SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Download to read offline
Pripremu izradila:

Broj sata:

Kristina Novak

38.

PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik

Mjesto:

Cernik

Razred: 5. a i 5. b

Informatika

Predmet:
Nastavna jedinica:
Tip sata:

Primjerena i odgovorna uporaba Interneta (uz Dan sigurnijeg
Interneta)
obrada

Ključni pojmovi

Netiquette, pravila ponašanja na Internetu

PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA
Cilj obrade metodičke jedinice:
Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno
radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Usvojiti pravila lijepog
ponašanja na Internetu.
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Obrazovni (materijalni) zadatci:
Učenici će:
-

osvjestiti da se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja, adresa,
broj telefona...)
prepoznati zlatna pravila lijepog ponašanja na Internetu
osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo)

Funkcionalni (psihomotorički) zadatci:
Učenici će:
-

izraditi plakat s pravilima lijepog ponašanja na Internetu
izabrati ispravan način djelovanja u pojedinim situacijama na Internetu

Odgojni (afektivni) zadatci:
Razvijati kod učenika:
- kritički stav prema opasnostima na Internetu
- rad u grupi i prijateljske odnose
- komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu
- interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim
životnim situacijama
1
Organizacija sata
Faze rada i sadržaj
Materijalno tehnička priprema
- učiteljica upisuje sat
- učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu
- učenici pripremaju računala za rad

Metodičko
oblikovanje

Vrije
me

Razgovor

Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme)
Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada pravila
ponašanja na Internetu u obliku postera. A prije toga, zajedno
ćemo odigrati jednu zanimljivu igricu.
(Učiteljica pokreće obrazovnu igru Zaštita osobnih podataka i
prolazi kroz nju s učenicima. Tema igre je zaštita osobnih
podataka, a obrađena je kroz niz kratkih priča koje djecu
stavljaju u problemske situacije kakve susreću na internetu. Uz
svako pitanje pripremljen je i savjet koji im objašnjava moguće
probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na
internetu.
Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u
bilježnice).

- Glavni dio

Razgovor o pojmu bontona u svakodnevnim situacijama. Učenici
objašnjavaju što je bonton. Učiteljica navodi da jednako tako
postoje i pravila tj. bonton lijepog ponašanja na Internetu koji se
naziva netiquette. (Napisati na ploču)
Učiteljica dijeli učenike u grupe (po četvero) i daje učenicima
usmene upute za rad te nastavni listić s pravilima lijepog
ponašanja na Internetu. Zadatak svake grupe je izraditi poster s
pravilima. Učiteljica svakoj grupi daje papir kao podlogu
postera, a u razredu su dostupni i flomasteri, bojice i kolaž papir.
Učiteljica obilazi grupe, prati njihov rad i savjetima pomaže po
potrebi. Nakon što pojedine grupe završe zadatak lijepe svoj
poster na školsku ploču.
Svi radovi se nakon završetka sata fotografiraju i objavljuju na
web stranici škole.

2

Igranje
obrazovne igre
- frontalno

 oko 15 minuta

Učiteljica pita učenike da li i u koje svrhe kod kuće koriste web,
koliko vremena dnevno provode na računalu i gdje se računalo
nalazi. Učiteljica ponavlja učenicima kako bi računalo trebalo biti
u dnevnoj sobi i koristiti se zajedno s roditeljima.

Razgovor,
frontalno

Izrada postera,
rad u grupi

 oko 25 minuta

Uvodni dio

Sadržajna priprema
Završni
dio

Komentar današnjeg rada. Učenici kratko komentiraju kako im
se svidio rad u grupi te daju svoj komentar postera drugih
grupa.

razgovor

Što smo naučili? Koja su osnovna pravila lijepog ponašanja
na Internetu?

5
minuta

Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada:
računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići,
magneti, papiri za postere
Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područjima:
Nastavne metode:
razgovor, igra, izrada postera, čitanje
Metodički oblici rada:
rad u grupi, frontalni rad
Literatura za učenike:

1. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
2. http://www.hr-netiquette.org/
3. Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1

Literatura za učiteljicu:








Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil,
2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil,
2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne
škole, Profil, 2013.
Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf



Priručnik za roditelje
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/



Priručni za profesionalce
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf



Obrazovne igre:
3
Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3

Plan ploče:
Primjerena i odgovorna uporaba Interneta
Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu

U prilogu:
Pravila lijepog ponašanja na Ineternetu

Bilješke nakon održanog sata:

4
Netiquette – pravila lijepog ponašanja na Internetu
Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim pravilima
ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na
Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi.
Komunikacijom putem Interneta se koristi velik broj ljudi, često na neodgovarajući način, zbog
nepoznavanja osnovnih pravila. Stoga i kultura komuniciranja putem Interneta zahtijeva učenje.

