SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 6
UNITAT
DIDÀCTICA: El cos
humà
Alfabetització digital
Bloc A
Curs 2014-2015
Nora Rodríguez Caballero
Patricia Toro Sibina
Grup 6A
04/12/2014
1. ANÀLISIS I REFLEXIÓDE COM INTEGRAR LES TIC EN EL
PROCÉS DIDÀCTIC
El fet d’introduir les TIC dins l’aula serà quelcom molt significatiu per
l’aprenentatge dels infants enfront aquesta unitat didàctica, ja que aprendran
amb activitats més dinàmiques, interactives i estimulants que, a més d’aprendre
el cos humà, els faran desenvolupar capacitats tecnològiques.
Tot i que els continguts en sí no són molt difícils de treballar, amb la introducció
de les TIC trobarem noves formes de presentar-ho i explicar-ho. A més,
coneixeran les parts del cos a través de recursos més dinàmics i d’una manera
més activa.
Per dur a terme les activitats que presentarem a continuació, les TIC no han
tingut un paper de “reforç” de l’activitat, sinó que són l’activitat en sí. Com hem
dit, d’aquesta manera treballaren altres àmbits com són les noves tecnologies,
la participació, el respecte, etc.
Introduirem les TIC com a mitjà per treballar una altra activitat aporta un doble
coneixement al infant, per una banda se’l alfabetitza digitalment i per l’altre
aprenen les diferents parts del cos humà.
2. PRESENTACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA
La unitat didàctica que presentarem a continuació es titula “El cos humà”.
Per contextualitzar l’activitat hem decidit crear un centre educatiu d’Educació
Infantil imaginari basat en els centres que coneixem. Aquest centre educatiu
està ubicat al barri de Gràcia, a Barcelona.
Degut a la familiartzació i l’ interès d’aquest, proposem ubicar-lo en el segon
cicle d’Educació Infantil, concretament en el primer trimestre d’una classe de
P-3 formada per 18 infants. El curs de P-3 està format per dues línies
educatives, així que les dues classes treballaran la unitat didàctica presentada.
La durada de la unitat didàctica serà de tot un trimestre, però nosaltres només
ens centrarem en dues sessions de classe en el seu conjunt. Per la qual cosa,
presentem una activitat inicial i dues activitats concretes per dur a terme; una a
cada sessió.
Pensem que un cop els infants hagin assimilat els conceptes, podran
relacionar-los amb altres continguts de la mateixa unitat o d’altres activitats
anteriors o posteriors. Per exemple, conceptes espacials (davant/darrera,
sobre/sota, etc.), conceptes temporals (abans, ara, després), conceptes
numèrics, etc. D’aquesta manera, ells mateixos seran conscients de les seves
pròpies possibilitats i limitacions corporals.
Objectius
 Adquirir un vocabulari adequat a l’edat dins la temàtica de la unitat.
 Reconèixer i identificar determinades parts del cos i les seves funcions
bàsiques.
 Utilitzar el llenguatge oral i audiovisual com a instrument lúdic.
 Iniciar l’aprenentatge del llenguatge escrit relacionant-lo amb la temàtica
de la unitat.
 Iniciar-se en l’alfabetització digital i reconèixer-lo com a quelcom diari i
habitual.
 Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives i
expressives del cos humà.
 Adquirir una actitud de respecte en base a les característiques i qualitats
de les altres persones; acceptant i valorant la varietat (sexe, ètnia,
creença, etc.).
 Adquirir hàbits relacionats amb la higiene, la salut, l’ordre i el respecte.
3. ACTIVITATS
a. Activitat inicial
Presentació
Primerament, es farà una pluja d’idees fent la següent pregunta als infants: Què
sabeu del vostre cos? Quines parts coneixeu? Per a què serveixen?
Un cop hagin participat tots els nens, la mestre explicarà el conte de El cos
humà. Els nens tornaran a expressar les seves idees i opinions i, seguidament,
escoltaran i ballaran –coneixent i descobrint les parts del cos- la cançó de En
Joan petit quan balla.
Objectius
 Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i
la coordinació; tot adonant-se de les seves possibilitats.
 Reconèixer les parts del cos i les seves funcions a través de la cançó i
