SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 12
Baixar para ler offline
Guió de la sessió pràctica individual 1
                                                              Marina Barceló Fàbrega




INTRODUCCIÓ


L’informe posterior a la meva sessió pràctica recull (com la pròpia sessió) la
progressió didàctica de dues sessions. S’hi reflecteixen les activitats que
formen part d’una unitat didàctica que mai he portat a la pràctica però que he
ideat prenent de referència una classe de 6è de primària que conec.
Partint de les característiques d’aquest grup, vaig voler encarar la unitat
didàctica a fer una situació/repàs final de les figures rítmiques conegudes
durant tota la primària d’una manera eminentment vivencial. Vaig intentar que
les activitats fossin bàsicament de caire pràctic (encara que hi ha un fonament
teòric) i principalment encarades a la realització d’un espectacle final.


En la sessió davant dels companys no era possible posar a la pràctica totes les
activitats de la progressió, és per això que vaig fer una tria de les que vaig
creure més interessants, que temporalment se situaven en dues sessions
diferents (per això en aquest informe faig la progressió de totes dues).




GUIÓ DE LES SESSIONS

ACTIVITAT 1 (5 minuts)
Objectius:
   • Repassar les figures rítmiques treballades al llarg de la primària.
   • Treballar la precisió rítmica.
   • Desenvolupar l’activitat motriu.
Continguts:
   • Interpretació precisa de cèl·lules rítmiques de certa dificultat.
   • Interpretació amb diferents caràcters d’una mateixa frase rítmica.
Guió de la sessió pràctica individual 2
                                                             Marina Barceló Fàbrega

Pico 4 cèl·lules rítmiques de 4 pulsacions cadascuna, una per una, i ells
m’imiten. A més, hi poso les síl·labes rítmiques que hem treballat durant tota la
primària. Ho repetim tantes vegades com faci falta.
Quan les cèl·lules estan clares, les combino de manera que acaben formant les
dues frases del principi de l’O-KUDUM-DA.


A més, quan les frases estan rítmicament clares, treballem l’expressió, de
manera que pronunciem les síl·labes de cèl·lules rítmques amb diferents
expressions i cantant de maneres diferents però similars a la cançó O-KUDUM-
DA (de manera que encarem els nens i nenes per a l’activitat que ve a
continuació).




ACTIVITAT 2 (5minuts)
Objectius:
   • Reconèixer i identificar les figures musicals.
   • Practicar la lectoescriptura musical.
Continguts:
   • Identificació de figures rítmiques conegudes (negres, corxeres i
       semicorxeres)


Escrivim aquestes cèl·lules a la pissarra. Surt un company o companya a
escriure-ho, i els altres l’ajuden.
Les tornem a picar seguides mentre les seguim de la pissarra.
(Activitat de seguiment/avaluació perquè...)




ACTIVITAT 3 (5 minuts)
Objectius:
   • Reconèixer i identificar auditivament les frases i figures treballades.
Continguts:
   • Identificació auditiva de les cèl·lules interpretades.
Guió de la sessió pràctica individual 3
                                                            Marina Barceló Fàbrega



Escoltem la dansa només amb la indicació: Escolteu molt bé el que us posaré
ara.
Els nens i nenes han de reconèixer les cèl·lules ordenades al principi i a la
meitat de la cançó (part instrumental).




ACTIVITAT 6 (25 minuts)
Objectius:
   • Treballar la capacitat estructural dels alumnes.
   • Desenvolupar les capacitats plàstiques dels nens i nenes.
Continguts:
   • Estructuració mental i gràfica d’una peça musical.
   • Percepció de la partitura com a guia del músic .
   • Ús d’elements plàstics per a representar la música.




Fem el musicograma de la cançó. Les frases rítmiques que ja hem escrit són
part d’aquest musicograma, i les haurem d’escriure en una cartolina de color (i
repetir-ho perquè aquesta part instrumental hi és dues vegades). En les parts
cantades, igual que en la frase final, ens posem d’acord sobre què hi posem.
Confeccionem el musicograma en un paper d’embalar; escoltem la cançó per
poder confeccionar-lo correctament; el decorem.




ACTIVITAT 4 (10 minuts)
Objectius:
   • Discriminar i percebre un obstinat.
Continguts:
   • Identificació d’un obstinat rítmic amb unes figures determinades (dues
       corxeres i corxera-semicorxera) en la cançó O-KUDUM-DA.
Guió de la sessió pràctica individual 4
                                                                Marina Barceló Fàbrega

Tornem a escoltar una altra vegada l’O-KUDUM-DA, aquesta vegada fixant-nos
en l’obstinat rítmic. “M’agradaria que escoltéssiu el que hi ha més al fons de la
cançó. Ja ho veureu, se sent durant tota l’estona.”


Hem d’afegir l’obstinat al musicograma




ACTIVITAT 5 (15 minuts)
Objectius:
   • Crear amb les figures rítmiques conegudes potenciant la creativitat
       general.
   • Fomentar el treball cooperatiu i la participació dins del grup.
   • Explicar i comunicar-se amb correcció en el discurs oral, fent servir
       termes musicals.

Continguts:

   • Desenvolupament          de    la   tècnica    instrumental      mitjançant      els
       acompanyaments creats.
   • Elaboració d’un discurs lògic i argumentat.
   • Expressió del treball grupal i respecte pel dels demés.



Busquem un obstinat rítmic nou (de 4 pulsacions) en grups petits i amb
instruments de percussió. Cada grup ha d’escriure el seu obstinat en un foli i
sortir davant de la classe per explicar-lo i interpretar-lo.
El grup l’interpreta sol amb els instruments de petita percussió i després amb
l’ajuda de la resta de la classe picant de mans. Practiquem la repetició de la
cèl·lula per convertir-la en obstinat.


