SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 8
Σενάριο μαθήματος
                    για τη Ν.Ε. Γλώσσα της Γ΄ Γυμνασίου
                        Μαρίνα Καραφυλλίδου, ΠΕ02
                           1ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας

Τίτλος: Ευρωπαϊκή Ένωση και μετανάστες

Εμπλεκόμενες περιοχές: Η αφόρμηση είναι η 4η ενότητα της Ν.Ε. Γλώσσας και
ειδικότερα το κείμενο 7 με τίτλο «Ευρώπη και μετανάστες». Διαθεματικά εμπλέκεται
η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και η Ιστορία.

Στόχοι
Γνωστικοί
   - Να ξεδιαλύνουν τη διαφορά στη σημασία των ποικίλων όρων που
       χρησιμοποιούνται για τους ανθρώπους που μετακινούνται από την πατρίδα
       τους
   - Να γνωρίσουν οι μαθητές τις διαστάσεις και τις παραμέτρους του
       προβλήματος των μεταναστών
   - Να γνωρίσουν τις θέσεις και τη στάση της Ε.Ε. πάνω στο ζήτημα
   - Να ασκηθούν στην ανάγνωση της εικόνας (φωτογραφίας)
   - Να ασκηθούν στην πύκνωση του λόγου (γραφή λεζάντας)
   - Να ασκηθούν στην ανάπτυξη δημιουργικού λόγου
Παιδαγωγικοί
   - Να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, προσπαθώντας να δουν το πρόβλημα των
       μεταναστών βιωματικά
   - Να αναπτύξουν την ομαδοσυνεργατικότητα και την ικανότητα λήψης
       αποφάσεων από κοινού
   - Να αναπτύξουν αυτενέργεια και δημιουργικότητα
Τεχνογραμματισμού
   - Ανάπτυξη του αλφαβητισμού της εικόνας
   - Πλοήγηση στο διαδίκτυο και αναζήτηση πληροφοριών
   - Συμπαραγωγή κειμένου σε περιβάλλον επεξεργαστή κειμένων
   - Χρήση ηλεκτρονικού παιχνιδιού για παιδαγωγικούς λόγους
   - Χρήση λογισμικού παρουσίασης, για την παρουσίαση των εργασιών

Λογισμικό
Διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσίασης

Υποστηρικτικό υλικό
Τέσσερα διαφορετικά φύλλα εργασίας, φάκελος με φωτογραφίες και χρήσιμο
λεξιλόγιο τοποθετημένος στους υπολογιστές των παιδιών, απόσπασμα βίντεο από
DVD του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ύπατης Αρμοστείας του
Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες

Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή
Εργαστήριο πληροφορικής, προβολικό και οθόνη προβολής

Διάρκεια
4 διδακτικές ώρες
Οργάνωση της τάξης
Η τάξη χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες. Σε κάθε ομάδα ορίζεται ένας συντονιστής των
δραστηριοτήτων, ένας (ή δύο, αν η ομάδα διαθέτει δύο Η/Υ) χειριστής υπολογιστή,
ενώ οι υπόλοιποι καταγράφουν τις πληροφορίες και προτείνουν ιδέες. Συμφωνούν
επίσης ποιος /οι θα αναλάβουν την παρουσίαση των εργασιών.

