երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ
ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
Երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի
Դասվար` Անահիտ Պարոնյան
Ղեկավար`Վ. Փարսադանյան
Թիվ 150 դպրոց կենտրոն
2012թ
2. ԴԱՍԱՐԱՆ__IV (չորրորդ)
ԱՌԱՐԿԱ____Մայրենի
ԹԵՄԱ__Մարդու անունն ու գործը ԺԱՄ___6_
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
1 Ռուբեն Մարուխյան • Կընթերցեն բնագիրը` պահպանելով
«Չորս խնձոր1»:Թվական կարդալու որակական հատկանիշները
• Տեքստի բաժանում իմաստային հատ-
վածների:
• Դերերով կարդալու կարողությունների
զարգացում:
2 Արշավիր Դարբնի Գրական ստեղծագործության համապա-
«Ձեռքերը» տասխան երանգով արտասանություն:
Բովանդակության վերարտադրում`
նկարագրական և դատողական տարրերի
օգնությամբ:
3 Ուս ուսի որ տանք, սարեր • Հասկանալով կարդալու և բովան-
շուռ կտանք դակությունը վերարտադրելու կարո-
(հայկական ժողովրդական ղությունների և հմտությունների ձևավո-
հեքիաթ): Բայ, բայի րում:
ժամանակը • Գործնական ծանոթություն բայի
դեմքի,թվի հասկացություններին
4 Մկրտիչ Կորյուն • Արտահայտիչ և գեղեցիկ ընթերցել
Սեխի թուփն ու ընկուզենին: չափածո ստեղծագործությունը:
Օժանդակ բայ • Ստեղծագործության հիմնական գա-
ղափարի ընկալման կարողության
զարգացում
• Արժեքային համակարգի ձևավորում:
• Օժանդակ բայն անհրաժեշտ դեմքով և
թվով օգտագործելու գործնական
կարողությունների զարգացում:
5 Լեոնարդո Դա Վինչի • Տեքստի բաժանում իմաստային հատ-
Դեղձենին:Նախադասության վածների
տեսակներն ըստ • Կարդացածի հիմնական մտքի վերար-
հաղորդակցման նպատ տադրում:
ակի • Լեզվական տարրական գիտելիքներ:
6 Թեմատիկ գրավոր Թեստային աշխատանք անցած լեզվական
աշխատանք աշխատանքների շուրջ
3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
Ուս ուսի որ տանք, սարեր շուռ կտանք
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ (հայկական ժողովրդական հեքիաթ): Բայ, բայի ժամանակը
• Տեղեկություններ Սողոմոն իմաստունի մասին
• Ծանոթացնել հեքիաթի ժանրին:
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
• Վեր հանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
• Ամրապնդել գիտելիքները բայի մասին
• Երեխաների մոտ զարգացնել հեքիաթի հիմնական
իմաստը ընկալելու կարողություններ:
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
• Տրամաբանական մտածողության զարգացումը:
• Վերարտադրել բովանդակությունը `պահպանելով
բարոյական արժեքների ձևավորումը:
• Սողոմոն Իմաստունի մասին:
• Միաբանության ու համերաշխության կարևորության
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
մասին:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
• Քննարկման նյութ կդարձնեն` ինչու և ինչով է հետաքըր-
ԿԻՄԱՆԱ
քիր հեքիաթը:
• Բայի դրական և ժխտական խոնարհումները:
• Տարբերել և մեկնաբանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
• Բնութագրել հերոսներին և համեմատել:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
• Տեքստից դուրս բերել դրական և ժխտական խոնարհման
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
մի քանի օրինակներ
• Դրական խոնարհման բայերը դարձնել ժխտական