el conte.
 Expressar els seus coneixements previs (bagatge) de forma ordenada i
respectuosa.
 Importància de la comunicació per establir relacions socials.
 Participar en l’activitat de forma activa.
Continguts
 Identificació de les parts del cos.
 Identificació dels trets físics propis, establint semblances i diferències
amb la resta de nens i nenes de l’aula.
 Identificació de la imatge corporal global.
 Memorització de cançons i contes.
 Desenvolupament i posterior equilibri de la marxa i altres desplaçaments
i moviments corporals.
 Ús, gaudiment i control global i segmentari del cos com a eina de treball i
medi de percepció, de desplaçaments i de comunicació amb el món.
Materials i recursos
Conte: El cos humà. Un llibre interactiu.
Cançó:https://www.youtube.com/watch?v=c_qH2SI_-Ts
Pissarra digital, projector i ordinador.
Organització
Espai: A l’aula.
Temporalització: 25 minuts aprox.
Avaluació Inicial
Indicadors SI NO
Ha mostrat interès per
les activitats?
Ha col·laborat alhora de
realitzar la tasca?
Ha reconegut amb
facilitat la cançó?
Ha reconegut les parts
del cos a partir de
l’activitat?
b. Activitat 1
Presentació
Aquesta primera activitat consistirà en fer una presentació del cos i que, a partir
del que se’ls ha explicat a l’activitat inicial i dels continguts previs de cada nen,
identifiquin les diferents parts del cos humà.
Presentarem una imatge d’un nen i d’una nena (per tal de que puguin participar
tots) i individualment hauran de dirigir-se a la pissarra digital, encerclar la part
del cos demanada i col·locar-hi el nom corresponent a cada part del cos.
També hauran de relacionar-la amb la funció que compleix (presentat al conte
de l’activitat inicial) oralment.
Objectius
 Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i
la coordinació; tot adonant-se de les seves possibilitats.
 Reconèixer i ser conscients de les diferents parts del cos amb el suport
visual de la pissarra digital.
 Reconèixer les parts del cos dins de dues imatges i relacionar-ho amb el
llenguatge escrit.
 Relacionar les parts del cos amb la seva funció.
 Participar en l’activitat de forma activa.
Continguts
 Identificació de les parts del cos.
 Exploració i identificació de les característiques globals del propi cos i de
parts concretes, a partir de semblances i diferències entre sexes
oposats.
 Identificació de la imatge corporal global.
 Acceptació i valoració ajustada del seu propi cos
 Treballar la Técnica óculo-manual i
la motricitat fina.
Materials i recursos
Pissarra digital, projector i ordinador.
Imatge d’un nen i d’una nena sense roba.
Organització
Espai: A l’aula.
Temporalització: 40 minuts aprox.
Avaluació
Indicadors SI NO
Ha tingut dificultat alhora
de col·locar el nom
corresponent a cada
part del cos?
Ha realitzat l’activitat
amb èxit?
Ha identificat les
diferents parts del seu
cos sense ajuda?
c. Activitat 2
La segona activitat, que es durà a terme durant la segona sessió de la unitat
didàctica, consistirà en fer una fotografia de cos sencer de cada nen i portar-la
impresa pel dia de l’activitat.
Un cop que cada nen tingui la seva imatge, haurà de dibuixar-se a un full, tal
com ells es veuen i es senten.
Quan els dibuixos estiguin acabats, la professora els escanejarà i els companys
hauran de relacionar a la pissarra digital quin dibuix correspon a cada fotografia
dels companys de l’aula.
Objectius
 Conèixer i identificar les diferents parts més importants del seu cos.
 Treballar la Técnica oculo-manual i la creativitat.
 Treballar la motricitat fina i gruixuda.
 Saber dibuixar el seu cos.
Materials i recursos
 Càmera digital
 Full en blanc i colors
 Ordinador, escàner i impressora.
 Pissarra digital i projector.
Organització
Espai: A l’aula.
Temporalització: 50 minuts aprox.
Avaluació
Indicadors SI NO
Reconeix i representa
les diferents parts del
cos en ell mateix i en els
altres?
Ha tingut dificultat per
relacionar el dibuix amb
la fotografia?
Ha participat de manera
adequada en l’activitat?

