Kimi- Hekuri

Tema: Hekuri nje element kimik I tabeles periodike, hekuri
element me vlera historike ,hekuri si element kimik me vlera
industrial, teknologjike, hekuri me ndikim shendetesor biologjik.
Nentema: Hekuri si element kimik.
Kimi- Hekuri
 Hekuri është materiali me i përdorshëm ne industri. Ne furrnalta
ai përpunohet dhe shndërrohet ne materiale te ndryshme. Hekuri
mund te kthehet ne çelik kështu qe i përmirëson vetitë e tij.
 Hekuri është një metal me shkëlqim të argjendtë dhe shpejt
korrodohet sepse reagon ndaj oksigjenit. Përdoret në formë të
legurave si çelik kur kombinohet me karbonin por mund të
kombinohet me kromin, manganin etj. Ka gjendje agregate te
ngurte,ka ngjyre hiri,dhe dendesia e tij eshte 7.874.
 Hekuri kimikisht i pastër është metal i butë dhe ka ngjyrë
argjendi.Në ajër të thatë është i qëndrueshëm,kurse në prani të
lagështirës dhe gazeve të ndryshme hekuri ndryshket. Hekuri ka
veti të përpunohet të farkohet,por hekuri i fortë që përdoret në
industrinë e zezë ka një përbërje tjetër .
 Ngarkesa e joneve te hekurit eshte e
ndryshueshme
Fe 2+ , Fe 3+
 Hekuri formon me shume se nje perberje me
nje element tjeter.
P.sh:
 Oksid hekuri (II),FeO
 Oksid hekuri (III) Fe2O3
Kimi- Hekuri
 Epoka e hekurit i takon fundit të mijëvjecarit
të dytë dhe fillimit të mijëvjecarit të parë
p.e.s. Trualli historik i ilirëve përfshinte tërë
pjesën perëndimore të
Ballkanit.
Epoka e hekurit në vendin tonë lidhet me
tre faza zhvillimi:
faza e parë, fillimi i shek. XI p.e.r. - fundi i
shek. IX p.e.r.
faza e dytë, shek. VIII-VII p.e.r.
faza e tretë, shek. VI-V p.e.r.
Kimi- Hekuri
 Hekuri është materiali me i përdorshëm ne industri. Ne
furrnalta ai përpunohet dhe shndërrohet ne materiale te
ndryshme. Hekuri mund te kthehet ne çelik kështu qe i
përmirëson vetitë e tij. Rol të rëndësishëm zë hekuri në
industri ,sepse me hekur dhe çelik ndërtohen: makineritë,
godina, kullat, urat etj.
Hekuri i pastërt ka karakteristika mekanike të dobëta
dhe kosto të lartë prodhimi. Në teknikë e në ndërtim
përdoren aliazhet e shumta të hekurit. Rëndësi të madhe
kanë aliazhet hekur-karbon, në radhë të parë giza dhe
çeliku, të cilat janë aliazhet më të rëndësishme në
industri...
 Kulla Eiffel (frëngjisht : Tour Eiffel, [tuʁ ɛfɛl])
është një kullë prej çeliku, ndodhet në Champ
de Mars në Paris, është bërë ikonë
ndërkombëtare franceze dhe një nga
strukturat më të njohura mbarëkombëtare.
Kulla Eiffel, që është ndërtesa më e lartë
në Paris është monumenti me pagesë më i
vizituar në botë. E emëruar sipas inxhinierit
dhe projektuesit Gustav Eiffel, kulla u ndërtua
si hark hyrës për Panairin Botëror të 1889-ës.
 Një bashkëpunim ndërmjet hekurit dhe çelikut, hekurudhave dhe qymyrit u
