1. RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Disediakan oleh:
Norasiah Binti Abdullah Sani
2. Mata pelajaran: BAHASA MALAYSIA
Kelas : Tahun 1 Wawasan
Masa : 60 minit
Tema : 6-Alam Indah dan Selamat
Tajuk : Unit 27- Mari Berkelah
3. Kandungan:
Fokus Utama:
SK 5.2 - Memahami dan menggunakan
pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai
situasi dengan betul
SP 5.2.1 – Memahami dan menggunakan
imbuhan awalan dan akhiran dengan betul
dalam pelbagai konteks.
4. Fokus Sampingan:
SK 2.3 - Membaca kuat pelbagai bahan
bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.
SP 2.3.2 – Membaca kuat ayat tunggal dan
ayat majmuk dengan lancar, sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda
baca.
5. Objektif :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran,
murid-murid dapat:-
1. Melengkapkan ayat dengan perkataan
berimbuhan akhiran –an yang betul.
2. Membaca petikan pendek dengan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul.
6. Sistem bahasa –
Tatabahasa- Imbuhan akhiran –an
Pengisian Kurikulum:
Ilmu - Pend. Sivik dan
Kewarganegaraan
Nilai - Kebersihan
- Cintai alam sekitar
7. KBT : KB – menjanakan idea
BCB – Bacaan intensif
Media : Slaid Gambar
Slaid Power Point
Kad Imbasan
Buku Teks (ms 128)
Carta Pantun
8. LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Set Induksi 1. Murid-murid melihat gambar Slide Power Point
5 minit lokasi perkelahan.
2. Murid menamakan kawasan
perkhemahan tersebut.
- tepi pantai
- tepi sungai
-kawasan air terjun
Langkah 1 1. Murid meneliti gambar tunggal. Gambar Suasana
5 minit 2. Murid dan guru bersoal jawab di Tepi Pantai
tentang aktiviti yang terdapat
dalam gambar.
9. LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 2 1. Murid membaca petikan “Berkelah Teks Petikan
15 minit di Pantai Teluk Kemang” secara Nilai Murni:
senyap. Menjaga kebersihan
2. Murid diminta membaca petikan Menjaga keselamatan diri
dengan mengikut bacaan guru
3. Beberapa orang mruid dipilih
untuk membacakan petikan secara
individu.
4. Murid membaca petikan beramai-
ramai.
10. LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 3 1. Murid-murid membaca perkataan Kad perkataan
15 minit yang diimbas guru Slaid Power Point
2. Murid menerangkan penggunaan
imbuhan akhiran -an pada
perkataan tersebut.
3. Murid menyenaraikan perkataan
berimbuhan akhiran –an yang
terdapat dalam pertikan.
4. Murid diminta memberikan
beberapa contoh perkataan
berimbuhan akhiran –an.
5. Murid memberikan kata dasar bagi
setiap perkataan berimbuhan
akhiran –an.
11. LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Langkah 4 1. Murid membaca contoh ayat yang Slide Power Point
15 minit menggunakan imbuhan akhiran –
an.
2. Murid diminta membina ayat
dengan menggunakan imbuhan
akhiran –an yang terdapat dalam
petikan.
3. Latihan Bertulis . Murid
melengkapkan ayat dengan
perkataan berimbuhan akhiran-an.
Penutup 1. Murid membaca pantun 2 baris Carta Pantun
5 minit beramai-ramai.
2. Murid mendengan rumusan
pelajaran dan nilai murni.