Aquesta activitat ens podria servir d’avaluació. El fet d’haver de crear amb el
conjunt de les figures rítmiques conegudes, fa que el mestre pugui avaluar el
domini i l’atreviment dels alumnes amb els coneixements adquirits. A més, el
Guió de la sessió pràctica individual 5
                                                               Marina Barceló Fàbrega

resultat final de la creació, permet avaluar la coherència rítmica de les cèl·lules
creades amb la cançó que han d’acompanyar.


ACTIVITAT 7 (10 minut)
Objectius:
   • Augmentar la capacitat d’interpretació grupal de la música.
   • Aguditzar la rapidesa i lucidesa mentals.
Continguts:
   • Precisió i rapidesa mental i corporal.
   • Interpretació en grup dels ritmes proposats.


Un cop han passat tots els grups a interpretar els seus obstinats, fem un
exercici de lucidesa i rapidesa mental. Amb els cartells que cada grup ha escrit
del seu obstinat, fem un exercici d’interpretar els cartells combinadament. Tota
la classe en conjunt ha d’interpretar, picant de mans, el cartell que jo ensenyi.
Puc combinar-ne dos, fer-los un per un...




ACTIVITAT 8 (10 minuts)
Objectius:
   • Interpretar les cèl·lules rítmiques creades.
   • Conscienciar de les possibilitats que tenen les noves tecnologies en
       l’activitat educativa general i musical en particular.
Continguts:
   • Desenvolupament         de    la   tècnica     instrumental     mitjançant      els
       acompanyaments creats.




Havent practicat l’alternança de ritmes, tornem a treballar amb els grups (que
espaialment no s’han mogut de l’organització). Tornen a agafar els instruments
i cada grup recupera la seva cèl·lula d’obstinat.
Fem una gravació amb l’Audacity on s’hi intercalin i barregin alternativament els
obstinats de cada grup. Jo els dirigeixo.
Guió de la sessió pràctica individual 6
                                                            Marina Barceló Fàbrega

ACTIVITAT 9 (10 minuts)
Objectius:
   • Tenir una actitud crítica davant de la pròpia producció musical.
   • Reflexionar sobre la varietat cultural a través de la música.
Continguts:
   • Crítica constructiva del treball propi i dels companys.
   • Reflexió del fet musical com a varietat patrimonial de les cultures.


Escoltem la gravació dels obstinats damunt la cançó. Parlem del resultat i, a
més, m’agradaria que es fes una reflexió conjunta de les característiques
generals de la dansa: “D’on creieu que és? Per què?”


ACTIVITAT 10 (10 minuts)
Objectius:
   • Divertir-se ballant i gaudir de la cançó.
   • Potenciar l’autoestima i el sentiment de pertinença al grup.
   • Servir-se del moviment i de la dansa per gaudir de la música amb el
       grup.
Continguts:
   • Expressió corporal d’emocions que desvetllin manifestacions artístiques.
   • Identificació de les possibilitats de comunicació que poT suggerir el cos a
       través de la música.




Ballem l’O-KUDUM-DA. És una dansa molt fàcil d’aprendre. Poden imitar-me
mentre jo la ballo.
Guió de la sessió pràctica individual 7
                                                             Marina Barceló Fàbrega

CONTINGUT ESCOLLIT I OBJECTIUS CRONOLÒGICS

CONTINGUT:
   • Interpretació precisa de cèl·lules rítmiques de certa dificultat.


OBJECTIUS:
   • Interpretar les figures rítmiques treballades al llarg de la primària.
   • Reconèixer auditivament figures rítmiques treballades al llarg de la
      primària.
   • Elaborar una creació lògica d’acompanyament d’un element conegut
      amb figures rítmiques treballades al llarg de la primària.




ASPECTES TREBALLATS AMB MÉS PROFUNDITAT

Al meu entendre, els aspectes treballats amb més profunditat treballats durant
aquestes dues sessions són, de manera general:


   • Treball motriu i precisió rítmica: Bona part de les activitats de la sessió
      es destinen a desenvolupar la motricitat precisa: Interpretació de ritmes
      amb i sense gravació, interpretació grupal de creacions i dansa...


   • Repàs general de les figures conegudes al llarg de la primària: A través
      del reconeixement, l’escolta, la identificació, la creació i la interpretació
      de cèl·lules rítmiques i figures prèviament conegudes: en l’escolta de
      l’obstinat rítmic, en el reconeixement de les frases rítmiques en les parts
      instrumentals de la cançó, en la creació del propi obstinat...


   • Respectar les opinions i les manifestacions d’altri: Tant dels companys i
      companyes de classe com d’altres cultures i pobles: amb el treball
      cooperatiu, amb els exercicis i les interpretacions conjuntes, amb el
      musicograma, amb la gravació dels obstinats...
Guió de la sessió pràctica individual 8
                                                              Marina Barceló Fàbrega

COMPETÈNCIES TREBALLADES

Competències Bàsiques
Les competències bàsiques es poden treballar des de moltes vessants i de
moltes maneres diferents. És per això que mai, en cap intercanvi docent, se’n
treballa només una de sola.
Per fer-ho més entenedor, a continuació enumero les competències bàsiques
que treballo principalment i en les que la sessió (i el conjunt de la unitat
didàctica) col·labora de manera més secundària i els motius pels quals crec
que la meva sessió pot contribuir al seu assoliment:


Principals
   • Competència artística i cultural: Evidentment la música participa en
      l’adquisició d’aquesta competència. En aquesta sessió es dóna molta
      importància a reflexionar i a comunicar sentiments i emocions que
      parteixen del que ens suggereix la cultura d’altres pobles, i a partir
      d’aquí, els ítems que es descriuen als articles competencials sobre la
      competència artística i cultural es veuen reflectits en la sessió.
   • Competència d’autonomia i iniciativa personal: El tipus d’exrecicis i
      activitats que es proposen a la sessió propicien desenvolupar qualitats
      personals que afavoreixen el desenvolupament integral individual i de
      retruc, el propi grup: el coneixement de si mateix, l’autoestima, la
      creativitat, l’autocrítica, de portar endavant projectes en conjunt...
   • Competència social i ciutadana: A més del que ja s’ha anomenat, la
      sessió se serveix del ritme per viatjar cap a la diferència cultural, cosa
      que pretén ajudar a comprendre la realitat social en què es viu.


