Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

TEMA: KATEDRALJA E PARISIT
 VIKTOR HYGO
PUNOI: ALDRINI PASHKU
Projekt
Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)
 Ishte poet , dramaturg dhe
novelist francez i levizjes
romantike.
 Themeloi nje gazete ku publikoi
poezite e tij dhe te shokeve.
 Eshte quajtur prijes i
romantizmit francez.
Nder i kombit francez
 Veprat e tij me te shquara jane:
-Katedralja e Parisit
-Te mjeret
-Njeriu qe qesh
-Viti ‘93
Shkrimi i Hygoit
 Dallohet per force evokuese & force
sugjestionuese.
 Synon te prodhoje emocione te forta duke i
dhene ne menyre te pershkallezuar.
 Perdor pershkrime me detaje te goditura.
(rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet
arkitekturen gotike te Katedrales
monumentale).
 Kthesa te befasishme
 Shpesh ne roman perdor veten e pare
shumes per te perforcuar idene e vertetesise
dhe te deshmise per ngjarjet.
Kanë thënë për Hygoin:
 Imagjinata është mënyra
me të cilën Hygoi
komunikon për gjithçka.
(E.Abry)
 Emri i plakut Hygo është i
lidhur ngushtë me emrin e
Republikës. (A.Maurois)
 Luftë e titanëve, shpërthim
ngjyrash, kapërthim i
historisë, skena të
paharrueshme: Revolucioni
ka gjetur te Hygoi njërin
prej virtuozëve të tij të
mëdhenj.
(G.Gengembre)
The Hunchback (1997)
 The Hunchback
(Kurrizoja) eshte nje film i
vitit 1997 i bazuar ne
romanin madheshtor te
vitit 1831 te Viktor Hygo
(Katedralja e Parisit)
 Regjizori:Peter Medak
 Kuazimodo: Mandy
Patinkin
 Esmeralda:Salma Hayek
 Prift Frolo: Richard
Harris
1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur
në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e
bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet
më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet
mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re
cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të
dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke
vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton
Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales
përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo
i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë,
fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me
Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të
rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj
Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet
nga turma e pamëshirshme.
Filmi #1
Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat
që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet
me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën
vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me
vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e
shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa
Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e
çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar.
Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe
emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos
me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa
Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe
Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos
gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave.
Filmi #2
ROMAN NGA VIKTOR HYGO
Katedralja e Parisit
Sfondi dhe mjedisi
• Historia zhvillohet ne Paris,
ne Mesjeten e Vone, gjate
mbreterimit te Luigjit XI.
• Katedralja sherben si nje mjedis
piktoresk, magjepses, i frikshem
dhe fantastik (qender kulturore
& politike). Ajo eshte pikenisja dhe
pikemberritja e ngjarjeve.
• Hygo deshironte te bente me te
vetedijshem bashkekohesit e
tij per vlerat gotike, prandaj
perdor shume pershkrime.
Subjekti
Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo
koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande.
Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne
Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier
Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse
vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit
flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke
propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve.
Ndryshe nga kandidatet e tjere,
te cilet duhet te benin fytyra qesharake
dhe te qeshura histerike, Kuazimodo,
punetori i kembanave te katedrales se
sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga
shemtia dhe kurrizi i tij me gunge.
Cigania Esmeralda nderkohe
jep shfaqje ne shesh.
Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe
merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys
de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re.
Grenguari, duke mos patur nje shtepi,
ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila
sulmohet nga Frolo & Kuazimodo.
Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo
largohet dhe kur vijne rojet e mbretit
me Febysin, arrestojne Kuaziomodon.
Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe
hajdutesh duan te varin Grenguarin por
Esmeralda e shpeton duke pranuar te
martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter,
Kuazimodo torturohet dhe turperohet
publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore
ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe
cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet
Esmeralda.
Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka
rene ne dashuri).
Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo
levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek
ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe
rojet kapin Esmeralden.
Pasi torturohet, Esmeralda pranon se
vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te
varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e
shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me
Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne
katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i
lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron
Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje.
Por ajo e refuzon.
Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden
dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga
katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh
Frolon qe atje.
Me pas ai zhduket,
per te qendruar pa
ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete
te Esmeraldes.
Shume vite me vone, nje varrgermues
gjen afer kockave te Esmeraldes,
kockat e nje njeriu me kurriz te
deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha
kthehen ne pluhur.
Kontrasti me ane te detajeve
a. Madheshtia e katedrales
hijerende
Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma
entuziaste
b. Karikatura groteske Poezia e larte
c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes
d. Shemtia & shurdhimi i
Kuazimodos
Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja
e. E ulta (psh planet qe thurte
Frolo)
E madherishmja (psh ndjenja e dashurise
dhe dhembshuria e Esmeraldes)
f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet
g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk
vazhdoi misteri
Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se
Gaztoreve
h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne
shtyllat e turpit
i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall
interes turmes (pra misteri i
Grenguarit)
Bukuria e gjalle & shkaterruese e
Esmeraldes
Mesazhi kryesor
Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia
kunder padrejtesise.
Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se
kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes.
Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli
zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili
deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq
shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet,
pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin
pjese aktive ne nje spektakel.
Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne
gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te
kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.
1 de 15

