SISTEMI NERVOR

A
SISTEMI NERVOR
Sistemi nervor
Sistem nervor
periferik SNP
Sistem nervor
qendror SNQ
•TRURI
•PALCA KURRIZORE
PERBEHET
Nga nerva qe
ndodhen jashte SNQ
sistemi nervor qendror
TRURI
1. TRURI MADH
2. TRURI I VOGEL
3. TRURI I NDERMJETEM
4. TRUNGU I TRURIT
TRURI I MADH
•Ze pjesen me te madhe te trurit
•Ka 2 hemisfera : e majte dhe e djathte qe
komunikojne me nj-tj nepermjet TRUPI KALLOS
•Ka disa thellime qe quhen sulkuse te cilet ndajne
cdo hemisfer ne lobe :
•LOBI FRONTAL
•LOBI PARIETAL
•LOBI TEMPORAL
•LOBI OKSIPITAL
•Truri ka ne cipe te valezuar qe quhet KORE
•KORJA : permban 1 miliarde qeliza nervore dhe
kontrollon funksionet ndiore dhe levizor
TRURI I NDERMJETEM
TALAMUS HIPOTALAMUS
•Strukture kryeore e trurit te
ndermjetem
•Ka forme vezake dhe
permban shume berthama
•Ndodhen te gjitha
informacionet ndijore pervec
nuhatjes
•Kontrollon e mocionet dhe
kujtesen
•Ka shume berthama te vogla
nervore
•Kontrollon sjelljen e urise
etjes dhe gjumit
•Rregullon temperaturen e
trupit dhe balancen e ujit
•Kontrollon gjendren e
hipofizes
•Sherben si ure lidhese midis
SN dhe atij ENDOKRIN
TRURI I VOGEL
•Ndodhet poshte lobit oksipital
•Ketu mberrijne informacionet
nga syri kycet veshi
•Kontrollon tkurrjen e
muskujve
•Kontrollon drejtpeshimin e
trupit
SISTEMI NERVOR PERIFERIK
NERVA GANGLIONE
•JANE 12 cifte qe zbresin nga
truri dhe quhen nerva kranial
•13 cifte nervore dalin nga
palca kurrizore dhe quhen
nerva spinal
•Jane nje mase trupash dhe ventritesh
te neuronev qe gjenden jashte SNQ
•KANE FUNKSION:
•Ndijore ,mbartin informacionet e
receptoreve qe ndodhen ne lekur dhe
muskuj kyce tendina etc
•Levizor, ndahen ne:
•Sistem nervor somatik (kontollon
punen e muskujve)
•Sistem nervor autonom*(kontrollon
punen e muskujev skeletor pra organet
e brendshme duke perfshire gjendra te
ndryshem )
•Konsiderohet sistem I pavullnetshem
Punoi : ADELA
SOTA
1 de 8

Recomendados

Ekonomia e Shqiperise por
Ekonomia e ShqiperiseEkonomia e Shqiperise
Ekonomia e ShqiperiseAron Neli
13.3K visualizações12 slides
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor por
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorStruktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorQlirimDubova
7.5K visualizações18 slides
Duhani, rreziqet por
Duhani, rreziqetDuhani, rreziqet
Duhani, rreziqetistref bytyqi
50.3K visualizações13 slides
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi por
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiMarinela Abedini
49.2K visualizações23 slides
Projekt por
ProjektProjekt
Projektinisbiro
19.9K visualizações8 slides
Komunizmi ne Shqiperi por
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K visualizações18 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Bioteknologjia por
 Bioteknologjia Bioteknologjia
Bioteknologjiavalbona cani
19K visualizações53 slides
Alpet shqiptare por
Alpet shqiptareAlpet shqiptare
Alpet shqiptareIsmail Memushaj
19.3K visualizações15 slides
Regjimi komunist në shqipëri por
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriKlea Vyshka
40K visualizações13 slides
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) por
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Kristjana Duni
74.4K visualizações71 slides
Siguria rrugore por
Siguria rrugoreSiguria rrugore
Siguria rrugoreKlevi Hoxha
34.8K visualizações33 slides
shkrimtaret e brezit te humbur por
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
47.4K visualizações12 slides

Mais procurados(20)

Bioteknologjia por valbona cani
 Bioteknologjia Bioteknologjia
Bioteknologjia
valbona cani19K visualizações
Alpet shqiptare por Ismail Memushaj
Alpet shqiptareAlpet shqiptare
Alpet shqiptare
Ismail Memushaj19.3K visualizações
Regjimi komunist në shqipëri por Klea Vyshka
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
Klea Vyshka40K visualizações
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) por Kristjana Duni
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K visualizações
Siguria rrugore por Klevi Hoxha
Siguria rrugoreSiguria rrugore
Siguria rrugore
Klevi Hoxha34.8K visualizações
shkrimtaret e brezit te humbur por FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.4K visualizações
Figurat e rilindjes sonë kombëtare por olinuhi
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K visualizações
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore por Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.9K visualizações
Metalet por EraldVula
MetaletMetalet
Metalet
EraldVula17.9K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.2K visualizações
Volejbolli por Erhan Luma
VolejbolliVolejbolli
Volejbolli
Erhan Luma9.4K visualizações
PUNE ME PROJEKT por KleaHaka
PUNE ME PROJEKTPUNE ME PROJEKT
PUNE ME PROJEKT
KleaHaka1.4K visualizações
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST por elvakastrati
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNISTDESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
DESHMITE E DHUNES PERGJATE REGJIMIT KOMUNIST
elvakastrati19.4K visualizações
Hekuri ,elementi kimik me vlere... por Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.9K visualizações
Semundjet e trashegueshme por An An
Semundjet e trashegueshmeSemundjet e trashegueshme
Semundjet e trashegueshme
An An19K visualizações
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P por Rei El Hajdari
NDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.PNDERTIMI I ATOMIT. R.H  F.P
NDERTIMI I ATOMIT. R.H F.P
Rei El Hajdari41.9K visualizações
Biologji(fotosinteza dhe frymemarrja qelizore) por Ana Ana
Biologji(fotosinteza dhe frymemarrja qelizore)Biologji(fotosinteza dhe frymemarrja qelizore)
Biologji(fotosinteza dhe frymemarrja qelizore)
Ana Ana23.3K visualizações
Alumini dhe komponimet e tij por Erhan Luma
Alumini dhe komponimet e tijAlumini dhe komponimet e tij
Alumini dhe komponimet e tij
Erhan Luma19.2K visualizações
Projekt por Orgest Balliu
ProjektProjekt
Projekt
Orgest Balliu13.4K visualizações
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.2K visualizações

