SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 14
Nizami Gəncəvi və onun qəzəlləri
Gəncə şəhər M.Ş.Vazeh adına 16Nli t.o.m-in
Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Suleymanova
Elnurə.
Məqsədlərim:
 1. Şagirdləri tərbiyə etmək, onlarda ədalət ideyası
formalaşdırmaqdır. Lap gənc yaşlarından onları əməksevərliyə,
zəhmətə, düzgünlüyə cəlb etməkdir.
 2.Nizami ideyaları bəşəriyyət tarixində heç vaxt dəyərdən
düşmür.Hansı zaman keşiyində Nizami ideyalarını təhlil etsək
o zamanın mövzusu olar bu ideyalar. Odur ki, bu gün də
Nizami yaradıcılığını sevə-sevə şagirdlərə öyrədir və
şagirdlərimizi bu ideyalardan bəhrələnməyə yönəldirik.
Təməl sualları:
 1. İnsanın ən yaxın dostu kimdir?
 2. İnsanı ən yaxşı nə tərbiyə edə bilər?
Mövzu sualları:
 1. XII yuzilliyin ən böyük nümayəndələrindən olan
Nizaminin qəzəlləri sizcə başlıca olaraq nə ilə
fərqlənir?
 2. “Hər şeyi kamil bilən alim” cilasız bir söz
qoymuşdurmu?
Məzmun sualları:
 1. Nizaminin insana verdiyi ən böyük dəyəri biz onun
hansı əməlində gördük?
 2. Nizami qəzəllərinin mövzu və ideyası nədən
ibarətdir?
Verdiyim suallara əsasən şagirdlərdən
aldığım cavablar:
 1. Biz Nizaminin insana verdiyi ən böyük dəyəri ona
Dərbənd hökmdarının kəniz kimi göndərdiyi bir
qadınla evlənməsində gördük.
 2.Nizaminin əsərlərinin əsas mövzusu saraylarda
yaşamamaq , hökmdarlara əxlaq dərsi vermək,
insanları əməyə, zəhmətə alışdırmaq, demokratik
fikirlər söyləməkdən ibarətdir.
Fəaliyyətimiz(görüləcək işlər barədə)
 Layihəmiz Nizami Gəncəvi olduğu üçün şagirdləri
Nizami məğbərəsinə aparmağı özümə borc bildim.
 Şagirdlər Nizami əsərləri barədə araşdırmalar aparır
və təqdimatlar hazırlayırlar.
 “Kərpickəsən kişinin dastanı” və “Sultan, Səncər və
Qarı” əsərlərini səhnələşdirirlər.
I Qrup: Nizami yurdu
 Həyat və yaradıcılığını aydınlaşdırın.
II Qrup:XII əsrin siması
 Nizami Gəncəvinin əsərlərini aydınlaşdırın.
 Nizami söyləmiş sözü birinci
 Qoymamış cilasız qala bir inci.
 Bu misralarla bağlı fikirlərinizi yazın.
 Şair əsərlərində hökmdarlara necə münasibət
bəsləmişdir?
 Əməyə, zəhmətə necə qiymət vermişdir?
III Qrup: “İsgəndərnamə qrupu”
 Nizami Gəncəvi əsərlərinin əvvəlində və sonunda
hökmdarlara, xanlara necə qiymət verir?
 Əsərlərində onları müsbət, yoxsa mənfi obraz kimi
qələmə verir?
 Bərdə hökmdarı İsgəndərə necə dərs verir?
İstinadlar:
 https://www.google.az/webhp?sourceid=chrome-
instant&
 ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=nizami%20gencevi
 https://www.google.az/webhp?sourceid=chrome-
instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-
8#q=nizami+gencevinin+eserleri
Qiymətləndirmə meyarları:
Meyarlar Nizami
Yurdu
XII əsrin
siması
İsgəndərnamə
Araşdırmalar
Tapşırıqların
tədqiqat
yönümlüyü
Yaradıcı işlər
Uğurlar:

Mais conteúdo relacionado

Destaque (9)

omonimler
omonimler omonimler
omonimler
 
OMONIM ŞƏKİLÇİLƏR
 OMONIM ŞƏKİLÇİLƏR OMONIM ŞƏKİLÇİLƏR
OMONIM ŞƏKİLÇİLƏR
 
Bal arısının ailəsi
Bal arısının ailəsiBal arısının ailəsi
Bal arısının ailəsi
 
is lani
is laniis lani
is lani
 
Əlvida Azərbaycan dili
 Əlvida  Azərbaycan dili Əlvida  Azərbaycan dili
Əlvida Azərbaycan dili
 
Əməli yazı nümunələri
Əməli yazı nümunələriƏməli yazı nümunələri
Əməli yazı nümunələri
 
Mahirə копия
Mahirə   копияMahirə   копия
Mahirə копия
 
Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 

Təqdimat

  • 1. Nizami Gəncəvi və onun qəzəlləri Gəncə şəhər M.Ş.Vazeh adına 16Nli t.o.m-in Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Suleymanova Elnurə.
  • 2. Məqsədlərim:  1. Şagirdləri tərbiyə etmək, onlarda ədalət ideyası formalaşdırmaqdır. Lap gənc yaşlarından onları əməksevərliyə, zəhmətə, düzgünlüyə cəlb etməkdir.  2.Nizami ideyaları bəşəriyyət tarixində heç vaxt dəyərdən düşmür.Hansı zaman keşiyində Nizami ideyalarını təhlil etsək o zamanın mövzusu olar bu ideyalar. Odur ki, bu gün də Nizami yaradıcılığını sevə-sevə şagirdlərə öyrədir və şagirdlərimizi bu ideyalardan bəhrələnməyə yönəldirik.
  • 3. Təməl sualları:  1. İnsanın ən yaxın dostu kimdir?  2. İnsanı ən yaxşı nə tərbiyə edə bilər?
  • 4. Mövzu sualları:  1. XII yuzilliyin ən böyük nümayəndələrindən olan Nizaminin qəzəlləri sizcə başlıca olaraq nə ilə fərqlənir?  2. “Hər şeyi kamil bilən alim” cilasız bir söz qoymuşdurmu?
  • 5. Məzmun sualları:  1. Nizaminin insana verdiyi ən böyük dəyəri biz onun hansı əməlində gördük?  2. Nizami qəzəllərinin mövzu və ideyası nədən ibarətdir?
  • 6. Verdiyim suallara əsasən şagirdlərdən aldığım cavablar:  1. Biz Nizaminin insana verdiyi ən böyük dəyəri ona Dərbənd hökmdarının kəniz kimi göndərdiyi bir qadınla evlənməsində gördük.  2.Nizaminin əsərlərinin əsas mövzusu saraylarda yaşamamaq , hökmdarlara əxlaq dərsi vermək, insanları əməyə, zəhmətə alışdırmaq, demokratik fikirlər söyləməkdən ibarətdir.
  • 7. Fəaliyyətimiz(görüləcək işlər barədə)  Layihəmiz Nizami Gəncəvi olduğu üçün şagirdləri Nizami məğbərəsinə aparmağı özümə borc bildim.  Şagirdlər Nizami əsərləri barədə araşdırmalar aparır və təqdimatlar hazırlayırlar.  “Kərpickəsən kişinin dastanı” və “Sultan, Səncər və Qarı” əsərlərini səhnələşdirirlər.
  • 8.
  • 9. I Qrup: Nizami yurdu  Həyat və yaradıcılığını aydınlaşdırın.
  • 10. II Qrup:XII əsrin siması  Nizami Gəncəvinin əsərlərini aydınlaşdırın.  Nizami söyləmiş sözü birinci  Qoymamış cilasız qala bir inci.  Bu misralarla bağlı fikirlərinizi yazın.  Şair əsərlərində hökmdarlara necə münasibət bəsləmişdir?  Əməyə, zəhmətə necə qiymət vermişdir?
  • 11. III Qrup: “İsgəndərnamə qrupu”  Nizami Gəncəvi əsərlərinin əvvəlində və sonunda hökmdarlara, xanlara necə qiymət verir?  Əsərlərində onları müsbət, yoxsa mənfi obraz kimi qələmə verir?  Bərdə hökmdarı İsgəndərə necə dərs verir?
  • 12. İstinadlar:  https://www.google.az/webhp?sourceid=chrome- instant&  ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=nizami%20gencevi  https://www.google.az/webhp?sourceid=chrome- instant&ion=1&espv=2&ie=UTF- 8#q=nizami+gencevinin+eserleri
  • 13. Qiymətləndirmə meyarları: Meyarlar Nizami Yurdu XII əsrin siması İsgəndərnamə Araşdırmalar Tapşırıqların tədqiqat yönümlüyü Yaradıcı işlər