Περιγραφή σεναρίου
        Αφού κάθε ομάδα πάρει τη θέση της μπροστά σε δύο διπλανούς υπολογιστές,
μοιράζονται τα φύλλα εργασίας – διαφορετικά για κάθε ομάδα (αν και υπάρχουν και
κοινές δραστηριότητες).
        Ο πρώτος στόχος του σεναρίου είναι να διευκρινίσουν τα παιδιά τη σημασία
και τη διαφορά των όρων : πρόσφυγας, μετανάστης, αιτών άσυλο, οικονομικός
μετανάστης, εσωτερικά εκτοπισμένος, ανιθαγενής. Γι’ αυτό το λόγο το φύλλο εργασίας
στέλνει όλες τις ομάδες στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε., όπου
με τις κατάλληλες οδηγίες θα βρουν αναπτυγμένη την ερμηνεία των όρων. Κάθε
ομάδα θα διαβάσει προσεκτικά δύο όρους και θα κρατήσει σημειώσεις στο φύλλο
εργασίας της (ή και σε φύλλο επεξεργαστή κειμένου). Θα ακολουθήσει ανακοίνωση
από την κάθε ομάδα των ευρισκομένων της προς την ολομέλεια και θα συζητηθούν
τυχόν απορίες.
        Στη συνέχεια το φύλλο εργασίας ζητά από τα παιδιά να βρουν τον εκ των
προτέρων αποθηκευμένο φάκελο που περιλαμβάνει μια σειρά φωτογραφιών με θέμα
τους μετανάστες (ο καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες που
τράβηξαν ανήλικοι μετανάστες από τη διεύθυνση http:/www.photovoice.org ή να
χρησιμοποιήσει φωτογραφίες από το υλικό της Ύπατης Αρμοστείας). Ακολούθως
ζητιέται από τα παιδιά να παρατηρήσουν τις φωτογραφίες και να τοποθετήσουν
λεζάντες στην κάθε φωτογραφία, πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθουν ότι τους
μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). Κατόπιν ο καθηγητής προβάλλει
τις φωτογραφίες στην κεντρική οθόνη και ζητά από κάθε ομάδα να ανακοινώσει τη
λεζάντα της. Έτσι θα προκύψουν οι διαφορετικές αναγνώσεις που είναι δυνατόν να
γίνουν σε μια φωτογραφία. (Αλφαβητισμός της εικόνας)
        Η επόμενη δραστηριότητα έχει σκοπό να αναπτύξει την ενσυναίσθηση αλλά
και το δημιουργικό λόγο. Ζητάμε από κάθε ομάδα να διαλέξει μια από τις
φωτογραφίες, να φανταστεί και να αναπτύξει την ιστορία πίσω από τη φωτογραφία.
Να γράψουν, δηλαδή, από κοινού στον επεξεργαστή κειμένων μια φανταστική
ιστορία για έναν μετανάστη ή πρόσφυγα σε πρώτο πρόσωπο (ανάπτυξη της
ενσυναίσθησης). Στον αποθηκευμένο φάκελο θα υπάρχει επίσης μια ομάδα λέξεων-
κλειδιών για το θέμα (όπως: στρατός, άσυλο, σύνορα, συμβόλαιο, κέντρο κράτησης,
εκπαίδευση, απέλαση, φόβος, οικογενειακή επανένωση, ευκαιρία, διαβατήριο, δίωξη,
φτώχεια, προστασία, επιστροφή, εποχιακός εργάτης, λαθροδιακινητής, εργασία,
γονείς) από τις οποίες οι μαθητές καλούνται να διαλέξουν και να χρησιμοποιήσουν
στην ιστορία τους τρεις.
Κατά την κατασκευή της ιστορίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος της
διαδοχικής γραφής από κάθε μέλος της ομάδας. Αφού ολοκληρωθεί η γραφή των
ιστοριών, κάθε ομάδα διαβάζει την ιστορία της στην ολομέλεια.
        Μετά από συζήτηση γύρω από τις ιστορίες, γίνεται η διαπίστωση ότι κάθε
ιστορία μετανάστη ή πρόσφυγα κρύβει τρία βασικά μέρη: το γιατί έφυγε, το πώς
έφυγε και το τι δυσκολίες αντιμετώπισε στο νέο τόπο. Στο σημείο αυτό οι ομάδες
γυρίζουν στον υπολογιστή τους και η κάθε μια αναλαμβάνει να διερευνήσει μια από
τις παραπάνω παραμέτρους. Συγκεκριμένα:
       Η πρώτη ομάδα θα μπει στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας της Κύπρου
(www.taxidifygis.org.cy/) , όπου θα βρει και θα παίξει το πρώτο μέρος του
ηλεκτρονικού παιχνιδιού που έχει κατασκευαστεί από τη Αρμοστεία και δίνει τη
δυνατότητα στα παιδιά να μπουν μέσα στο πρόβλημα των αιτιών που κάνουν κάποιον
να φύγει από τη χώρα του. Παίζοντας τα παιδιά ταυτόχρονα θα εντοπίζουν και θα
σημειώνουν τις αιτίες της μετανάστευσης.
       Η δεύτερη ομάδα θα κληθεί να παρακολουθήσει ένα απόσπασμα από DVD
που κατασκεύασε η Ύπατη Αρμοστεία και ο Δ.Ο.Μ (Διεθνής Οργανισμός
Μετανάστευσης) και στο οποίο μια Ιρανή λαθρομετανάστρια περιγράφει τη φυγή της
από το Ιράν. Τα παιδιά ακούγοντάς την καλούνται να καταγράψουν τις δυσκολίες της
φυγής, τους τρόπους και τους δρόμους που ακολουθούνται.
       Η τρίτη ομάδα καλείται επίσης να μπει στο ηλεκτρονικό παιχνίδι της
Αρμοστείας της Κύπρου και να παίξει το τρίτο μέρος του παιχνιδιού, όπου πρέπει να
αντιμετωπίσουν ως μετανάστες δυσκολίες προσαρμογής στο νέο τόπο. Και πάλι θα
καταγράψουν τις δυσκολίες που θα εντοπίσουν.
       Η τέταρτη ομάδα καλείται να μπει στη επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ε. και να
βρει με τη σχετική καθοδήγηση το σημείο το οποίο αναφέρεται η θέση της απέναντι
στους μετανάστες. Καταγράφουν έτσι την επίσημη στάση της Ε.Ε. στο πρόβλημα. Θα
μπορούσαν επίσης να διερευνήσουν και τη θέση της χώρας μας στο πρόβλημα.
       Στο τέλος οι ομάδες καλούνται να παρουσιάσουν στην ολομέλεια τα στοιχεία
που συνέλεξαν, τοποθετώντας τα σε ένα λογισμικό παρουσίασης.
       Καθ’ όλη τη διάρκεια της εκτέλεσης των δραστηριοτήτων ο καθηγητής
κυκλοφορεί ανάμεσα στα παιδιά παίζοντας το ρόλο του εμψυχωτή – καθοδηγητή και
βοηθώντας, όπου και όταν χρειάζεται, με τις κατάλληλες διευκρινήσεις.
1ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα
- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και
ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10,
θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους.
- Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν
σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη
σημασία των όρων μετανάστης και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο
επεξεργαστή κειμένων.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους
συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα
- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια
εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που
τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες.
- Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που
νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση).
- Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη
λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα
- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την
ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός
πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο
πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις
λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα στο φάκελο «Μετανάστες»
- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την
ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά
μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ
σας ρόλους.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την
ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα
- Τώρα θα διερευνήσετε τις αιτίες που είναι δυνατόν να αναγκάσουν κάποιον να
φύγει από την πατρίδα του κάτω από ανώμαλες συνθήκες. Θα το κάνετε όμως
παίζοντας.
Μπείτε στη διεύθυνση: http://www.taxidifygis.org.cy , όπου θα βρείτε ένα
ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο
περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το πρώτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια.
Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε
σημειώσεις για τους λόγους που αναγκάζουν κάποιον να εγκαταλείψει τη χώρα του.
- Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που
συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις
σχολιάσετε στην ολομέλεια.
2ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα
- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και
ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10,
θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους.
- Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν
σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη
σημασία των όρων αιτών άσυλο και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο
επεξεργαστή κειμένων.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους
συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα
- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια
εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που
τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες.
- Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που
νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση).
- Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη
λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα
- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την
ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός
πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο
πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις
λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»
- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την
ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά
μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ
σας ρόλους.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την
ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα
- Τώρα θα διερευνήσετε τους τρόπους και τους δρόμους με τους οποίου φεύγουν από
την πατρίδα τους οι μετανάστες/πρόσφυγες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν
κατά τη φυγή τους.
- Θα παρακολουθήσετε ένα απόσπασμα10΄ από ένα DVD, που έφτιαξε η Ύπατη
Αρμοστεία του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες και ο Διεθνής Οργανισμός
Μετανάστευσης και περιέχει αληθινές μαρτυρίες. Εσείς θα ακούσετε τη μαρτυρία
μιας Ιρανής, που έφυγε κρυφά από τη χώρα της.
- Καθώς θα παρακολουθείτε την αφήγηση θα κρατάτε σημειώσεις για όλα τα
προβλήματα και τις δυσκολίες που είχε η φυγή της.
- Αφού ολοκληρώσετε την παρακολούθηση, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που
συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις
σχολιάσετε στην ολομέλεια.


3ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα
- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και
ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10,
θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους.
- Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν
σημασία» , αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη
σημασία των όρων μετανάστης και οικονομικός μετανάστης σε φύλλο χαρτί ή σε
φύλλο επεξεργαστή κειμένων.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους
συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα
- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια
εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που
τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες.
- Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που
νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση).
- Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη
λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα
- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την
ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός
πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο
πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις
λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»
- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την
ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά
μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ
σας ρόλους.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την
ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα
- Τώρα θα διερευνήσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος όταν φτάνει σε
ξένη χώρα ως πρόσφυγας ή μετανάστης. Θα το κάνετε όμως παίζοντας.
Μπείτε στη διεύθυνση: http://www.taxidifygis.org.cy , όπου θα βρείτε ένα
ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο
περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το τρίτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια.
Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε
σημειώσεις για όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες των προσφύγων/μεταναστών
στην ξένη χώρα.
- Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που
συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις
σχολιάσετε στην ολομέλεια.

4ο Φύλλο εργασίας

Α΄ Δραστηριότητα
- Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και
ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10,
θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους.
- Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν
σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη
σημασία των όρων αιτών άσυλο και ανιθαγενής σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο
επεξεργαστή κειμένων.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους
συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων

Β΄ Δραστηριότητα
- Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια
εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που
τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες.
- Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που
νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση).
- Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη
λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων

Γ΄ Δραστηριότητα
- Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την
ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός
πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο
πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις
λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες»
- Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την
ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά
μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ
σας ρόλους.
- Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την
ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση.

Δ΄ Δραστηριότητα
- Τώρα θα διερευνήσετε ποια είναι η θέση της Ε.Ε. απέναντι στο μεγάλο πρόβλημα
των μεταναστών. Πληκτρολογήστε την επίσημα διεύθυνση της Ευρωπαϊκή Ένωσης:
http://europa.eu/index_el.htm Μπορείτε να περιηγηθείτε ή να πάτε κατευθείαν στις
διευθύνσεις:
http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_
persons_asylum_immigration/jl0001_el.htm
http://europa.eu/eu-life/residence-rights/index_el.htm
Διαβάστε το προσεκτικά τα κείμενα και κρατήστε σημειώσεις για τη θέση της Ε.Ε.
επάνω το θέμα.
- Αφού ολοκληρώσετε τη συγκέντρωση πληροφοριών, θα τις τοποθετήσετε σε ένα
λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην
ολομέλεια.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειουΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
ftero
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
nikos3701
 
σκουμπαφλοσ
σκουμπαφλοσσκουμπαφλοσ
σκουμπαφλοσ
stratism
 
διδακτικο σεναριο για τον El greco
διδακτικο σεναριο για τον El grecoδιδακτικο σεναριο για τον El greco
διδακτικο σεναριο για τον El greco
somakris
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECOΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
somakris
 
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
brgeorge
 
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία βιτωράκη ταρενίδου
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία  βιτωράκη ταρενίδουσενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία  βιτωράκη ταρενίδου
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία βιτωράκη ταρενίδου
Dimitra Stagia
 
τριαθλον γ.τραπκου (1)
τριαθλον   γ.τραπκου (1)τριαθλον   γ.τραπκου (1)
τριαθλον γ.τραπκου (1)
stratism
 
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
stratism
 

Mais procurados (14)

ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειουΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ Σεναριο γλωσσας γ΄ λυκειου
 
Σενάριο: Εικόνες της θάλασσας στην ελληνική ποίηση
Σενάριο: Εικόνες της θάλασσας στην ελληνική ποίησηΣενάριο: Εικόνες της θάλασσας στην ελληνική ποίηση
Σενάριο: Εικόνες της θάλασσας στην ελληνική ποίηση
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
σκουμπαφλοσ
σκουμπαφλοσσκουμπαφλοσ
σκουμπαφλοσ
 
Senario logotexnias
Senario logotexniasSenario logotexnias
Senario logotexnias
 
διδακτικο σεναριο για τον El greco
διδακτικο σεναριο για τον El grecoδιδακτικο σεναριο για τον El greco
διδακτικο σεναριο για τον El greco
 
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECOΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ EL GRECO
 
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
 
Τα τσερκένια: Διδακτικό σενάριο ΚΝΛ Α Γυμνασίου_Κοτρολού Θεοδώρα
Τα τσερκένια: Διδακτικό σενάριο ΚΝΛ Α Γυμνασίου_Κοτρολού ΘεοδώραΤα τσερκένια: Διδακτικό σενάριο ΚΝΛ Α Γυμνασίου_Κοτρολού Θεοδώρα
Τα τσερκένια: Διδακτικό σενάριο ΚΝΛ Α Γυμνασίου_Κοτρολού Θεοδώρα
 
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία βιτωράκη ταρενίδου
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία  βιτωράκη ταρενίδουσενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία  βιτωράκη ταρενίδου
σενάριο χιροσίμα β γυμ λογοτεχνία βιτωράκη ταρενίδου
 
τριαθλον γ.τραπκου (1)
τριαθλον   γ.τραπκου (1)τριαθλον   γ.τραπκου (1)
τριαθλον γ.τραπκου (1)
 
