1. Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : Harapan 5
Tarikh : 16 Ogos 2012
Masa : 8.45-9.45 pagi
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tema : Antonim
Tajuk : 4.0 Membaca
6.0 Tulisan
Kemahiran : 4.3 Menambah perbendaharaan kata
4.3.1 Perbendaharaan kata
6.5 Menyusun dan menulis semula
6.5.1 Perkataan
Bilangan Murid : 6 orang
Kumpulan 1
Bil Nama Kategori Kehadiran
1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner
2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD
3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan
4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner
Kumpulan 2
Bil Nama Kategori Kehadiran
1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia
2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner
Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan
dapat
Kumpulan 1
i. Membina 2 daripada 3 ayat mudah daripada perkataan antonim yang
diberikan oleh guru dengan betul dengan bimbingan guru.
ii. Menjawab 3 daripada 5 antonim yang betul bagi perkataan bergaris dengan
betul (rujuk lembaran kerja)
Kumpulan 2
i. Memadankan kata berlawanan mengikut pasangan antonim yang betul
dengan bimbingan guru.
ii. Menulis semula kata antonim dengan tulisan yang kemas.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah tahu membaca ayat mudah.
Penerapan Nilai: Mendengar arahan, keyakinan diri, ketelitian,bersungguh-sungguh
Unsur Terapi: Pertuturan, fisio
Penggabungjalinan : Membaca, Menulis
BBB/BBM:lembaran kerja, buku latihan, kad perkataan
2. Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi 1. Murid diminta bersedia
(+ 5 minit) “Buat Rangsangan” untuk memulakan Unsur Terapi:
pengajaran. Pendengaran , fisio
2. Guru menerangkan
aktiviti yang akan Nilai:Mendengar
dilaksanakan iaitu “ buat arahan, Keyakinan
rangsangan” diri,ketelitian
3. Guru meminta murid
mendengar dengan teliti
arahan yang akan
disampaikan oleh guru.
4. apabila guru menyebut
angkat tangan kiri,murid
harus angkat tangan
kanan,bila guru suruh toleh
ke kiri, murid harus toleh ke
kanan dan sebaliknya.
5. Guru mengaitkan aktiviti
dengan isi pelajaran pada
hari tersebut.
Langkah 1 Mengeja dan 1. Murid ditunjukkan kad BBB: kad
(+ 10 minit) menyebut kata perkataan , kata antonim perkataan
antonim (berlawanan) oleh guru.
2. Guru menunjukkan Unsur Terapi:
perkataan mula diikuti Pertuturan,fisio
perkataan yang
berlawanan. Nilai: Bersungguh-
3. Guru akan menyebut sungguh,
dahulu perkataan tersebut, keyakinan diri
diikuti oleh murid.
4. Murid dikehendaki
mengeja dan menyebut
perkataan tersebut.
Padankan kata 1. Guru menampal kata
antonim antonim pada papan putih
2. Murid diminta
memadankan kata antonim
dengan perkataan yang
ditampal.
3. Langkah 2 Kumpulan 1 1. Guru menampal kad BBB : kad
(+ 15 minit) - Permainan perkataan antonim secara perkataan,lembara
“Cuba cari terbalik pada papan putih. n kerja
saya” 2. Murid dikehendaki untuk
membuka dua kad Unsur Terapi: fisio
perkataan. Jika perkataan
tersebut bukan perkataan Nilai: Ketelitian,
antonim,murid diminta Bersungguh-
membuka kad perkataan sungguh
yang lain sehingga dapat
mencari pasangan
perkataan antonim yang
betul.
Kumpulan 2 1. Murid dikehendaki
- Pengukuhan menjawab lembaran kerja
“memadankan dan
mewarnakan pasangan
antonim yang sama”
Langkah 3 Kumpulan 1 Kumpulan 1 BBB: lembaran
(+ 15 minit) - Pengukuhan 1. Murid diberi penerangan kerja,kad
mengenai aktiviti yang perkataan
akan dijalankan
Kumpulan 2 2. Murid dikehendaki Unsur Terapi:Fisio
- Permainan menjawab lembaran kerja
“Cuba cari ‘pilih antonim yang betul
saya” bagi perkataan bergaris” Nilai: Ketelitian,
Bersungguh-
Kumpulan 2 sungguh
1. Guru menampal kad
perkataan antonim secara
terbalik pada papan putih.
2. Murid dikehendaki untuk
membuka dua kad
perkataan. Jika perkataan
tersebut bukan perkataan
antonim,murid diminta
membuka kad perkataan
yang lain sehingga dapat
mencari pasangan
perkataan antonim yang
betul
4. Langkah 4 1.Guru memberi arahan BBB: Buku
(+ 10 minit) aktiviti yang akan latihan,kad tugasan
dijalankan.
Kumpulan 1 Unsur Terapi: Fisio
- Membina Kumpulan 1
ayat mudah 1. Murid dikehendaki Nilai: Mendengar
membina ayat mudah arahan,
• jauh daripada perkataan antonim Bersungguh-
• sejuk yang disenaraikan oleh sungguh
• besar guru ke dalam buku
latihan.
Kumpulan 2
- Menyalin kumpulan 2
semula kata 1. Murid dikehendaki
menyalin semula kata
antonim yang telah
dipelajari ke dalam buku
latihan.
Penutup Rumusan 1.Guru bersoal jawab Unsur Terapi:
(+ 5 minit) pengajaran dengan murid tentang apa Pertuturan
-kognitif yang telah dipelajari pada
hari ini. Nilai: keyakinan diri
2. Guru merumuskan
pengajaran hari ini.
3. Bersurai