SISTEMI NERVOR

 • 2. Sistemi nervor Sistem nervor periferik SNP Sistem nervor qendror SNQ •TRURI •PALCA KURRIZORE PERBEHET Nga nerva qe ndodhen jashte SNQ
 • 3. sistemi nervor qendror TRURI 1. TRURI MADH 2. TRURI I VOGEL 3. TRURI I NDERMJETEM 4. TRUNGU I TRURIT
 • 4. TRURI I MADH •Ze pjesen me te madhe te trurit •Ka 2 hemisfera : e majte dhe e djathte qe komunikojne me nj-tj nepermjet TRUPI KALLOS •Ka disa thellime qe quhen sulkuse te cilet ndajne cdo hemisfer ne lobe : •LOBI FRONTAL •LOBI PARIETAL •LOBI TEMPORAL •LOBI OKSIPITAL •Truri ka ne cipe te valezuar qe quhet KORE •KORJA : permban 1 miliarde qeliza nervore dhe kontrollon funksionet ndiore dhe levizor
 • 5. TRURI I NDERMJETEM TALAMUS HIPOTALAMUS •Strukture kryeore e trurit te ndermjetem •Ka forme vezake dhe permban shume berthama •Ndodhen te gjitha informacionet ndijore pervec nuhatjes •Kontrollon e mocionet dhe kujtesen •Ka shume berthama te vogla nervore •Kontrollon sjelljen e urise etjes dhe gjumit •Rregullon temperaturen e trupit dhe balancen e ujit •Kontrollon gjendren e hipofizes •Sherben si ure lidhese midis SN dhe atij ENDOKRIN
 • 6. TRURI I VOGEL •Ndodhet poshte lobit oksipital •Ketu mberrijne informacionet nga syri kycet veshi •Kontrollon tkurrjen e muskujve •Kontrollon drejtpeshimin e trupit
 • 7. SISTEMI NERVOR PERIFERIK NERVA GANGLIONE •JANE 12 cifte qe zbresin nga truri dhe quhen nerva kranial •13 cifte nervore dalin nga palca kurrizore dhe quhen nerva spinal •Jane nje mase trupash dhe ventritesh te neuronev qe gjenden jashte SNQ •KANE FUNKSION: •Ndijore ,mbartin informacionet e receptoreve qe ndodhen ne lekur dhe muskuj kyce tendina etc •Levizor, ndahen ne: •Sistem nervor somatik (kontollon punen e muskujve) •Sistem nervor autonom*(kontrollon punen e muskujev skeletor pra organet e brendshme duke perfshire gjendra te ndryshem ) •Konsiderohet sistem I pavullnetshem

Notas do Editor

 1. PERBEHET Nga nerva qe ndodhen jashte SNQ
 2. TRURI MADH TRURI I VOGEL TRURI I NDERMJETEM TRUNGU I TRURIT
 3. Ze pjesen me te madhe te trurit Ka 2 hemisfera : e majte dhe e djathte qe komunikojne me nj-tj nepermjet TRUPI KALLOS Ka disa thellime qe quhen sulkuse te cilet ndajne cdo hemisfer ne lobe : LOBI FRONTAL LOBI PARIETAL LOBI TEMPORAL LOBI OKSIPITAL Truri ka ne cipe te valezuar qe quhet KORE KORJA : permban 1 miliarde qeliza nervore dhe kontrollon funksionet ndiore dhe levizor
 4. Ka shume berthama te vogla nervore Kontrollon sjelljen e urise etjes dhe gjumit Rregullon temperaturen e trupit dhe balancen e ujit Kontrollon gjendren e hipofizes Sherben si ure lidhese midis SN dhe atij ENDOKRIN
 5. Ndodhet poshte lobit oksipital Ketu mberrijne informacionet nga syri kycet veshi Kontrollon tkurrjen e muskujve Kontrollon drejtpeshimin e trupit
 6. Jane nje mase trupash dhe ventritesh te neuronev qe gjenden jashte SNQ KANE FUNKSION: Ndijore ,mbartin informacionet e receptoreve qe ndodhen ne lekur dhe muskuj kyce tendina etc Levizor, ndahen ne: Sistem nervor somatik (kontollon punen e muskujve) Sistem nervor autonom*(kontrollon punen e muskujev skeletor pra organet e brendshme duke perfshire gjendra te ndryshem ) Konsiderohet sistem I pavullnetshem