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Observacions informes Ed.primària
Observacions informes Ed.primàriaObservacions informes Ed.primària
Observacions informes Ed.primàriaMariaJose Ariño
 
La descripció de persones
La descripció de persones La descripció de persones
La descripció de persones M T
 
Jocs llengua-oral
Jocs llengua-oralJocs llengua-oral
Jocs llengua-oralsilvia
 
ANIMALS DE LA TARDOR
ANIMALS DE LA TARDORANIMALS DE LA TARDOR
ANIMALS DE LA TARDORrmescan
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgessicam
 
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2n
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2nDites i endevinalles dels mesos de l'any 2n
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2nMariaJose Ariño
 
Preguntes explicites
Preguntes explicitesPreguntes explicites
Preguntes explicitessilvia
 
30 problemes 3r
30 problemes 3r30 problemes 3r
30 problemes 3rVANESA
 
les plantes (parts, cicle de la vida...)
les plantes (parts, cicle de la vida...)les plantes (parts, cicle de la vida...)
les plantes (parts, cicle de la vida...)Mariàngels Pagès Puig
 
El Cos Humà
El Cos HumàEl Cos Humà
El Cos HumàIrisat
 
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicial
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicialCaaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicial
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicialM T
 
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia Alcaraz
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia AlcarazLLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia Alcaraz
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia AlcarazFrancesc Iglesias
 
El joc de les frases i la paraula intrusa
El joc de les frases i la paraula intrusaEl joc de les frases i la paraula intrusa
El joc de les frases i la paraula intrusaGloria Cid
 
Unitat 5 el temps
Unitat 5 el tempsUnitat 5 el temps
Unitat 5 el tempsM T
 
Comprensio lectora 2n
Comprensio lectora 2nComprensio lectora 2n
Comprensio lectora 2nmiriamgirona
 
la descripció a cicle inicial
la descripció a cicle inicialla descripció a cicle inicial
la descripció a cicle inicialMonica Roige Sedo
 
Projecte els animals
Projecte els animalsProjecte els animals
Projecte els animalsElColomer
 

Mais procurados (20)

Observacions informes Ed.primària
Observacions informes Ed.primàriaObservacions informes Ed.primària
Observacions informes Ed.primària
 
La carta
La cartaLa carta
La carta
 
La descripció de persones
La descripció de persones La descripció de persones
La descripció de persones
 
Jocs llengua-oral
Jocs llengua-oralJocs llengua-oral
Jocs llengua-oral
 
ANIMALS DE LA TARDOR
ANIMALS DE LA TARDORANIMALS DE LA TARDOR
ANIMALS DE LA TARDOR
 
Situacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatgeSituacions d'aprenentatge
Situacions d'aprenentatge
 
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2n
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2nDites i endevinalles dels mesos de l'any 2n
Dites i endevinalles dels mesos de l'any 2n
 
Preguntes explicites
Preguntes explicitesPreguntes explicites
Preguntes explicites
 
30 problemes 3r
30 problemes 3r30 problemes 3r
30 problemes 3r
 
Cos 1 r
Cos 1 rCos 1 r
Cos 1 r
 
De què fa gust la lluna
De què fa gust la llunaDe què fa gust la lluna
De què fa gust la lluna
 
les plantes (parts, cicle de la vida...)
les plantes (parts, cicle de la vida...)les plantes (parts, cicle de la vida...)
les plantes (parts, cicle de la vida...)
 
El Cos Humà
El Cos HumàEl Cos Humà
El Cos Humà
 
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicial
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicialCaaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicial
Caaco act 1112_mt022_r1_dossier_temps_inicial
 
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia Alcaraz
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia AlcarazLLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia Alcaraz
LLIBREt Vocabulari bàsic - Emilia Alcaraz
 
El joc de les frases i la paraula intrusa
El joc de les frases i la paraula intrusaEl joc de les frases i la paraula intrusa
El joc de les frases i la paraula intrusa
 
Unitat 5 el temps
Unitat 5 el tempsUnitat 5 el temps
Unitat 5 el temps
 
Comprensio lectora 2n
Comprensio lectora 2nComprensio lectora 2n
Comprensio lectora 2n
 
la descripció a cicle inicial
la descripció a cicle inicialla descripció a cicle inicial
la descripció a cicle inicial
 
Projecte els animals
Projecte els animalsProjecte els animals
Projecte els animals
 