N EKA

PRA VILA

 Prilikom slanja kopija i reprodukcija dokumenata, tekstova, slika i sl. potrebno je paziti na
autorska prava vlasnika dokumenta. Kršenje autorskih prava nije samo odraz lošeg
ponašanja nego je i protuzakonito. Npr. nezakonito je slanje komercijalnog softvera ili
stručnih tekstova koji nisu javno dostupni.
 Nije poželjno slati poruke za koje niste sigurni da ih primatelj želi primiti i pročitati.
Lančana pisma i ponude komercijalnih lanaca ne bi smjeli slati e-mailom. Slanje oglasa u
svrhu stjecanja zarade nije dopušteno, a odnedavno je, u nekim zemljama, pod određenim
uvjetima i kažnjivo.
 Poželjno je izbjegavati slanje preduge poruke. Primatelj je često revoltiran zbog dugog
učitavanja velikih poruka.
Ako sadržaj nije samo tekst, nego i drugi dokumenti, npr. slike, tada ti dijelovi poruke
trebaju biti uključeni kao MIME privitci (attachment). MIME je kratica za Multimedia
Internet Messaging Extensions.
 Imajte na umu da je primatelj ljudsko biće, čija se kultura, jezik i smisao za humor mogu
razlikovati od vaših. Problema može biti i s oblikom zapisa datuma, s mjernim jedinicama i
idiomima. Budite osobito oprezni sa sarkazmom.
 Ne koristite isključivo velika slova. VELIKA SLOVA IZGLEDAJU KAO DA VIČETE.
 Koristite smileye da naznačite ton, ali koristite ih s mjerom. :-) je primjer smileya (nakrivite
glavu). Nemojte misliti da će time primatelj nužno biti zadovoljan sadržajem poruke ili da
ćete time poništiti uvredljivu poruku.
 Ne šaljite velike količine podataka ljudima koji ih nisu zatražili.
 Razmislite prije nego li napišete bilo što. Pažljivo sročite svoju poruku. Nastojte da bude što
jasnija i jednoznačna. Izbjegavajte nesporazume, koliko je to moguće.
 Pišite u prijateljskom tonu.
 Prije nego li pošaljete poruku, provjerite jeste li sve napisali kako se htjeli. – Razmisli prije
nego klikneš.

5

More Related Content

What's hot

Računalo u razrednoj nastavi pdf
Računalo u razrednoj nastavi pdfRačunalo u razrednoj nastavi pdf
Računalo u razrednoj nastavi pdf
dejanljub
 
Računalo u razrednoj nastavi PPT
Računalo u razrednoj nastavi PPTRačunalo u razrednoj nastavi PPT
Računalo u razrednoj nastavi PPT
dejanljub
 

What's hot (13)

Akcija sigurniji internet za djecu
Akcija   sigurniji internet za djecuAkcija   sigurniji internet za djecu
Akcija sigurniji internet za djecu
 
Ruzic primjena web 2.0 alata u oš obrazovanju
Ruzic primjena web 2.0 alata u oš obrazovanjuRuzic primjena web 2.0 alata u oš obrazovanju
Ruzic primjena web 2.0 alata u oš obrazovanju
 
Sigurnost djece na internetu program skupa
Sigurnost djece na internetu   program skupaSigurnost djece na internetu   program skupa
Sigurnost djece na internetu program skupa
 
Sigurnost na drustvenim mrezama
Sigurnost na drustvenim mrezamaSigurnost na drustvenim mrezama
Sigurnost na drustvenim mrezama
 
Računalo u razrednoj nastavi pdf
Računalo u razrednoj nastavi pdfRačunalo u razrednoj nastavi pdf
Računalo u razrednoj nastavi pdf
 
Jelena grcic
Jelena grcicJelena grcic
Jelena grcic
 
Uloga policije u zaštiti djece na internetu
Uloga policije u zaštiti djece na internetuUloga policije u zaštiti djece na internetu
Uloga policije u zaštiti djece na internetu
 