Secundàries
   • Competència comunicativa lingüística i audiovisual: La sessió participa
      en l’adquisició d’aquesta competència perquè proposa moltes activitats
      en què l’exposició oral i la reflexió són molt important. A més, les
Guió de la sessió pràctica individual 9
                                                              Marina Barceló Fàbrega

       característiques de l’assignatura requereixen l’ús d’un llenguatge
       especialitzat.
   • Competència matemàtica: Les característiques intrínseques de la música
       contribueixen contínuament a la consolidació de la competència
       matemàtica. A més, si el treball musical es basa en el ritme, les
       equivalències matemàtiques són una eina inconscient que s’utilitza en
       cada moment.




Competències d’àrea
Pel que fa a les competències d’àrea, és difícil destriar les que es treballen,
principalment perquè l’àrea de música contribueix fàcilment en totes les
competències que depenen d’ella mateixa i que, amb gran atreviment, agrupo
en dos blocs genèrics: mobilització i ús dels coneixements adquirits per a
produir, escoltar, analitzar, interpretar... manifestacions culturals diverses, i
foment del respecte de la diversitat cultural a través de les manifestacions
culturals.


Com que penso que les sessions participen en bona part en les competències
d’àrea, per a fer-ho més senzill he citat les que crec que es treballen més
principalment i seguidament cito les activitats en les que crec que es treballa la
competència en qüestió.


   • Conèixer,      comprendre,     apreciar   i   valorar   críticament     diferents
       manifestacions artístiques, tradicionals i originals: En l’exercici de
       creació d’un obstinat es treballa la valoració crítica i l’apreci de les
       pròpies produccions i les dels companys.
   • Utilitzar Les manifestacions musicals com a font d’enriquiment i gaudi:
       Principalment en la dansa.
   • Considerar les manifestacions musicals com a part del patrimoni dels
       pobles: En l’exercici de reflexió de l’O-KUDUM-DA. Preguntar-se d’on és
       la dansa i quines característiques té fa que per defecte es tractin les
       manifestacions culturals i s’associïn a la tradició dels diferents pobles.
Guió de la sessió pràctica individual 10
                                                               Marina Barceló Fàbrega

   • Saber crear amb paraules, amb el propi cos, amb tota mena de
      materials, suports i eines tecnològiques, tant individualment com
      col·lectiva les representacions i anàlisi de la realitat que facilitin l’actuació
      de la persona per viure i conviure en societat: L’exercici de la creació, en
      el moment en què els nens i nenes surten i expliquen la seva creació a
      la resta dels companys, afavoreix la presa de consciència que viure en
      societat implica respectar els moments i les manifestacions de les
      persones de l’entorn.
   • Posar en funcionament la iniciativa, la imaginació i creativitat per
      expressar-se mitjançant codis artístics musicals: En les activitats de
      creació i de dansa.
   • Disposar d’habilitats de cooperació i tenir consciència de la importància
      de donar suport i apreciar les iniciatives i contribucions d’altri en la
      consecució del resultat final: L’activitat de gravació amb l’Audacity
      comporta que per mitjà de l’esforç i el treball conjunts s’obtingui un únic
      resultat final que s’ha treballat entre tothom.
   • Ser capaç de treballar amb una actitud oberta, respectuosa i crítica cap a
      la diversitat d’expressions artístiques i culturals: La creació de l’obstinat,
      la dansa, la posada en comú d’idees sobre la representació en el
      musicograma... requereixen una actitud oberta i respectuosa, alhora que
      constructiva cap a les manifestacions artístiques dels companys.




AUTOAVALUACIÓ I PROPOSTES DE MILLORA

De la meva sessió pràctica crec que hi ha diversos aspectes a millorar.
En primer lloc, el fet de no haver portat a la pràctica les activitats pensades.
D’acord que en aquest cas no he tingut l’oportunitat de fer-ho, però això m’ha
deixat amb una sensació d’inseguretat que no em permet defensar la sessió
amb la seguretat que m’agradaria. Personalment, i després d’haver planificat
altres sessions i unitats didàctiques, em costa situar els nivells d’aprenentatge
dels nens i nenes. No estic segura d’haver adequat el nivell de dificultat
Guió de la sessió pràctica individual 11
                                                             Marina Barceló Fàbrega

correctament. Sé que el nivell d’aprenentatge i d’adquisició de continguts depèn
de cada grup i de cada escola, de les seves característiques i necessitats, però
aprendre a situar-los és una qualitat que tot mestre ha de tenir. S’aprèn amb el
temps? Segurament (o almenys això espero), però la pregunta que em volta pel
cap és –i què passa tot el temps que el mestre/a novell aprèn a situar-se?
Suposo que no existeix ni una única resposta ni cap que resolgui aquest temps
d’aprenentatge, i a més, l’aprenentatge inicial del mestre és un fet que s’ha de
passar. Per tant, suposo que és una qüestió de “posar-se les piles”...


En segon lloc, en el moment de pensar la sessió, em va semblar enormement
difícil incloure tot el que se’ns demanava al guió i posar-ho tot en una sola
classe. Recordo que enormes vegades he sentit (i comprovat!) que cal que les
classes siguin dinàmiques, que no decaiguin en ànims i sobretot, participatives i
actives. D’acord, penso i sé que és veritat, però tinc tendència a demanar
massa profunditat en l’assoliment d’objectius i continguts, i això, sovint, em
porta a voler comprovar tant que el que hem treballat s’ha entès/assolit, que de
vegades caic en la repetició i la lentitud; em costa posar-me al cap d’un alumne
de primària i entendre que el temps i la capacitat de treball són diferents que el
que els d’una persona adulta.
No estar segura de l’entesa dels conceptes em fa sentir enormement insegura i
crec que és la primera cosa que haig de resoldre en la meva futura pràctica
com a docent. Sinó corro el perill de fer classes enormement avorrides!


