O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Trainim Motivimi

1.806 visualizações

Publicada em

Mega Holdings
Self Improvement
Erald & Mario

Publicada em: Aperfeiçoamento pessoal
 • Seja o primeiro a comentar

Trainim Motivimi

 1. 1. Motivimi kerkon zjarr 1. Ec perpara me aq sa di. 2. Te besh te thjeshten te nderlikuar eshte dicka e thjeshte, ndersa te besh te nderlikuaren te thjeshte eshte tmerrsisht e thjeshte. 3. Dituria eshte fuqi, ajo se cka ju dini eshte baza e fuqise tuaj. 4. Njohja eshte fuqi, rrespektojeni trurin tuaj dhe zhvillojeni.
 2. 2. Qendroni te Uritur 1. Mos jeto asnje moment pa vizion. 2. Krijoni nje vizion se cfare deshironi te beheni, shtiruni deri sa ta arrini, pastaj genjshtra do te dali e vertete. 3. Shmangini gjerat qe ju pengojne te arrini synimet tuaja. 4. Eshte e veshtire te jeshe luftarak kur je konfuz. 5. Beni cdo gje ne moment, mos lini asgje per me vone.
 3. 3. Perqendrohuni 1. Mos u ngarkoni me shum gjera sepse nuk do arrini te perqendroheni dot. 2. Sot ne pune fiton personi qe eshte me I perqendruar. 3. Perqendrohuni tek synimet, jo tek shqetsimet dhe frigerat.
 4. 4. Mbani nje raport llogaridhenie 1. Nuk na lodhin gjerat qe bejme, por gjerat qe nuk bejme. 2. Pa perfunduar ate qe ke nisur mos fillo dicka te re. 3. Qe te besosh se sa I zoti je ne kryerjen e puneve duhet te shenosh ato qe perfundon.
 5. 5. Planifikojeni punen tuaj me saktesi 1. Pasi te krijoni imazhin e personit qe deshironi te beheni, pjesa tjeter eshte puna e planifikuar mire. 2. Puna e planifikuar do tju beje te punoni me shume dhe te lodheni me pak. 3. Nje ore planifikim kursen tre ore zbatim.
 6. 6. Luani me mendimet tuaja 1. Perdorni dy anet e mendjes tuaj. 2. Nese mund te luani me nje krah mund te luani edhe me tjetrin.
 7. 7. Ndizni dinamitin e dembelizmit 1. Nuk eshte e rendesishme se sa shpejt po e beni, e rendesishme eshte se po e beni. 2. Sa me ngadale qe ta filloni dicka aq me shpejt do ta mbaroni. 3. Filloje me dembelizem, mbaje ritmin e ngadalte por te vazhdueshem.
 8. 8. Zgjidh pakicen e lumtur 1.Largohuni me mirsjedhe nga personat qe nuk e mbeshtesin ndryshimin ne jeten tuaj. 2. Bej nje liste me persona ku ju ndjeheni te gjalle, zgjidh nje prej tyre dhe kalo kohe me te.
 9. 9. Thyjeni televizorin 1. Sa here qe dikush ndez televizorin, un dal ne dhomen tjeter dhe lexoj nje liber.
 10. 10. Dilni nga kafazi I shpirtit tuaj 1. Sfidat sjellin veten zhvillim. 2. Zonen e konfortit perdoreni per tu clodhur, jo per te jetuar.
 11. 11. Gjeni ajnshtajnin brenda jush 1. Cdokush e ka aftesine per te qene `gjeni` diku. 2. Mos e perdorni imagjinaten per skenarin e keq. 3. Imagjianta zoteron boten, imagjino sikur te ishit femije.
 12. 12. Vrapo drejt friges 1. Friga na vret shumhere me shum se vdekja. 2. Vrapo drejt friges. 3. Bejeni shqetesimin te kthehet ne veprim. 4. Kur ka veprim nuk ka frige, kur ka frige nuk ka veprim.
 13. 13. 1. Nuk mund te bashkveprojme me te tjeret nese mardhenia qe kemi me veten tone eshte e varfer. 2. Kur mardheniet tona permirsohen, motivohemi me shume. Krijoni menyra si te bashkveproni me te tjeret.
 14. 14. Perqafoni vullnetin tuaj 1. Nese mendoni se nuk po keni sukses, po nenvlersoni suksesin tuaj. 2. Hapi I pare per te ndertuar vullnetin eshte ta pranoni se e keni ate. 3. Hapi I dyte eshte te dini se vullneti qe keni eshte si muskuli qe keni ne krah, eshte ne doren tuaj qe te zhvillohet.
 15. 15. Behunii dishepulli I vetes tuaj 1. Kur I rrezistojme nje tundimit te vogel marrim nje fuqi te vogel, kur I rrezistojme nje tundimit te madh marrim nje fuqi te madhe. 2. Duhet te bejme te pakten dy gjera qe nuk duam ti bejme ne dite. 3. Keshilloni veten tuaj, nuk ka keshilltar qe ju njeh me mire. 4. Traineri me I mire eshte ai qe ju meson nga brenda jush.
 16. 16. Ndryshoni drejtimin te ndryshoni mardheniet 1. Kaloj mire dhe gezoj sukses financiare me te madh kur marr ate qe dua dhe ndihmoj te tjeret te marrin ate qe duan.
 17. 17. 1. Pune eshte me qef se vete qefi. Pregatituni te luani
 18. 18. Gezohuni qe keni edhe probleme 1. Problemet jane lojra te veshtira per atletet e mendjes dhe atletet e vertete mezi presin ta fillojne lojen.
 19. 19. Filloni me objektiva te vogla 1. Duke I perdorur ne menyre te vetedijeshme objektivat e vogla do te shihni se si ato te medhate behen realitet.
 20. 20. Mendoni vetem mendoni 1. Motivimi vjen nga mendimi. 2. Sa here qe ndiheni pesimiste apo te dermuar, mos harroni qe te vazhdoni te mendoni.
 21. 21. Pikturoni sot kryevepern 1. Ne mund ta pikturojme diten sipsa menyres sone. 2. Nese nuk mendoni per te ardhen, nuk do ta keni nje te tille.
 22. 22. Pregatituni per sfide 1. Pavarsisht se sa I mire jeni eshte dikush me I mire se ju.
 23. 23. Mendoni pozitivisht 1. Niveli juaj I vetmotivimit do te rritet prej humorit. 2. Kur ju qeshni jeni gjithmone I hapur ndaj cdo sfide.
 24. 24. 1. Ju duhet te beheni ndryshimi qe doni te shihni tek te tjeret. 2. Mos I tregoni se si ta bejne por frymezojini. Ndryshoni veten ne fillim
 25. 25. Percaktoni qarte jeten tuaj 1. Nje objektiv pa plan veprimit eshte si nje enderr me sy hapur.
 26. 26. Merrejni `JO` si nje pyetje 1. Merreni jo si nje pyetje dhe bejeni kuptim te fjales, `smund te beni me shum se kaq` 2. `Jo` do te kete kuptimin e asaj qe ju deshironi
 27. 27. 1. Sa me shume te djersini ne kohe paqet, aq me pak do te gjakoseni ne lufte. Ecni me dashurine dhe vdekjen
 28. 28. Rruga e lumturise 1. Nuk ka rruge drejt lumturise, lumturi eshte vete rruga

×