Recomendados

Ngrohja globale por
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.3K visualizações8 slides
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI " por
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "#MesueseAurela Elezaj
107.2K visualizações29 slides
Hebrenjtë në Shqipëri por
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K visualizações13 slides
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.2K visualizações12 slides
Projekt histori por
Projekt historiProjekt histori
Projekt historiAdi Hoxha
13.1K visualizações16 slides
Letersia dhe Folklori !!!! por
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!#MesueseAurela Elezaj
38.8K visualizações16 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Komunizmi ne Shqiperi por
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K visualizações18 slides
Trashegimia natyrore e shqiperise por
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
23.4K visualizações20 slides
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
84.2K visualizações9 slides
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare por
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.2K visualizações15 slides
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre por
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreKlevi Hoxha
26.6K visualizações15 slides
Historia e skënderbeut por
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
24.2K visualizações7 slides

Mais procurados(20)

Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K visualizações
Trashegimia natyrore e shqiperise por melissa cani
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani23.4K visualizações
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.2K visualizações
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre por Klevi Hoxha
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Klevi Hoxha26.6K visualizações
Historia e skënderbeut por enis vladi
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
enis vladi24.2K visualizações
Kimia ne mbrojtje te mjedisit por Klarisa Klara
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Klarisa Klara16.5K visualizações
Ligjet e Mendelit por Aldo Keçi
Ligjet e MendelitLigjet e Mendelit
Ligjet e Mendelit
Aldo Keçi33.9K visualizações
Projekt ne fizike por Daniela Ela
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
Daniela Ela26.4K visualizações
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.9K visualizações
Uji eshte jete por sonja prendi
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
sonja prendi45.4K visualizações
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) por Rexhino Kovaci
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Rexhino Kovaci29.1K visualizações
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore por Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.2K visualizações
Veprimtaria e lumit por Klevi Hoxha
Veprimtaria e lumitVeprimtaria e lumit
Veprimtaria e lumit
Klevi Hoxha24.2K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.1K visualizações
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.6K visualizações
prilli i thyer BISEDA LETRARE por manomano46
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4691.1K visualizações
Filozofia gjate shekullit XVII por Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K visualizações
Mjedisi por Megi Collaku
MjedisiMjedisi
Mjedisi
Megi Collaku171.3K visualizações
Projekt gjeografie klasa 9 por S Gashi
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K visualizações

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx por
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
94 visualizações7 slides
William shekspir por
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
1.9K visualizações12 slides
Ulliam shekspir por
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspirNazlije Sope
26.8K visualizações35 slides
Koment vepre por
Koment vepreKoment vepre
Koment veprepjetri
969 visualizações4 slides
Notre Dame de Paris por
Notre Dame de ParisNotre Dame de Paris
Notre Dame de ParisDeborah Merdani
1.9K visualizações24 slides
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... por
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
585 visualizações6 slides

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo(20)