Արժեքային • Կարևորել աշխատասիրությունը և միասնության ուժը
համակարգ
4. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Հարցման դաս
Խթանման փուլում նշել ժողովրդական բանահյուսության տեսակները`
էպոս, առած, դարձված, առակ, հեքիաթ, խնդուկ, սուտասելուկ, շուտասելուկ և այլն:
Մտագրոհի միջոցով վերհանել հեքիաթի մասին ունեցած գիտելիքները:
_ Ինչպիսի՞ ստեղծագործություն է հեքիաթը և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում:
-Ո՞ր հեքիաթագիրներն են ձեզ ծանոթ:
-Ի՞նչ կասեք նրանց մասին:
Իմաստի ընկալում
Մտքերի տարափ մեթոդի միջոցով աշակերտները կհաղորդեն նախօրոք հավաքած
տեղեկությունները Սողոմոն Իմաստունի, փղի, մրջյունի մասին:
Աշակերտների միջոցով կկազմեն դասանյութի պլանը և ըստ պլանի կպատմեն նյութի
բովանդակությունը` համառոտ, ընդարձակ:
Ֆիզկուլտ դադար: Մարմնաշարժողական վարժություններ
Աշակերտները կնշեն, որ մրջյունները փղին հաղթեցին, որովհետև համախմբված էին,
աշխատասեր, հնարամիտ համագործակցված: Փիղը դաժան էր, կամա-
կոր,անշնորհք,անպատիժ,աժդահա:
Փիղ մրջյուն
աժդահա փոքրիկ
կամակոր խելոք
սիրելի արհամարհված
ծույլ աշխատասեր
Աշակերտները քննադատական խոսքեր կուղղեն Սողոմոն Իմաստունին, որ չէր
պատժում ու սաստում անկարգ փղին:
Խմբային աշխատանք.
I խումբ
1. Գրել հսկա, միանգամից,գանգատ,փնտրել, ավերել բառերի հոմանիշները:
2. Գրել ծանր,քնքուշ,թշնամի,գույնզգույն,անկարգ բառերի հականիշները:
IIխումբ
1. Տեքստից դուրս գրել բարդ և ածանցավոր բառերը:
2. Դուրս գրած բառերից երկուսով կազմել համառոտ նախադասություն:
III խումբ
1. Խոնարհել փորել բայը բոլոր ժամանակներով
Երաժշտությունն ազդարարում է աշխատանքի սկիզբը:
Խմբերի ավագները կներկայացնեն աշխատանքր արդյունքը:Կլսեն,կքննարկեն,կանեն
լրացումներ:Պատասխանները կգնահատվեն:
Դասապրոցեսի ընթացքում կազմակերպել շերտավոր ուսուցում :
Հանձնարարությանը հատկացնել 5-6ր ,անջատել երաժշտությունը:
5. Կշռադատման փուլում կօգտագործվի քառաբաժան մեթոդը:
Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի:
Ի՞նչ զգացի: Հեքիաթի վերնագրի
փոխարեն ուրիշ առած
կամ ասացվածք ասեք
- Ո՞ր նախադասության մեջ է ամփոփված հեքիաթի հիմնական միտքը:
Տնային աշխատանք հանձնարարվում է «Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել նմանատիպ
հեքիաթ:
Անդրադարձ
6. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
Լեոնարդո դա Վինչի
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Դեղձենին:Նախադասության տեսակներն ըստ
հաղորդակցման նպատակի
• Տեղեկություններ դեղձենու և ընկուզենու մասին
• Հասկանալով կարդալու և վերարտադրելու
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ կարողությունների զարգացում:
• Նոր բառերի ուսուցում:
• Արժեքային համակարգի ձևավորում:
• Տրամաբանության զարգացում:
• Տեքստի վրա ինքնուրույն աշխատելու և
ԴԱՍԻ
դատողություններ անելու կարողությունների
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
զարգացում:
• Տրված պատմողական նախադասությունները
դարձնել հարցական և հրամայական
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Դեղձենու և ընկուզենու մասին:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Լեոնարդո դա Վինչի մասին