Pel que fa a la sessió amb la classe, també crec que vaig anar massa
depressa. Encara que des d’un bon principi sabia que el que estava plantejant
era massa per 20 minuts de sessió demostrativa, vaig voler fer-li cabre tot, i
això em va portar a haver de fer les coses massa ràpid.


Tot i haver vist nombroses persones de la classe fer la seva sessió, no vaig
atrevir-me a “fer de mestra” davant de tothom. Aquesta era la meva intenció,
però veure la classe plena de gent adulta... se’m va fer molt gros. Intueixo que
una de les intencions de planificar classes pràctiques és avaluar les nostres
capacitats pedagògiques, i que fer-ho és molt més senzill si actuem davant de
Guió de la sessió pràctica individual 12
                                                                 Marina Barceló Fàbrega

la classe com si estiguéssim davant dels nens i nenes però... trobar-s’hi davant
és molt diferent. Em va fer ràbia no haver-me atrevit, la veritat, perquè penso
que els mestres també hauríem de tenir aquest punt de “descaro”, però en fi,
suposo que ara ja és tard per lamentar-se.


Pel que fa a les propostes de millora, crec que han d’anar totes en un sentit: el
relax. Haig de prendre una actitud més relaxada davant de la planificació i la
posada a la pràctica de la docència en general. M’haig de posar al cap que els
actius principals de les situacions d’ensenyament i aprenentatge són els propis
alumnes, i que al ser éssers participatius en el seu camí educatiu, propicien
canvis i situacions espontànies. Aquests canvis s’han de viure com a elements
potencials d’enriquiment, i personalment haig de treballar en aquest sentit. A
més, també haig de tenir clar que com a éssers “del món”, els alumnes aprenen
en tot moment, i que l’escola no ho és tot. Penso que a les aules s’ha de
treballar complementàriament amb les famílies per tal d’assentar les bases de
l’aprenentatge, fent la feina de destapar els porus de l’esponja que els alumnes
esdevenen i que acabaran xopant amb el que ells escullin. Si quelcom no ha
sortit assolit de classe... potser no és el més important. Cal primerament, haver
creat la curiositat perquè l’assoliment sigui propi.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Sol, Lluna, Mil Planetes
Sol, Lluna, Mil PlanetesSol, Lluna, Mil Planetes
Sol, Lluna, Mil PlanetesMARTA FIGUERAS
 
La Despertà Valenciana
La Despertà ValencianaLa Despertà Valenciana
La Despertà ValencianaMARTA FIGUERAS
 
Editem La Partitura Baixant De La Font Del Gat
Editem La Partitura Baixant De La Font Del GatEditem La Partitura Baixant De La Font Del Gat
Editem La Partitura Baixant De La Font Del GatMARTA FIGUERAS
 
Els Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So IndeterminatEls Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So IndeterminatMARTA FIGUERAS
 
Taller de..[1]
Taller de..[1]Taller de..[1]
Taller de..[1]NINACHELS
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoLaura Priego
 
Dinamiques de grup
Dinamiques de grupDinamiques de grup
Dinamiques de grupomitset
 
Dinamiques de grup2
Dinamiques de grup2Dinamiques de grup2
Dinamiques de grup2omitset
 
Treballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicaTreballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicajoelart7
 

Mais procurados (19)

Sol, Lluna, Mil Planetes
Sol, Lluna, Mil PlanetesSol, Lluna, Mil Planetes
Sol, Lluna, Mil Planetes
 
La Despertà Valenciana
La Despertà ValencianaLa Despertà Valenciana
La Despertà Valenciana
 
Teatre guia didactica
Teatre guia didacticaTeatre guia didactica
Teatre guia didactica
 
Editem La Partitura Baixant De La Font Del Gat
Editem La Partitura Baixant De La Font Del GatEditem La Partitura Baixant De La Font Del Gat
Editem La Partitura Baixant De La Font Del Gat
 
Pinyeta Pinyol
Pinyeta PinyolPinyeta Pinyol
Pinyeta Pinyol
 
Drums And Roll
Drums And RollDrums And Roll
Drums And Roll
 
Els Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So IndeterminatEls Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So Indeterminat
 
Taller de..[1]
Taller de..[1]Taller de..[1]
Taller de..[1]
 
El Cant Del BarçA
El Cant Del BarçAEl Cant Del BarçA
El Cant Del BarçA
 
El Rondó
El RondóEl Rondó
El Rondó
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blanco
 
Power resum
Power resumPower resum
Power resum
 
Percutim!
Percutim!Percutim!
Percutim!
 
Lou Del Sol
Lou Del SolLou Del Sol
Lou Del Sol
 
Dinamiques de grup
Dinamiques de grupDinamiques de grup
Dinamiques de grup
 
Dinamiques de grup2
Dinamiques de grup2Dinamiques de grup2
Dinamiques de grup2
 
Fort Fluix
Fort FluixFort Fluix
Fort Fluix
 
Treballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicaTreballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la música
 
So I Silenci
So I SilenciSo I Silenci
So I Silenci
 

Destaque (7)

El Tortell I La Mona
El Tortell I La MonaEl Tortell I La Mona
El Tortell I La Mona
 
The Beatles
The BeatlesThe Beatles
The Beatles
 
Notícia del Camí escolar
Notícia del Camí escolarNotícia del Camí escolar
Notícia del Camí escolar
 
FòRum Barcelona Ciutat
FòRum Barcelona CiutatFòRum Barcelona Ciutat
FòRum Barcelona Ciutat
 
Irlanda
IrlandaIrlanda
Irlanda
 
L Escarabat
L EscarabatL Escarabat
L Escarabat
 
Totes Les Notes
Totes Les NotesTotes Les Notes
Totes Les Notes
 

Semelhante a Posa Hi Ritme

Semelhante a Posa Hi Ritme (19)

Ppt habilitats lingüístiques
Ppt habilitats lingüístiquesPpt habilitats lingüístiques
Ppt habilitats lingüístiques
 
Power ton pare no te nas
Power ton pare no te nasPower ton pare no te nas
Power ton pare no te nas
 
Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2
 
Anem A Tocar!
Anem A Tocar!Anem A Tocar!
Anem A Tocar!
 