Izazovi i primjeri digitalizacije nastave
Izazovi i primjeri digitalizacije nastaveIzazovi i primjeri digitalizacije nastave
Izazovi i primjeri digitalizacije nastave
 
Računalo u razrednoj nastavi PPT
Računalo u razrednoj nastavi PPTRačunalo u razrednoj nastavi PPT
Računalo u razrednoj nastavi PPT
 
Primjeri IKT alata u poučavanju sociologije i politike
Primjeri IKT alata u poučavanju sociologije i politikePrimjeri IKT alata u poučavanju sociologije i politike
Primjeri IKT alata u poučavanju sociologije i politike
 
Sigurnost na internetu uvod
Sigurnost na internetu   uvodSigurnost na internetu   uvod
Sigurnost na internetu uvod
 
Klemse nove obrazovne mogućnosti s alatima weba 2.0
Klemse nove obrazovne mogućnosti s alatima weba 2.0Klemse nove obrazovne mogućnosti s alatima weba 2.0
Klemse nove obrazovne mogućnosti s alatima weba 2.0
 
Srdelic moj online razred
Srdelic moj online razredSrdelic moj online razred
Srdelic moj online razred
 

Viewers also liked

4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika
Ljiljana Rehner
 
Igre u nastavi informatike
Igre u nastavi informatikeIgre u nastavi informatike
Igre u nastavi informatike
Ivana Kocijan
 
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnje
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnjePriručnik s materijalima za vježbanje pažnje
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnje
Obiteljski centar
 

Viewers also liked (20)

Prezentacija Sigurnost na interentu, Radionica pedagoškog tima - Plitvice
Prezentacija Sigurnost na interentu, Radionica pedagoškog tima - PlitvicePrezentacija Sigurnost na interentu, Radionica pedagoškog tima - Plitvice
Prezentacija Sigurnost na interentu, Radionica pedagoškog tima - Plitvice
 
Prilog 2 - Internetska abeceda
Prilog 2 - Internetska abecedaPrilog 2 - Internetska abeceda
Prilog 2 - Internetska abeceda
 
Primjerena i odgovorna uporaba interneta
Primjerena i odgovorna uporaba internetaPrimjerena i odgovorna uporaba interneta
Primjerena i odgovorna uporaba interneta
 
Sigurnost na internetu
Sigurnost na internetuSigurnost na internetu
Sigurnost na internetu
 
4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika4.čas računarstvo i informatika
4.čas računarstvo i informatika
 
Igre u nastavi informatike
Igre u nastavi informatikeIgre u nastavi informatike
Igre u nastavi informatike
 
Jezicni savjeti strucni ispit
Jezicni savjeti    strucni ispitJezicni savjeti    strucni ispit
Jezicni savjeti strucni ispit
 
Drustvene mreze i sigurnost
Drustvene mreze i sigurnostDrustvene mreze i sigurnost
Drustvene mreze i sigurnost
 
Prirucnik za polaganje strucnog ispita informatika, osijek
Prirucnik za polaganje strucnog ispita   informatika, osijekPrirucnik za polaganje strucnog ispita   informatika, osijek
Prirucnik za polaganje strucnog ispita informatika, osijek
 
Sigurnost i zaštita na internetu
Sigurnost i zaštita na internetuSigurnost i zaštita na internetu
Sigurnost i zaštita na internetu
 
Vrsnjacko nasilje
Vrsnjacko nasiljeVrsnjacko nasilje
Vrsnjacko nasilje
 
Sigurnost na internetu - općenito
Sigurnost na internetu - općenitoSigurnost na internetu - općenito
Sigurnost na internetu - općenito
 
Nasilje medju djecom
Nasilje medju djecomNasilje medju djecom
Nasilje medju djecom
 
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
Pisana priprava za stručni ispit 2010_1.12.2011.
 
