SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 10
Тема: Рей Дуглас Бредбері «Усмішка». Зневіра автора в майбутньому
технократичної цивілізації
Мета: ознайомити школярів із фактами біографії відомого американського
письменника-фантаста Р.Д. Бредбері, розвивати навички роботи з прозовим
текстом, їх уміння міркувати над тими проблемами, які автор піднімає у своєму
творі; сприяти вихованню у дітей моральних цінностей
Хід уроку
Я повинен примусити вас
повірити в любов, у життя…
Р.Д.Бредбері
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Вступне слово вчителя.
Рада вітати вас, діти! Впевнена, що зараз кожен із вас хоче поділитися своїми
приємними відчуттями, які ви пережили сьогоднішнього ранку. Згадайте про це,
будь ласка, і порадуйте один одного.
(«Приємні відчуття сьогоднішнього ранку». Діти називають те, що принесло їм
радість уранці).
ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1.Слово учителя.
Я не випадково попросила згадати вас про приємне. Адже зараз ми з вами будемо
роздумувати над серйозними питаннями, спробуємо вирішувати суспільні
проблеми, і тому важливо не занепасти духом. Напевно, не помилюсь, якщо
скажу, що немає жодної людини, яка б хоч на мить не замислювалася над тим, що
чекає її завтра чи в недалекому майбутньому.

Слайд №1. «Що час майбутній нам готує»
Нам дуже всім хочеться дізнатися, а що ж трапиться з нами через тиждень,
місяць, рік, через десяток років… Багато хто тривожиться не тільки за себе, чи за
своїх рідних, а й за майбутнє всього людства. Адже вони розуміють, що їхнє
життя залежить від того, в якому стані буде наш спільний дім – Земля. І
найбільше цими проблемами переймаються письменники, які не лишаються
байдужими спостерігачами занепаду людства, не можуть стояти осторонь
1
вирішення долі нашої планети. Для цього вони намагаються зрозуміти внутрішній
світ людини, пояснити причини того чи іншого її вчинку. Бажаючи глибше
пізнати душу людини, митці слова відображають не лише реальне, а й уявне
життя «Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що
передував створенню світу і змальовувати майбуття, яке бачить, мов
сьогоднішній день,» - говорив Айзек Азімов, відомий американський письменникфантаст. У багатьох творах діють нереальні герої, відбуваються нереальні події у
вигаданих країнах. Ви, напевно, здогадалися, що мова йде про фантастику.
2. Вивчення теорії літератури
Отож, настав час «Хвилини ерудита».(зачитую)
Слайд № 2. Хвилина ерудита
Науково-фантастична література – це художні твори, у
яких автори
під впливом науково-технічного прогресу
намагаються в образній формі прогнозувати майбутнє,
показати прийдешню долю людства.

3. Презентація теми уроку
Зараз ми з вами вирушимо в подорож у майбутнє разом з письменником Реєм
Дугласом Бредбері, спробуємо краєчком ока заглянути за завісу невідомого.
Запишіть тему нашого уроку.
Зверніть увагу на слово «технократична». Літературознавець подасть нам
значення його.
Літературознавець: Технократична теорія ґрунтується на ствердженні
особливої ролі технічного прогресу, зменшуючи або зводячи нанівець роль
духовності та прекрасного в житті.
Розуміння значення цього слова допоможе вам у роботі з текстом новели.
Запишіть у словники визначення «новела».
Слайд №. 3
Новела – це невеликий за обсягом прозовий твір переважно
про одну незвичайну життєву подію з несподіваним
фіналом