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
 
Peix, Peixet
Peix, PeixetPeix, Peixet
Peix, Peixet
 
Els Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La BruixaEls Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La Bruixa
 
FA X MI
FA X MI FA X MI
FA X MI
 
En Un Mercat Persa
En Un Mercat PersaEn Un Mercat Persa
En Un Mercat Persa
 
PPT Mètode Ward
PPT Mètode WardPPT Mètode Ward
PPT Mètode Ward
 
Quart. 1r. trimestre
Quart. 1r. trimestreQuart. 1r. trimestre
Quart. 1r. trimestre
 
Música al Balmes
Música al BalmesMúsica al Balmes
Música al Balmes
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blanco
 
La Caixa De Sons
La Caixa De SonsLa Caixa De Sons
La Caixa De Sons
 
Power ton pare no te nas
Power ton pare no te nasPower ton pare no te nas
Power ton pare no te nas
 
Guia didàctica 2
Guia didàctica 2Guia didàctica 2
Guia didàctica 2
 
Trepak
TrepakTrepak
Trepak
 
Psico p3 u7 fem teatre
Psico p3   u7 fem teatrePsico p3   u7 fem teatre
Psico p3 u7 fem teatre
 
Mètode ireneu segarra
Mètode ireneu segarraMètode ireneu segarra
Mètode ireneu segarra
 

Mais de MARTA FIGUERAS

Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoaFotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoaMARTA FIGUERAS
 
Edificis singulars aleix
Edificis singulars aleixEdificis singulars aleix
Edificis singulars aleixMARTA FIGUERAS
 
Cossos geometrics marineta
Cossos geometrics marinetaCossos geometrics marineta
Cossos geometrics marinetaMARTA FIGUERAS
 
Cossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núriaCossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núriaMARTA FIGUERAS
 
Cossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreuCossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreuMARTA FIGUERAS
 
Pw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassóPw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassóMARTA FIGUERAS
 
Marc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutatMarc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutatMARTA FIGUERAS
 

Mais de MARTA FIGUERAS (20)

Geometria tomas
Geometria tomasGeometria tomas
Geometria tomas
 
Fotos brugeometria
Fotos brugeometriaFotos brugeometria
Fotos brugeometria
 
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoaFotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
 
Edificis singulars aleix
Edificis singulars aleixEdificis singulars aleix
Edificis singulars aleix
 
Cossos geometrics marineta
Cossos geometrics marinetaCossos geometrics marineta
Cossos geometrics marineta
 
Cossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núriaCossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núria
 
Cossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreuCossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreu
 
Pw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassóPw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassó
 
Marc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutatMarc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutat
 
3r trimestre
3r trimestre3r trimestre
3r trimestre
 
Presentación2
Presentación2Presentación2
Presentación2
 
Internet segura
Internet seguraInternet segura
Internet segura
 
Collserola
CollserolaCollserola
Collserola
 
Fruita ecològica
Fruita ecològicaFruita ecològica
Fruita ecològica
 
Carnestoltes p4 b
Carnestoltes p4 bCarnestoltes p4 b
Carnestoltes p4 b
 
Carnestoltes p3 a
Carnestoltes p3 aCarnestoltes p3 a
Carnestoltes p3 a
 
Sortida can castellar
Sortida can castellarSortida can castellar
Sortida can castellar
 
Carnestoltes 2012
Carnestoltes 2012Carnestoltes 2012
Carnestoltes 2012
 
Nadal al brusi
Nadal al brusiNadal al brusi
Nadal al brusi
 
Com penjar un fitxer
Com penjar un fitxerCom penjar un fitxer
Com penjar un fitxer
 

Último

Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfMenú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfErnest Lluch
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATLasilviatecno
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxCRIS650557
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,Lasilviatecno
 
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitatCreu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitatLourdes Escobar
 
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfErnest Lluch
 

Último (8)

Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdfMenú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
Menú maig 24 escola ernest Lluch (1).pdf
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
 
itcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldaduraitcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldadura
 
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdfHISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
 
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitatCreu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
Creu i R.pdf, anàlisis d'una obra de selectivitat
 
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdfELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
ELLUCHINFORME_BAREM_DEFINITIU_BAREM (1).pdf
 