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
να ΄σαι καλά δάσκαλε 2,1
 
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
Η Φτώχεια : Διδακτικό σενάριο (Αρχικό)
 
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛΑλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
Αλ. Παπαδιαμάντης "Πατέρα στο σπίτι" Β΄ΓΕΛ
 

Destaque

μαρίνα καραφυλλίδου λογοτεχνία β΄γυμν. - μικρός πρίγκιπας
μαρίνα καραφυλλίδου  λογοτεχνία β΄γυμν.  - μικρός πρίγκιπαςμαρίνα καραφυλλίδου  λογοτεχνία β΄γυμν.  - μικρός πρίγκιπας
μαρίνα καραφυλλίδου λογοτεχνία β΄γυμν. - μικρός πρίγκιπας
marinakar
 
βιβλιοκριτική ο μικροσ πριγκιπασ
βιβλιοκριτική ο   μικροσ  πριγκιπασβιβλιοκριτική ο   μικροσ  πριγκιπασ
βιβλιοκριτική ο μικροσ πριγκιπασ
dgolis
 
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθπαρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
giangeorge
 
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
Vicky Pyrroti
 
η κατασταση στην κατοχη
η κατασταση στην κατοχηη κατασταση στην κατοχη
η κατασταση στην κατοχη
marinakar
 
Μικρός πρίγκιπας - Περίληψη
Μικρός πρίγκιπας - ΠερίληψηΜικρός πρίγκιπας - Περίληψη
Μικρός πρίγκιπας - Περίληψη
marinakar
 
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
giangeorge
 
ταρατζίκη φύλλα εργασίας
ταρατζίκη φύλλα εργασίαςταρατζίκη φύλλα εργασίας
ταρατζίκη φύλλα εργασίας
stratism
 
Φύλλα εργασίας Λογοτεχνία Α΄ γυμνασίου
Φύλλα εργασίας  Λογοτεχνία  Α΄ γυμνασίουΦύλλα εργασίας  Λογοτεχνία  Α΄ γυμνασίου
Φύλλα εργασίας Λογοτεχνία Α΄ γυμνασίου
school
 
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνιασεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
guestd393f54c
 

Destaque (19)

μαρίνα καραφυλλίδου λογοτεχνία β΄γυμν. - μικρός πρίγκιπας
μαρίνα καραφυλλίδου  λογοτεχνία β΄γυμν.  - μικρός πρίγκιπαςμαρίνα καραφυλλίδου  λογοτεχνία β΄γυμν.  - μικρός πρίγκιπας
μαρίνα καραφυλλίδου λογοτεχνία β΄γυμν. - μικρός πρίγκιπας
 
Occupational Therapy at Kean University
Occupational Therapy at Kean UniversityOccupational Therapy at Kean University
Occupational Therapy at Kean University
 
βιβλιοκριτική ο μικροσ πριγκιπασ
βιβλιοκριτική ο   μικροσ  πριγκιπασβιβλιοκριτική ο   μικροσ  πριγκιπασ
βιβλιοκριτική ο μικροσ πριγκιπασ
 
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθπαρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
παρουσιάσεις λογοτεχνικών βιβλίων απο μαθητές του 2ουππγθ
 
"Τα παιδία παίζει"
"Τα παιδία παίζει""Τα παιδία παίζει"
"Τα παιδία παίζει"
 
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
Σενάριο διδασκαλίας "Η κυρία Νίτσα''
 
η κατασταση στην κατοχη
η κατασταση στην κατοχηη κατασταση στην κατοχη
η κατασταση στην κατοχη
 
Όλιβερ τουιστ
Όλιβερ τουιστΌλιβερ τουιστ
Όλιβερ τουιστ
 
Oi pitsirikoi tou_dimitri_psatha
Oi pitsirikoi tou_dimitri_psathaOi pitsirikoi tou_dimitri_psatha
Oi pitsirikoi tou_dimitri_psatha
 
ΙΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1. Ο Ιουστινιανός και τ...
ΙΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1. Ο Ιουστινιανός και τ...ΙΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1. Ο Ιουστινιανός και τ...
ΙΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ 1. Ο Ιουστινιανός και τ...
 
Μικρός πρίγκιπας - Περίληψη
Μικρός πρίγκιπας - ΠερίληψηΜικρός πρίγκιπας - Περίληψη
Μικρός πρίγκιπας - Περίληψη
 
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
οι μαθητές παρουσιάζουν λογοτεχνικά βιβλία 1
 
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, Σενάριο για τη Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου, εν. 3η
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, Σενάριο για τη Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου, εν. 3η ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, Σενάριο για τη Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου, εν. 3η
ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, Σενάριο για τη Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Γυμνασίου, εν. 3η
 
δημοτικη ποιηση
δημοτικη ποιησηδημοτικη ποιηση
δημοτικη ποιηση
 
Τα κόκκινα λουστρίνια της Ειρήνης Μάρρα
Τα κόκκινα λουστρίνια της  Ειρήνης Μάρρα Τα κόκκινα λουστρίνια της  Ειρήνης Μάρρα
Τα κόκκινα λουστρίνια της Ειρήνης Μάρρα
 
Το πιο γλυκό ψωμί
Το πιο γλυκό ψωμίΤο πιο γλυκό ψωμί
Το πιο γλυκό ψωμί
 
ταρατζίκη φύλλα εργασίας
ταρατζίκη φύλλα εργασίαςταρατζίκη φύλλα εργασίας
ταρατζίκη φύλλα εργασίας
 
Φύλλα εργασίας Λογοτεχνία Α΄ γυμνασίου
Φύλλα εργασίας  Λογοτεχνία  Α΄ γυμνασίουΦύλλα εργασίας  Λογοτεχνία  Α΄ γυμνασίου
Φύλλα εργασίας Λογοτεχνία Α΄ γυμνασίου
 
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνιασεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
σεναριο στη νεοελληνικη λογοτεχνια
 

Semelhante a μαρίνα καραφυλλίδου ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
guest1003a05
 
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμοςMαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
marinakar
 
σεναριο θεοτοκης
σεναριο θεοτοκηςσεναριο θεοτοκης
σεναριο θεοτοκης
Cristi Yakoumakou
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειουΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ftero
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.
nikos3701
 
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
ioannas
 
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωέςΑντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Katikaridou
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
Evi Kousidou
 
Ενότητα Αγρινό
Ενότητα ΑγρινόΕνότητα Αγρινό
Ενότητα Αγρινό
santziak
 
μορφες ρατσισμου
μορφες ρατσισμουμορφες ρατσισμου
μορφες ρατσισμου
zzeross
 
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικασεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
tsaprani
 
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικασεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
tsaprani
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
mono030156
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
MariaStathi
 
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
Eleni Fourfoulaki
 

Semelhante a μαρίνα καραφυλλίδου ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες (20)

Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"
Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"
Σενάριο "Ο Ξένος κι εγώ"
 
Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.
 
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμοςMαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
Mαρίνα Καραφυλλίδου Σενάριο: έφηβος και πόλεμος
 
1η διδ. παρεμβ.
1η διδ. παρεμβ.1η διδ. παρεμβ.
1η διδ. παρεμβ.
 
σεναριο θεοτοκης
σεναριο θεοτοκηςσεναριο θεοτοκης
σεναριο θεοτοκης
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειουΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.
 
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
2ο Σενάριο Οικογένεια Β' Γυμνασίου
 
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωέςΑντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
Αντιγόνη, Ισμήνη,Ηλέκτρα- 3 ηρωίδες, 3 ζωές
 
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη ΣύμηΕύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
Εύη Κουσίδου, Σενάριο για το κείμενο της Ε. Φακίνου, Η ζωή στη Σύμη
 
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ, Η ΖΩΗ ΣΤΗ ΣΥΜΗ
 
Ενότητα Αγρινό
Ενότητα ΑγρινόΕνότητα Αγρινό
Ενότητα Αγρινό
 
μορφες ρατσισμου
μορφες ρατσισμουμορφες ρατσισμου
μορφες ρατσισμου
 
Aλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάςAλέξανδρος ο βασιλιάς
Aλέξανδρος ο βασιλιάς
 
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικασεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματοs στα νεα ελληνικα
 
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικασεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
σεναριο μαθηματος στα νεα ελληνικα
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
 
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
Παρουσίαση του υλικού "Μαθαίνω για την Ευρωπαϊκή Ένωση"
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3ΣΕΝΑΡΙΟ 3
ΣΕΝΑΡΙΟ 3
 
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
 

Mais de marinakar

ερωτήσεις ισοψηφίας
ερωτήσεις ισοψηφίαςερωτήσεις ισοψηφίας
ερωτήσεις ισοψηφίας
marinakar
 
κοκκινη ομαδα
κοκκινη ομαδακοκκινη ομαδα
κοκκινη ομαδα
marinakar
 
πρασινη ομαδα
πρασινη ομαδαπρασινη ομαδα
πρασινη ομαδα
marinakar
 
μπλε ομαδα
μπλε ομαδαμπλε ομαδα
μπλε ομαδα
marinakar
 
κιτρινη ομαδα
κιτρινη ομαδακιτρινη ομαδα
κιτρινη ομαδα
marinakar
 
το μάθημα
το μάθηματο μάθημα
το μάθημα
marinakar
 
H μεταπολεμικη θεσσαλονικη
H  μεταπολεμικη θεσσαλονικηH  μεταπολεμικη θεσσαλονικη
H μεταπολεμικη θεσσαλονικη
marinakar
 
προσφυγική μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
προσφυγική   μεσοπολεμική θεσσαλονίκηπροσφυγική   μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
προσφυγική μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
marinakar
 
η πόλη αντιστέκεται απελευθέρωση
η πόλη αντιστέκεται   απελευθέρωσηη πόλη αντιστέκεται   απελευθέρωση
η πόλη αντιστέκεται απελευθέρωση
marinakar
 
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκηςη εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
marinakar
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
marinakar
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
marinakar
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
marinakar
 
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίησηφωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
marinakar
 
σκετσάκι 1ης ομάδας
σκετσάκι 1ης ομάδαςσκετσάκι 1ης ομάδας
σκετσάκι 1ης ομάδας
marinakar
 
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονόταθεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
marinakar
 
εργασια για ναυμαχιεσ
εργασια για ναυμαχιεσεργασια για ναυμαχιεσ
εργασια για ναυμαχιεσ
marinakar
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
marinakar
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
marinakar
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
marinakar
 

Mais de marinakar (20)

ερωτήσεις ισοψηφίας
ερωτήσεις ισοψηφίαςερωτήσεις ισοψηφίας
ερωτήσεις ισοψηφίας
 
κοκκινη ομαδα
κοκκινη ομαδακοκκινη ομαδα
κοκκινη ομαδα
 
πρασινη ομαδα
πρασινη ομαδαπρασινη ομαδα
πρασινη ομαδα
 
μπλε ομαδα
μπλε ομαδαμπλε ομαδα
μπλε ομαδα
 
κιτρινη ομαδα
κιτρινη ομαδακιτρινη ομαδα
κιτρινη ομαδα
 
το μάθημα
το μάθηματο μάθημα
το μάθημα
 
H μεταπολεμικη θεσσαλονικη
H  μεταπολεμικη θεσσαλονικηH  μεταπολεμικη θεσσαλονικη
H μεταπολεμικη θεσσαλονικη
 
προσφυγική μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
προσφυγική   μεσοπολεμική θεσσαλονίκηπροσφυγική   μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
προσφυγική μεσοπολεμική θεσσαλονίκη
 
η πόλη αντιστέκεται απελευθέρωση
η πόλη αντιστέκεται   απελευθέρωσηη πόλη αντιστέκεται   απελευθέρωση
η πόλη αντιστέκεται απελευθέρωση
 