4. Презентація мети
Ми не тільки ознайомимося з фактами біографії відомого американського
письменника – фантаста, а й будемо розвивати навички роботи з прозовим текстом,
міркуватимемо над тими проблемами, які автор порушує у своєму творі,
старатимемося наповнювати свої серця моральними цінностями, без яких немає
справжньої людини.
2
5. Презентація епіграфа
Епіграфом нашого уроку є слова Рея Бредбері « Я повинен примусити вас
повірити в любов, у життя…». Але над їхнім змістом ми поміркуємо трохи пізніше.
6. Презентація проблемних питань
Ви отримали випереджальне завдання: прочитати новелу « Усмішка», виділити
цитати, необхідні для розуміння змісту твору. Працюючи на уроці, ми спробуємо
дати відповіді на питання
Які причини деградації людської цивілізації зображає письменник?
Як запобігти знищенню нашої планети?
7. Ознайомлення з біографією Р. Д. Бредбері. Програма « Зустріч зі
знаменитостями»
Вивчення творчості письменника завжди розпочинається з його біографії. Отож я
запрошую вас до імпровізованої студії « Зустріч зі знаменитостями». З вами
працюють журналіст Ірина Павлюк та гість студії – фантаст Рей Бредбері
Слайд №4. Рей Дуглас Бредбері. ( Народився 1920 року)
Відомий американський майстер слова.
Письменник – фантаст №1
Автор близько 800 літературних творів
Щирий гуманіст, який тривожиться за долю
людства.
Журналіст: Доброго дня всім, хто знову з нами у популярній програмі « Зустрічі зі
знаменитостями». Сьогодні я підготувала вам приємний сюрприз - зустріч з
найвідомішим американський письменником – фантастом ХХ ст.. Реєм Дугласом
Бредбері. (до Бредбері)Від імені наших глядачів щиро вітаємо вас, шановний пане
Бредбері, у нашій студії. Скажіть, будь ласка, коли ви виявили у собі схильність до
літературної творчості?
Бредбері: Ще в ранньому дитинстві. Я дуже любив слухати казку Леймена Баума
« Чарівник країни Оз», яку читала мені мама. А ще дуже цікавився творчістю
Едгара Аллана По.
Журналіст: Кажуть, що ви маєте свого літературного батька? Хто ж це?
Бредбері: Це Жуль Верн, творами якого я весь час захоплювався.
Журналіст: А коли вам захотілося писати саме фантастику?
Бредбері: Коли мені було 8 років, до рук потрапив журнал наукової фантастики.
Він перевернув мою душу. Захотілося самому стати чарівником, здатним
перелітати в інші світи. Але, звичайно, моя мрія здійснилася дещо пізніше.
Журналіст: Що саме ви маєте на увазі?
Бредбері: До того, як я став відомим письменником, мені довелося продавати
газети і журнали. Я спостерігав за людьми, відмічав яскраві деталі навколишнього
світу. І писав свої оповідання.
Журналіст: А які твори зробили вас знаменитим на весь світ?
Бредбері: Це славнозвісні: « Маріанські хроніки», які побачив світ у 1950 році.
Журналіст: А що б ви визначили найголовнішим у своїй творчості?
3
Бредбері: Я у своїй науковій фантастиці завжди старався передати особливий
сигнал тривоги, показуючи те, що може врятувати людство від численних
небезпек.
Журналіст: Щиро дякуємо нашому дорогому гостеві за цікаву розмову і бажаємо
нових творчих звершень у царині літератури. ( до глядачів)А вам, шановні глядачі,
радимо читати фантастичні твори американського письменника Рея Бредбері,
замислюватися над своїм життям.
8.Слово вчителя: Думаю, діти, вам цікаво було почути про автора новели
« Усмішка» з уст самого Рея Дугласа Бредбері. А тепер звернемося до твору
знаменитого письменника-фантаста.
9. Евристична бесіда на сприйняття твору
- Яким ви бачите наше суспільство через 60,100 років?(Розвивається наука,
техніка, допоміжну роботу виконують роботи і т.д.)
10. Слово вчителя
Намагався уявити майбутнє людської цивілізації й американський письменник
Рей Дуглас Бредбері. Його твори належать до наукової фантастики, яка
принципово відрізняється від загальнофантастичної традиції тим, що змальовує
реальний світ, який перетворюється не за помахом чарівної палички, а за законами
науки.
Отже, сьогодні ми вирушаємо в мандрівку на «машині часу». Наша зупинка - 2061
рік.
- Діти, а чому ми зупиняємося саме у 2061 році?( Події новели відбуваються у 2061
році)
- Яке ваше враження від прочитаної новели «Усмішка»? ( Сподобалася, незвичайні
події, і т. д.)
- Де і коли відбувається дія?( На Землі,у майбутньому ,у 2061 році)
- Яким побачив автор майбутнє в творі? Що ви скажете про такий твір?(Дивний
світ майбутнього, непокоїть доля людей, дивна поведінка натовпу)
- Якими змальовано людей? Підтвердіть слова цитатами із тексту новели.
( Брудними ,у брудному одязі з грубої мішковини. Вони п`ють каву з надтріснутих
чашок, варять юшку, що булькотить в іржавій каструлі.)
- Навіщо люди зібралися так рано на площі?(Вони займали чергу, щоб плюнути на
картину)