Destaque

Unitat didàctica els pirates
Unitat didàctica els piratesUnitat didàctica els pirates
Unitat didàctica els piratesAMADOR CALAFAT
 
Energia, obtenció i consum
Energia, obtenció i consumEnergia, obtenció i consum
Energia, obtenció i consumAMADOR CALAFAT
 
PROJECTE PIRATES fitxes amb text
PROJECTE PIRATES fitxes amb textPROJECTE PIRATES fitxes amb text
PROJECTE PIRATES fitxes amb textpetit mon
 
PROJECTE PIRATES fitxes
PROJECTE PIRATES fitxesPROJECTE PIRATES fitxes
PROJECTE PIRATES fitxespetit mon
 

Destaque (6)

El cos
El cosEl cos
El cos
 
Unitat didàctica els pirates
Unitat didàctica els piratesUnitat didàctica els pirates
Unitat didàctica els pirates
 
Energia, obtenció i consum
Energia, obtenció i consumEnergia, obtenció i consum
Energia, obtenció i consum
 
PROJECTE PIRATES fitxes amb text
PROJECTE PIRATES fitxes amb textPROJECTE PIRATES fitxes amb text
PROJECTE PIRATES fitxes amb text
 
PROJECTE PIRATES fitxes
PROJECTE PIRATES fitxesPROJECTE PIRATES fitxes
PROJECTE PIRATES fitxes
 
Projecte cos humà comprimit
Projecte cos humà  comprimitProjecte cos humà  comprimit
Projecte cos humà comprimit
 

Semelhante a Unitat didàctica: El cos humà

Activitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICActivitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICmonyonyos
 
Tasca individual delfina xcb 19-20
Tasca individual delfina  xcb 19-20Tasca individual delfina  xcb 19-20
Tasca individual delfina xcb 19-20JordiSanz11
 
Seqüència didàctica
Seqüència didàcticaSeqüència didàctica
Seqüència didàcticamiriamhipolito
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirannamlopez
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Ruben Cano
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossetspereroca10
 
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 34marina4
 
Guia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletGuia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletBelenTic
 
Guia didactica Presentacions Multimedia Interactives
Guia didactica Presentacions Multimedia InteractivesGuia didactica Presentacions Multimedia Interactives
Guia didactica Presentacions Multimedia Interactives4marina4
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesvalcalde
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesvalcalde
 
Guia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicGuia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicBelenTic
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III marina-tic
 
noves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memorianoves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memoriaaprpef
 
El cos humà
El cos humàEl cos humà
El cos humàRoger782
 

Semelhante a Unitat didàctica: El cos humà (20)

Unitat didàctica
Unitat didàcticaUnitat didàctica
Unitat didàctica
 
Unitat didàctica
Unitat didàcticaUnitat didàctica
Unitat didàctica
 
Activitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TICActivitat 2: Contextualització de les TIC
Activitat 2: Contextualització de les TIC
 
Presentació
PresentacióPresentació
Presentació
 
Tasca individual delfina xcb 19-20
Tasca individual delfina  xcb 19-20Tasca individual delfina  xcb 19-20
Tasca individual delfina xcb 19-20
 
Seqüència didàctica
Seqüència didàcticaSeqüència didàctica
Seqüència didàctica
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegir
 
Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"Unitat didàctica "El Teatre"
Unitat didàctica "El Teatre"
 
Guia didactica gossets
Guia didactica gossetsGuia didactica gossets
Guia didactica gossets
 
Guia didactica 3
Guia didactica 3Guia didactica 3
Guia didactica 3
 
Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013
 
Guia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb poppletGuia didàctica mèxic amb popplet
Guia didàctica mèxic amb popplet
 
Guia didactica Presentacions Multimedia Interactives
Guia didactica Presentacions Multimedia InteractivesGuia didactica Presentacions Multimedia Interactives
Guia didactica Presentacions Multimedia Interactives
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
 
Guia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactivesGuia didàctica presentacions interactives
Guia didàctica presentacions interactives
 
Guia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxicGuia didàctica mèxic
Guia didàctica mèxic
 
GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III GUIA DIDÀCTICA MMI III
GUIA DIDÀCTICA MMI III
 
noves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memorianoves tecnologies. memoria
noves tecnologies. memoria
 
El cos humà
El cos humàEl cos humà
El cos humà
 
El cos-huma
El cos-humaEl cos-huma
El cos-huma
 

Último

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.Lasilviatecno
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaISMAELALVAREZCABRERA
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555twunt
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller atJuliaBasart1
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERSSuperAdmin9
 
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfINFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfErnest Lluch
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 

Último (9)

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
TIPUS DE POSICIONS D'UNA RECTA. VERITABLE MAGNITUD.
 
