More than Just Lines on a Map: Best Practices for U.S Bike Routes
Priprema 21,22 za 6
1. Osnovna škola Nastavnik: Mirza Huskić
«Osman Nuri Hadžić»Sarajevo
PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS TEHNIČKOG ODGOJA BR: 21 / 22
Razred: ŠESTI (VI) ; Odjeljenje: 1, 2, ; Datum: . ;
Nastavna cjelina: SAOBRAĆAJNO-TEHNIČKA KULTURA
Nastavna jedinica: Saobraćajno-tehnička kultura, provjera znanja.
Školska saobraćajna patrola.
Testovi poznavanja saobraćaja.
Tip časa : - upoznavanje sa novim gradiva - vježba
- utvrđivanje gradiva - sistematizacija
- primjena stečenih znanja - praktičan rad
- kombinovani čas - praktična vježba
Oblici rada: - frontalni (kolektivni) oblik rada - rad u parovima
- grupni oblik rada - individualni oblik rada
Ciljevi časa:
a) obrazovni: - usvajanje znanja, vještina i navika;
- sticanje novih pojmova i termina;
- Upoznavanje učenika sa formiranjem i dužnostima ŠSP, regulisanje saobraćaja.
b) funkcionalni: - razvijanje psiho-fizičkih sposobnosti;
- razvijanje pažnje;
- razvijanje pravilnog odnosa prema radu;
- podsticanje na humanost i saradnju;
- Priprema učenika za samostalan rad i za samostalan rad kroz život.
c) odgojni: - sticanje moralnih oblika i estetskih sposobnosti;
- sticanje fizičkih i radnih sposobnosti;
- razvijanje samosvijesti, individualne motivacije i takmičarskog duha;
- osposobljavanje učenika za život i rad;
- Razvijanje tačnosti, preciznosti, odgovornosti, aktivnosti za rad,
stvaranje radnih navika i volje za radom
Nastavne metode rada: - Metoda demonstracije ili pokazivanja
- Metoda usmeno izlaganje, razgovor, diskusija, objašnjevanje,
- Metoda otkrivanja i rješavanja problema u nastavi
Nastavna sredstva:
- grafofolije - film - mašine - pribor za TC
- alat - računar - modeli i makete - grafički crteži ( slike, šeme )
Udžbenici i priručnici : (literatura)
- Udžbenik za 6 razred
- Dnevnik rada za 6 razred
2. ARTIKULACIJA ČASA
UVODNI DIO ČASA ( 10 minuta )
U uvodnom dijelu časa ponoviti gradivo od predhodnog časa uz postavljanje pitanja:
1. Šta je saobraćaj ?
2. Šta su javni putevi i kako se dijele ?
3. Servisni objekti i oprema puta ?
Aktivne učenike, koji su se isticali u uvodnom dijelu časa ocijeniti. Učenik zadužen za pregled pribor, pregleda
pribora. Ako se radi praktičan rad, alatničar zadužuje alat. Upoznati učenike sa sadržajem časa: Upoznat ćemo se
sa odvijanjem saobraćaja na raskrsnici, praktičnim regulisanjem te radu saobraćajne policije.
CENTRALNI DIO ČASA ( 70 minuta )
PITANJA ZA PROVJERU ZNANJA
1. Šta je saobraćaj?
2. Kako se dijeli saobraćaj?
3. Kuda se odvija saobraćaj?
4. Čime se odvija?
5. Šta su javni putevi?
6. Kako se dijele javni putevi?
7. Šta je to autoput?
8. Kakvi su to magistralni putevi?
9. Šta povezuju lokalni putevi?
10. Šta ubrajamo u objekte na putu?
11. Kakva je uloga objekata na putu?
12. Koji su to servisni objekti na putu?
13. Šta ubrajamo u opremu puta?
14. Šta je to javni prevoz?
15. Kakav može biti javni prevoz?
16. Kakav je to prevoz za vlastite potrebe?
17. Šta je to raskrsnica?
18. Kako se može regulisati saobraćaj na raskrsnicama?
Rad ŠSP - je bitan za školu, odnosno njene učenike, naročito ako se škola nalazi pored nekog
visokofrekventnog puta.
Formiranje ŠSP - je obavezno u svim školama, a njen rad je u vrijeme kada učenici dolaze i odlaze iz škole
sa izleta i sl. Formira se u dogovoru sa saobraćajnom policijom.
Regulisanje saobraćaja učenici vrše samo u prisustvu saobraćajnog policajca.
Vježba: Učenicima podijeliti testove poznavanja saobraćaja, koji će oni izrađivati, a cilj je utvrditi znanje učenika iz
oblasti saobraćaja i saobraćajnih propisa.
ZAVRŠNI DIO ČASA ( 10 minuta )
U završnom dijelu časa ponoviti gradivo sa časa uz postavljanje pitanja:
1. Šta je saobraćaj i čime se odvija ?
2. Šta je javni put i kako se dijeli ?
3. Koji su servisni objekti na putu i oprema puta ?
Potrebno za slijedeći čas: pribor za TC, sveska, udžbenik i DR.