Dreams endrrat

A
DREAMS
Alba Limani
Permbajtja
• Cfare jane endrrat ?
• Perse enderrojme ?
• Cikli i gjumit.
• Fazat e gjumit
• Fakte rreth endrrave
• Llojet e endrrave
• Rendesia e te enderruarit .
2
Cfare jane endrrat ?
• Endrrat jane pervoja te
imazheve imagjinare, tingujve,
zerave, fjaleve, mendimeve ose
ndjesive gjate gjumit.
• Zakonisht duken te verteta
ndersa endrra jote po ndodh. Kur
zgjohesh, ose nuk e mban mend,
ose kupton se nuk ka ndodhur
kurre.
Sample Footer Text 3
Perse Enderrojme ?
Ekzistojne dy teori kryesore perse enderrojme
 Teoria Fiziologjike dhe Teoria Psikologjike.
 Teoria Fiziologjike përqendrohet në menyren se si trupi
yne, kryesisht truri, funksionon gjatë fazës REM te gjumit.
Kjo teori beson se ne enderrojme te ushtrojmë rruget midis
qelizave te trurit.
Sample Footer Text 4
Cikli I gjumit
Faza 3
Sample Footer Text 5
Nga 5 deri në 10
minuta, trupi dhe
muskujt fillojne te
relaksohen
Faza 1
Cikli i gjumit perbehet nga kater faza dhe zgjat per rreth 90-120 minuta
Faza 2
Aktiviteti i trurit dhe
frymëmarrja juaj fillojnë të
ngadalesohen,ju po filloni
te arrini ne gjendje
relaksimi total, zgjat rreth
20 min
Ju futeni ne gjume te thelle,
relaksohen muskujt
Faza 4
Faza e gjumit kur enderroni.
Ajo referohet gjithashtu si gjume
REM.
Cikli i gjumit perseritet
mesatarisht nga 3 deri ne 5 here
ne nate, mund te perseritet deri
ne 7 here.
Sample Footer Text 6
Fakte rreth endrrave
• Kur ju enderroni, trupi perjeton disa ndryshime si
rritje adrenalines, rritje e presionit te gjakut dhe
zemra rreh me shpejte.
• Gjate jetes ,mesatarisht njerezit shpenzojne 6 vjet
duke enderruar.
• 12% e njerezve shikojne endrra bardh e zi.
7
Fakte rreth endrrave
• Gjumi mund te jete jo i qete gjate nates por
mendja e interpreton kete shqetesim dhe e ben
pjese te endrres.
• Mbas 5 min pas mbarimit te endrres, 50%
harrohet dhe mbas 10 minutash eshte harruar
90%.
• Kafshet gjithashtu enderrojne
8
Paraliza e gjumit
Truri e paralizon trupin zakonisht kur nje njeri
eshte ne fazen “REM" te gjumit.
9
Ecja ne gjume
Ata njerez te cilet jane tej mase emocjonal
gjate te enderruarit,zakonisht ecin ne gjume.
Llojet e endrrave
Jan e 8 lloj e en d rras h ku d is a n ga
ato j an e :
1.Endrrat gjate dites
2.Makthet
3.Endrrat e perseritura
4.Endrrat e kthjelleta
5.Endrrat epike
10
1.Endrrat gjate dites
• Enderrimi gjate dites ndodh kur jeni
gjysme zgjuar dhe eshte imagjinimi
ose kujtimi i imazheve ose pervojave
ne te kaluaren ose te ardhmen.
11
2.Makthet
• Makthi eshte enderr shqetesuese qe ben te zgjoheni te
frikesuar dhe me ankth.
12
3.Endrrat e perseritura
• Endrrat e perseritura perseriten me shum pak ndryshime ne
historine qe ato tregojne ose ne pamjet qe ne shikojme.
13
4.Endrrat e kthjelleta
• Endrrat e kthjelleta ndodhin kur e kuptojme se po enderrojme
dhe mund te sigurojme vetveten se eshte vetem nje enderr dhe
se shpejti do te zgjohemi.
14
5.Endrrat epike
• Ato jane kaq te paharrueshme dhe te gjalla, sa thjesht nuk mund
t'i shperfillim. Detajet mbeten ne kujtesen tone per vite te tera,
sikur e kemi enderruar mbreme.
15
Rendesia e
te enderruarit
16
Endrrat luajnë një rol te rendesishem ne
mireqenien dhe ne shendetin tone.
Disa studiues besojne se endrrat na
ndihmojne te perballojme stresin.
Kerkimet kane treguar se njerëzit qe jane
te privuar per te hyre ne fazen e enderrimit
kalojne simptoma e irritimi dhe ankthit.
Enderrimi eshte nje domosdoshmeri dhe
ndihmon ne kthjellimin e mendjes dhe
rigjenerimin e trupit.
Thank You
17
1 de 17