zhvillua në fillim të Revolucionit të dytë industrial. Hekurudhat mundësuan
transportin e lirë të materialeve dhe produkteve, të cilat nga ana tjetër bën
që materialet për ndërtimin e hekurudhave të kushtonin më lirë, dhe u
ndërtuan më shumë rrugë. Hekurudhat gjithashtu përfituan nga qymyri i lirë
për lokomotivat e tyre me avull. Ky bashkëpunim çoi në shtrimin e 75.000
milje(120701 km) rrugë në SHBA në vitin 1880, sasia më e madhe kudo në
historinë botërore.
 Hekuri
 Çeliku
 Hekurudha
 Elektrifikimi
 Makineria
 Përpunimi i letrës
 Karburantet
 Materialet kimike
 Teknologjia detare
 Goma
 Biçikleta
 Automobili
 Shkenca e aplikuar
 Motorët dhe turbinat
 Telekomunikimi
 Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut. Shumica e këtyre funskioneve janë
rrënjësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë:
Hekuri përdoret për prodhimin e hemoglobinës dhe disa enzimave te caktuara të
cilat janë të domosdoshme për një trup të shëndetshëm.
Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në gjak ne vende te ndryshme të
trupit.
Hekuri vepron si katalizator për shumë veprime metabolike të cilat janë rrënjësore
për rritjen e qelizave.
Hekuri është i rëndësishëm për sistemin imunitar dhe funksionimin sa më të mirë
të mëlçisë.
Hekuri luan rol parësor në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira.
 Duke qenë së hekuri është kaq I rëndësishëm për trupin, mungesa e tij mund të
çojë në:
 Anemi: Lodhje dhe rraskapitje, vështirësi në frymëmarrje, Pagjumësi, mungesë
oreksi, Zbehje, etj., gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të
fëmijëve.
 Mungesa e hekurit mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funskionim
të dobët të trurit, (fëmijët e kanë të veshtirë të mësojnë e studiojnë).
 Mungesa e hekurit mund të shkaktojë edhe hemoragji të rënda menstruale duke
sjellë anemi. Gjithashtu edhe mungesë të gjakut në zorrën e trashë.
 Për të mbajtur një nivel normal të hekurit në organizëm, e vetmja mënyrë eshtë të
hamë ushqime të pasura me hekur. Kjo do të na ndihmojë të qëndrojmë larg
anemisë, të jemi të fortë e të shëndetshëm.
 Perimet jeshile si Spianqi e Brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, po ashtu:
 Fasulet jeshile
 Rrënjë rrepash e panxhari Bizelet
 Patatja
 Majdanozi
 Asparagu
 Lakërishtet
 Shalqini
 Misri
 Lakra e kuqe
 Lista e Bishtajoreve të pasura më
 hekur:Të gjitha llojet e fasuleve,
 Barbunjat / bishtajat,Farat e Sojës
 Farërat: Fara Luledielli,Fara Kungulli
 Drithërat:Orizi kaf,Gruri,Cereali
 Spageti/Makaronat në përgjithësi
 Prodhimet shtazore:Mishi I pulës
 dhe gjeli I detit, Mëlçia, Sardelet,
 Mishi, Mëlçi pule
 Kosi natyral
 Frutat e thata: Bajamet (dhe Vaji I tyre),kumbullat dhe kajsitë e thata.
1 de 12

