3)Жапырақтың қызметі?
• 4)Сабақтың қызметі?
• 5) Жасымықша дегеніміз не?
Гүлдің құрылысы
• Гүл дегеніміз-көбеюге қажетті жыныс
Мүшелер бар,бұтақтанбайтын,түрі
Өзгерген,қысқарған өркен.
Гүл бөліктері: Гүл сағақ,гүл
табан,тостағанша,күлте,аналық,аталық
Гүл-өсімдіктің көбею мүшесі.
Гүлдер әлеміне саяхат
• Гүл сағақ-жіңішкерген жері,гүлді сабаққабекітіп
тұрады. Гүлсағағы болмайтын гүлдер де болады.
• Гүлтабан-гүлсағақтың жуандаған жері,гүлдің барлық
бөліктері гүлтабанға бекінеді.
• Күлте-түрлі түсті жапырақшалардан құралған.
• Аталық-жіпше мен тозаңқаптан тұрады.тозаңқапта
тозаңдар жетіліп,аналықты тозаңдандырады.
• Аналық-гүлдің дәл ортасына орналасады.Аузы,
мойны,жатыны болады.
• Тостағанша-гүл бөліктерін сыртынан қоршап тұрады.
Биологиялық диктант
• ...........Жапырақ сағағына ұқсаған гүлдің
жіңішкерген жері.
• ..........көбінесе жасыл түсті.
• .....сыртқы және ішкі қабықшасы бар
Жасуша.
......гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі
Бөлігі.
..... Аналықтың ең негізгі бөлігі.
Аналықтың ұшы....
Тест сұрақтары
• 1)Тостағанша жапырақшадан кейін орналасады.
А.Күлте
В.Гүл табан
С.Гүл сағағы
2)Гүл сағақ болмайтын гүл қалай аталады.
А. Отырмалы гүл
В.Тостағанша
С. Жай гүл
3)Ең жылдам өсетін өсімдік.
А.Бамбук
В.Асқабақ
С.Эвкалипт
4)Тамырда болмайтын үрдіс
А.Фотосинтез
В.Жер асты
С.Екеуі де
5)Тік сабақты өсімдік
А.Асқабақ
В.Қияр
С.Бидай
6)Сәйкестікті құрастырыңыз
• Тік сабақ Асқабақ
• Жатаған сабақ Жолжелкен
• Қысқарған сабақ Бидай
Үйге берілетін тапсырмалар
• Гүлдің құрылысы.
• Сурет салу.
• Білімінді тексер.
Гүлдің құрылысы

Mais conteúdo relacionado

Mais de Bilim All

Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауBilim All
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жерBilim All
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыBilim All
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыBilim All
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихBilim All
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерBilim All
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынBilim All
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыBilim All
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыBilim All
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
ДисахаридтерBilim All
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыBilim All
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыBilim All
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріBilim All
 
Қағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарҚағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарBilim All
 
Ағаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыАғаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыBilim All
 
Компоненттер мен фазалар
Компоненттер мен фазаларКомпоненттер мен фазалар
Компоненттер мен фазаларBilim All
 
Электрохимиялық қорғаныш
Электрохимиялық қорғанышЭлектрохимиялық қорғаныш
Электрохимиялық қорғанышBilim All
 
Коррозиядан электрохимиялық қорғау
Коррозиядан электрохимиялық қорғауКоррозиядан электрохимиялық қорғау
Коррозиядан электрохимиялық қорғауBilim All
 
Гидросфераның ластануы
Гидросфераның ластануыГидросфераның ластануы
Гидросфераның ластануыBilim All
 
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдану
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдануТаза органикалық тыңайтқыштарды қолдану
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдануBilim All
 

Mais de Bilim All (20)

Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жер
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуы
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдары
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарих
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлер
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
Дисахаридтер
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығулары
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
 
Қағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарҚағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттар
 
Ағаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыАғаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясы
 
Компоненттер мен фазалар
Компоненттер мен фазаларКомпоненттер мен фазалар
Компоненттер мен фазалар
 
Электрохимиялық қорғаныш
Электрохимиялық қорғанышЭлектрохимиялық қорғаныш
Электрохимиялық қорғаныш
 
Коррозиядан электрохимиялық қорғау
Коррозиядан электрохимиялық қорғауКоррозиядан электрохимиялық қорғау
Коррозиядан электрохимиялық қорғау
 
Гидросфераның ластануы
Гидросфераның ластануыГидросфераның ластануы
Гидросфераның ластануы
 
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдану
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдануТаза органикалық тыңайтқыштарды қолдану
Таза органикалық тыңайтқыштарды қолдану
 

