SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 8
Traťový komisař
MAREK DOLEŽAL   Na jaře roku 2006 jsem se chtěl stát traťovým komisařem na Masarykově okruhu, ale proto, že mi bylo 17 let, nemohl jsem tuto funkci vykonávat. Myslel jsem, že budu muset čekat do příštího roku, až budu mít 18 let. Vše se ale změnilo v červnu, kdy sem se dozvěděl že v červenci bude další přijímací řízení. Po úvodním školení, které proběhlo na začátku července bylo ještě potřeba o dva týdny později úspěšně vykonat přezkoušení, které bylo formou testu. Test se skládal ze znalostí vlajek používaných při závodech i při volném testování. Když byla za mnou teoretická část, bylo ještě potřeba, udělat zácviky přímo na trati. Zácviky jsem si naplánoval na Mistrovství světa Superbiků. Nemohl jsem jít přímo do akce vytahovat motorky, ale i tak to byla potřebná zkušenost. Zjistil jsem, jak to chodí při závodech na trati i v boxech, kde sem měl možnost potkávat bývalé mistry světa. Netrvalo dlouho a v Brně se konalo Mistrovství světa silničních motocyklů. To už sem měl úvod za sebou, a mohl jsem jít na plno do akcí k trati. Volné i měřené tréninky se neobešly bez nehod na našem úseku, většinou se jednalo o slabší kubatury, třída Moto GP byla bez nehod. Atmosféra v boxech byla skvělá, mechanici se snažili najít ideální nastavení podvozku a motoru, všichni  ostatní fotili, natáčeli nebo sledovali časy z měřených tréninků a možné pořadí při nedělním závodu. Někdy projel kolem i nějaký jezdec na skůtru, nebylo ale možné ho zastihnout, protože sotva zastavil, hned se kolem něho sběhl dav lidí a chtěl se s ním fotit. My jsme ale věděli jak na to, stačilo v sobotu po skončení tréninků počkat, až se v boxech pohybuje méně lidí a jezdci tak nespěchají. Jezdce z třídy 125 nebo 250 ccm není těžké zastihnout, ale nejsledovanější Moto GP jsme museli čekat. Nakonec se nám podařilo nafotit skoro celé startovní pole, potkali jsme například Marca Melandriho, Nickyho Hydena, Colina Edwardse, Lorise Capirossiho který vyhrál nedělní závod a nakonec se nám podařilo „nahnat“ i největší hvězdu motoristického sportu Valentina Rossiho.

Doing Government Business in a Connected World
Doing Government Business in a Connected WorldDoing Government Business in a Connected World

Digital Media in UAE's Public Sector: Current Trends and Missing Opporunities
Digital Media in UAE's Public Sector: Current Trends and Missing OpporunitiesDigital Media in UAE's Public Sector: Current Trends and Missing Opporunities
Digital Media in UAE's Public Sector: Current Trends and Missing OpporunitiesIbrahim Elbadawi

Marek Doležal

• 2. MAREK DOLEŽAL Na jaře roku 2006 jsem se chtěl stát traťovým komisařem na Masarykově okruhu, ale proto, že mi bylo 17 let, nemohl jsem tuto funkci vykonávat. Myslel jsem, že budu muset čekat do příštího roku, až budu mít 18 let. Vše se ale změnilo v červnu, kdy sem se dozvěděl že v červenci bude další přijímací řízení. Po úvodním školení, které proběhlo na začátku července bylo ještě potřeba o dva týdny později úspěšně vykonat přezkoušení, které bylo formou testu. Test se skládal ze znalostí vlajek používaných při závodech i při volném testování. Když byla za mnou teoretická část, bylo ještě potřeba, udělat zácviky přímo na trati. Zácviky jsem si naplánoval na Mistrovství světa Superbiků. Nemohl jsem jít přímo do akce vytahovat motorky, ale i tak to byla potřebná zkušenost. Zjistil jsem, jak to chodí při závodech na trati i v boxech, kde sem měl možnost potkávat bývalé mistry světa. Netrvalo dlouho a v Brně se konalo Mistrovství světa silničních motocyklů. To už sem měl úvod za sebou, a mohl jsem jít na plno do akcí k trati. Volné i měřené tréninky se neobešly bez nehod na našem úseku, většinou se jednalo o slabší kubatury, třída Moto GP byla bez nehod. Atmosféra v boxech byla skvělá, mechanici se snažili najít ideální nastavení podvozku a motoru, všichni ostatní fotili, natáčeli nebo sledovali časy z měřených tréninků a možné pořadí při nedělním závodu. Někdy projel kolem i nějaký jezdec na skůtru, nebylo ale možné ho zastihnout, protože sotva zastavil, hned se kolem něho sběhl dav lidí a chtěl se s ním fotit. My jsme ale věděli jak na to, stačilo v sobotu po skončení tréninků počkat, až se v boxech pohybuje méně lidí a jezdci tak nespěchají. Jezdce z třídy 125 nebo 250 ccm není těžké zastihnout, ale nejsledovanější Moto GP jsme museli čekat. Nakonec se nám podařilo nafotit skoro celé startovní pole, potkali jsme například Marca Melandriho, Nickyho Hydena, Colina Edwardse, Lorise Capirossiho který vyhrál nedělní závod a nakonec se nám podařilo „nahnat“ i největší hvězdu motoristického sportu Valentina Rossiho.