1. Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran)
Tarikh : 25 April 2012 Masa : 8.40 – 9.10 pagi
Kelas : 1 Cerdas Bil. Pelajar : 37 orang
M/Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Bersih dan Sihat
Tajuk : Makanan Berkhasiat
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas
melalui nyanyian secara didik hibur.
b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar.
c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
d) Mengkelaskan perkataan yang menunjukkan makanan
berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat.
Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang
terdapat dalam kehidupan seharian.
(b) Murid mengetahui makanan penting untuk kesihatan
badan.
Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan
badan kita.
Bahan : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad
perkataan, lembaran kerja.
Nilai : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama.
Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian
secara didik hibur.
4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada
pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Penggabungjalinan : Kebersihan
Penyerapan : Pendidikan kesihatan
2. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi 1. Bersarapan 1. Guru bertanya 1. Murid Sumber P&P
(5 minit) sebelum ke murid makanan menyatakan jenis - benda
sekolah. yang mereka makanan yang maujud (roti,
ambil sebelum ke mereka makan. susu, coklat,
sekolah. 2. Murid pisang, gula-
2. Menunjukkan menamakan gula,
pelbagai jenis jenis-jenis keropok)
makanan kepada makanan yang
murid. ditunjukkan.
2. Makanan 3. Guru
nasi ikan
berkhasiat dan mengasingkan Ilmu :
makanan tidak makanan mi roti -Pendidikan
berkhasiat. mengikut susu oren Kesihatan
kategorinya
kek jem
(berkhasiat dan
tidak berkhasiat). biskut ayam Teknik
4. Murid diberi -nyanyian
coklat
penerangan -penyoalan
tentang makanan ais krim seluruh kelas
yang berzat. daging
5. Guru mengaitkan
aktiviti dengan gula-gula
tajuk pelajaran.
Perkembangan 1. Pilih makanan 2. Guru menampal 1. Murid membaca Sumber P&P
Langkah 1 yang seni kata lagu seni kata lagu. - Seni kata
(8 minit) berkhasiat “Pilih yang 2. Murid menyanyi lagu ‘Pilih
untuk badan Berzat” pada mengikut rentak yang Berzat”
yang sihat. papan tulis. lagu “Tanya
Sama Pokok”
dengan
bimbingan guru. Ilmu :
3. Murid menyanyi -Pendidikan
lagu “Pilih yang Kesihatan
Berzat” beramai-
3. ramai.
3. Guru menyoal 4. Murid menyebut
murid tentang jenis-jenis
jenis makanan makanan berzat Sumber P&P
berzat dalam seni yang terdapat - kad
kata lagu. dalam seni kata perkataan
lagu secara
individu dan
kelas. Teknik
-nyanyian
nasi susu
-penyoalan
ikan telur seluruh kelas
betik sawi
pisang
5. Murid diminta Nilai
menyanyikan -yakin
semula lagu “Pilih -bekerjasama
yang Berzat”
dengan sebutan
yang betul dan
gaya yang
sesuai.
Langkah 2 1. Elak makan 2. Guru 1. Murid diminta Aktiviti
(9 minit) makanan yang membahagikan mengkelaskan -kumpulan
tidak murid kepada makanan -inkuiri
berkhasiat. empat kumpulan. berkhasiat dan
3. Guru memberikan tidak berkhasiat BCB
setiap kumpulan dan -berbincang
sekeping kad menampalkan-
manila dan kad nya pada kad KBT
perkataan yang manila. -mengumpul
mengandungi 2. Setiap wakil dan mengelas
pelbagai jenis kumpulan
4. makanan. diminta Kinestatik
memaparkan
hasil BCB
perbincangan -berbincang
mereka pada
4. Guru membuat papan tulis.
pembetulan hasil 3. Murid membaca KBT
kerja setiap kad jenis -mengumpul
kumpulan. makanan dan mengelas
mengikut
kategori secara
kelas. Nilai
4. Kumpulan yang -yakin
berjaya -berani
mengkelaskan -bekerjasama
makanan
mengikut
kategori
dengan betul
diberi tepukan.
Langkah 3 1. Kepentingan 2. Guru Pentaksiran
(5 minit) makanan mengedarkan 1. Murid Lembaran
berkhasiat lembaran kerja menyenaraikan kerja 1
kepada kepada murid. makanan
kesihatan mengikut Nilai :
badan. kategorinya. - Berdikari
Pemulihan
1. Murid
memadankan Lembaran
perkataan kerja 2
dengan
makanan
berdasarkan Nilai :
gambar. - Berdikari
5. Pengayaan
1. Murid Lembaran
melengkapkan kerja 3
ayat dengan
perkataan yang
sesuai Nilai :
berdasarkan - Berdikari
gambar.
Penutup 1. Makanan 2. Guru bersoal 1. Murid menyebut KBT
(3 minit) berzat jawab dengan semula jenis- -menilai
menjadikan murid dan jenis makanan -membanding
badan sihat mengimbas berzat secara beza
otak cerdas kembali kelas. -penjanaan
pembelajaran tadi. idea
3. Guru
mengingatkan
murid supaya
memilih makanan
yang berkhasiat
untuk kesihatan
badan.
Lirik lagu “Pilih yang Berzat”
Ayam, daging, telur
Saya makan nasi Baik untuk badan
Makan dengan ikan Mari kawan-kawan
Tidak lupa sawi Janganlah segan
Saya dah kenyang
Elak makan coklat
Saya minum susu Ais krim, gula dan kek
Makan dengan roti Makan agar sihat
Betik, oren, pisang Pilih yang berzat
Buah yang segar
6. Kad perkataan
nasi ikan sawi
susu roti betik
oren pisang ayam
telur coklat kek
gula-gula daging
7. INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
NAMA :___________________________ TARIKH :_____________
Pentaksiran
Baca perkataan di bawah.
oren ais krim roti ayam
kek pisang betik keropok
nasi sawi telur susu
ikan gula-gula coklat air sirap
Senaraikan makanan mengikut kategorinya.
Makanan berkhasiat Makanan tidak berkhasiat
8. INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
NAMA :___________________________ TARIKH :_____________
Pemulihan
Padankan makanan dengan perkataan di bawah
1.
betik
rumah
2.
ikan
rumah
3. roti
rumah
4. telur
rumah
5.
lobak
rumah
6.
susu
rumah
9. INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
NAMA :___________________________ TARIKH :_____________
Pengayaan
Lengkapkan ayat berdasarkan gambar-gambar di bawah.
Harris makan (1) ____________________ .
Dia makan dengan (2) ______________ .
Harris juga suka makan (3) ________________ .
Selepas itu, dia makan (4) __________________ .
Dia makan makanan yang (5) __________________ .