4
11. Слово вчителя.
Одного з учнів ми заздалегідь відправили на «машині часу» у відрядження, в епоху
Відродження(VXст.) до знаменитого художника, вченого Леонардо да Вінчі, адже
саме на його картину зібрався плювати натовп.
Слайд №5 «Мона Ліза» Л. да Вінчі
12. Повідомлення учня про Леонардо да Вінчі та його
картину «Мона Ліза»
Леонардо да Вінчі – відомий італійський художник, народився в
родині нотаріуса П’єро да Вінчі. Виняткові здібності
майбутнього майстра виявилися дуже рано. Він захоплювався математикою,
музикою, чудово грав на лірі, гарно співав. Та понад усе любив малювати. І у 1466
році Леонардо став учнем у Флорентійські майстерні Віроккіо.
Над портретом Мони Лізи Він працював 4 роки. Італійський художник Вазарі, ось
що писав про цю роботу: « Взявся Леонардо виконати для Франческо дель
Джокондо портрет Мони Лізи, дружини його… Оскільки Мона Ліза була дуже
гарна, художник використав такий прийом: під час написання портрета запросив
музикантів, які грали на лірі й співали, щоб постійно підтримувати в неї гарний
настрій».
Ось її невловимий погляд і ледь помітна посмішка, голова покрита вуаллю.
Сприймали Джоконду протягом віків по-різному. Одні вважали її красунею, інші –
мстивою, треті – доброю. Тобто вона в одному образі уособила все людство з
його минулим і майбутнім.
13. Слово вчителя
Продовжуємо нашу подорож. Щоб краще зрозуміти зміст новели , заглибитися в її
проблематику ,зараз ви об`єднаєтеся в групи, кожна з яких відвідає певну станцію,
а потім поділиться знаннями та враженнями.
14. Робота в групах
Слайд № 6
Перша група прямує
до станції « Очевидне,
неймовірне» й підготує телевізійний репортаж з місця
події, використовуючи зміст твору до моменту глуму
над витвором мистецтва
Друга група відвідає станцію «Письменницька» і, стисло
передавши зміст другої половини новели, складе
продовження розповіді так, щоб люди проявили гуманність, розсудливість,
моральність. Складене продовження потрібно інсценізувати.
Третя група відвідає станцію « Хлопчик Том», охарактеризує героя і висловить
свої думки з приводу того, чому він, на відміну від натовпу, не хотів нищити
витвір мистецтва.
5
Четверта група поїде на станцію «Реклама», задумається над тим, чого навчає нас
твір і узагальнить висновки у вигляді рекламного плаката.
На виконання роботи в групах дається 5 хвилин.
Презентація результатів роботи першої групи
15. Слово вчителя
Дякую вам, діти, за чудову роботу. Доповнюючи сказане, я хотіла показати вам
деякі слайди.
Слайди №7-11. Наслідки Чорнобильської трагедії
Ці моторошні картини взяті не із фантастичного фільму. Це страшна
реальність сьогоднішнього дня: видимі
наслідки аварії на
Чорнобильській АЕС, яка сталася 25 років тому і перекреслила долі
багатьох тисяч людей. День Чорнобильської трагедії ми відзначаємо
26 квітня, згадуємо про чорний біль України, щоб зробити все для
того, аби подібна біда ніколи не повторювалась.
Але повернемося до роботи над твором. Просимо учасників 2-ої групи
до слова.
Презентація роботи 2-ої групи
«Стислий переказ змісту другої частини новели»
Інсценізація складеного продовження розповіді.
16. Слово вчителя
Щиро дякую вам, діти!
Слайд №12. «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі
А тепер давайте подивимося ще раз на шедевр світового
мистецтва , над яким глумилися люди майбутнього в новелі Р.
Бредбері «Усмішка». Це картина «Мона Ліза» або «Джоконда»
знаменитого Леонардо да Вінчі.
Яке враження справила на вас картина? (Незабутнє враження. Вона викликає щире
захоплення, якийсь незбагненний душевний трепет, змушує замислитись над собою).
- Що вам найбільше запало в душу?(Найбільше запала в душу загадкова усмішка
Джоконди. Не можна не звернути уваги на задумливий погляд Мони Лізи: вона ніби
замислилася над тим, що чекає людей у майбутньому. Але разом з хвилюючою
тривогою на обличчі героїні можна прочитати віру в краще майбутнє, оптимізм).
Детальніше про цю картину ми будемо говорити на наступному уроці, а зараз саме
час повернутися до проблемних питань нашого уроку, адже ми вже згадали зміст
твору .
6
- Які причини деградації людського суспільства зображає письменник? Доведіть
свою думку цитатами з твору. (Бездуховність людей; безвідповідальність тих, хто
керував людьми у минулому; байдужість кожного до долі всього людства;
знищення природи, пам’яток культури і мистецтва).
(Цитати: « Вся річ у ненависті, в ненависті до всього минулого». «Сталося так,
Томе, що люди ненавидять те минуле, яке залишило їм самі уламки та руїни. Така
вже людська вдача. Може це й нерозумно, але нічого не вдієш - така людська
вдача»)
- А чи бачить письменник можливість запобігти знищенню людства і всієї планети ?
( Так, про це він говорить у своєму творі: « А я кажу ,буде. Хтось із доброю душею,
що зможе повернути нам невелику частку цивілізації – таку, щоб ми могли жити в
мирі..»)
- Хто в творі , на вашу думку, є людиною «із доброю душею»?(«Хтось із доброю
душею» - Том, адже саме він залишився Людиною у деградованому суспільстві
майбутнього , зумів побачити красу мистецького витвору Леонардо да Вінчі. Його
серце не зачерствіло серед бездуховності)
Презентація роботи третьої групи «Хлопчик Том»
Слово вчителя
Дякую учням третьої групи . А зараз ми побачимо результат роботи четвертої групи:
« Чого навчає нас новела «Усмішка» Бредбері»?
Презентація роботи четвертої групи. Рекламний плакат
Слово вчителя
Так, ви дуже добре справилися із завданням. Ще раз гляньте, чого навчає нас новела
«Усмішка». Постарайтесь запам’ятати це, щоб у своєму житті чинити саме так.
Слайд № 13. Чого навчає на новела « Усмішка»
А зараз доцільно звернутися до епіграфа уроку.
- Що ж хотів сказати письменник словами, винесеними в
епіграф?( Рей Бредбері прагнув показати читачам, у чому
запорука благополуччя людства, за яких умов воно матиме
щасливе майбутнє. Він стверджує , що тільки щира любов у
серці кожної людини зможе врятувати людське суспільство від
загибелі і продовжити життя).
Ми щасливо повернулися в наш час. Що ж треба зробити, щоб жахливі картини,
представлені Бредбері в новелі «Усмішка», не повторилися ніколи?
17. Мозкова атака. Складання «Пам’ятки для людства»
- Жити в мирі та дружбі.
7
- Не воювати.
- Задовольнятися своєю землею і не претендувати на інші.
- Бути обережними з науково-технічними винаходами, щоб не зашкодити людству.
- Любити красу, мистецтво, дбати про духовне здоров’я людства.
Молодці! Думаю, якщо ви будете жити за правилами складеної вами Пам ятки, то
майбутнє у вас буде чистим і світлим.
Ви вивчаєте основи християнської етики і знаєте, що відповіді на всі життєві
запитання дає нам Бог у своєму слові. Ви творці свого майбутнього. Яким воно
буде, залежить тільки від Вас. Яке ж воно майбутнє? Яка вона, нова земля?
Слайд №14

Слайд №15-19 Простора і заквітчана, безмежна і врожайна, та, яка
тримається на щирих, світлих, чистих родинних стосунках.
ІV. Підсумки уроку
1. Слово вчителя
Тривога наповнює душу, коли читаєш «Усмішку» Бредбері, а й справді,
що нас чекає в майбутньому? Які враження справив на вас твір? Отож
настав час «Вільного письма».
2. Вільне письмо
1 група – Сьогодні на уроці я замислився над…
2 група – Твір «Усмішка» став близьким сьогоденню, тому що…
3група – Образ Тома схвилював мене тим….
4 група - Цей урок допоміг мені усвідомити…
3. Слово вчителя
До парт у вас прикріплені стікери. Напишіть на них враження від новели, від
пережитого на уроці в символічну «Книгу відгуків» і передайте їх «автору».

8
4. Поетична пауза. Читання вірша вчителем Л. Костенко « Вже почалось мабуть
майбутнє»
Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Любіть травинку і тваринку

Оце, либонь, вже почалось…

І сонце завтрашнього дня,

Не забувайте незабутнє,

Вечірню в попелі жаринку,

Воно вже інеєм взялось!

Шляхетну інохідь коня.

І не знецінюйте коштовне,

Згадайте в поспіху вагона

Не загубіться у юрбі.

В невідворотності зникань,

Не проміняйте неповторне

Як рафаелівська Мадонна

На сто ерзаців на собі!

У вічі дивиться вікам!

Минають фронди і жиронди,

В епоху спорту і синтетики

Минає славне і гучне.

Людей велика ряснота.

Шукайте посмішку Джоконди,

Нехай тендітні пальці етики

Вона ніколи не мине.

Торкнуть вам серце і уста.

Слайд № 20. Фотоколаж «Усмішка»
Слово вчителя.
Розгляньте фотоколаж «Усмішка». На ньому ви можете
знайти серед посмішок свою та порівняти її з усмішкою
однокласників і навіть… Мони Лізи. Подаруйте одне
одному усмішку та добрий настрій. Нехай ваші щирі
усмішки, які схопив фотохудожник і які сяють зараз на
ваших личках, супроводжують вас усе життя.
Нехай вони ніколи не сходять з ваших облич, і тоді, я переконана, наше майбутнє буде
світлим, незатьмареним бідою. Пам’ятаймо, що вже сьогодні, щохвилини ми творимо
його, своє майбутнє. Тож зробімо його щасливим, бо це у наших руках.
На партах у вас лежать картки «Самоекспертиза». Заповніть їх і передайте мені.
5. Оцінювання
Слайд № 21. Домашнє завдання

Домашнє завдання

Написати лист Рею Бредбері
“Незабутні враження від твору”

1.Дібрати цитати для характеристики образів
твору

Учні 6 класу
с. Здомишель
Ратнівського р-ну
Волинської області
44150
Україна

Рей Дуглас Бредбері
м. Вокінген
штат Іллінойс
США

2.Написати лист Рею Бредбері
9
10

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

презентация етика 5 кл нов
презентация етика 5 кл новпрезентация етика 5 кл нов
презентация етика 5 кл нов
Vlad Ryzhkov
 
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
dtamara123
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королева
Tamara Emec
 
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
dtamara123
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
dtamara123
 

Mais procurados (20)

Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменницяПрезентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
Презентация К. Нестлінгер - австрійська письменниця
 
презентация етика 5 кл нов
презентация етика 5 кл новпрезентация етика 5 кл нов
презентация етика 5 кл нов
 
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
Презентація на тему"Туве Янсон "Капелюх чарівника"
 
Публій Вергілій Марон для 8 класу за новою Програмою
Публій Вергілій Марон для 8 класу за новою ПрограмоюПублій Вергілій Марон для 8 класу за новою Програмою
Публій Вергілій Марон для 8 класу за новою Програмою
 
снігова королева
снігова королеваснігова королева
снігова королева
 
Балади про Робін Гуда
Балади про Робін ГудаБалади про Робін Гуда
Балади про Робін Гуда
 
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. ПрезентаціяМандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
Мандрівка у долину мумі-тролів Туве Янсон. Презентація
 
Конспекти уроків
Конспекти уроків Конспекти уроків
Конспекти уроків
 
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"Презентація до уроку "Стівенсон  "Вересовий трунок"
Презентація до уроку "Стівенсон "Вересовий трунок"
 
8 клас. Вступ. Культура і література. Урок 1
8 клас. Вступ. Культура і література. Урок 18 клас. Вступ. Культура і література. Урок 1
8 клас. Вступ. Культура і література. Урок 1
 
5 клас.Фольклор. Прислів'я і приказки
5 клас.Фольклор. Прислів'я і приказки5 клас.Фольклор. Прислів'я і приказки
5 клас.Фольклор. Прислів'я і приказки
 
Снігова королева
Снігова королеваСнігова королева
Снігова королева
 
Астрід Ліндгрен. Біографія
Астрід Ліндгрен. БіографіяАстрід Ліндгрен. Біографія
Астрід Ліндгрен. Біографія
 
Дорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШДорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШ
 
Образ Гамлета
Образ ГамлетаОбраз Гамлета
Образ Гамлета
 
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Презентація до уроку "Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
 
Навчальна програма із зарубіжної літератури для 5 кл. (підручник Ю.Ковбасенка)
Навчальна програма із зарубіжної літератури для 5 кл. (підручник Ю.Ковбасенка)Навчальна програма із зарубіжної літератури для 5 кл. (підручник Ю.Ковбасенка)
Навчальна програма із зарубіжної літератури для 5 кл. (підручник Ю.Ковбасенка)
 
А. Ліндгрен "Міо, мій Міо" Урок 3
А. Ліндгрен "Міо, мій Міо" Урок 3А. Ліндгрен "Міо, мій Міо" Урок 3
А. Ліндгрен "Міо, мій Міо" Урок 3
 
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"
 
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.КовбасенкаКалендарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (6 кл. НУШ, 1,5 год.) за підр. Ю.Ковбасенка
 

Destaque

Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішка
olyasmetyukh
 
Великий день Великдень
Великий день ВеликденьВеликий день Великдень
Великий день Великдень
olyasmetyukh
 

Destaque (8)

Можливе майбутнє нашої цивілізації у новелі рея бредбері «усмішка»
Можливе майбутнє нашої цивілізації у новелі рея бредбері «усмішка»Можливе майбутнє нашої цивілізації у новелі рея бредбері «усмішка»
Можливе майбутнє нашої цивілізації у новелі рея бредбері «усмішка»
 
Короткометражний фільм “Усмішка”.
Короткометражний фільм “Усмішка”.Короткометражний фільм “Усмішка”.
Короткометражний фільм “Усмішка”.
 