ԿԻՄԱՆԱ • Նախադասության տեսակներն ըստ երանգների
• Տարբերել դրական ու բացասական արժեքները
• Գտնել տեքստի հիմնական իմաստը:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Կկարողանան համենատել բնագրի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ հերոսներին:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ • Տեքստ բաժանել հիմնական մասերի և
վերնագրել
ԱՐԺԵՔԱՅԻՆ • Աշակերտներին սովորեցնել, որ երբեք ուրիշի
ՀԱՄԱԿԱՐԳ ունեցածին աչք չպետք է դնել
7. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Հաղորդման դաս
Խթանման փուլ
- Ի՞նչ ծառեր գիտեք:
Աշակերտները կնշեն պաստառի վրայի ծառերի անունները. դրանք լինում են պտղատու և
դեկորատիվ:
Մտագրոհ մեթոդի միջոցով աշակերտները կնշեն այն ամենը, ինչ գիտեն ընկուզենու
և դեղձենու մասին:
Նախապատրաստական զրույց
Լեոնարդոյի ծննդյան անունը «Լեոնարդո դի սեր Պիերո դա Վինչի» է, որ նշանակում է
«Լեոնարդոն, պարոն Պիերոյի տղան Վինչիյից»։Նա ծնվել է Ֆլորենցիայից ոչ հեռու գտնվող
Վինչի քաղաքի մոտակա Անկավինո գյուղակում։ Լեոնարդո դա Վինչիի ծննդյան օրն է 1469-
1478թթ: Ըստ որոշ ուսումնասիրողների, ենթադրվում է, որ 1481-1482թթ Լեոնարդոն այցելել է
Կիլիկյան Հայաստան։ Սովորել է ոսկերչություն, քանդակագործություն և նկարչություն:
Իմաստի ընկալման փուլում կիրառել ուղղորդված ընթերցանության մեթոդը:
Աշակերտները ընթերցում են տրամաբանական ավարտ ունեցող հատվածները, ուղղորդող
հարցերով վերլուծության ենթարկում ընթերցվածը, կատարում մեկնաբանություններ և
կանխատեսումներ:Յուրաքանչյուր հատվածին տալիս են համապատասխան վերնագիր:
Բառային աշխատանքի ժամանակ բացատրվեց մխրճվել և փթթել բառերը:Այդ բառերով
կկազմեն նախադասություններ:
Վենի դիագրամով նշել ընկուզենու և դեղձենու նմանություններն ու
տարբերությունները:
ընկուզենի դեղձենի
պտղատու վաղահաս
մեծ ծառ ծառ մեծ, հյութալի պտ
մանր պտուղ- կլոր ծանր
ներով պտուղներով պտուղներով
դարավոր նախանձ
համեստ բուրավետ
Զույգերով աշխատել «Բառերի գանձատուփ» բաժնի հ.2 և հ.3 առաջադրանքների շուրջ:
Ֆիզկուլտ դադար:«Նուռ» երգի կատարում:
Կշռադատման փուլում խտացված արդյունքները քննարկելուց հետո դասարանը
բաժանվում է 3 համագործակցային խմբի:
I խումբ
1. Դեմ դիմաց գրել դարձվածքները և նրանց իմաստները:
2. Դրանցից որևէ մեկով կազմել նախադասություն:
IIխումբ
8. 1. Ըստ հաղորդակցման նպատակի կազմել մեկական նախադասություն:
2. Ընկույզ բառով կազմել հնգյակ:
IIIխումբ
1. Հորինել պատմություն նախանձ մարդու մասին
Կազմակերպել շերտավոր ուսուցում:
Նախատեսված աշխատանքի համար տրամադրել ժամանակ,որը կազդարարի
երաժշտության սկիզբը և ավարտը:
Աշխատանքները ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր խմբից մեկ աշակերտ
կներկայացնի կատարած ախատանքը և կգնահատվեն խմբերը:
Դասանյութն ամփոփել`կիրառելով քառաբաժան մեթոդը.
Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի:
Ի՞նչ զգացի Ասել հիմնական միտքն
արտահայտող ասացվածքներ:
Տնային հանձնարարություն.
Բնագիրը կարդալ վարժ, սահուն:,կատարել բառային աշխատանք,«Հրաշալիքների
տետր»-ում հորինել հեքիաթի համար նոր հերոսներ: