SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata pelajaran         :      Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas                  :      4 Semangat
Bilangan murid         :      34 orang (17 L / 17 P)
Masa                   :      3.00 – 3.30 petang
Tarikh                 :      5 Februari 2013


Tema                   :      1- Sayangi diri .
Unit                   :      2 – Pengurusan Diri
Tajuk                  :      Jaga Kebersihan Diri


Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
   1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri.
   2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri.
   3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.


Ringkasan Isi Kandungan
   1. Cara menjaga kebersihan diri.
   2. Kepentingan menjaga kebersihan diri.


Penerapan Nilai-Nilai Murni
   1. Berdikari : Bertanggungjawab
   2. Hemah tinggi : kesopanan
   3. Kesyukuran


Unsur Patriotisme
   1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan
         diri.


Pengetahuan Sedia Ada
   1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
Bil.     Sumber                                                               Kuantiti
1.       Kad tugasan                                                          6
2.       Pengetip kuku                                                        1
3        Kad imbasan                                                          6


Kemahiran Generik


Teori Kecerdasan Pelbagai :            Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB                               :     Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
                                       menghubungkait, membanding beza,
KBF                              :     Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif :               Lakonan dan simulasi

Pelaksanaan                      :
                                                                              Catatan, Penerapan Nilai
                                                Elemen Pengurusan
                                                                             Murni, Nilai Alam Sekitar,
           Prosedur Pelaksanaan                Pembelajaran Bestari,
                                                                               Unsur Patriotisme, dan
                                                Kemahiran Generik
                                                                                     sumber P&P


Set Induksi                                  KB :
(3 minit)                                            Menghubungkait
       1. Murid dibahagikan kepada 2                 Membanding
          kumpulan.
                                             Beza
       2. Murid dikehendaki bertanding       KBF :
          menyanyikan lagu ‘Goreng                   Menjana idea
          pisang’ dengan menukar lirik       TKP :
          kepada ‘Gosok gigi’.                       Interpersonal
       3. Permainan dihentikan sekiranya             Kinestetik
          terdapat kumpulan yang tidak               Verbal-linguistik
          mampu untuk menyambung
          perkataan akhir kumpulan
          lawan.
       4. Guru mengaitkan permulaan
perkataan permainan ‘Gosok
       Gigi’ dengan tajuk yang akan
       diajar.


                                        KB :                        Nilai :
Langkah 1 ( 5 minit )
                                                Membanding Beza       Bertanggungjawab
   1. Guru menunjukkan kad imbasan
       cara-cara menjaga kebersihan             Menghubung kait
                                                                    Unsur Patriotisme :
       diri.
                                        KBF :                         Menerapkan nilai-nilai
      i.       Menggosok gigi
                                                Menjana idea          sayang dan bangga
                                                Menganalisis          terhadap diri sendiri
                                                                      dengan menjaga
                                        TKP :                         kebersihan diri.
                                                Interpersonal
                                                Verbal-linguistik   SPP : Kad imbasan
                                                                    bergambar
Gosok gigi         Gigi yang rosak


      ii.      Menggosok badan semasa
               mandi




      iii.     Mengetip kuku
iv.       Memakai pakaian kemas




Kemas dan sopan          Kurang sopan




Langkah 2
(15 minit)                                                            Sumber P&P
   1. Murid dibahagikan kepada 6          KB : Menghubungkait            -   Kad tugasan
         kumpulan                                Membanding
   2. Setiap kumpulan diberikan kad              Beza                 Nilai Murni
         tugasan                                                         -   Bertanggungjawab
   3. Murid dikehendaki melakonkan                                       -   Hemah tinggi
                                          TKP : Ruang/Visual
         atau membuat simulasi
                                                 Interpersonal
         berkaitan tugasan wang mereka                                Nilai Patriotisme
                                          Kinestetik
         dapat.                                                          -   Menerapkan nilai-
                                                 Verbal-linguistik
                                                                             nilai sayang dan
Tugasan :                                 PK : lakonan dan simulasi          bangga terhadap
   a. Menggosok gigi.                                                        diri sendiri dengan
         - Anda dikehendaki melakonkan                                       menjaga
         pesakit gigi yang ingin                                             kebersihan diri.
         mendapatkan rawatan di klinik
         gigi. Lakonkan perasaan sakit,
         cemas dan takut semasa
         berjumpa dengan doktor gigi.
         Lakonkan juga cara menggosok
         gigi dengan betul.
b. Mengetip kuku.
        -   Anda dikehendaki
            melakonkan lakonan di mana
            guru menjalankan spot-
            check memeriksa kebersihan
            kuku. Seorang murid didapati
            menyimpan kuku panjang
            dan kukunya agak kotor.
            Nasihat dan kenakan
            tindakan mengetip kuku di
            depan murid lain dengan
            segera.


    c. Memakai pakaian kemas.
        -   Anda dikehendaki
            melakonkan watak
            berpakaian kemas dan
            berpakaian kurang kemas.
            Murid yang berpakaian
            kemas mendapat perhatian
            ramai dan sering mendapat
            pujian manakala murid yang
            tidak menjaga penampilan
            diri disisihkan rakan.




Penutup
(3 minit)                                  KBKK : menghubungkait.      Nilai-nilai:
    1. Guru merumuskan mengenai                                                 Menghargai
        tajuk pembelajaran pada hari       TKP : kinestatik, visual.            Berbangga
        tersebut.
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_____________________________________________ ____________________________




                                       Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-




                                       ……………………………………………………….

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMJanet Jouti
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralPembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralJamaliah Harun
 
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranNota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranAhmad Fahmi
 
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assuretanaipoh
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanAhmad Fahmi
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROkeryman313
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaEmiey Mieysagie
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTArra Asri
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatKhasim Din
 
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan Guru
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan GuruLaporan Reflektif MPU3112: Bina Insan Guru
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan GuruAhmad Fahmi
 
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baruRozita Ismail
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rphtamya65
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3share with me
 
Model disipliin asertif canter
Model disipliin asertif canterModel disipliin asertif canter
Model disipliin asertif canterPenny Chuah
 
Rph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawiRph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawisirbrigadier
 

Mais procurados (20)

CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralPembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
 
RPH WUDHUK
RPH WUDHUKRPH WUDHUK
RPH WUDHUK
 
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranNota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
 
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assure
 
Contoh rpi
Contoh rpiContoh rpi
Contoh rpi
 
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKRO
 
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjayaperbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
perbezaan individu dalam pembelajaran dan sifat pelajar yang berjaya
 
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOTRANCANGAN PENGAJARAN SLOT
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
 
Gaya pembelajaran
Gaya pembelajaran Gaya pembelajaran
Gaya pembelajaran
 
model pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumatmodel pemprosesan maklumat
model pemprosesan maklumat
 
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan Guru
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan GuruLaporan Reflektif MPU3112: Bina Insan Guru
Laporan Reflektif MPU3112: Bina Insan Guru
 
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru
25146893 konsep-bahan-bantuan-mengajar-dan-ciri baru
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
Topik 3 implikasi kepelbagaian sosio budaya terhadap 3
 
Model disipliin asertif canter
Model disipliin asertif canterModel disipliin asertif canter
Model disipliin asertif canter
 
Rph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawiRph pemulihan jawi
Rph pemulihan jawi
 

Destaque

Rph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah TebeduRph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah Tebedufizani
 
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diriRph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianNani Noraini
 
Cara cara menjaga kebersihan diri
Cara cara menjaga kebersihan diriCara cara menjaga kebersihan diri
Cara cara menjaga kebersihan diriBEELIM
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahNurfaten Ismail
 
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanMenjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanNani Noraini
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)Ismail Mamat
 
KSSR pend jasmani tahun 2
KSSR pend jasmani tahun 2KSSR pend jasmani tahun 2
KSSR pend jasmani tahun 2Momoe Meiji
 
55632188 isi-isi-sivik-good
55632188 isi-isi-sivik-good55632188 isi-isi-sivik-good
55632188 isi-isi-sivik-goodRulz Zaman
 
Seksualiti semasa kanak kanak dan remaja
Seksualiti semasa kanak kanak dan remajaSeksualiti semasa kanak kanak dan remaja
Seksualiti semasa kanak kanak dan remajaNoraishah Rapani
 
Pantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanPantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanfadhliacr
 
Alatan membersih diri
Alatan membersih diriAlatan membersih diri
Alatan membersih diriTamu Senja
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5wanida_rossana
 
Mengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanMengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanNoorliaAbdulKadir
 

Destaque (20)

Rph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah TebeduRph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah Tebedu
 
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diriRph pk t3 alatan kebersihan diri
Rph pk t3 alatan kebersihan diri
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Cara cara menjaga kebersihan diri
Cara cara menjaga kebersihan diriCara cara menjaga kebersihan diri
Cara cara menjaga kebersihan diri
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
Kesihatan diri
Kesihatan diriKesihatan diri
Kesihatan diri
 
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatanMenjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
Menjaga pakaian dan kebersihan diri - pendidikan kesihatan
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
 
KSSR pend jasmani tahun 2
KSSR pend jasmani tahun 2KSSR pend jasmani tahun 2
KSSR pend jasmani tahun 2
 
Rph minggu 2
Rph minggu 2Rph minggu 2
Rph minggu 2
 
55632188 isi-isi-sivik-good
55632188 isi-isi-sivik-good55632188 isi-isi-sivik-good
55632188 isi-isi-sivik-good
 
Rph p.moral thn 3
Rph p.moral thn 3Rph p.moral thn 3
Rph p.moral thn 3
 
Seksualiti semasa kanak kanak dan remaja
Seksualiti semasa kanak kanak dan remajaSeksualiti semasa kanak kanak dan remaja
Seksualiti semasa kanak kanak dan remaja
 
Rph bm tahun 4
Rph bm tahun 4Rph bm tahun 4
Rph bm tahun 4
 
Pantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanPantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahan
 
Alatan membersih diri
Alatan membersih diriAlatan membersih diri
Alatan membersih diri
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph psv tahun 4
Rph psv tahun 4Rph psv tahun 4
Rph psv tahun 4
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
 
Mengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanMengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatan
 

Semelhante a Rph psk t4 kebersihan diri

Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 
Contoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejaContoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejagino tugino
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikzoulexa
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur) Suhaida Anior
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan buminsssuhada
 
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1Modul Guruku
 
3 rpp hopes and dreams
3 rpp hopes and dreams3 rpp hopes and dreams
3 rpp hopes and dreamsRusinah21
 
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...UswatunChasanah63
 

Semelhante a Rph psk t4 kebersihan diri (20)

Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Contoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanarejaContoh format rpp smk wanareja
Contoh format rpp smk wanareja
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)
 
Task 5
Task 5Task 5
Task 5
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
 
RPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAKRPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAK
 
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
 
RPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdfRPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdf
 
Taklimat ZZZT1052
Taklimat ZZZT1052Taklimat ZZZT1052
Taklimat ZZZT1052
 
3 rpp hopes and dreams
3 rpp hopes and dreams3 rpp hopes and dreams
3 rpp hopes and dreams
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
Rpp k 4 t2 st 2 pb4
Rpp k 4 t2 st 2 pb4Rpp k 4 t2 st 2 pb4
Rpp k 4 t2 st 2 pb4
 
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...
Pendekatan Pembelajaran IPA di SD_Modul 7_Evaluasi Proses dan Hasil Belajar I...
 