Рей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері УсмішкаРей Бредбері Усмішка
Рей Бредбері Усмішка
 
Великий день Великдень
Великий день ВеликденьВеликий день Великдень
Великий день Великдень
 
Розвиток торчих здібностей
Розвиток торчих здібностейРозвиток торчих здібностей
Розвиток торчих здібностей
 
Календарне планування із світової літератури. 6 клас
Календарне планування із світової літератури. 6 класКалендарне планування із світової літератури. 6 клас
Календарне планування із світової літератури. 6 клас
 
6 sl v_ua_2014
6 sl v_ua_20146 sl v_ua_2014
6 sl v_ua_2014
 
6 m m_ua_2014
6 m m_ua_20146 m m_ua_2014
6 m m_ua_2014
 

Semelhante a Рей Бредбері Усмішка

6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
Aira_Roo
 
дізнатися б, що це за людина,
 дізнатися б, що це за людина, дізнатися б, що це за людина,
дізнатися б, що це за людина,
af1311
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
Aira_Roo
 
конспект на тему
конспект на темуконспект на тему
конспект на тему
faithles608
 
лекція про довженка
лекція про довженкалекція про довженка
лекція про довженка
ryabich1976
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженко
znannademcenko
 

Semelhante a Рей Бредбері Усмішка (20)

Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
Великий і чарівний світ дитинства в "Зачарованій Десні"
 
діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урок
 
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
6 литер хорошилова_заруб_пособ_2008_укр
 
Konspekt helembjuk
Konspekt helembjukKonspekt helembjuk
Konspekt helembjuk
 
дізнатися б, що це за людина,
 дізнатися б, що це за людина, дізнатися б, що це за людина,
дізнатися б, що це за людина,
 
шиллер
шиллершиллер
шиллер
 
урок байки г. сковороди
урок байки г. сковородиурок байки г. сковороди
урок байки г. сковороди
 
9
99
9
 
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр7 литер фесенко_заруб_2007_укр
7 литер фесенко_заруб_2007_укр
 
104,23.pptx
104,23.pptx104,23.pptx
104,23.pptx
 
конспект на тему
конспект на темуконспект на тему
конспект на тему
 
Конспект уроку.docx
Конспект уроку.docxКонспект уроку.docx
Конспект уроку.docx
 
121
121 121
121
 
Позакласне читання
Позакласне читанняПозакласне читання
Позакласне читання
 
лекція про довженка
лекція про довженкалекція про довженка
лекція про довженка
 
конспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженкоконспект уроку. о. довженко
конспект уроку. о. довженко
 
5_zl_b_2022.pdf
5_zl_b_2022.pdf5_zl_b_2022.pdf
5_zl_b_2022.pdf
 
112
112112
112
 
Білінська Ольга Володимирівна
Білінська Ольга ВолодимирівнаБілінська Ольга Володимирівна
Білінська Ольга Володимирівна
 
програма самореалізації особистості
програма самореалізації особистостіпрограма самореалізації особистості
програма самореалізації особистості
 

Mais de olyasmetyukh

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
olyasmetyukh
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літератури
olyasmetyukh
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібник
olyasmetyukh
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читання
olyasmetyukh
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометун
olyasmetyukh
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловів
olyasmetyukh
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
olyasmetyukh
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаїв
olyasmetyukh
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
olyasmetyukh
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
olyasmetyukh
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
olyasmetyukh
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонів
olyasmetyukh
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великдень
olyasmetyukh
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 клас
olyasmetyukh
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
olyasmetyukh
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
olyasmetyukh
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезії
olyasmetyukh
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомера
olyasmetyukh
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірика
olyasmetyukh
 
Любовна лірика Сапфо
Любовна лірика СапфоЛюбовна лірика Сапфо
Любовна лірика Сапфо
olyasmetyukh
 

Mais de olyasmetyukh (20)

Як написати успішне есе
Як написати успішне есеЯк написати успішне есе
Як написати успішне есе
 
Ситуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літературиСитуація успіху на уроці світової літератури
Ситуація успіху на уроці світової літератури
 
Світ.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібникСвіт.л ра і культура .посібник
Світ.л ра і культура .посібник
 
Виразне читання
Виразне читанняВиразне читання
Виразне читання
 
Suchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.ПометунSuchasnyj urok.О.Пометун
Suchasnyj urok.О.Пометун
 
Збірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловівЗбірка крилатих висловів
Збірка крилатих висловів
 
У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.У світі казок 5 6 кл.
У світі казок 5 6 кл.
 
Перлини народних звичаїв
Перлини народних звичаївПерлини народних звичаїв
Перлини народних звичаїв
 
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. ГоголяПарад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
Парад героїв. Свято до дня народження М. В. Гоголя
 
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
Літературно музичний вечір «З Україною в серці»
 
Літературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого ВалентинаЛітературний вечір до дня святого Валентина
Літературний вечір до дня святого Валентина
 
Конкурс робінзонів
Конкурс робінзонівКонкурс робінзонів
Конкурс робінзонів
 
Великий день великдень
Великий день великденьВеликий день великдень
Великий день великдень
 
Шоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 класШоу роксолана, 5 клас
Шоу роксолана, 5 клас
 
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел ЮліїТвір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
Твір есе за поезіями Ш. Бодлера Козел Юлії
 
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на  прочитану книгу Тарасюк ТетяниВідгук на  прочитану книгу Тарасюк Тетяни
Відгук на прочитану книгу Тарасюк Тетяни
 
Ф. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев ПоезіїФ. Тютчев Поезії
Ф. Тютчев Поезії
 
Творче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем ГомераТворче наслідування поем Гомера
Творче наслідування поем Гомера
 
О. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. ЛірикаО. Пушкін. Лірика
О. Пушкін. Лірика
 
Любовна лірика Сапфо
Любовна лірика СапфоЛюбовна лірика Сапфо
Любовна лірика Сапфо
 

Último

ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 

Último (19)

ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 

Рей Бредбері Усмішка

  • 1. Тема: Рей Дуглас Бредбері «Усмішка». Зневіра автора в майбутньому технократичної цивілізації Мета: ознайомити школярів із фактами біографії відомого американського письменника-фантаста Р.Д. Бредбері, розвивати навички роботи з прозовим текстом, їх уміння міркувати над тими проблемами, які автор піднімає у своєму творі; сприяти вихованню у дітей моральних цінностей Хід уроку Я повинен примусити вас повірити в любов, у життя… Р.Д.Бредбері І. Організація класу ІІ. Мотивація навчальної діяльності 1.Вступне слово вчителя. Рада вітати вас, діти! Впевнена, що зараз кожен із вас хоче поділитися своїми приємними відчуттями, які ви пережили сьогоднішнього ранку. Згадайте про це, будь ласка, і порадуйте один одного. («Приємні відчуття сьогоднішнього ранку». Діти називають те, що принесло їм радість уранці). ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу 1.Слово учителя. Я не випадково попросила згадати вас про приємне. Адже зараз ми з вами будемо роздумувати над серйозними питаннями, спробуємо вирішувати суспільні проблеми, і тому важливо не занепасти духом. Напевно, не помилюсь, якщо скажу, що немає жодної людини, яка б хоч на мить не замислювалася над тим, що чекає її завтра чи в недалекому майбутньому. Слайд №1. «Що час майбутній нам готує» Нам дуже всім хочеться дізнатися, а що ж трапиться з нами через тиждень, місяць, рік, через десяток років… Багато хто тривожиться не тільки за себе, чи за своїх рідних, а й за майбутнє всього людства. Адже вони розуміють, що їхнє життя залежить від того, в якому стані буде наш спільний дім – Земля. І найбільше цими проблемами переймаються письменники, які не лишаються байдужими спостерігачами занепаду людства, не можуть стояти осторонь 1
  • 2. вирішення долі нашої планети. Для цього вони намагаються зрозуміти внутрішній світ людини, пояснити причини того чи іншого її вчинку. Бажаючи глибше пізнати душу людини, митці слова відображають не лише реальне, а й уявне життя «Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував створенню світу і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день,» - говорив Айзек Азімов, відомий американський письменникфантаст. У багатьох творах діють нереальні герої, відбуваються нереальні події у вигаданих країнах. Ви, напевно, здогадалися, що мова йде про фантастику. 2. Вивчення теорії літератури Отож, настав час «Хвилини ерудита».(зачитую) Слайд № 2. Хвилина ерудита Науково-фантастична література – це художні твори, у яких автори під впливом науково-технічного прогресу намагаються в образній формі прогнозувати майбутнє, показати прийдешню долю людства. 3. Презентація теми уроку Зараз ми з вами вирушимо в подорож у майбутнє разом з письменником Реєм Дугласом Бредбері, спробуємо краєчком ока заглянути за завісу невідомого. Запишіть тему нашого уроку. Зверніть увагу на слово «технократична». Літературознавець подасть нам значення його. Літературознавець: Технократична теорія ґрунтується на ствердженні особливої ролі технічного прогресу, зменшуючи або зводячи нанівець роль духовності та прекрасного в житті. Розуміння значення цього слова допоможе вам у роботі з текстом новели. Запишіть у словники визначення «новела». Слайд №. 3 Новела – це невеликий за обсягом прозовий твір переважно про одну незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом 4. Презентація мети Ми не тільки ознайомимося з фактами біографії відомого американського письменника – фантаста, а й будемо розвивати навички роботи з прозовим текстом, міркуватимемо над тими проблемами, які автор порушує у своєму творі, старатимемося наповнювати свої серця моральними цінностями, без яких немає справжньої людини. 2
  • 3. 5. Презентація епіграфа Епіграфом нашого уроку є слова Рея Бредбері « Я повинен примусити вас повірити в любов, у життя…». Але над їхнім змістом ми поміркуємо трохи пізніше. 6. Презентація проблемних питань Ви отримали випереджальне завдання: прочитати новелу « Усмішка», виділити цитати, необхідні для розуміння змісту твору. Працюючи на уроці, ми спробуємо дати відповіді на питання Які причини деградації людської цивілізації зображає письменник? Як запобігти знищенню нашої планети? 7. Ознайомлення з біографією Р. Д. Бредбері. Програма « Зустріч зі знаменитостями» Вивчення творчості письменника завжди розпочинається з його біографії. Отож я запрошую вас до імпровізованої студії « Зустріч зі знаменитостями». З вами працюють журналіст Ірина Павлюк та гість студії – фантаст Рей Бредбері Слайд №4. Рей Дуглас Бредбері. ( Народився 1920 року) Відомий американський майстер слова. Письменник – фантаст №1 Автор близько 800 літературних творів Щирий гуманіст, який тривожиться за долю людства. Журналіст: Доброго дня всім, хто знову з нами у популярній програмі « Зустрічі зі знаменитостями». Сьогодні я підготувала вам приємний сюрприз - зустріч з найвідомішим американський письменником – фантастом ХХ ст.. Реєм Дугласом Бредбері. (до Бредбері)Від імені наших глядачів щиро вітаємо вас, шановний пане Бредбері, у нашій студії. Скажіть, будь ласка, коли ви виявили у собі схильність до літературної творчості? Бредбері: Ще в ранньому дитинстві. Я дуже любив слухати казку Леймена Баума « Чарівник країни Оз», яку читала мені мама. А ще дуже цікавився творчістю Едгара Аллана По. Журналіст: Кажуть, що ви маєте свого літературного батька? Хто ж це? Бредбері: Це Жуль Верн, творами якого я весь час захоплювався. Журналіст: А коли вам захотілося писати саме фантастику? Бредбері: Коли мені було 8 років, до рук потрапив журнал наукової фантастики. Він перевернув мою душу. Захотілося самому стати чарівником, здатним перелітати в інші світи. Але, звичайно, моя мрія здійснилася дещо пізніше. Журналіст: Що саме ви маєте на увазі? Бредбері: До того, як я став відомим письменником, мені довелося продавати газети і журнали. Я спостерігав за людьми, відмічав яскраві деталі навколишнього світу. І писав свої оповідання. Журналіст: А які твори зробили вас знаменитим на весь світ? Бредбері: Це славнозвісні: « Маріанські хроніки», які побачив світ у 1950 році. Журналіст: А що б ви визначили найголовнішим у своїй творчості? 3