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκηςη εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
η εξόντωση των εβραίων της θεσσαλονίκης
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
 
τα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότατα βασικά γεγονότα
τα βασικά γεγονότα
 
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίησηφωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
φωτογραφίες που συνόδευσαν τη δραματοποίηση
 
σκετσάκι 1ης ομάδας
σκετσάκι 1ης ομάδαςσκετσάκι 1ης ομάδας
σκετσάκι 1ης ομάδας
 
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονόταθεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
θεσ νικη 1912-3, τα βασικά γεγονότα
 
εργασια για ναυμαχιεσ
εργασια για ναυμαχιεσεργασια για ναυμαχιεσ
εργασια για ναυμαχιεσ
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
 
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλαο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
ο γιγαντούλης και η νεραϊδούλα
 

μαρίνα καραφυλλίδου ν.ε. γλώσσα γ΄γυμν. - ε.ε. και μετανάστες

  • 1. Σενάριο μαθήματος για τη Ν.Ε. Γλώσσα της Γ΄ Γυμνασίου Μαρίνα Καραφυλλίδου, ΠΕ02 1ο Γυμνάσιο Ευκαρπίας Τίτλος: Ευρωπαϊκή Ένωση και μετανάστες Εμπλεκόμενες περιοχές: Η αφόρμηση είναι η 4η ενότητα της Ν.Ε. Γλώσσας και ειδικότερα το κείμενο 7 με τίτλο «Ευρώπη και μετανάστες». Διαθεματικά εμπλέκεται η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και η Ιστορία. Στόχοι Γνωστικοί - Να ξεδιαλύνουν τη διαφορά στη σημασία των ποικίλων όρων που χρησιμοποιούνται για τους ανθρώπους που μετακινούνται από την πατρίδα τους - Να γνωρίσουν οι μαθητές τις διαστάσεις και τις παραμέτρους του προβλήματος των μεταναστών - Να γνωρίσουν τις θέσεις και τη στάση της Ε.Ε. πάνω στο ζήτημα - Να ασκηθούν στην ανάγνωση της εικόνας (φωτογραφίας) - Να ασκηθούν στην πύκνωση του λόγου (γραφή λεζάντας) - Να ασκηθούν στην ανάπτυξη δημιουργικού λόγου Παιδαγωγικοί - Να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση, προσπαθώντας να δουν το πρόβλημα των μεταναστών βιωματικά - Να αναπτύξουν την ομαδοσυνεργατικότητα και την ικανότητα λήψης αποφάσεων από κοινού - Να αναπτύξουν αυτενέργεια και δημιουργικότητα Τεχνογραμματισμού - Ανάπτυξη του αλφαβητισμού της εικόνας - Πλοήγηση στο διαδίκτυο και αναζήτηση πληροφοριών - Συμπαραγωγή κειμένου σε περιβάλλον επεξεργαστή κειμένων - Χρήση ηλεκτρονικού παιχνιδιού για παιδαγωγικούς λόγους - Χρήση λογισμικού παρουσίασης, για την παρουσίαση των εργασιών Λογισμικό Διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, λογισμικό παρουσίασης Υποστηρικτικό υλικό Τέσσερα διαφορετικά φύλλα εργασίας, φάκελος με φωτογραφίες και χρήσιμο λεξιλόγιο τοποθετημένος στους υπολογιστές των παιδιών, απόσπασμα βίντεο από DVD του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης και της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή Εργαστήριο πληροφορικής, προβολικό και οθόνη προβολής Διάρκεια 4 διδακτικές ώρες
  • 2. Οργάνωση της τάξης Η τάξη χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες. Σε κάθε ομάδα ορίζεται ένας συντονιστής των δραστηριοτήτων, ένας (ή δύο, αν η ομάδα διαθέτει δύο Η/Υ) χειριστής υπολογιστή, ενώ οι υπόλοιποι καταγράφουν τις πληροφορίες και προτείνουν ιδέες. Συμφωνούν επίσης ποιος /οι θα αναλάβουν την παρουσίαση των εργασιών. Περιγραφή σεναρίου Αφού κάθε ομάδα πάρει τη θέση της μπροστά σε δύο διπλανούς υπολογιστές, μοιράζονται τα φύλλα εργασίας – διαφορετικά για κάθε ομάδα (αν και υπάρχουν και κοινές δραστηριότητες). Ο πρώτος στόχος του σεναρίου είναι να διευκρινίσουν τα παιδιά τη σημασία και τη διαφορά των όρων : πρόσφυγας, μετανάστης, αιτών άσυλο, οικονομικός μετανάστης, εσωτερικά εκτοπισμένος, ανιθαγενής. Γι’ αυτό το λόγο το φύλλο εργασίας στέλνει όλες τις ομάδες στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε., όπου με τις κατάλληλες οδηγίες θα βρουν αναπτυγμένη την ερμηνεία των όρων. Κάθε ομάδα θα διαβάσει προσεκτικά δύο όρους και θα κρατήσει σημειώσεις στο φύλλο εργασίας της (ή και σε φύλλο επεξεργαστή κειμένου). Θα ακολουθήσει ανακοίνωση από την κάθε ομάδα των ευρισκομένων της προς την ολομέλεια και θα συζητηθούν τυχόν απορίες. Στη συνέχεια το φύλλο εργασίας ζητά από τα παιδιά να βρουν τον εκ των προτέρων αποθηκευμένο φάκελο που περιλαμβάνει μια σειρά φωτογραφιών με θέμα τους μετανάστες (ο καθηγητής μπορεί να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες που τράβηξαν ανήλικοι μετανάστες από τη διεύθυνση http:/www.photovoice.org ή να χρησιμοποιήσει φωτογραφίες από το υλικό της Ύπατης Αρμοστείας). Ακολούθως ζητιέται από τα παιδιά να παρατηρήσουν τις φωτογραφίες και να τοποθετήσουν λεζάντες στην κάθε φωτογραφία, πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθουν ότι τους μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). Κατόπιν ο καθηγητής προβάλλει τις φωτογραφίες στην κεντρική οθόνη και ζητά από κάθε ομάδα να ανακοινώσει τη λεζάντα της. Έτσι θα προκύψουν οι διαφορετικές αναγνώσεις που είναι δυνατόν να γίνουν σε μια φωτογραφία. (Αλφαβητισμός της εικόνας) Η επόμενη δραστηριότητα έχει σκοπό να αναπτύξει την ενσυναίσθηση αλλά και το δημιουργικό λόγο. Ζητάμε από κάθε ομάδα να διαλέξει μια από τις φωτογραφίες, να φανταστεί και να αναπτύξει την ιστορία πίσω από τη φωτογραφία. Να γράψουν, δηλαδή, από κοινού στον επεξεργαστή κειμένων μια φανταστική ιστορία για έναν μετανάστη ή πρόσφυγα σε πρώτο πρόσωπο (ανάπτυξη της ενσυναίσθησης). Στον αποθηκευμένο φάκελο θα υπάρχει επίσης μια ομάδα λέξεων- κλειδιών για το θέμα (όπως: στρατός, άσυλο, σύνορα, συμβόλαιο, κέντρο κράτησης, εκπαίδευση, απέλαση, φόβος, οικογενειακή επανένωση, ευκαιρία, διαβατήριο, δίωξη, φτώχεια, προστασία, επιστροφή, εποχιακός εργάτης, λαθροδιακινητής, εργασία, γονείς) από τις οποίες οι μαθητές καλούνται να διαλέξουν και να χρησιμοποιήσουν στην ιστορία τους τρεις. Κατά την κατασκευή της ιστορίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος της διαδοχικής γραφής από κάθε μέλος της ομάδας. Αφού ολοκληρωθεί η γραφή των ιστοριών, κάθε ομάδα διαβάζει την ιστορία της στην ολομέλεια. Μετά από συζήτηση γύρω από τις ιστορίες, γίνεται η διαπίστωση ότι κάθε ιστορία μετανάστη ή πρόσφυγα κρύβει τρία βασικά μέρη: το γιατί έφυγε, το πώς έφυγε και το τι δυσκολίες αντιμετώπισε στο νέο τόπο. Στο σημείο αυτό οι ομάδες
  • 3. γυρίζουν στον υπολογιστή τους και η κάθε μια αναλαμβάνει να διερευνήσει μια από τις παραπάνω παραμέτρους. Συγκεκριμένα: Η πρώτη ομάδα θα μπει στην ιστοσελίδα της Ύπατης Αρμοστείας της Κύπρου (www.taxidifygis.org.cy/) , όπου θα βρει και θα παίξει το πρώτο μέρος του ηλεκτρονικού παιχνιδιού που έχει κατασκευαστεί από τη Αρμοστεία και δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να μπουν μέσα στο πρόβλημα των αιτιών που κάνουν κάποιον να φύγει από τη χώρα του. Παίζοντας τα παιδιά ταυτόχρονα θα εντοπίζουν και θα σημειώνουν τις αιτίες της μετανάστευσης. Η δεύτερη ομάδα θα κληθεί να παρακολουθήσει ένα απόσπασμα από DVD που κατασκεύασε η Ύπατη Αρμοστεία και ο Δ.Ο.Μ (Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης) και στο οποίο μια Ιρανή λαθρομετανάστρια περιγράφει τη φυγή της από το Ιράν. Τα παιδιά ακούγοντάς την καλούνται να καταγράψουν τις δυσκολίες της φυγής, τους τρόπους και τους δρόμους που ακολουθούνται. Η τρίτη ομάδα καλείται επίσης να μπει στο ηλεκτρονικό παιχνίδι της Αρμοστείας της Κύπρου και να παίξει το τρίτο μέρος του παιχνιδιού, όπου πρέπει να αντιμετωπίσουν ως μετανάστες δυσκολίες προσαρμογής στο νέο τόπο. Και πάλι θα καταγράψουν τις δυσκολίες που θα εντοπίσουν. Η τέταρτη ομάδα καλείται να μπει στη επίσημη ιστοσελίδα της Ε.Ε. και να βρει με τη σχετική καθοδήγηση το σημείο το οποίο αναφέρεται η θέση της απέναντι στους μετανάστες. Καταγράφουν έτσι την επίσημη στάση της Ε.Ε. στο πρόβλημα. Θα μπορούσαν επίσης να διερευνήσουν και τη θέση της χώρας μας στο πρόβλημα. Στο τέλος οι ομάδες καλούνται να παρουσιάσουν στην ολομέλεια τα στοιχεία που συνέλεξαν, τοποθετώντας τα σε ένα λογισμικό παρουσίασης. Καθ’ όλη τη διάρκεια της εκτέλεσης των δραστηριοτήτων ο καθηγητής κυκλοφορεί ανάμεσα στα παιδιά παίζοντας το ρόλο του εμψυχωτή – καθοδηγητή και βοηθώντας, όπου και όταν χρειάζεται, με τις κατάλληλες διευκρινήσεις.
  • 4. 1ο Φύλλο εργασίας Α΄ Δραστηριότητα - Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων μετανάστης και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων Β΄ Δραστηριότητα - Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων Γ΄ Δραστηριότητα - Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα στο φάκελο «Μετανάστες» - Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση. Δ΄ Δραστηριότητα - Τώρα θα διερευνήσετε τις αιτίες που είναι δυνατόν να αναγκάσουν κάποιον να φύγει από την πατρίδα του κάτω από ανώμαλες συνθήκες. Θα το κάνετε όμως παίζοντας. Μπείτε στη διεύθυνση: http://www.taxidifygis.org.cy , όπου θα βρείτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το πρώτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια. Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε σημειώσεις για τους λόγους που αναγκάζουν κάποιον να εγκαταλείψει τη χώρα του. - Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.
  • 5. 2ο Φύλλο εργασίας Α΄ Δραστηριότητα - Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων αιτών άσυλο και πρόσφυγας σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων Β΄ Δραστηριότητα - Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων Γ΄ Δραστηριότητα - Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες» - Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση. Δ΄ Δραστηριότητα - Τώρα θα διερευνήσετε τους τρόπους και τους δρόμους με τους οποίου φεύγουν από την πατρίδα τους οι μετανάστες/πρόσφυγες και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν κατά τη φυγή τους. - Θα παρακολουθήσετε ένα απόσπασμα10΄ από ένα DVD, που έφτιαξε η Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε. για τους πρόσφυγες και ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης και περιέχει αληθινές μαρτυρίες. Εσείς θα ακούσετε τη μαρτυρία μιας Ιρανής, που έφυγε κρυφά από τη χώρα της. - Καθώς θα παρακολουθείτε την αφήγηση θα κρατάτε σημειώσεις για όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες που είχε η φυγή της.
  • 6. - Αφού ολοκληρώσετε την παρακολούθηση, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια. 3ο Φύλλο εργασίας Α΄ Δραστηριότητα - Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία» , αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων μετανάστης και οικονομικός μετανάστης σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων Β΄ Δραστηριότητα - Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων Γ΄ Δραστηριότητα - Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες» - Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση. Δ΄ Δραστηριότητα - Τώρα θα διερευνήσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει κάποιος όταν φτάνει σε ξένη χώρα ως πρόσφυγας ή μετανάστης. Θα το κάνετε όμως παίζοντας. Μπείτε στη διεύθυνση: http://www.taxidifygis.org.cy , όπου θα βρείτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για να σας βάλει στο πρόβλημα. Μπείτε στο περιβάλλον του παιχνιδιού και παίξτε το τρίτο μέρος του και στα τέσσερα στάδια. Καθώς θα παίζετε και θα παίρνετε τις αποφάσεις που σας ζητάει, θα κρατάτε σημειώσεις για όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες των προσφύγων/μεταναστών στην ξένη χώρα.
  • 7. - Αφού ολοκληρώσετε το παιχνίδι, θα τοποθετήσετε τις πληροφορίες που συγκεντρώσατε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια. 4ο Φύλλο εργασίας Α΄ Δραστηριότητα - Πληκτρολογήστε στον υπολογιστή σας τη διεύθυνση: http://www.unhcr.gr/ και ακολουθώντας τη διαδρομή: Προστατεύοντας τους πρόσφυγες > σελίδες 6,7,8,9,10, θα βρείτε μια σειρά από απαραίτητους για το θέμα μας όρους με τη επεξήγησή τους. - Μπορείτε να διαβάσετε το κείμενο της σελίδας 9 με τίτλο «Γιατί οι ορισμοί έχουν σημασία», αλλά θα μελετήσετε προσεκτικά και θα κρατήσετε σημειώσεις για τη σημασία των όρων αιτών άσυλο και ανιθαγενής σε φύλλο χαρτί ή σε φύλλο επεξεργαστή κειμένων. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα εξηγήσετε και στους υπόλοιπους συμμαθητές σας τη σημασία και τη διαφορά των όρων Β΄ Δραστηριότητα - Βρείτε το φάκελο με τον τίτλο Μετανάστες που είναι αποθηκευμένος στην επιφάνεια εργασίας. Ανοίξτε τον υποφάκελο που περιέχει μια σειρά 6 φωτογραφιών που τράβηξαν ανήλικοι πρόσφυγες και μετανάστες. - Σε κάθε φωτογραφία προσθέστε μια λεζάντα - σχόλιο πυκνώνοντας το μήνυμα που νιώθετε ότι σας μεταδίδει (συναίσθημα, πληροφορία, κατάσταση). - Μετά το τέλος της δραστηριότητας θα ανακοινώσει η ομάδα σας στην ολομέλεια τη λεζάντα που έδωσε και θα ακούσει τις αντίστοιχες των άλλων ομάδων Γ΄ Δραστηριότητα - Διαλέξτε μια φωτογραφία από αυτές που είδατε παραπάνω και φανταστείτε την ιστορία που κρύβετε πίσω της. Καλείστε, δηλαδή, να φτιάξετε μια ιστορία ενός πρόσφυγα / μετανάστη/ αιτούντα άσυλο κ.λπ. και να την αφηγηθείτε σε πρώτο πρόσωπο. Στην ιστορία σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τουλάχιστον τρεις από τις λέξεις που θα βρείτε στη σχετική λίστα μέσα το φάκελο «Μετανάστες» - Ανοίξτε ένα φύλλο στον επεξεργαστή κειμένου και αρχίστε να συνθέτετε την ιστορία γράφοντας διαδοχικά ο καθένας σας από ένα κομμάτι της. Εναλλακτικά μπορείτε να δώσετε στην ιστορία δραματοποιημένη μορφή και να μοιράσετε μεταξύ σας ρόλους. - Μετά την ολοκλήρωση της δραστηριότητας θα παρουσιάσετε στην ολομέλεια την ιστορία σας με ανάγνωση ή δραματοποίηση. Δ΄ Δραστηριότητα - Τώρα θα διερευνήσετε ποια είναι η θέση της Ε.Ε. απέναντι στο μεγάλο πρόβλημα των μεταναστών. Πληκτρολογήστε την επίσημα διεύθυνση της Ευρωπαϊκή Ένωσης: http://europa.eu/index_el.htm Μπορείτε να περιηγηθείτε ή να πάτε κατευθείαν στις διευθύνσεις: http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_ persons_asylum_immigration/jl0001_el.htm http://europa.eu/eu-life/residence-rights/index_el.htm Διαβάστε το προσεκτικά τα κείμενα και κρατήστε σημειώσεις για τη θέση της Ε.Ε. επάνω το θέμα.
  • 8. - Αφού ολοκληρώσετε τη συγκέντρωση πληροφοριών, θα τις τοποθετήσετε σε ένα λογισμικό παρουσίασης, για να τις παρουσιάσετε και να τις σχολιάσετε στην ολομέλεια.