Posa Hi Ritme

  • 1. Guió de la sessió pràctica individual 1 Marina Barceló Fàbrega INTRODUCCIÓ L’informe posterior a la meva sessió pràctica recull (com la pròpia sessió) la progressió didàctica de dues sessions. S’hi reflecteixen les activitats que formen part d’una unitat didàctica que mai he portat a la pràctica però que he ideat prenent de referència una classe de 6è de primària que conec. Partint de les característiques d’aquest grup, vaig voler encarar la unitat didàctica a fer una situació/repàs final de les figures rítmiques conegudes durant tota la primària d’una manera eminentment vivencial. Vaig intentar que les activitats fossin bàsicament de caire pràctic (encara que hi ha un fonament teòric) i principalment encarades a la realització d’un espectacle final. En la sessió davant dels companys no era possible posar a la pràctica totes les activitats de la progressió, és per això que vaig fer una tria de les que vaig creure més interessants, que temporalment se situaven en dues sessions diferents (per això en aquest informe faig la progressió de totes dues). GUIÓ DE LES SESSIONS ACTIVITAT 1 (5 minuts) Objectius: • Repassar les figures rítmiques treballades al llarg de la primària. • Treballar la precisió rítmica. • Desenvolupar l’activitat motriu. Continguts: • Interpretació precisa de cèl·lules rítmiques de certa dificultat. • Interpretació amb diferents caràcters d’una mateixa frase rítmica.
  • 2. Guió de la sessió pràctica individual 2 Marina Barceló Fàbrega Pico 4 cèl·lules rítmiques de 4 pulsacions cadascuna, una per una, i ells m’imiten. A més, hi poso les síl·labes rítmiques que hem treballat durant tota la primària. Ho repetim tantes vegades com faci falta. Quan les cèl·lules estan clares, les combino de manera que acaben formant les dues frases del principi de l’O-KUDUM-DA. A més, quan les frases estan rítmicament clares, treballem l’expressió, de manera que pronunciem les síl·labes de cèl·lules rítmques amb diferents expressions i cantant de maneres diferents però similars a la cançó O-KUDUM- DA (de manera que encarem els nens i nenes per a l’activitat que ve a continuació). ACTIVITAT 2 (5minuts) Objectius: • Reconèixer i identificar les figures musicals. • Practicar la lectoescriptura musical. Continguts: • Identificació de figures rítmiques conegudes (negres, corxeres i semicorxeres) Escrivim aquestes cèl·lules a la pissarra. Surt un company o companya a escriure-ho, i els altres l’ajuden. Les tornem a picar seguides mentre les seguim de la pissarra. (Activitat de seguiment/avaluació perquè...) ACTIVITAT 3 (5 minuts) Objectius: • Reconèixer i identificar auditivament les frases i figures treballades. Continguts: • Identificació auditiva de les cèl·lules interpretades.
  • 3. Guió de la sessió pràctica individual 3 Marina Barceló Fàbrega Escoltem la dansa només amb la indicació: Escolteu molt bé el que us posaré ara. Els nens i nenes han de reconèixer les cèl·lules ordenades al principi i a la meitat de la cançó (part instrumental). ACTIVITAT 6 (25 minuts) Objectius: • Treballar la capacitat estructural dels alumnes. • Desenvolupar les capacitats plàstiques dels nens i nenes. Continguts: • Estructuració mental i gràfica d’una peça musical. • Percepció de la partitura com a guia del músic . • Ús d’elements plàstics per a representar la música. Fem el musicograma de la cançó. Les frases rítmiques que ja hem escrit són part d’aquest musicograma, i les haurem d’escriure en una cartolina de color (i repetir-ho perquè aquesta part instrumental hi és dues vegades). En les parts cantades, igual que en la frase final, ens posem d’acord sobre què hi posem. Confeccionem el musicograma en un paper d’embalar; escoltem la cançó per poder confeccionar-lo correctament; el decorem. ACTIVITAT 4 (10 minuts) Objectius: • Discriminar i percebre un obstinat. Continguts: • Identificació d’un obstinat rítmic amb unes figures determinades (dues corxeres i corxera-semicorxera) en la cançó O-KUDUM-DA.
  • 4. Guió de la sessió pràctica individual 4 Marina Barceló Fàbrega Tornem a escoltar una altra vegada l’O-KUDUM-DA, aquesta vegada fixant-nos en l’obstinat rítmic. “M’agradaria que escoltéssiu el que hi ha més al fons de la cançó. Ja ho veureu, se sent durant tota l’estona.” Hem d’afegir l’obstinat al musicograma ACTIVITAT 5 (15 minuts) Objectius: • Crear amb les figures rítmiques conegudes potenciant la creativitat general. • Fomentar el treball cooperatiu i la participació dins del grup. • Explicar i comunicar-se amb correcció en el discurs oral, fent servir termes musicals. Continguts: • Desenvolupament de la tècnica instrumental mitjançant els acompanyaments creats. • Elaboració d’un discurs lògic i argumentat. • Expressió del treball grupal i respecte pel dels demés. Busquem un obstinat rítmic nou (de 4 pulsacions) en grups petits i amb instruments de percussió. Cada grup ha d’escriure el seu obstinat en un foli i sortir davant de la classe per explicar-lo i interpretar-lo. El grup l’interpreta sol amb els instruments de petita percussió i després amb l’ajuda de la resta de la classe picant de mans. Practiquem la repetició de la cèl·lula per convertir-la en obstinat. Aquesta activitat ens podria servir d’avaluació. El fet d’haver de crear amb el conjunt de les figures rítmiques conegudes, fa que el mestre pugui avaluar el domini i l’atreviment dels alumnes amb els coneixements adquirits. A més, el
  • 5. Guió de la sessió pràctica individual 5 Marina Barceló Fàbrega resultat final de la creació, permet avaluar la coherència rítmica de les cèl·lules creades amb la cançó que han d’acompanyar. ACTIVITAT 7 (10 minut) Objectius: • Augmentar la capacitat d’interpretació grupal de la música. • Aguditzar la rapidesa i lucidesa mentals. Continguts: • Precisió i rapidesa mental i corporal. • Interpretació en grup dels ritmes proposats. Un cop han passat tots els grups a interpretar els seus obstinats, fem un exercici de lucidesa i rapidesa mental. Amb els cartells que cada grup ha escrit del seu obstinat, fem un exercici d’interpretar els cartells combinadament. Tota la classe en conjunt ha d’interpretar, picant de mans, el cartell que jo ensenyi. Puc combinar-ne dos, fer-los un per un... ACTIVITAT 8 (10 minuts) Objectius: • Interpretar les cèl·lules rítmiques creades. • Conscienciar de les possibilitats que tenen les noves tecnologies en l’activitat educativa general i musical en particular. Continguts: • Desenvolupament de la tècnica instrumental mitjançant els acompanyaments creats. Havent practicat l’alternança de ritmes, tornem a treballar amb els grups (que espaialment no s’han mogut de l’organització). Tornen a agafar els instruments i cada grup recupera la seva cèl·lula d’obstinat. Fem una gravació amb l’Audacity on s’hi intercalin i barregin alternativament els obstinats de cada grup. Jo els dirigeixo.