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes SaPrograma Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
Programa Dansa Ara Garraf Les Roquetes Sa
 
feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller at
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
 
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdfINFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
INFORME_BAREM_PROVISIONAL_BAREMELLUCH.pdf
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 

Unitat didàctica: El cos humà

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA: El cos humà Alfabetització digital Bloc A Curs 2014-2015 Nora Rodríguez Caballero Patricia Toro Sibina Grup 6A 04/12/2014
  • 2. 1. ANÀLISIS I REFLEXIÓDE COM INTEGRAR LES TIC EN EL PROCÉS DIDÀCTIC El fet d’introduir les TIC dins l’aula serà quelcom molt significatiu per l’aprenentatge dels infants enfront aquesta unitat didàctica, ja que aprendran amb activitats més dinàmiques, interactives i estimulants que, a més d’aprendre el cos humà, els faran desenvolupar capacitats tecnològiques. Tot i que els continguts en sí no són molt difícils de treballar, amb la introducció de les TIC trobarem noves formes de presentar-ho i explicar-ho. A més, coneixeran les parts del cos a través de recursos més dinàmics i d’una manera més activa. Per dur a terme les activitats que presentarem a continuació, les TIC no han tingut un paper de “reforç” de l’activitat, sinó que són l’activitat en sí. Com hem dit, d’aquesta manera treballaren altres àmbits com són les noves tecnologies, la participació, el respecte, etc. Introduirem les TIC com a mitjà per treballar una altra activitat aporta un doble coneixement al infant, per una banda se’l alfabetitza digitalment i per l’altre aprenen les diferents parts del cos humà. 2. PRESENTACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA La unitat didàctica que presentarem a continuació es titula “El cos humà”. Per contextualitzar l’activitat hem decidit crear un centre educatiu d’Educació Infantil imaginari basat en els centres que coneixem. Aquest centre educatiu està ubicat al barri de Gràcia, a Barcelona. Degut a la familiartzació i l’ interès d’aquest, proposem ubicar-lo en el segon cicle d’Educació Infantil, concretament en el primer trimestre d’una classe de P-3 formada per 18 infants. El curs de P-3 està format per dues línies educatives, així que les dues classes treballaran la unitat didàctica presentada. La durada de la unitat didàctica serà de tot un trimestre, però nosaltres només ens centrarem en dues sessions de classe en el seu conjunt. Per la qual cosa, presentem una activitat inicial i dues activitats concretes per dur a terme; una a cada sessió. Pensem que un cop els infants hagin assimilat els conceptes, podran relacionar-los amb altres continguts de la mateixa unitat o d’altres activitats anteriors o posteriors. Per exemple, conceptes espacials (davant/darrera, sobre/sota, etc.), conceptes temporals (abans, ara, després), conceptes numèrics, etc. D’aquesta manera, ells mateixos seran conscients de les seves pròpies possibilitats i limitacions corporals.
  • 3. Objectius  Adquirir un vocabulari adequat a l’edat dins la temàtica de la unitat.  Reconèixer i identificar determinades parts del cos i les seves funcions bàsiques.  Utilitzar el llenguatge oral i audiovisual com a instrument lúdic.  Iniciar l’aprenentatge del llenguatge escrit relacionant-lo amb la temàtica de la unitat.  Iniciar-se en l’alfabetització digital i reconèixer-lo com a quelcom diari i habitual.  Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives i expressives del cos humà.  Adquirir una actitud de respecte en base a les característiques i qualitats de les altres persones; acceptant i valorant la varietat (sexe, ètnia, creença, etc.).  Adquirir hàbits relacionats amb la higiene, la salut, l’ordre i el respecte. 3. ACTIVITATS a. Activitat inicial Presentació Primerament, es farà una pluja d’idees fent la següent pregunta als infants: Què sabeu del vostre cos? Quines parts coneixeu? Per a què serveixen? Un cop hagin participat tots els nens, la mestre explicarà el conte de El cos humà. Els nens tornaran a expressar les seves idees i opinions i, seguidament, escoltaran i ballaran –coneixent i descobrint les parts del cos- la cançó de En Joan petit quan balla. Objectius  Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació; tot adonant-se de les seves possibilitats.  Reconèixer les parts del cos i les seves funcions a través de la cançó i el conte.  Expressar els seus coneixements previs (bagatge) de forma ordenada i respectuosa.  Importància de la comunicació per establir relacions socials.  Participar en l’activitat de forma activa. Continguts  Identificació de les parts del cos.