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx por SalviAlmadhi2
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
SalviAlmadhi294 visualizações
William shekspir por Saimir Dine
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
Saimir Dine1.9K visualizações
Ulliam shekspir por Nazlije Sope
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
Nazlije Sope26.8K visualizações
Koment vepre por pjetri
Koment vepreKoment vepre
Koment vepre
pjetri969 visualizações
Notre Dame de Paris por Deborah Merdani
Notre Dame de ParisNotre Dame de Paris
Notre Dame de Paris
Deborah Merdani1.9K visualizações
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... por Lingua culture
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Lingua culture585 visualizações
William Shakespeare por Oksana Kamberi
William ShakespeareWilliam Shakespeare
William Shakespeare
Oksana Kamberi1.5K visualizações
Ura me tri harqe por ArdiPerla
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
ArdiPerla9K visualizações
xha gorioi (2).pptx por XheniRela
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
XheniRela95 visualizações
iliada analize , Analize e Iliades por ssuseree34b8
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
ssuseree34b8106.2K visualizações
Ismail kadare por Egzona Shabani
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
Egzona Shabani26.9K visualizações
Koment vepre (1) por pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K visualizações
Biografia e ismail kadares por Actuallyican
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.5K visualizações
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese por UDHA E SHKRONJAVE
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseForkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
UDHA E SHKRONJAVE375 visualizações
Uilliam Shekspir por Diana Lamaj
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K visualizações
Epi i gilgameshit por Klasa Letersi
Epi i gilgameshitEpi i gilgameshit
Epi i gilgameshit
Klasa Letersi26.3K visualizações
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri por Ergi Nushi
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Ergi Nushi55.7K visualizações
Zonja BOVARI por Daniela Muhaj
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
Daniela Muhaj578 visualizações
Zonja Bovari por Dani Muhaj
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
Dani Muhaj28.2K visualizações
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” por #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.3K visualizações

Mais de Aldrin Pashku

Projekt: Riciklimi por
Projekt: RiciklimiProjekt: Riciklimi
Projekt: RiciklimiAldrin Pashku
2.1K visualizações30 slides
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... por
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Aldrin Pashku
147 visualizações34 slides
Projekt "Histori": Ahmet Zogu por
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguAldrin Pashku
147 visualizações1 slide
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne por
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneAldrin Pashku
959 visualizações1 slide
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor por
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorAldrin Pashku
386 visualizações62 slides
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes por
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesAldrin Pashku
447 visualizações17 slides

Mais de Aldrin Pashku(13)

Projekt: Riciklimi por Aldrin Pashku
Projekt: RiciklimiProjekt: Riciklimi
Projekt: Riciklimi
Aldrin Pashku2.1K visualizações
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... por Aldrin Pashku
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Aldrin Pashku147 visualizações
Projekt "Histori": Ahmet Zogu por Aldrin Pashku
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
Aldrin Pashku147 visualizações
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne por Aldrin Pashku
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Aldrin Pashku959 visualizações
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor por Aldrin Pashku
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Aldrin Pashku386 visualizações
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes por Aldrin Pashku
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Aldrin Pashku447 visualizações
Humanizmi por Aldrin Pashku
HumanizmiHumanizmi
Humanizmi
Aldrin Pashku15.3K visualizações
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore por Aldrin Pashku
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreMjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Aldrin Pashku8.6K visualizações
Ekskursion mesimor por Aldrin Pashku
Ekskursion mesimorEkskursion mesimor
Ekskursion mesimor
Aldrin Pashku311 visualizações
3 fizikantet me te njohur por Aldrin Pashku
3 fizikantet me te njohur3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur
Aldrin Pashku8.3K visualizações
Kohet dhe instrumente te ndryshem por Aldrin Pashku
Kohet dhe instrumente te ndryshemKohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshem
Aldrin Pashku2.2K visualizações
Independence in brazil por Aldrin Pashku
Independence in brazilIndependence in brazil
Independence in brazil
Aldrin Pashku788 visualizações
Perrallat por Aldrin Pashku
PerrallatPerrallat
Perrallat
Aldrin Pashku23.9K visualizações