  • 6. Guió de la sessió pràctica individual 6 Marina Barceló Fàbrega ACTIVITAT 9 (10 minuts) Objectius: • Tenir una actitud crítica davant de la pròpia producció musical. • Reflexionar sobre la varietat cultural a través de la música. Continguts: • Crítica constructiva del treball propi i dels companys. • Reflexió del fet musical com a varietat patrimonial de les cultures. Escoltem la gravació dels obstinats damunt la cançó. Parlem del resultat i, a més, m’agradaria que es fes una reflexió conjunta de les característiques generals de la dansa: “D’on creieu que és? Per què?” ACTIVITAT 10 (10 minuts) Objectius: • Divertir-se ballant i gaudir de la cançó. • Potenciar l’autoestima i el sentiment de pertinença al grup. • Servir-se del moviment i de la dansa per gaudir de la música amb el grup. Continguts: • Expressió corporal d’emocions que desvetllin manifestacions artístiques. • Identificació de les possibilitats de comunicació que poT suggerir el cos a través de la música. Ballem l’O-KUDUM-DA. És una dansa molt fàcil d’aprendre. Poden imitar-me mentre jo la ballo.
  • 7. Guió de la sessió pràctica individual 7 Marina Barceló Fàbrega CONTINGUT ESCOLLIT I OBJECTIUS CRONOLÒGICS CONTINGUT: • Interpretació precisa de cèl·lules rítmiques de certa dificultat. OBJECTIUS: • Interpretar les figures rítmiques treballades al llarg de la primària. • Reconèixer auditivament figures rítmiques treballades al llarg de la primària. • Elaborar una creació lògica d’acompanyament d’un element conegut amb figures rítmiques treballades al llarg de la primària. ASPECTES TREBALLATS AMB MÉS PROFUNDITAT Al meu entendre, els aspectes treballats amb més profunditat treballats durant aquestes dues sessions són, de manera general: • Treball motriu i precisió rítmica: Bona part de les activitats de la sessió es destinen a desenvolupar la motricitat precisa: Interpretació de ritmes amb i sense gravació, interpretació grupal de creacions i dansa... • Repàs general de les figures conegudes al llarg de la primària: A través del reconeixement, l’escolta, la identificació, la creació i la interpretació de cèl·lules rítmiques i figures prèviament conegudes: en l’escolta de l’obstinat rítmic, en el reconeixement de les frases rítmiques en les parts instrumentals de la cançó, en la creació del propi obstinat... • Respectar les opinions i les manifestacions d’altri: Tant dels companys i companyes de classe com d’altres cultures i pobles: amb el treball cooperatiu, amb els exercicis i les interpretacions conjuntes, amb el musicograma, amb la gravació dels obstinats...
  • 8. Guió de la sessió pràctica individual 8 Marina Barceló Fàbrega COMPETÈNCIES TREBALLADES Competències Bàsiques Les competències bàsiques es poden treballar des de moltes vessants i de moltes maneres diferents. És per això que mai, en cap intercanvi docent, se’n treballa només una de sola. Per fer-ho més entenedor, a continuació enumero les competències bàsiques que treballo principalment i en les que la sessió (i el conjunt de la unitat didàctica) col·labora de manera més secundària i els motius pels quals crec que la meva sessió pot contribuir al seu assoliment: Principals • Competència artística i cultural: Evidentment la música participa en l’adquisició d’aquesta competència. En aquesta sessió es dóna molta importància a reflexionar i a comunicar sentiments i emocions que parteixen del que ens suggereix la cultura d’altres pobles, i a partir d’aquí, els ítems que es descriuen als articles competencials sobre la competència artística i cultural es veuen reflectits en la sessió. • Competència d’autonomia i iniciativa personal: El tipus d’exrecicis i activitats que es proposen a la sessió propicien desenvolupar qualitats personals que afavoreixen el desenvolupament integral individual i de retruc, el propi grup: el coneixement de si mateix, l’autoestima, la creativitat, l’autocrítica, de portar endavant projectes en conjunt... • Competència social i ciutadana: A més del que ja s’ha anomenat, la sessió se serveix del ritme per viatjar cap a la diferència cultural, cosa que pretén ajudar a comprendre la realitat social en què es viu. Secundàries • Competència comunicativa lingüística i audiovisual: La sessió participa en l’adquisició d’aquesta competència perquè proposa moltes activitats en què l’exposició oral i la reflexió són molt important. A més, les
  • 9. Guió de la sessió pràctica individual 9 Marina Barceló Fàbrega característiques de l’assignatura requereixen l’ús d’un llenguatge especialitzat. • Competència matemàtica: Les característiques intrínseques de la música contribueixen contínuament a la consolidació de la competència matemàtica. A més, si el treball musical es basa en el ritme, les equivalències matemàtiques són una eina inconscient que s’utilitza en cada moment. Competències d’àrea Pel que fa a les competències d’àrea, és difícil destriar les que es treballen, principalment perquè l’àrea de música contribueix fàcilment en totes les competències que depenen d’ella mateixa i que, amb gran atreviment, agrupo en dos blocs genèrics: mobilització i ús dels coneixements adquirits per a produir, escoltar, analitzar, interpretar... manifestacions culturals diverses, i foment del respecte de la diversitat cultural a través de les manifestacions culturals. Com que penso que les sessions participen en bona part en les competències d’àrea, per a fer-ho més senzill he citat les que crec que es treballen més principalment i seguidament cito les activitats en les que crec que es treballa la competència en qüestió. • Conèixer, comprendre, apreciar i valorar críticament diferents manifestacions artístiques, tradicionals i originals: En l’exercici de creació d’un obstinat es treballa la valoració crítica i l’apreci de les pròpies produccions i les dels companys. • Utilitzar Les manifestacions musicals com a font d’enriquiment i gaudi: Principalment en la dansa. • Considerar les manifestacions musicals com a part del patrimoni dels pobles: En l’exercici de reflexió de l’O-KUDUM-DA. Preguntar-se d’on és la dansa i quines característiques té fa que per defecte es tractin les manifestacions culturals i s’associïn a la tradició dels diferents pobles.