Recomendados

PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
5.4K visualizações10 slides
PROJEKT tema:hekuri por
PROJEKT tema:hekuri PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri romina balla
58K visualizações10 slides
Hekuri ,elementi kimik me vlere... por
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.9K visualizações7 slides
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. por
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
24.8K visualizações27 slides
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
110K visualizações9 slides
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ por
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJHEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJ
HEKURI: HISTORIA, INDUSTRIA DHE PERPUNIMI I TIJirlindi
10.6K visualizações11 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi por
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiAlimerko Brunilda
27.2K visualizações4 slides
Energjia dhe Burimet e Energjisë por
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëKlajdi Proko
28.1K visualizações10 slides
Kimia ne jeten e perditshme por
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
86.7K visualizações14 slides
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.6K visualizações30 slides
Filozofia gjate shekullit XVII por
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K visualizações5 slides
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
59.1K visualizações29 slides

Mais procurados(20)

Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi por Alimerko Brunilda
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperiLojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Lojerat olimpike ne bote dhe ne shqiperi
Alimerko Brunilda27.2K visualizações
Energjia dhe Burimet e Energjisë por Klajdi Proko
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e Energjisë
Klajdi Proko28.1K visualizações
Kimia ne jeten e perditshme por Orven Bregu
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu86.7K visualizações
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por mikaela basha
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
mikaela basha38.6K visualizações
Filozofia gjate shekullit XVII por Denisa Caushi
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
Denisa Caushi6.7K visualizações
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti59.1K visualizações
Prodhimi i energjise por roberto1723
Prodhimi i energjiseProdhimi i energjise
Prodhimi i energjise
roberto172323.1K visualizações
Metalet por EraldVula
MetaletMetalet
Metalet
EraldVula18K visualizações
Shqiperia dhe Bashkimi Europian por olinuhi
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
olinuhi16.7K visualizações
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST por elvakastrati
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNISTDESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
elvakastrati19.4K visualizações
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K visualizações
Projekt historie por S Gashi
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
S Gashi32.5K visualizações
prilli i thyer BISEDA LETRARE por manomano46
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4691.5K visualizações
Projekt ne fizike por Daniela Ela
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
Daniela Ela26.4K visualizações
matematika projekt por Facebook
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook62.8K visualizações
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit por xhulia osmanllari
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
xhulia osmanllari206.9K visualizações
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ... por Liil Otr
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Liil Otr84.8K visualizações
Hebrenjtë në Shqipëri por DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K visualizações
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi por Marinela Abedini
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Marinela Abedini49.2K visualizações
Ngrohja globale por Kristjana Llolli
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
Kristjana Llolli51.4K visualizações