Гүлдің құрылысы

  • 1.
  • 2. Сабақтың мақсатыСабақтың мақсаты БілімділікБілімділік ТәрбиелікТәрбиелік Оқушыларға гүл бөліктері және гүл құрылысы, атқаратын қызмет- терімен таныстыру. Биология пәніне деген қызығушылығын дамыту. Оқушылардың табиғатқа қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру. Дамытушылық
  • 3. Сабақ әдісі: Ауызша Сабақ көрнекілігі: Тірексызбасы, АКТ(Компьютер),Табиғат туралы даналық сөздер(плакат) Пәнаралық байланыс: Әдебиет Сабақ түрі: Жаңа сабақ
  • 4. Сабақ құрылымыСабақ құрылымы 1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин)1.Ұйымдастыру бөлімі(2мин) 2.Үй тапсырмасы(5мин)2.Үй тапсырмасы(5мин) Деңгейлік тапсырма(5мин)Деңгейлік тапсырма(5мин) 3.Жаңа тақырып3.Жаңа тақырып түсіндіру(15мин)түсіндіру(15мин) 4.Биологиялық4.Биологиялық диктант(5мин)диктант(5мин) 5.1-топ: Табиғат(5мин)5.1-топ: Табиғат(5мин) 2-топ:Раушан2-топ:Раушан 3топЖапырақтар(Рефлексия3топЖапырақтар(Рефлексия бөлімі:бөлімі: 6.Тест(5мин)6.Тест(5мин) 7.Бағалау(2мин)7.Бағалау(2мин) 8.Үй тапсырмасы.(1мин)8.Үй тапсырмасы.(1мин)
  • 6. Сұрақтары • 1) Фотосинтез дегеніміз не? • 2) Үшқұлақты күрделі жапырақ? • 3)Тамыр түрлері?
  • 7. Сұрақтары: • 1)Ұлпа дегеніміз не? • 2)Бүршік түрлері? • 3)Сабақ түрлері? • 4) Тыныштық күйге ауысқан бүршік?
  • 8. Сұрақтар: • 1) Тамыр жүйесі? • 2)Тамырдың қызметі? • 3)Жапырақтың қызметі? • 4)Сабақтың қызметі? • 5) Жасымықша дегеніміз не?
  • 9. Гүлдің құрылысы • Гүл дегеніміз-көбеюге қажетті жыныс Мүшелер бар,бұтақтанбайтын,түрі Өзгерген,қысқарған өркен. Гүл бөліктері: Гүл сағақ,гүл табан,тостағанша,күлте,аналық,аталық Гүл-өсімдіктің көбею мүшесі.
  • 10.
  • 11. Гүлдер әлеміне саяхат • Гүл сағақ-жіңішкерген жері,гүлді сабаққабекітіп тұрады. Гүлсағағы болмайтын гүлдер де болады. • Гүлтабан-гүлсағақтың жуандаған жері,гүлдің барлық бөліктері гүлтабанға бекінеді. • Күлте-түрлі түсті жапырақшалардан құралған. • Аталық-жіпше мен тозаңқаптан тұрады.тозаңқапта тозаңдар жетіліп,аналықты тозаңдандырады. • Аналық-гүлдің дәл ортасына орналасады.Аузы, мойны,жатыны болады. • Тостағанша-гүл бөліктерін сыртынан қоршап тұрады.
  • 12. Биологиялық диктант • ...........Жапырақ сағағына ұқсаған гүлдің жіңішкерген жері. • ..........көбінесе жасыл түсті. • .....сыртқы және ішкі қабықшасы бар Жасуша. ......гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі Бөлігі. ..... Аналықтың ең негізгі бөлігі. Аналықтың ұшы....
  • 13. Тест сұрақтары • 1)Тостағанша жапырақшадан кейін орналасады. А.Күлте В.Гүл табан С.Гүл сағағы 2)Гүл сағақ болмайтын гүл қалай аталады. А. Отырмалы гүл В.Тостағанша С. Жай гүл 3)Ең жылдам өсетін өсімдік. А.Бамбук В.Асқабақ С.Эвкалипт
  • 14. 4)Тамырда болмайтын үрдіс А.Фотосинтез В.Жер асты С.Екеуі де 5)Тік сабақты өсімдік А.Асқабақ В.Қияр С.Бидай
  • 15. 6)Сәйкестікті құрастырыңыз • Тік сабақ Асқабақ • Жатаған сабақ Жолжелкен • Қысқарған сабақ Бидай
  • 16. Үйге берілетін тапсырмалар • Гүлдің құрылысы. • Сурет салу. • Білімінді тексер.