1. 1
GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSOR/A
1r ESO
6-7 sessions 1r Trimestre 2010-2011 Abraham Cerveró
Charo López
ÀREES/MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Anglès Labyrinth. Buscant l’eixida.
OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES CONTINGUTS CRITERIS D’AVALUACIÓ
Hàbit de treball, participació, ús de la llengua
(totes les sessions)
Actitud vers l’aprenentatge, interés.
Coherència, cohesió, adequació (activitats de
writing).
En finalitzar la unitat , l’alumne haurà
de ser capaç de:
-Elaborar un spidergram fent
associacions de vocabulari.
-Fer prediccions a partir d’una part de
la informació amb la que es treballarà.
-Comprendre texts dialogats breus.
-Respondre a preguntes de comprensió.
-Fer descripcions simples de llocs i
d’èssers fantàstics.
-Usar el diccionari per fer recerques.
-Treballar en grups amb respecte.
-Reconèixer el propi procés
d’aprenentatge.
Comunicatives:
competència
comunicativa,
lingüística i
audiovisual.
Metodològiques:
Aprendre a aprendre
Personals: autonomia i
iniciativa personal.
Per conviure i habitar
el món:
Competència social i
ciutadania.
Artística i cultural
-Vocabulari per a
descripcions
(persones i llocs)
-Gramàtica: to be –
have got.
-Característiques del
llenguatge dialogat.
-Planificació de textos
descriptius:
esborrany i versió
final.
-Ús dels diccionaris.
-Interés i participació
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS
RECURSOS
ORG.
SOCIAL
TEMPS ATENCIÓ A
LA
DIVERSITAT
ACTIVITATS
D’AVALUACI
Ó
I Elaboració d’un spidergram a partir de la
paraula Labyrinth. Definició i tipus de
laberints.
D Disseny d’un laberint amb solució.
INICIALS
DESENVOLU-
PAMENT I Predicció d’events en diferents escenes de
la pel.lícula amb la projecció dels primers
Reproductor
DVD
Llibre de text
per revisar
vocabulari i
Parelles o
xicotets
grups
Grups
heterogenis
Distribució de
roles de
supervisió
Descripció
d’un goblin
(breu)
Descripció
d’un dels
personatges
2. 2
segons de les escenes seleccionades.
D Comprovació de les prediccions fetes a
cada escena. Respondre preguntes de
comprensió.
D Creació d’un nou final per a la pel.lícula.
I Vocabulari bàsic per a treballar la
descripció de l’èsser fantàstic i el seu
entorn.
I Estructura bàsica del text descriptiu.
Esborrany i versió final.
Observació
directa a
classe.
secundaris de
“La historia
interminable”
i el seu
entorn
(esborrany i
producció
final).
S Descripció d’un goblin.
SÍNTESI
S Descripció d’un ésser de “La historia
interminable” i el seu entorn.
gramàtica.
Diccionaris
bilíngües.
Ordinadors
per fer les
descripcions.
Continguts
comuns amb
altres
matèries
Castellà: descripció d’un ésser de “La historia interminable”.
Matemàtiques: treball amb les formes impossibles.