  • 10. Guió de la sessió pràctica individual 10 Marina Barceló Fàbrega • Saber crear amb paraules, amb el propi cos, amb tota mena de materials, suports i eines tecnològiques, tant individualment com col·lectiva les representacions i anàlisi de la realitat que facilitin l’actuació de la persona per viure i conviure en societat: L’exercici de la creació, en el moment en què els nens i nenes surten i expliquen la seva creació a la resta dels companys, afavoreix la presa de consciència que viure en societat implica respectar els moments i les manifestacions de les persones de l’entorn. • Posar en funcionament la iniciativa, la imaginació i creativitat per expressar-se mitjançant codis artístics musicals: En les activitats de creació i de dansa. • Disposar d’habilitats de cooperació i tenir consciència de la importància de donar suport i apreciar les iniciatives i contribucions d’altri en la consecució del resultat final: L’activitat de gravació amb l’Audacity comporta que per mitjà de l’esforç i el treball conjunts s’obtingui un únic resultat final que s’ha treballat entre tothom. • Ser capaç de treballar amb una actitud oberta, respectuosa i crítica cap a la diversitat d’expressions artístiques i culturals: La creació de l’obstinat, la dansa, la posada en comú d’idees sobre la representació en el musicograma... requereixen una actitud oberta i respectuosa, alhora que constructiva cap a les manifestacions artístiques dels companys. AUTOAVALUACIÓ I PROPOSTES DE MILLORA De la meva sessió pràctica crec que hi ha diversos aspectes a millorar. En primer lloc, el fet de no haver portat a la pràctica les activitats pensades. D’acord que en aquest cas no he tingut l’oportunitat de fer-ho, però això m’ha deixat amb una sensació d’inseguretat que no em permet defensar la sessió amb la seguretat que m’agradaria. Personalment, i després d’haver planificat altres sessions i unitats didàctiques, em costa situar els nivells d’aprenentatge dels nens i nenes. No estic segura d’haver adequat el nivell de dificultat
  • 11. Guió de la sessió pràctica individual 11 Marina Barceló Fàbrega correctament. Sé que el nivell d’aprenentatge i d’adquisició de continguts depèn de cada grup i de cada escola, de les seves característiques i necessitats, però aprendre a situar-los és una qualitat que tot mestre ha de tenir. S’aprèn amb el temps? Segurament (o almenys això espero), però la pregunta que em volta pel cap és –i què passa tot el temps que el mestre/a novell aprèn a situar-se? Suposo que no existeix ni una única resposta ni cap que resolgui aquest temps d’aprenentatge, i a més, l’aprenentatge inicial del mestre és un fet que s’ha de passar. Per tant, suposo que és una qüestió de “posar-se les piles”... En segon lloc, en el moment de pensar la sessió, em va semblar enormement difícil incloure tot el que se’ns demanava al guió i posar-ho tot en una sola classe. Recordo que enormes vegades he sentit (i comprovat!) que cal que les classes siguin dinàmiques, que no decaiguin en ànims i sobretot, participatives i actives. D’acord, penso i sé que és veritat, però tinc tendència a demanar massa profunditat en l’assoliment d’objectius i continguts, i això, sovint, em porta a voler comprovar tant que el que hem treballat s’ha entès/assolit, que de vegades caic en la repetició i la lentitud; em costa posar-me al cap d’un alumne de primària i entendre que el temps i la capacitat de treball són diferents que el que els d’una persona adulta. No estar segura de l’entesa dels conceptes em fa sentir enormement insegura i crec que és la primera cosa que haig de resoldre en la meva futura pràctica com a docent. Sinó corro el perill de fer classes enormement avorrides! Pel que fa a la sessió amb la classe, també crec que vaig anar massa depressa. Encara que des d’un bon principi sabia que el que estava plantejant era massa per 20 minuts de sessió demostrativa, vaig voler fer-li cabre tot, i això em va portar a haver de fer les coses massa ràpid. Tot i haver vist nombroses persones de la classe fer la seva sessió, no vaig atrevir-me a “fer de mestra” davant de tothom. Aquesta era la meva intenció, però veure la classe plena de gent adulta... se’m va fer molt gros. Intueixo que una de les intencions de planificar classes pràctiques és avaluar les nostres capacitats pedagògiques, i que fer-ho és molt més senzill si actuem davant de
  • 12. Guió de la sessió pràctica individual 12 Marina Barceló Fàbrega la classe com si estiguéssim davant dels nens i nenes però... trobar-s’hi davant és molt diferent. Em va fer ràbia no haver-me atrevit, la veritat, perquè penso que els mestres també hauríem de tenir aquest punt de “descaro”, però en fi, suposo que ara ja és tard per lamentar-se. Pel que fa a les propostes de millora, crec que han d’anar totes en un sentit: el relax. Haig de prendre una actitud més relaxada davant de la planificació i la posada a la pràctica de la docència en general. M’haig de posar al cap que els actius principals de les situacions d’ensenyament i aprenentatge són els propis alumnes, i que al ser éssers participatius en el seu camí educatiu, propicien canvis i situacions espontànies. Aquests canvis s’han de viure com a elements potencials d’enriquiment, i personalment haig de treballar en aquest sentit. A més, també haig de tenir clar que com a éssers “del món”, els alumnes aprenen en tot moment, i que l’escola no ho és tot. Penso que a les aules s’ha de treballar complementàriament amb les famílies per tal d’assentar les bases de l’aprenentatge, fent la feina de destapar els porus de l’esponja que els alumnes esdevenen i que acabaran xopant amb el que ells escullin. Si quelcom no ha sortit assolit de classe... potser no és el més important. Cal primerament, haver creat la curiositat perquè l’assoliment sigui propi.