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

 • 1. TEMA: KATEDRALJA E PARISIT  VIKTOR HYGO PUNOI: ALDRINI PASHKU Projekt
 • 2. Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)  Ishte poet , dramaturg dhe novelist francez i levizjes romantike.  Themeloi nje gazete ku publikoi poezite e tij dhe te shokeve.  Eshte quajtur prijes i romantizmit francez. Nder i kombit francez  Veprat e tij me te shquara jane: -Katedralja e Parisit -Te mjeret -Njeriu qe qesh -Viti ‘93
 • 3. Shkrimi i Hygoit  Dallohet per force evokuese & force sugjestionuese.  Synon te prodhoje emocione te forta duke i dhene ne menyre te pershkallezuar.  Perdor pershkrime me detaje te goditura. (rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet arkitekturen gotike te Katedrales monumentale).  Kthesa te befasishme  Shpesh ne roman perdor veten e pare shumes per te perforcuar idene e vertetesise dhe te deshmise per ngjarjet.
 • 4. Kanë thënë për Hygoin:  Imagjinata është mënyra me të cilën Hygoi komunikon për gjithçka. (E.Abry)  Emri i plakut Hygo është i lidhur ngushtë me emrin e Republikës. (A.Maurois)  Luftë e titanëve, shpërthim ngjyrash, kapërthim i historisë, skena të paharrueshme: Revolucioni ka gjetur te Hygoi njërin prej virtuozëve të tij të mëdhenj. (G.Gengembre)
 • 5. The Hunchback (1997)  The Hunchback (Kurrizoja) eshte nje film i vitit 1997 i bazuar ne romanin madheshtor te vitit 1831 te Viktor Hygo (Katedralja e Parisit)  Regjizori:Peter Medak  Kuazimodo: Mandy Patinkin  Esmeralda:Salma Hayek  Prift Frolo: Richard Harris
 • 6. 1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë, fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet nga turma e pamëshirshme. Filmi #1
 • 7. Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar. Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave. Filmi #2
 • 8. ROMAN NGA VIKTOR HYGO Katedralja e Parisit
 • 9. Sfondi dhe mjedisi • Historia zhvillohet ne Paris, ne Mesjeten e Vone, gjate mbreterimit te Luigjit XI. • Katedralja sherben si nje mjedis piktoresk, magjepses, i frikshem dhe fantastik (qender kulturore & politike). Ajo eshte pikenisja dhe pikemberritja e ngjarjeve. • Hygo deshironte te bente me te vetedijshem bashkekohesit e tij per vlerat gotike, prandaj perdor shume pershkrime.
 • 10. Subjekti Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande. Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve. Ndryshe nga kandidatet e tjere, te cilet duhet te benin fytyra qesharake dhe te qeshura histerike, Kuazimodo, punetori i kembanave te katedrales se sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga shemtia dhe kurrizi i tij me gunge. Cigania Esmeralda nderkohe jep shfaqje ne shesh.
 • 11. Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re. Grenguari, duke mos patur nje shtepi, ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila sulmohet nga Frolo & Kuazimodo. Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo largohet dhe kur vijne rojet e mbretit me Febysin, arrestojne Kuaziomodon. Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe hajdutesh duan te varin Grenguarin por Esmeralda e shpeton duke pranuar te martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter, Kuazimodo torturohet dhe turperohet publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet Esmeralda.
 • 12. Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka rene ne dashuri). Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe rojet kapin Esmeralden. Pasi torturohet, Esmeralda pranon se vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje. Por ajo e refuzon.
 • 13. Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh Frolon qe atje. Me pas ai zhduket, per te qendruar pa ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete te Esmeraldes. Shume vite me vone, nje varrgermues gjen afer kockave te Esmeraldes, kockat e nje njeriu me kurriz te deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha kthehen ne pluhur.
 • 14. Kontrasti me ane te detajeve a. Madheshtia e katedrales hijerende Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma entuziaste b. Karikatura groteske Poezia e larte c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes d. Shemtia & shurdhimi i Kuazimodos Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja e. E ulta (psh planet qe thurte Frolo) E madherishmja (psh ndjenja e dashurise dhe dhembshuria e Esmeraldes) f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk vazhdoi misteri Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se Gaztoreve h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne shtyllat e turpit i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall interes turmes (pra misteri i Grenguarit) Bukuria e gjalle & shkaterruese e Esmeraldes
 • 15. Mesazhi kryesor Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia kunder padrejtesise. Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes. Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet, pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin pjese aktive ne nje spektakel. Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.