Rpp tema 4 sub 3
Rpp tema 4 sub 3Rpp tema 4 sub 3
Rpp tema 4 sub 3
 

Mais de Nurfaten Ismail

Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 sNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sNurfaten Ismail
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 dNurfaten Ismail
 

Mais de Nurfaten Ismail (20)

Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
 
Rph pj t4 baton 4s
Rph pj t4 baton    4sRph pj t4 baton    4s
Rph pj t4 baton 4s
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Rph pj t4 dtk 4 m
Rph pj t4 dtk   4 mRph pj t4 dtk   4 m
Rph pj t4 dtk 4 m
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 m
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
 

Rph psk t4 kebersihan diri

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 5 Februari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Jaga Kebersihan Diri Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri. 2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri. 3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara menjaga kebersihan diri. 2. Kepentingan menjaga kebersihan diri. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan 3. Kesyukuran Unsur Patriotisme 1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan diri. Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
  • 2. Bil. Sumber Kuantiti 1. Kad tugasan 6 2. Pengetip kuku 1 3 Kad imbasan 6 Kemahiran Generik Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik. KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi, menghubungkait, membanding beza, KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea. Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi Pelaksanaan : Catatan, Penerapan Nilai Elemen Pengurusan Murni, Nilai Alam Sekitar, Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari, Unsur Patriotisme, dan Kemahiran Generik sumber P&P Set Induksi KB : (3 minit) Menghubungkait 1. Murid dibahagikan kepada 2 Membanding kumpulan. Beza 2. Murid dikehendaki bertanding KBF : menyanyikan lagu ‘Goreng Menjana idea pisang’ dengan menukar lirik TKP : kepada ‘Gosok gigi’. Interpersonal 3. Permainan dihentikan sekiranya Kinestetik terdapat kumpulan yang tidak Verbal-linguistik mampu untuk menyambung perkataan akhir kumpulan lawan. 4. Guru mengaitkan permulaan
  • 3. perkataan permainan ‘Gosok Gigi’ dengan tajuk yang akan diajar. KB : Nilai : Langkah 1 ( 5 minit ) Membanding Beza Bertanggungjawab 1. Guru menunjukkan kad imbasan cara-cara menjaga kebersihan Menghubung kait Unsur Patriotisme : diri. KBF : Menerapkan nilai-nilai i. Menggosok gigi Menjana idea sayang dan bangga Menganalisis terhadap diri sendiri dengan menjaga TKP : kebersihan diri. Interpersonal Verbal-linguistik SPP : Kad imbasan bergambar Gosok gigi Gigi yang rosak ii. Menggosok badan semasa mandi iii. Mengetip kuku
  • 4. iv. Memakai pakaian kemas Kemas dan sopan Kurang sopan Langkah 2 (15 minit) Sumber P&P 1. Murid dibahagikan kepada 6 KB : Menghubungkait - Kad tugasan kumpulan Membanding 2. Setiap kumpulan diberikan kad Beza Nilai Murni tugasan - Bertanggungjawab 3. Murid dikehendaki melakonkan - Hemah tinggi TKP : Ruang/Visual atau membuat simulasi Interpersonal berkaitan tugasan wang mereka Nilai Patriotisme Kinestetik dapat. - Menerapkan nilai- Verbal-linguistik nilai sayang dan Tugasan : PK : lakonan dan simulasi bangga terhadap a. Menggosok gigi. diri sendiri dengan - Anda dikehendaki melakonkan menjaga pesakit gigi yang ingin kebersihan diri. mendapatkan rawatan di klinik gigi. Lakonkan perasaan sakit, cemas dan takut semasa berjumpa dengan doktor gigi. Lakonkan juga cara menggosok gigi dengan betul.
  • 5. b. Mengetip kuku. - Anda dikehendaki melakonkan lakonan di mana guru menjalankan spot- check memeriksa kebersihan kuku. Seorang murid didapati menyimpan kuku panjang dan kukunya agak kotor. Nasihat dan kenakan tindakan mengetip kuku di depan murid lain dengan segera. c. Memakai pakaian kemas. - Anda dikehendaki melakonkan watak berpakaian kemas dan berpakaian kurang kemas. Murid yang berpakaian kemas mendapat perhatian ramai dan sering mendapat pujian manakala murid yang tidak menjaga penampilan diri disisihkan rakan. Penutup (3 minit) KBKK : menghubungkait. Nilai-nilai: 1. Guru merumuskan mengenai Menghargai tajuk pembelajaran pada hari TKP : kinestatik, visual. Berbangga tersebut.
  • 6. Ulasan pensyarah / guru pembimbing : ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ _____________________________________________ ____________________________ Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :- ……………………………………………………….