  • 4.  Identificació dels trets físics propis, establint semblances i diferències amb la resta de nens i nenes de l’aula.  Identificació de la imatge corporal global.  Memorització de cançons i contes.  Desenvolupament i posterior equilibri de la marxa i altres desplaçaments i moviments corporals.  Ús, gaudiment i control global i segmentari del cos com a eina de treball i medi de percepció, de desplaçaments i de comunicació amb el món. Materials i recursos Conte: El cos humà. Un llibre interactiu. Cançó:https://www.youtube.com/watch?v=c_qH2SI_-Ts Pissarra digital, projector i ordinador. Organització Espai: A l’aula. Temporalització: 25 minuts aprox. Avaluació Inicial Indicadors SI NO Ha mostrat interès per les activitats? Ha col·laborat alhora de realitzar la tasca? Ha reconegut amb facilitat la cançó? Ha reconegut les parts del cos a partir de l’activitat? b. Activitat 1 Presentació Aquesta primera activitat consistirà en fer una presentació del cos i que, a partir del que se’ls ha explicat a l’activitat inicial i dels continguts previs de cada nen, identifiquin les diferents parts del cos humà. Presentarem una imatge d’un nen i d’una nena (per tal de que puguin participar tots) i individualment hauran de dirigir-se a la pissarra digital, encerclar la part del cos demanada i col·locar-hi el nom corresponent a cada part del cos. També hauran de relacionar-la amb la funció que compleix (presentat al conte de l’activitat inicial) oralment.
  • 5. Objectius  Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació; tot adonant-se de les seves possibilitats.  Reconèixer i ser conscients de les diferents parts del cos amb el suport visual de la pissarra digital.  Reconèixer les parts del cos dins de dues imatges i relacionar-ho amb el llenguatge escrit.  Relacionar les parts del cos amb la seva funció.  Participar en l’activitat de forma activa. Continguts  Identificació de les parts del cos.  Exploració i identificació de les característiques globals del propi cos i de parts concretes, a partir de semblances i diferències entre sexes oposats.  Identificació de la imatge corporal global.  Acceptació i valoració ajustada del seu propi cos  Treballar la Técnica óculo-manual i la motricitat fina. Materials i recursos Pissarra digital, projector i ordinador. Imatge d’un nen i d’una nena sense roba. Organització Espai: A l’aula. Temporalització: 40 minuts aprox. Avaluació Indicadors SI NO Ha tingut dificultat alhora de col·locar el nom corresponent a cada part del cos? Ha realitzat l’activitat amb èxit? Ha identificat les diferents parts del seu cos sense ajuda?
  • 6. c. Activitat 2 La segona activitat, que es durà a terme durant la segona sessió de la unitat didàctica, consistirà en fer una fotografia de cos sencer de cada nen i portar-la impresa pel dia de l’activitat. Un cop que cada nen tingui la seva imatge, haurà de dibuixar-se a un full, tal com ells es veuen i es senten. Quan els dibuixos estiguin acabats, la professora els escanejarà i els companys hauran de relacionar a la pissarra digital quin dibuix correspon a cada fotografia dels companys de l’aula. Objectius  Conèixer i identificar les diferents parts més importants del seu cos.  Treballar la Técnica oculo-manual i la creativitat.  Treballar la motricitat fina i gruixuda.  Saber dibuixar el seu cos. Materials i recursos  Càmera digital  Full en blanc i colors  Ordinador, escàner i impressora.  Pissarra digital i projector. Organització Espai: A l’aula. Temporalització: 50 minuts aprox. Avaluació Indicadors SI NO Reconeix i representa les diferents parts del cos en ell mateix i en els altres? Ha tingut dificultat per relacionar el dibuix amb la fotografia? Ha participat de manera adequada en l’activitat?