  • 4. Бредбері: Я у своїй науковій фантастиці завжди старався передати особливий сигнал тривоги, показуючи те, що може врятувати людство від численних небезпек. Журналіст: Щиро дякуємо нашому дорогому гостеві за цікаву розмову і бажаємо нових творчих звершень у царині літератури. ( до глядачів)А вам, шановні глядачі, радимо читати фантастичні твори американського письменника Рея Бредбері, замислюватися над своїм життям. 8.Слово вчителя: Думаю, діти, вам цікаво було почути про автора новели « Усмішка» з уст самого Рея Дугласа Бредбері. А тепер звернемося до твору знаменитого письменника-фантаста. 9. Евристична бесіда на сприйняття твору - Яким ви бачите наше суспільство через 60,100 років?(Розвивається наука, техніка, допоміжну роботу виконують роботи і т.д.) 10. Слово вчителя Намагався уявити майбутнє людської цивілізації й американський письменник Рей Дуглас Бредбері. Його твори належать до наукової фантастики, яка принципово відрізняється від загальнофантастичної традиції тим, що змальовує реальний світ, який перетворюється не за помахом чарівної палички, а за законами науки. Отже, сьогодні ми вирушаємо в мандрівку на «машині часу». Наша зупинка - 2061 рік. - Діти, а чому ми зупиняємося саме у 2061 році?( Події новели відбуваються у 2061 році) - Яке ваше враження від прочитаної новели «Усмішка»? ( Сподобалася, незвичайні події, і т. д.) - Де і коли відбувається дія?( На Землі,у майбутньому ,у 2061 році) - Яким побачив автор майбутнє в творі? Що ви скажете про такий твір?(Дивний світ майбутнього, непокоїть доля людей, дивна поведінка натовпу) - Якими змальовано людей? Підтвердіть слова цитатами із тексту новели. ( Брудними ,у брудному одязі з грубої мішковини. Вони п`ють каву з надтріснутих чашок, варять юшку, що булькотить в іржавій каструлі.) - Навіщо люди зібралися так рано на площі?(Вони займали чергу, щоб плюнути на картину) 4
  • 5. 11. Слово вчителя. Одного з учнів ми заздалегідь відправили на «машині часу» у відрядження, в епоху Відродження(VXст.) до знаменитого художника, вченого Леонардо да Вінчі, адже саме на його картину зібрався плювати натовп. Слайд №5 «Мона Ліза» Л. да Вінчі 12. Повідомлення учня про Леонардо да Вінчі та його картину «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі – відомий італійський художник, народився в родині нотаріуса П’єро да Вінчі. Виняткові здібності майбутнього майстра виявилися дуже рано. Він захоплювався математикою, музикою, чудово грав на лірі, гарно співав. Та понад усе любив малювати. І у 1466 році Леонардо став учнем у Флорентійські майстерні Віроккіо. Над портретом Мони Лізи Він працював 4 роки. Італійський художник Вазарі, ось що писав про цю роботу: « Взявся Леонардо виконати для Франческо дель Джокондо портрет Мони Лізи, дружини його… Оскільки Мона Ліза була дуже гарна, художник використав такий прийом: під час написання портрета запросив музикантів, які грали на лірі й співали, щоб постійно підтримувати в неї гарний настрій». Ось її невловимий погляд і ледь помітна посмішка, голова покрита вуаллю. Сприймали Джоконду протягом віків по-різному. Одні вважали її красунею, інші – мстивою, треті – доброю. Тобто вона в одному образі уособила все людство з його минулим і майбутнім. 13. Слово вчителя Продовжуємо нашу подорож. Щоб краще зрозуміти зміст новели , заглибитися в її проблематику ,зараз ви об`єднаєтеся в групи, кожна з яких відвідає певну станцію, а потім поділиться знаннями та враженнями. 14. Робота в групах Слайд № 6 Перша група прямує до станції « Очевидне, неймовірне» й підготує телевізійний репортаж з місця події, використовуючи зміст твору до моменту глуму над витвором мистецтва Друга група відвідає станцію «Письменницька» і, стисло передавши зміст другої половини новели, складе продовження розповіді так, щоб люди проявили гуманність, розсудливість, моральність. Складене продовження потрібно інсценізувати. Третя група відвідає станцію « Хлопчик Том», охарактеризує героя і висловить свої думки з приводу того, чому він, на відміну від натовпу, не хотів нищити витвір мистецтва. 5
  • 6. Четверта група поїде на станцію «Реклама», задумається над тим, чого навчає нас твір і узагальнить висновки у вигляді рекламного плаката. На виконання роботи в групах дається 5 хвилин. Презентація результатів роботи першої групи 15. Слово вчителя Дякую вам, діти, за чудову роботу. Доповнюючи сказане, я хотіла показати вам деякі слайди. Слайди №7-11. Наслідки Чорнобильської трагедії Ці моторошні картини взяті не із фантастичного фільму. Це страшна реальність сьогоднішнього дня: видимі наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, яка сталася 25 років тому і перекреслила долі багатьох тисяч людей. День Чорнобильської трагедії ми відзначаємо 26 квітня, згадуємо про чорний біль України, щоб зробити все для того, аби подібна біда ніколи не повторювалась. Але повернемося до роботи над твором. Просимо учасників 2-ої групи до слова. Презентація роботи 2-ої групи «Стислий переказ змісту другої частини новели» Інсценізація складеного продовження розповіді. 16. Слово вчителя Щиро дякую вам, діти! Слайд №12. «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі А тепер давайте подивимося ще раз на шедевр світового мистецтва , над яким глумилися люди майбутнього в новелі Р. Бредбері «Усмішка». Це картина «Мона Ліза» або «Джоконда» знаменитого Леонардо да Вінчі. Яке враження справила на вас картина? (Незабутнє враження. Вона викликає щире захоплення, якийсь незбагненний душевний трепет, змушує замислитись над собою). - Що вам найбільше запало в душу?(Найбільше запала в душу загадкова усмішка Джоконди. Не можна не звернути уваги на задумливий погляд Мони Лізи: вона ніби замислилася над тим, що чекає людей у майбутньому. Але разом з хвилюючою тривогою на обличчі героїні можна прочитати віру в краще майбутнє, оптимізм). Детальніше про цю картину ми будемо говорити на наступному уроці, а зараз саме час повернутися до проблемних питань нашого уроку, адже ми вже згадали зміст твору . 6