Nasilje u školi
Nasilje u školiNasilje u školi
Nasilje u školi
 
Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike
Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatikePisana priprema za izvođenje nastave iz informatike
Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike
 
Gluhacic roditeljski-semafor
Gluhacic roditeljski-semaforGluhacic roditeljski-semafor
Gluhacic roditeljski-semafor
 
Rusnov koncentracija
Rusnov koncentracijaRusnov koncentracija
Rusnov koncentracija
 
Robert A. Sullo: Učite ih da budu sretni
Robert A. Sullo: Učite ih da budu sretniRobert A. Sullo: Učite ih da budu sretni
Robert A. Sullo: Učite ih da budu sretni
 
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnje
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnjePriručnik s materijalima za vježbanje pažnje
Priručnik s materijalima za vježbanje pažnje
 

Similar to Primjerena i odgovorna uporaba interneta

Similar to Primjerena i odgovorna uporaba interneta (20)

Odgovorno korištenje interneta u obrazovanju
Odgovorno korištenje interneta u obrazovanjuOdgovorno korištenje interneta u obrazovanju
Odgovorno korištenje interneta u obrazovanju
 
Tehnologija u nastavi - revolucija ili evolucija
Tehnologija u nastavi - revolucija ili evolucijaTehnologija u nastavi - revolucija ili evolucija
Tehnologija u nastavi - revolucija ili evolucija
 
eTwinning baš za Vas
eTwinningbaš za VaseTwinningbaš za Vas
eTwinning baš za Vas
 
2. radionica - 05 - Alati za izradu i primjenu digitalnih materijala u nastavi
2. radionica - 05 - Alati za izradu i primjenu digitalnih materijala u nastavi2. radionica - 05 - Alati za izradu i primjenu digitalnih materijala u nastavi
2. radionica - 05 - Alati za izradu i primjenu digitalnih materijala u nastavi
 
LK prezentacija informatika -mipro
LK prezentacija informatika -miproLK prezentacija informatika -mipro
LK prezentacija informatika -mipro
 
Interaktivni medicinski centar obrazovanja (InterMeCo) hrvatskih medicinskih...
Interaktivni medicinski centar obrazovanja (InterMeCo) hrvatskih  medicinskih...Interaktivni medicinski centar obrazovanja (InterMeCo) hrvatskih  medicinskih...
Interaktivni medicinski centar obrazovanja (InterMeCo) hrvatskih medicinskih...
 
Etwinning matematicki projekti
Etwinning matematicki projektiEtwinning matematicki projekti
Etwinning matematicki projekti
 
Etwinning radionica za početnike
Etwinning radionica za početnikeEtwinning radionica za početnike
Etwinning radionica za početnike
 
e-Sigurnost i djeca - vježbe
e-Sigurnost i djeca - vježbee-Sigurnost i djeca - vježbe
e-Sigurnost i djeca - vježbe
 
Prijevod Prijave projekta
Prijevod Prijave projektaPrijevod Prijave projekta
Prijevod Prijave projekta
 
IKT, Web 2.0 alati, edukacija
IKT, Web 2.0 alati, edukacijaIKT, Web 2.0 alati, edukacija
IKT, Web 2.0 alati, edukacija
 
Natasa Ljubic Klemse_TM_Regional2
Natasa Ljubic Klemse_TM_Regional2Natasa Ljubic Klemse_TM_Regional2
Natasa Ljubic Klemse_TM_Regional2
 
Koch kocet znanje_bez_granica
Koch kocet znanje_bez_granicaKoch kocet znanje_bez_granica
Koch kocet znanje_bez_granica
 
INOVATIVNI.pptx
INOVATIVNI.pptxINOVATIVNI.pptx
INOVATIVNI.pptx
 
Webučionica online učenje iz svog doma
Webučionica  online učenje iz svog domaWebučionica  online učenje iz svog doma
Webučionica online učenje iz svog doma
 
Etwinning info dan, Cakovec
Etwinning info dan, CakovecEtwinning info dan, Cakovec
Etwinning info dan, Cakovec
 
Digitalni tragovi
Digitalni tragoviDigitalni tragovi
Digitalni tragovi
 
Kako to rade drugi
Kako to rade drugiKako to rade drugi
Kako to rade drugi
 
RRN
RRNRRN
RRN
 
Priprema 5. razred - Microsoft Word
Priprema 5. razred - Microsoft WordPriprema 5. razred - Microsoft Word
Priprema 5. razred - Microsoft Word
 

More from Pogled kroz prozor

More from Pogled kroz prozor (20)

Internet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketaInternet u nižim razredima, anketa
Internet u nižim razredima, anketa
 
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketaInternet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
Internet u višim razredima PŠ Druškovec, anketa
 
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetuKviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
Kviz Bookwidget, Bonton i sigurnost na internetu
 