Kimi- Hekuri

 • 1. Tema: Hekuri nje element kimik I tabeles periodike, hekuri element me vlera historike ,hekuri si element kimik me vlera industrial, teknologjike, hekuri me ndikim shendetesor biologjik. Nentema: Hekuri si element kimik.
 • 3.  Hekuri është materiali me i përdorshëm ne industri. Ne furrnalta ai përpunohet dhe shndërrohet ne materiale te ndryshme. Hekuri mund te kthehet ne çelik kështu qe i përmirëson vetitë e tij.  Hekuri është një metal me shkëlqim të argjendtë dhe shpejt korrodohet sepse reagon ndaj oksigjenit. Përdoret në formë të legurave si çelik kur kombinohet me karbonin por mund të kombinohet me kromin, manganin etj. Ka gjendje agregate te ngurte,ka ngjyre hiri,dhe dendesia e tij eshte 7.874.  Hekuri kimikisht i pastër është metal i butë dhe ka ngjyrë argjendi.Në ajër të thatë është i qëndrueshëm,kurse në prani të lagështirës dhe gazeve të ndryshme hekuri ndryshket. Hekuri ka veti të përpunohet të farkohet,por hekuri i fortë që përdoret në industrinë e zezë ka një përbërje tjetër .
 • 4.  Ngarkesa e joneve te hekurit eshte e ndryshueshme Fe 2+ , Fe 3+  Hekuri formon me shume se nje perberje me nje element tjeter. P.sh:  Oksid hekuri (II),FeO  Oksid hekuri (III) Fe2O3
 • 6.  Epoka e hekurit i takon fundit të mijëvjecarit të dytë dhe fillimit të mijëvjecarit të parë p.e.s. Trualli historik i ilirëve përfshinte tërë pjesën perëndimore të Ballkanit. Epoka e hekurit në vendin tonë lidhet me tre faza zhvillimi: faza e parë, fillimi i shek. XI p.e.r. - fundi i shek. IX p.e.r. faza e dytë, shek. VIII-VII p.e.r. faza e tretë, shek. VI-V p.e.r.
 • 8.  Hekuri është materiali me i përdorshëm ne industri. Ne furrnalta ai përpunohet dhe shndërrohet ne materiale te ndryshme. Hekuri mund te kthehet ne çelik kështu qe i përmirëson vetitë e tij. Rol të rëndësishëm zë hekuri në industri ,sepse me hekur dhe çelik ndërtohen: makineritë, godina, kullat, urat etj. Hekuri i pastërt ka karakteristika mekanike të dobëta dhe kosto të lartë prodhimi. Në teknikë e në ndërtim përdoren aliazhet e shumta të hekurit. Rëndësi të madhe kanë aliazhet hekur-karbon, në radhë të parë giza dhe çeliku, të cilat janë aliazhet më të rëndësishme në industri...
 • 9.  Kulla Eiffel (frëngjisht : Tour Eiffel, [tuʁ ɛfɛl]) është një kullë prej çeliku, ndodhet në Champ de Mars në Paris, është bërë ikonë ndërkombëtare franceze dhe një nga strukturat më të njohura mbarëkombëtare. Kulla Eiffel, që është ndërtesa më e lartë në Paris është monumenti me pagesë më i vizituar në botë. E emëruar sipas inxhinierit dhe projektuesit Gustav Eiffel, kulla u ndërtua si hark hyrës për Panairin Botëror të 1889-ës.
 • 10.  Një bashkëpunim ndërmjet hekurit dhe çelikut, hekurudhave dhe qymyrit u zhvillua në fillim të Revolucionit të dytë industrial. Hekurudhat mundësuan transportin e lirë të materialeve dhe produkteve, të cilat nga ana tjetër bën që materialet për ndërtimin e hekurudhave të kushtonin më lirë, dhe u ndërtuan më shumë rrugë. Hekurudhat gjithashtu përfituan nga qymyri i lirë për lokomotivat e tyre me avull. Ky bashkëpunim çoi në shtrimin e 75.000 milje(120701 km) rrugë në SHBA në vitin 1880, sasia më e madhe kudo në historinë botërore.  Hekuri  Çeliku  Hekurudha  Elektrifikimi  Makineria  Përpunimi i letrës  Karburantet  Materialet kimike  Teknologjia detare  Goma  Biçikleta  Automobili  Shkenca e aplikuar  Motorët dhe turbinat  Telekomunikimi
 • 11.  Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut. Shumica e këtyre funskioneve janë rrënjësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë: Hekuri përdoret për prodhimin e hemoglobinës dhe disa enzimave te caktuara të cilat janë të domosdoshme për një trup të shëndetshëm. Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në gjak ne vende te ndryshme të trupit. Hekuri vepron si katalizator për shumë veprime metabolike të cilat janë rrënjësore për rritjen e qelizave. Hekuri është i rëndësishëm për sistemin imunitar dhe funksionimin sa më të mirë të mëlçisë. Hekuri luan rol parësor në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira.  Duke qenë së hekuri është kaq I rëndësishëm për trupin, mungesa e tij mund të çojë në:  Anemi: Lodhje dhe rraskapitje, vështirësi në frymëmarrje, Pagjumësi, mungesë oreksi, Zbehje, etj., gjithashtu çon edhe ne rritje të ngadaltë e të vështirë të fëmijëve.  Mungesa e hekurit mund të shkaktojë shurdhim, sëmundje kockash, funskionim të dobët të trurit, (fëmijët e kanë të veshtirë të mësojnë e studiojnë).  Mungesa e hekurit mund të shkaktojë edhe hemoragji të rënda menstruale duke sjellë anemi. Gjithashtu edhe mungesë të gjakut në zorrën e trashë.  Për të mbajtur një nivel normal të hekurit në organizëm, e vetmja mënyrë eshtë të hamë ushqime të pasura me hekur. Kjo do të na ndihmojë të qëndrojmë larg anemisë, të jemi të fortë e të shëndetshëm.
 • 12.  Perimet jeshile si Spianqi e Brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, po ashtu:  Fasulet jeshile  Rrënjë rrepash e panxhari Bizelet  Patatja  Majdanozi  Asparagu  Lakërishtet  Shalqini  Misri  Lakra e kuqe  Lista e Bishtajoreve të pasura më  hekur:Të gjitha llojet e fasuleve,  Barbunjat / bishtajat,Farat e Sojës  Farërat: Fara Luledielli,Fara Kungulli  Drithërat:Orizi kaf,Gruri,Cereali  Spageti/Makaronat në përgjithësi  Prodhimet shtazore:Mishi I pulës  dhe gjeli I detit, Mëlçia, Sardelet,  Mishi, Mëlçi pule  Kosi natyral  Frutat e thata: Bajamet (dhe Vaji I tyre),kumbullat dhe kajsitë e thata.