  • 7. - Які причини деградації людського суспільства зображає письменник? Доведіть свою думку цитатами з твору. (Бездуховність людей; безвідповідальність тих, хто керував людьми у минулому; байдужість кожного до долі всього людства; знищення природи, пам’яток культури і мистецтва). (Цитати: « Вся річ у ненависті, в ненависті до всього минулого». «Сталося так, Томе, що люди ненавидять те минуле, яке залишило їм самі уламки та руїни. Така вже людська вдача. Може це й нерозумно, але нічого не вдієш - така людська вдача») - А чи бачить письменник можливість запобігти знищенню людства і всієї планети ? ( Так, про це він говорить у своєму творі: « А я кажу ,буде. Хтось із доброю душею, що зможе повернути нам невелику частку цивілізації – таку, щоб ми могли жити в мирі..») - Хто в творі , на вашу думку, є людиною «із доброю душею»?(«Хтось із доброю душею» - Том, адже саме він залишився Людиною у деградованому суспільстві майбутнього , зумів побачити красу мистецького витвору Леонардо да Вінчі. Його серце не зачерствіло серед бездуховності) Презентація роботи третьої групи «Хлопчик Том» Слово вчителя Дякую учням третьої групи . А зараз ми побачимо результат роботи четвертої групи: « Чого навчає нас новела «Усмішка» Бредбері»? Презентація роботи четвертої групи. Рекламний плакат Слово вчителя Так, ви дуже добре справилися із завданням. Ще раз гляньте, чого навчає нас новела «Усмішка». Постарайтесь запам’ятати це, щоб у своєму житті чинити саме так. Слайд № 13. Чого навчає на новела « Усмішка» А зараз доцільно звернутися до епіграфа уроку. - Що ж хотів сказати письменник словами, винесеними в епіграф?( Рей Бредбері прагнув показати читачам, у чому запорука благополуччя людства, за яких умов воно матиме щасливе майбутнє. Він стверджує , що тільки щира любов у серці кожної людини зможе врятувати людське суспільство від загибелі і продовжити життя). Ми щасливо повернулися в наш час. Що ж треба зробити, щоб жахливі картини, представлені Бредбері в новелі «Усмішка», не повторилися ніколи? 17. Мозкова атака. Складання «Пам’ятки для людства» - Жити в мирі та дружбі. 7
  • 8. - Не воювати. - Задовольнятися своєю землею і не претендувати на інші. - Бути обережними з науково-технічними винаходами, щоб не зашкодити людству. - Любити красу, мистецтво, дбати про духовне здоров’я людства. Молодці! Думаю, якщо ви будете жити за правилами складеної вами Пам ятки, то майбутнє у вас буде чистим і світлим. Ви вивчаєте основи християнської етики і знаєте, що відповіді на всі життєві запитання дає нам Бог у своєму слові. Ви творці свого майбутнього. Яким воно буде, залежить тільки від Вас. Яке ж воно майбутнє? Яка вона, нова земля? Слайд №14 Слайд №15-19 Простора і заквітчана, безмежна і врожайна, та, яка тримається на щирих, світлих, чистих родинних стосунках. ІV. Підсумки уроку 1. Слово вчителя Тривога наповнює душу, коли читаєш «Усмішку» Бредбері, а й справді, що нас чекає в майбутньому? Які враження справив на вас твір? Отож настав час «Вільного письма». 2. Вільне письмо 1 група – Сьогодні на уроці я замислився над… 2 група – Твір «Усмішка» став близьким сьогоденню, тому що… 3група – Образ Тома схвилював мене тим…. 4 група - Цей урок допоміг мені усвідомити… 3. Слово вчителя До парт у вас прикріплені стікери. Напишіть на них враження від новели, від пережитого на уроці в символічну «Книгу відгуків» і передайте їх «автору». 8
  • 9. 4. Поетична пауза. Читання вірша вчителем Л. Костенко « Вже почалось мабуть майбутнє» Вже почалось, мабуть, майбутнє. Любіть травинку і тваринку Оце, либонь, вже почалось… І сонце завтрашнього дня, Не забувайте незабутнє, Вечірню в попелі жаринку, Воно вже інеєм взялось! Шляхетну інохідь коня. І не знецінюйте коштовне, Згадайте в поспіху вагона Не загубіться у юрбі. В невідворотності зникань, Не проміняйте неповторне Як рафаелівська Мадонна На сто ерзаців на собі! У вічі дивиться вікам! Минають фронди і жиронди, В епоху спорту і синтетики Минає славне і гучне. Людей велика ряснота. Шукайте посмішку Джоконди, Нехай тендітні пальці етики Вона ніколи не мине. Торкнуть вам серце і уста. Слайд № 20. Фотоколаж «Усмішка» Слово вчителя. Розгляньте фотоколаж «Усмішка». На ньому ви можете знайти серед посмішок свою та порівняти її з усмішкою однокласників і навіть… Мони Лізи. Подаруйте одне одному усмішку та добрий настрій. Нехай ваші щирі усмішки, які схопив фотохудожник і які сяють зараз на ваших личках, супроводжують вас усе життя. Нехай вони ніколи не сходять з ваших облич, і тоді, я переконана, наше майбутнє буде світлим, незатьмареним бідою. Пам’ятаймо, що вже сьогодні, щохвилини ми творимо його, своє майбутнє. Тож зробімо його щасливим, бо це у наших руках. На партах у вас лежать картки «Самоекспертиза». Заповніть їх і передайте мені. 5. Оцінювання Слайд № 21. Домашнє завдання Домашнє завдання Написати лист Рею Бредбері “Незабутні враження від твору” 1.Дібрати цитати для характеристики образів твору Учні 6 класу с. Здомишель Ратнівського р-ну Волинської області 44150 Україна Рей Дуглас Бредбері м. Вокінген штат Іллінойс США 2.Написати лист Рею Бредбері 9
  • 10. 10