Recomendados

Pse ëndërrojmë ! por
Pse ëndërrojmë !Pse ëndërrojmë !
Pse ëndërrojmë !#MesueseAurela Elezaj
2.9K visualizações19 slides
Interpretimi i nje endrre sipas frojdit dhe jungut por
Interpretimi i nje endrre sipas frojdit dhe jungutInterpretimi i nje endrre sipas frojdit dhe jungut
Interpretimi i nje endrre sipas frojdit dhe jungutfatoams
9.1K visualizações6 slides
Komunikimi por
KomunikimiKomunikimi
KomunikimiSelf employed
32.4K visualizações4 slides
Sjellja e kafsheve por
Sjellja e kafsheveSjellja e kafsheve
Sjellja e kafsheveKe Keiss
37.4K visualizações9 slides
Si zhvillohet njeriu ? por
Si zhvillohet njeriu ?Si zhvillohet njeriu ?
Si zhvillohet njeriu ?Jusuf F. Tofaj
15.1K visualizações45 slides
M.H. Psikologji por
M.H. PsikologjiM.H. Psikologji
M.H. PsikologjiNasuf GËRMIZAJ
53.5K visualizações145 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Provimi i lirimit 2015 Matematike por
Provimi i lirimit 2015 MatematikeProvimi i lirimit 2015 Matematike
Provimi i lirimit 2015 MatematikeHelio RAMOLLARI
33.2K visualizações8 slides
dukurit e vetedijes---psikologji 2016 por
dukurit e vetedijes---psikologji 2016dukurit e vetedijes---psikologji 2016
dukurit e vetedijes---psikologji 2016edmir alla
4.2K visualizações28 slides
5 so motivimi por
5 so motivimi5 so motivimi
5 so motivimiUBT University
5K visualizações38 slides
Ndertimi i trurit por
Ndertimi i truritNdertimi i trurit
Ndertimi i truritDarla Evangjeli
33.7K visualizações9 slides
Lakimi emrit por
Lakimi emrit Lakimi emrit
Lakimi emrit Valmir Nuredini
219.5K visualizações6 slides
Sinapsat dhe neurotransmiterët por
Sinapsat dhe neurotransmiterëtSinapsat dhe neurotransmiterët
Sinapsat dhe neurotransmiterëtErzana Bakiu
9.1K visualizações14 slides

Mais procurados(20)

Provimi i lirimit 2015 Matematike por Helio RAMOLLARI
Provimi i lirimit 2015 MatematikeProvimi i lirimit 2015 Matematike
Provimi i lirimit 2015 Matematike
Helio RAMOLLARI33.2K visualizações
dukurit e vetedijes---psikologji 2016 por edmir alla
dukurit e vetedijes---psikologji 2016dukurit e vetedijes---psikologji 2016
dukurit e vetedijes---psikologji 2016
edmir alla4.2K visualizações
5 so motivimi por UBT University
5 so motivimi5 so motivimi
5 so motivimi
UBT University5K visualizações
Ndertimi i trurit por Darla Evangjeli
Ndertimi i truritNdertimi i trurit
Ndertimi i trurit
Darla Evangjeli33.7K visualizações
Lakimi emrit por Valmir Nuredini
Lakimi emrit Lakimi emrit
Lakimi emrit
Valmir Nuredini219.5K visualizações
Sinapsat dhe neurotransmiterët por Erzana Bakiu
Sinapsat dhe neurotransmiterëtSinapsat dhe neurotransmiterët
Sinapsat dhe neurotransmiterët
Erzana Bakiu9.1K visualizações
Bazat e Menaxhmentit por Ermon Cërvadiku
Bazat e MenaxhmentitBazat e Menaxhmentit
Bazat e Menaxhmentit
Ermon Cërvadiku4.4K visualizações
Makinat e thjeshta por Ke Keiss
Makinat e thjeshta Makinat e thjeshta
Makinat e thjeshta
Ke Keiss33K visualizações
Trupat gjeometrik por Esmer Alda
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
Esmer Alda261.7K visualizações
Filozofia e edukimit(teme mikroteze) por Vilma Hoxha
Filozofia e edukimit(teme mikroteze)Filozofia e edukimit(teme mikroteze)
Filozofia e edukimit(teme mikroteze)
Vilma Hoxha32K visualizações
Historiku matematika por Arjan Shahinlli
Historiku matematikaHistoriku matematika
Historiku matematika
Arjan Shahinlli4K visualizações
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore por Alush Kryeziu
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimoreArti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore
Arti i të komunikuarit me nxënës gjatë orës mësimore
Alush Kryeziu32.6K visualizações
William Shakespeare por Oksana Kamberi
William ShakespeareWilliam Shakespeare
William Shakespeare
Oksana Kamberi1.5K visualizações
Zhvillimi i karrierës menaxheriale por Diellza Haxhimehmeti
Zhvillimi i karrierës menaxherialeZhvillimi i karrierës menaxheriale
Zhvillimi i karrierës menaxheriale
Diellza Haxhimehmeti521 visualizações
Papunësia por Egzon Ahmaxhekaj
PapunësiaPapunësia
Papunësia
Egzon Ahmaxhekaj26.9K visualizações
Projekt kurrikular por Valbona Imeraj
Projekt kurrikularProjekt kurrikular
Projekt kurrikular
Valbona Imeraj39.9K visualizações
Te dhenat sekondare dhe primare por Veton Sopjani
Te dhenat sekondare dhe primareTe dhenat sekondare dhe primare
Te dhenat sekondare dhe primare
Veton Sopjani11.2K visualizações
BAZAT E MENAXHIMIT por Saimir Ciraku
BAZAT E MENAXHIMITBAZAT E MENAXHIMIT
BAZAT E MENAXHIMIT
Saimir Ciraku27.6K visualizações

