1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN
1) Kelas : Intelek 4) Tarikh: 17 November 2009
2) Masa: 9.00 pagi – 9.30 pagi 5) Hari: Selasa
3) Mata pelajaran: Bahasa Melayu 6) Jumlah murid: 6 Orang
Kemahiran
2. Bertutur
2.3 Mengajuk bunyi perkataan yang didengar
2.4 Bersoal jawab untuk mendapat maklumat
4. Membaca
4.1 Membina dan membaca suku kata
6. Tulisan
6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal
7. Komunikasi
7.1 Bercerita tentang diri dan persekitaran
Tajuk : Tubuh badan manusia
Tujuan am : Pelajar dapat mengenali dan membina suku kata kv+kv berdasarkan tema
tubuh badan manusia.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da, de, di, do
dan du
Kaedah pengajaran:
1) Soal jawab
2) Penerangan
3) Latihtubi sebutan
4) Aktiviti kelas
Objektif:
Pada akhir pengajaran ini, pelajar diharap dapat :
1) Mengajuk semula bunyi perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku yang disebut oleh
guru dengan betul.
2) Membina dan membaca suku kata KV+KV berdasarkan kepada beberapa jenis
gambar anggota badan yang dipamerkan di papan putih.
3) Menulis perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku (suku kata KV+KV) pada
lembaran kerja yang disediakan di papan putih.
2. Nilai Murni
1) Mensyukuri nikmat yang telah diberikan oleh tuhan kepada kita
2) Sayangi tubuh badan dengan mengamalkan kesihatan dan mementingkan keselamatan
diri.
KBKK : Mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan, menjana idea.
Bahan Bantu Mengajar:
1) Slide power point bergambar
2) Lembaran kerja (papan putih)
3) Kad bergambar (anggota badan)
Alat Bantu Mengajar:
1) White board marker pen
2) Komputer
3) LCD
Bahan Rujukan:
1) Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Khas Bermasalah Pembelajaran Sekolah
Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur : JPK
Isi pengajaran
Pengenalan - Mengenali tubuh badan manusia.
Suku kata KV+KV - Gabungan sukukata KV+KV
• Ma + ta = Mata
• Ja + ri = Jari
• Ka + ki = Kaki
• Gi + gi = Gigi
• Si + ku = Siku
Aktiviti lembaran kerja - Isikan jawapan pada tempat kosong
berdasarkan gambarajah yang diberi.
1) _____ + _____ = _______
2) _____ + _____ = _______
3) _____ + _____ = _______
3. 4) _____ + _____ = _______
5) _____ + _____ = _______
Langkah-Langkah Pengajaran
Aktiviti
Langkah/ masa Isi pengajaran Pembelajaran Catatan
Pelajar
Set induksi 1. Guru menayangkan 1. Pelajar melihat Kaedah
(3 minit) beberapa slide power slide yang -Soal jawab
point bergambar ditayangkan oleh -Penerangan
mengenai Orang guru.
Kurang Upaya (OKU). ABM
-White board marker pen
2. Guru bertanya 2. Pelajar menjawab
kepada pelajar tentang soalan guru. BBM
gambar yang -Slide power point
ditayangkan pada slide bergambar (OKU)
power point.
3. Guru menyenaraikan 3. Pelajar memberikan
jawapan pelajar di jawapan.
papan putih.
4. Guru mengulas 4. Pelajar mendengar
jawapan pelajar dan penerangan guru.
mengaitkannya dengan
tajuk yang akan diajar
iaitu “Tubuh badan
4. manusia”
KBKK
-Menyenaraikan
-Mengenalpasti
-Menerangkan
-Menjana idea
Nilai murni
-Mendengar arahan guru
dengan baik.
-Bekerjasama dalam
memberikan jawapan
yang diminta oleh guru.
Perkembangan 1.Guru menayangkan 1. Pelajar melihat Kaedah
(10 minit) slide power point slide power point yang -Soaljawab
berkaitan anggota ditayangkan oleh -Latihtubi sebutan
badan kepada pelajar guru. -Aktiviti kelas
2. Guru bersoaljawab 2. Pelajar menjawab ABM
dengan pelajar tentang soalan guru dengan -White board marker pen
gambar anggota badan betul secara lisan.
yang ditayangkan pada BBM
5. slide. -Slide power point dan
kad bergambar
3. Guru membuat 3. Pelajar mengajuk *Ma + ta = Mata
latihan sebutan dengan semula bunyi yang
pelajar. Guru mengeja diperdengarkan oleh
dan menyebut semula guru kepada mereka.
jawapan berkaitan
anggota badan, Ja + ri = Jari
kemudian diiringi oleh
pelajar.
4. Guru meminta 4. Beberapa orang
beberapa orang pelajar pelajar datang ke
datang ke hadapan hadapan untuk Ka + ki = Kaki
untuk membuat aktiviti membuat aktiviti yang
pada lembaran kerja disediakan oleh guru.
yang telah dilekatkan di
papan putih.
Gi + gi = Gigi
5. Guru meminta 5. Pelajar
pelajar tersebut melengkapkan
mengeja dan menulis jawapan pada
jawapan pada lembaran lembaran kerja di
kerja di papan putih. papan putih sehingga
Guru juga meminta selesai. Rakan-rakan Si + ku = Siku
rakan-rakan pelajar pelajar yang lain pula
yang lain mengajuk mengajuk bunyi yang
semula bunyi yang diperdengarkan oleh
diperdengarkan kepada mereka.
mereka.
KBKK
6. -Mengenalpasti
-menjana idea
Nilai murni
-Menanamkan sikap rajin
dan bersungguh-sungguh
dalam pelajaran.
-Bersikap sabar dalam
menjalankan aktiviti di
dalam kelas.
-Semangat bekerjasama
dalam melaksanakan
arahan yang diberikan
oleh guru.
Penutup Kaedah
(2 minit) 1. Guru bersoaljawab 1. Pelajar menjawab -Soaljawab
dengan pelajar tentang pertanyaan guru. -Penerangan
apa yang telah
dipelajari pada hari ini. KBKK
-Menjana idea
2. Guru bertanya 2. Pelajar menjana -Menerangkan
kepada pelajar tentang idea tentang kebaikan
kebaikan menjaga dan menyayangi tubuh Nilai murni
menyayangi tubuh badan. -Menyayangi dan tahu
badan sebagai salah menjaga kesihatan tubuh
satu nilai murni dalam badan sendiri.
pelajaran pada hari ini. -Menekankan aspek
keselamatan dalam
3. Guru merumuskan menjaga diri sendiri.
jawapan yang diberikan
oleh pelajar dengan
7. menerapkan beberapa
nilai murni berkaitan
tajuk yang telah
dipelajari.
Refleksi :
1) Setiap pelajar memberikan respon yang sangat baik ketika sesi pengajaran sedang
berlangsung.
2) Keadaan kelas kadangkala agak bising apabila terdapat segelintir pelajar yang
bercakap dan tidak menumpukan perhatian ketika belajar.
3) Kerjasama antara pelajar dan guru sangat baik dan objektif pembelajaran tercapai.
Catatan Penyelia :
1) Tujuan am- Tidak ditulis
2) Objektif P&P- Kurang/ tidak jelas
3) Pengetahuan sedia ada- Satu sahaja/ ditulis dalam satu ayat sahaja
4) Pergerakan- Statik di depan meja/ Bergerak bila ada aktiviti.
5) RPH- Perlu dibaiki lagi darisegi cara penulisan.
6) Keseluruhan:
- P&P menarik dan masih boleh diperbaiki
- Murid aktif
- Banyak nilai dan KBKK
- Ada peneguhan