Ride the Storm: Navigating Through Unstable Periods / Katerina Rudko (Belka G...
Digitális óravázlat
1. Dr. Forgó Sándor: Elektronikus médiumok és tananyagok
Digitális óraterv
Tanítás helye: Kossuth Lajos Gimnázium Tiszafüred
Tanítás ideje: 2012. márc. 20.
Osztály: 11.D
Időkeret: 45 perc
Tanár neve: Sütőné Seres Adrienn
Tantárgy: Mozgókép-és médiaismeret
Témakör: A mozgókép kifejezőeszközei
Téma: A montázzsal alakított filmidő
Az óra típusa: Új anyagot feldolgozó óra
Nevelési cél: Az általános műveltség fejlesztése a filmnyelvi eszközök megismerésével.
Oktatási cél: A montázs időalakító funkciójának megértetése. A párhuzamos montázs, ill. a flashback
fogalmak tisztázása.
Kompetenciák: A kreatív gondolkodás, a beszédkészség és a figyelem fejlesztése.
Taneszközök: projektor, füzet, tankönyv
Szemléltetés: on-line bejátszások,
Munkaformák: egyéni önálló otthoni munka, csoportos munka, frontális osztálymunka
Az óra felépítése: I. Szervezési feladatok, előkészületek
II. Ráhangolás, bevezetés, motiváció
III. Új anyag feldolgozása
IV. Összefoglalás
V. Házi feladat kijelölése
2. Munkamódszer
Idő Az óra menete Eszköz Szemléltetés
munkaforma
Szervezési feladatok
2
, adminisztráció
Ismétlés
Térszervezési
eljárások a
montírozás frontális
során osztálymunka
6 füzet
Térbeli tanári kérdezés
csalások alapján
Az alkotó
földrajz (Lev
Kulesov)
A házi feladatok
ellenőrzése:
térszervezési frontális munka, projektor,
8 eljárásokat bemutató tanulói interaktív filmrészletek bemutatása
filmrészletet kellett bemutatás tábla
hozniuk az órára a
tanulóknak.
Az új anyag
feldolgozása: A
montázzsal alakított
filmidő
15 füzet
Példák gyűjtése csoportmunka
emlékezetből az
időugrásokat jelző
filmes eszközökre.
filmrészletek bemutatása
A flashback
projektor, Bán Frigyes: Szent Péter esernyője (4.
fogalmának
22 frontális interaktív jelenet)
tisztázása
tábla, dvd
Példák a flashbackre
Szerelmünk lapjai (1. jelenet)
A párhuzamos
montázs fogalmának
és funkciójának
tisztázása frontális munka
Feladat: Nézzük meg
projektor, Mozgókép-és médiaismeret
Fritz Lang M – Egy
32 interaktív feladatgyűjtemény CD melléklete (34. sz.
város keresi a
tábla, dvd melléklet)
gyilkost című
filmjének egyik csoportmunka
jelenetét. Hogyan
szerkesztette meg a
rendező a jelenetet?
3. Mi történik benne?
Gyűjtsétek össze,
hogy milyen (filmes)
megoldásokkal „köti
össze” a két
párhuzamosan zajló
jelenetet az alkotó!
Összefoglalás:
A fogalmak rögzítése
közös
40 a füzetbe (flashback, füzet
fogalomalkotás
párhuzamos
montázs)
A házi feladat
kijelölése:
Elemezzétek a
Barátok közt
megadott epizódját a
párhuzamos montázs
szempontjából!
Barátok közt 6003-6004.
Számozzátok meg az önálló otthoni
43 Tv, füzet http://www.youtube.com/watch?v=rlPo
egyes jeleneteket, munka
Gp246M0
vagy adjatok címet
mindegyiknek.
Jelöljétek azokat a
cselekményeket,
amelyek a filmben
egymást követik, ill.
egy időben zajlanak.