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptxDvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
Dvije strane digitalnog novčića – rizici i prilike.pptx
 
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romanaPrilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
Prilog 4, George Orwell, smjernice za pisanje sastavka na temu ulomka iz romana
 
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci OrwellPrilog 3. Projektni zadaci Orwell
Prilog 3. Projektni zadaci Orwell
 
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci HuxleyPrilog 5, Projektni zadaci Huxley
Prilog 5, Projektni zadaci Huxley
 
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docxPrilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
Prilog 1, Ray Bradbury, Fahrenheit 451 (zadaci za izradu izlaganja).docx
 
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docxPrilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
Prilog 2, 1. školska zadaća, Ray Bardbury, Fahrenheit 451.docx
 
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)Prilog 6,  Rezultati samovrednovanja (ankete)
Prilog 6, Rezultati samovrednovanja (ankete)
 
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u HrvatskojPredstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
Predstavljanje preliminarnih rezultata deSHAME istraživanja u Hrvatskoj
 
Prilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenikePrilog 1. Upute za učenike
Prilog 1. Upute za učenike
 
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
Influenceri: prodavači magle ili obrtnici 21.stoljeća?
 
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
Dan sigurnijeg interneta (prezentacija)
 
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacijeKomentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
Komentari učenika o izazovima digitalne detoksikacije
 
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni listIzazov digitalne detoksikacije - radni list
Izazov digitalne detoksikacije - radni list
 
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetuRezultati ankete ovisnosti o internetu
Rezultati ankete ovisnosti o internetu
 
Dabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižicaDabroučitelj - knjižica
Dabroučitelj - knjižica
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 
Dabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadatakaDabar 2020 - knjižica zadataka
Dabar 2020 - knjižica zadataka
 