Dreams endrrat

 • 2. Permbajtja • Cfare jane endrrat ? • Perse enderrojme ? • Cikli i gjumit. • Fazat e gjumit • Fakte rreth endrrave • Llojet e endrrave • Rendesia e te enderruarit . 2
 • 3. Cfare jane endrrat ? • Endrrat jane pervoja te imazheve imagjinare, tingujve, zerave, fjaleve, mendimeve ose ndjesive gjate gjumit. • Zakonisht duken te verteta ndersa endrra jote po ndodh. Kur zgjohesh, ose nuk e mban mend, ose kupton se nuk ka ndodhur kurre. Sample Footer Text 3
 • 4. Perse Enderrojme ? Ekzistojne dy teori kryesore perse enderrojme  Teoria Fiziologjike dhe Teoria Psikologjike.  Teoria Fiziologjike përqendrohet në menyren se si trupi yne, kryesisht truri, funksionon gjatë fazës REM te gjumit. Kjo teori beson se ne enderrojme te ushtrojmë rruget midis qelizave te trurit. Sample Footer Text 4
 • 5. Cikli I gjumit Faza 3 Sample Footer Text 5 Nga 5 deri në 10 minuta, trupi dhe muskujt fillojne te relaksohen Faza 1 Cikli i gjumit perbehet nga kater faza dhe zgjat per rreth 90-120 minuta Faza 2 Aktiviteti i trurit dhe frymëmarrja juaj fillojnë të ngadalesohen,ju po filloni te arrini ne gjendje relaksimi total, zgjat rreth 20 min Ju futeni ne gjume te thelle, relaksohen muskujt Faza 4 Faza e gjumit kur enderroni. Ajo referohet gjithashtu si gjume REM. Cikli i gjumit perseritet mesatarisht nga 3 deri ne 5 here ne nate, mund te perseritet deri ne 7 here.
 • 7. Fakte rreth endrrave • Kur ju enderroni, trupi perjeton disa ndryshime si rritje adrenalines, rritje e presionit te gjakut dhe zemra rreh me shpejte. • Gjate jetes ,mesatarisht njerezit shpenzojne 6 vjet duke enderruar. • 12% e njerezve shikojne endrra bardh e zi. 7
 • 8. Fakte rreth endrrave • Gjumi mund te jete jo i qete gjate nates por mendja e interpreton kete shqetesim dhe e ben pjese te endrres. • Mbas 5 min pas mbarimit te endrres, 50% harrohet dhe mbas 10 minutash eshte harruar 90%. • Kafshet gjithashtu enderrojne 8
 • 9. Paraliza e gjumit Truri e paralizon trupin zakonisht kur nje njeri eshte ne fazen “REM" te gjumit. 9 Ecja ne gjume Ata njerez te cilet jane tej mase emocjonal gjate te enderruarit,zakonisht ecin ne gjume.
 • 10. Llojet e endrrave Jan e 8 lloj e en d rras h ku d is a n ga ato j an e : 1.Endrrat gjate dites 2.Makthet 3.Endrrat e perseritura 4.Endrrat e kthjelleta 5.Endrrat epike 10
 • 11. 1.Endrrat gjate dites • Enderrimi gjate dites ndodh kur jeni gjysme zgjuar dhe eshte imagjinimi ose kujtimi i imazheve ose pervojave ne te kaluaren ose te ardhmen. 11
 • 12. 2.Makthet • Makthi eshte enderr shqetesuese qe ben te zgjoheni te frikesuar dhe me ankth. 12
 • 13. 3.Endrrat e perseritura • Endrrat e perseritura perseriten me shum pak ndryshime ne historine qe ato tregojne ose ne pamjet qe ne shikojme. 13
 • 14. 4.Endrrat e kthjelleta • Endrrat e kthjelleta ndodhin kur e kuptojme se po enderrojme dhe mund te sigurojme vetveten se eshte vetem nje enderr dhe se shpejti do te zgjohemi. 14
 • 15. 5.Endrrat epike • Ato jane kaq te paharrueshme dhe te gjalla, sa thjesht nuk mund t'i shperfillim. Detajet mbeten ne kujtesen tone per vite te tera, sikur e kemi enderruar mbreme. 15
 • 16. Rendesia e te enderruarit 16 Endrrat luajnë një rol te rendesishem ne mireqenien dhe ne shendetin tone. Disa studiues besojne se endrrat na ndihmojne te perballojme stresin. Kerkimet kane treguar se njerëzit qe jane te privuar per te hyre ne fazen e enderrimit kalojne simptoma e irritimi dhe ankthit. Enderrimi eshte nje domosdoshmeri dhe ndihmon ne kthjellimin e mendjes dhe rigjenerimin e trupit.