Rangkuman singkat dari dokumen tersebut adalah: (1) dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian mata pelajaran Pendidikan Seni Visual untuk membuat topeng muka 3D, (2) pelajaran tersebut melibatkan proses membuat topeng muka 3D dengan menggunakan bahan dan alat tertentu, dan (3) murid diajarkan langkah-langkah membuat topeng serta dievaluasi hasil karya mereka.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Isi Pembelajaran Catatan / Impak
Kelas
Masa
Pendidikan Seni BIDANG :Membentuk Dan Membuat Binaan
Visual
TAJUK : Topeng
Tahun 6Bakti
SUB TAJUK : Topeng Muka 3D
12 Ogos 2012
OBJEKTIF :
9 – 10 pagi i. Menghasilkan topeng muka 3D.
ii. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk
30 Orang menghasilkan topeng.
HASIL PEMBELAJARAN:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dan
cermat.
ii. Mempertingkatkan kemahiran memilih dan menggunakan
alat, bahan, teknik serta proses membuat topeng 3D.
iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan.
Pengetahuan sedia ada murid :
i. Murid mahir mengguntingdan membalut kotak sebelum ini.
ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan
yang dibawa.
2. Nilai murni : Keseronokan, tolong menolong dan berhati-hati
Kemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan
menghubung kait.
Alat dan bahan : kotak, kertas warna, bulu ayam, bola ping pong,
cawan kertas, pinggan kertas, gam dan gunting.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
i. Jigsaw puzzle (topeng).
ii. Persembahan multimedia bahan dan alat yang digunakan,
langkah-langkah membuat topeng dan kepentingan
membentuk dan membuat binaan.
iii. Persembahan video langkah-langkah membuat topeng.
iv. Beberapa contoh topeng muka.
3. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Pengajaran /
Masa
Set Induksi Mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk Guru mempamerkan jigsaw Nilai : Keseronokan
(5minit) topeng di papan hitam. puzzle berbentuk topeng muka
di papan hitam. BBM :Jigsaw puzzle
Guru meminta enam orang
murid keluar ke depan bilik
darjah.
Guru memberi enam keping
jigsaw puzzle kepada enam
murid tersebut.
Guru meminta enam murid
tersebut menyiapkan jigsaw
puzzle di papan hitam.
Menyoal soalan: Bersoal jawab dengan murid
1. Apakah bentuk yang terdapat di dalam tentang bentuk jigsaw puzzle
jigsaw puzzle ini? tersebut.
2. Apakah yang terdapat pada topeng muka
ini?
Contoh jawapan:
1. Topeng muka
2. Mata, hidung dan mulut.
4. Langkah 1 Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu Guru memberitahu murid Nilai : Keseronokan
(5 minit) membentuk dan membuat binaan topeng bahawa mereka perlu
muka 3D . membina topeng 3D.
BBM : Persembahan
Guru memberitahu maksud 3D multimediatentang
Penerangan maksud 3D. iaitu obek 3 dimensi yang alatan yang diperlukan
mempunyai lebar, tinggi dan dan beberapa contoh
kedalaman. topeng muka 3D.
Menunjukkan beberapa contoh topeng muka Guru menunjukkan beberapa
3D. contoh topeng muka 3D. KBKK :
Menghubungkait
Contoh topeng muka 3D
Guru menerangkan alatan
Penerangan tentang alatan yang diperlukan yang dugunakan sambil
mengikut kegunaannya untuk membuat menunjukkan persembahan
model kuda kepang. multimedia.
Murid dapat menyenaraikan
1. Kotak
alat dan bahan untuk
2. Kertas warna
membina topeng 3D.
3. Cawan kertas
4. Pinggan kertas
5. Bola ping pong
6. Bulu ayam
5. 7. Gunting
8. Gam
Langkah 2 Penerangan tentanglangkah-langkah untuk Guru menunjukkan langkah- Nilai : Keseronokan
(15 minit) menghasilkan topeng muka 3D. langkah untuk menghasilkan
topeng muka 3D dengan BBM : Persembahan
multimedia dan
menggunakan persembahan
persembahan
multimedia dan persembahan videotentang cara-cara
video. membina topeng muka
3D dan .
Langkah-langkah penghasilan topeng muka Guru tunjuk cara bagi KBKK: Menyusun,
3D: menghasilkan topeng muka Membuat turutan.
3D.
1. Balut kotak dengan kertas warna. Murid memberi tumpuan
sepenuhnya semasa guru
2. Gunakan bola ping pong sebagai mata.
membuat tunjuk cara.
3. Gunakan cawan kertas sebagai hidung.
Murid-murid dapat
4. Hiaskan kotak tersebut dengan bulu menyatakan langkah-langkah
ayam sebagai rambut dan pinggan kertas untuk membina topeng muka
sebagai mulut. 3D.
6. Langkah 3 Murid menjalankan aktiviti membuat kuda Guru meminta murid-murid Nilai : Keseronokan,
kepang. mengeluarkan bahan dan Tolong menolong,
(25 minit) alatan. Berhati-hati.
Guru meminta murid membina KBKK : Menyusun,
topeng mengikut langkah- membuat turutan.
langkah yang telah
ditunjukkan.
Guru memberi bantuan
kepada murid-murid yang
tidak faham.
Guru membimbing murid
dalam membina topeng muka
dan menambahbaikkan hasil
kerja murid.
Murid dapat membina topeng
muka 3D dengan bantuan
guru.
Sesi Apresiasi Sesi apresiasi dan refleksi hasil karya yang Murid berasa gembira dengan Nilai : Keseronokan
Dan Refleksi dihasilkan oleh murid: hasil karya masing-masing.
(5 minit)
- Baik Murid dapat menilai tahap
- Sederhana keupayaan masing-masing.
- Kurang memuaskan
Guru mempamerkan hasil kerja murid sambil Murid dapat berinteraksi dan
7. membuat ulasan. menyatakan pendapat tentang
karya rakan lain.
Penutup Merumus hasil kerja murid. Guru merumus hasil kerja Nilai : Keseronokan
(5 minit) murid.
Dua soalan menguji minda:
BBM : Persembahan
Guru menerangkan
multimedia kepentingan
1. Apakah langkah-langkah membina kepentingan bidang membentuk dan
topeng 3D? membentuk dan membuat membuat binaan dalam
2. Apakah kepentingan membentuk dan
binaan dalam PSV. PSV.
membuat binaan?
Murid dapat menyatakan
beberapa kepentingan
membentuk dan membuat
binaan.