Primjerena i odgovorna uporaba interneta

  • 1. Pripremu izradila: Broj sata: Kristina Novak 38. PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik Mjesto: Cernik Razred: 5. a i 5. b Informatika Predmet: Nastavna jedinica: Tip sata: Primjerena i odgovorna uporaba Interneta (uz Dan sigurnijeg Interneta) obrada Ključni pojmovi Netiquette, pravila ponašanja na Internetu PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA Cilj obrade metodičke jedinice: Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Usvojiti pravila lijepog ponašanja na Internetu. Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao: Obrazovni (materijalni) zadatci: Učenici će: - osvjestiti da se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja, adresa, broj telefona...) prepoznati zlatna pravila lijepog ponašanja na Internetu osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo) Funkcionalni (psihomotorički) zadatci: Učenici će: - izraditi plakat s pravilima lijepog ponašanja na Internetu izabrati ispravan način djelovanja u pojedinim situacijama na Internetu Odgojni (afektivni) zadatci: Razvijati kod učenika: - kritički stav prema opasnostima na Internetu - rad u grupi i prijateljske odnose - komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu - interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim životnim situacijama 1
  • 2. Organizacija sata Faze rada i sadržaj Materijalno tehnička priprema - učiteljica upisuje sat - učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu - učenici pripremaju računala za rad Metodičko oblikovanje Vrije me Razgovor Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme) Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada pravila ponašanja na Internetu u obliku postera. A prije toga, zajedno ćemo odigrati jednu zanimljivu igricu. (Učiteljica pokreće obrazovnu igru Zaštita osobnih podataka i prolazi kroz nju s učenicima. Tema igre je zaštita osobnih podataka, a obrađena je kroz niz kratkih priča koje djecu stavljaju u problemske situacije kakve susreću na internetu. Uz svako pitanje pripremljen je i savjet koji im objašnjava moguće probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na internetu. Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u bilježnice). - Glavni dio Razgovor o pojmu bontona u svakodnevnim situacijama. Učenici objašnjavaju što je bonton. Učiteljica navodi da jednako tako postoje i pravila tj. bonton lijepog ponašanja na Internetu koji se naziva netiquette. (Napisati na ploču) Učiteljica dijeli učenike u grupe (po četvero) i daje učenicima usmene upute za rad te nastavni listić s pravilima lijepog ponašanja na Internetu. Zadatak svake grupe je izraditi poster s pravilima. Učiteljica svakoj grupi daje papir kao podlogu postera, a u razredu su dostupni i flomasteri, bojice i kolaž papir. Učiteljica obilazi grupe, prati njihov rad i savjetima pomaže po potrebi. Nakon što pojedine grupe završe zadatak lijepe svoj poster na školsku ploču. Svi radovi se nakon završetka sata fotografiraju i objavljuju na web stranici škole. 2 Igranje obrazovne igre - frontalno  oko 15 minuta Učiteljica pita učenike da li i u koje svrhe kod kuće koriste web, koliko vremena dnevno provode na računalu i gdje se računalo nalazi. Učiteljica ponavlja učenicima kako bi računalo trebalo biti u dnevnoj sobi i koristiti se zajedno s roditeljima. Razgovor, frontalno Izrada postera, rad u grupi  oko 25 minuta Uvodni dio Sadržajna priprema
  • 3. Završni dio Komentar današnjeg rada. Učenici kratko komentiraju kako im se svidio rad u grupi te daju svoj komentar postera drugih grupa. razgovor Što smo naučili? Koja su osnovna pravila lijepog ponašanja na Internetu? 5 minuta Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada: računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići, magneti, papiri za postere Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područjima: Nastavne metode: razgovor, igra, izrada postera, čitanje Metodički oblici rada: rad u grupi, frontalni rad Literatura za učenike: 1. Priručnik za djecu http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf 2. http://www.hr-netiquette.org/ 3. Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1 Literatura za učiteljicu:        Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil, 2013. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole, Profil, 2013. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil, 2013. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole, Profil, 2013. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole, Profil, 2013. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne škole, Profil, 2013. Priručnik za djecu http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf  Priručnik za roditelje http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/  Priručni za profesionalce http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf  Obrazovne igre: 3
  • 4. Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1 Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2 Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3 Plan ploče: Primjerena i odgovorna uporaba Interneta Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu U prilogu: Pravila lijepog ponašanja na Ineternetu Bilješke nakon održanog sata: 4
  • 5. Netiquette – pravila lijepog ponašanja na Internetu Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim pravilima ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi. Komunikacijom putem Interneta se koristi velik broj ljudi, često na neodgovarajući način, zbog nepoznavanja osnovnih pravila. Stoga i kultura komuniciranja putem Interneta zahtijeva učenje. N EKA PRA VILA  Prilikom slanja kopija i reprodukcija dokumenata, tekstova, slika i sl. potrebno je paziti na autorska prava vlasnika dokumenta. Kršenje autorskih prava nije samo odraz lošeg ponašanja nego je i protuzakonito. Npr. nezakonito je slanje komercijalnog softvera ili stručnih tekstova koji nisu javno dostupni.  Nije poželjno slati poruke za koje niste sigurni da ih primatelj želi primiti i pročitati. Lančana pisma i ponude komercijalnih lanaca ne bi smjeli slati e-mailom. Slanje oglasa u svrhu stjecanja zarade nije dopušteno, a odnedavno je, u nekim zemljama, pod određenim uvjetima i kažnjivo.  Poželjno je izbjegavati slanje preduge poruke. Primatelj je često revoltiran zbog dugog učitavanja velikih poruka. Ako sadržaj nije samo tekst, nego i drugi dokumenti, npr. slike, tada ti dijelovi poruke trebaju biti uključeni kao MIME privitci (attachment). MIME je kratica za Multimedia Internet Messaging Extensions.  Imajte na umu da je primatelj ljudsko biće, čija se kultura, jezik i smisao za humor mogu razlikovati od vaših. Problema može biti i s oblikom zapisa datuma, s mjernim jedinicama i idiomima. Budite osobito oprezni sa sarkazmom.  Ne koristite isključivo velika slova. VELIKA SLOVA IZGLEDAJU KAO DA VIČETE.  Koristite smileye da naznačite ton, ali koristite ih s mjerom. :-) je primjer smileya (nakrivite glavu). Nemojte misliti da će time primatelj nužno biti zadovoljan sadržajem poruke ili da ćete time poništiti uvredljivu poruku.  Ne šaljite velike količine podataka ljudima koji ih nisu zatražili.  Razmislite prije nego li napišete bilo što. Pažljivo sročite svoju poruku. Nastojte da bude što jasnija i jednoznačna. Izbjegavajte nesporazume, koliko je to moguće.  Pišite u prijateljskom tonu.  Prije nego li pošaljete poruku, provjerite jeste li sve napisali kako se htjeli. – Razmisli prije nego klikneš. 5